Dávid Gyula kérdések

teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2013.12.23. 19:40

/A jogosan kifogásolt bekezdést töröltem a hozzászólásból./
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.23. 23:58

Szia Obszidián!

Csupán egyetlen megjegyzést fűzök a hozzászólásaidhoz.
Mivel, nem vagyok járatos a kvantumfizikában és gondolom,
hogy kevés csillagvárosi vágja egy az egyben az általad leírtakat,
talán jobb lenne, ha a "monológról" dialógra váltanál ;)
Persze, ha lehet amatőr csillagászati szinten.


Igyekszem mindenkinek a kérdésére válaszolni, és megprobálok érthetőbben magyarázni. :)

Közel egy évtizede fedezték fel, hogy gyorsulva tágul a világegyetem!
Először mérési hihára gyanakodtak. Ma, már biztosan tudjuk, hogy ez nem
mérési hiba volt. Napjainkban sincs halvány fogalmunk, hogy miért is van ez igy.
Az univerzum kb. 72% sötét energia! Halvány fogalmunk sincs arról, hogy mi a
sötét enrgia!


DGy előadásaiból tudom, hogy a sötét energia egy skalármező által keltett antigravitációs hatás. Ezt a mezőt kvintesszenciának, vagy más néven inflantonnak hívják. Úgy gondolom, hogy a Világegyetem tágulását produkáló mező energiáját hívják sötétenergiának, mert magát a mezőt nem tudják még kimutatni. Hajdanán (az Univerzum keletkezésétől számítva nem sokkal) a Higgs-mezőnek volt antigravitációs hatása, ez okozta az Univerzum nagyon gyors tágulását, amit inflációs korszaknak neveznek.

A tegnapi adásban a legújabb hipotéziseket ismertették a témáról.
Ami engem meglepett, az az volt hogy a fekete lyukak matamatikailag
leírhatók, mint hollogram hátterek. Konkréran azt hangsúlyozták ki,
hogy a fekete lyukba belezuhanó test az összes informácíót a Schwarzschild
felületen tárolja. Ez egy kétdimenzíós felület. Ha, ezt úgymondd belevetitjük
a fekete lyukba, akkor ez látszólag a mi világegyetemünket is leírhatja.
A legmegdöbbentőbb az a végkövetkeztetés volt, hogy MI egy virtuális
világban élünk!!!


Ne haragudj, de az áltrelt nem ismerem! Viszont kvantumos vagy specreles témákban járatos vagyok. :)

A topikban az utolsó 11 hozzászólásból kilencet Te írtál,mint monologot :)
Remélem, hogy hébe-hóba nekünk is írsz nem kvantumfizikai szinten :)
Kellemes ünnepeket, bort, búzát békességet!


Igen, igyekszem.
Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok!
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.12.24. 00:08

DGy előadásaiból tudom, hogy a sötét energia egy skalármező által keltett antigravitációs hatás.

Ez is csak egy hipotézis, bár a forgalomban levők közt a legvalószínűbb. Olyan értelemben, hogy egy hajdanvolt gyorsuló tágulási szakaszt sikeresen (részleteiben is utánaszámolhatóan) meg tudtunk magyarázni egy hasonló hipotézissel - ezért reménykedhetünk benne, hogy ennél a másik, mostani esetnél is beválik.

Bár az is igaz, hogy a természet nem szereti ismételni önmagát - lehet, hogy most egészen más lesz a helyes magyarázat...

Felfedelzésekben, magyarázatokban, kulturált vitákban, üstökösökben és csillagfényes éjszakákban bővelkedő újesztendőt kívánok mindenkinek!

dgy
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.24. 00:19

Ami pedig a lényeget illeti: Aurora hozzászólásai tudományosak, érdekesek, a témáról szólnak, ideillenek a rovatba. Ne akarja őt senki korlátozni, hiszen ez a rovat pont az ilyen témák megvitatására született. Tetszőleges mélységben.


Kedves DGy!

Köszönöm szépen! :) Nagyon sajnálom, hogy igazságtalan voltam egy fórumozóval szemben! Többet ilyen nem lesz, nem tudhatom kit bántok meg. Számomra ezek nem igazi konfliktusok, csak virtuális konfliktusok (én nem is veszem komolyan), de másokat komolyan megsérthetek, és ez sohasem szándékom.

Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok!

Auróra
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.24. 00:31

dgy írta:
DGy előadásaiból tudom, hogy a sötét energia egy skalármező által keltett antigravitációs hatás.

Ez is csak egy hipotézis, bár a forgalomban levők közt a legvalószínűbb. Olyan értelemben, hogy egy hajdanvolt gyorsuló tágulási szakaszt sikeresen (részleteiben is utánaszámolhatóan) meg tudtunk magyarázni egy hasonló hipotézissel - ezért reménykedhetünk benne, hogy ennél a másik, mostani esetnél is beválik.

Bár az is igaz, hogy a természet nem szereti ismételni önmagát - lehet, hogy most egészen más lesz a helyes magyarázat...

Felfedelzésekben, magyarázatokban, kulturált vitákban, üstökösökben és csillagfényes éjszakákban bővelkedő újesztendőt kívánok mindenkinek!

dgy


A kvintesszencia lehetséges, hogy egy Standard Modellen túli részecskefizikai elmélet "Higgs-bozonja", aminek szerves szerepe lehet eddig ismeretlen részecskék tömegének keltésében?

DGy azt szeretném megkérdezni Tőled, hogy hogyan tudtad elfogadtatni magadban a téridő görbületét, mint fogalmat?
Mert most a téliszünetben olvasok egy jó könyvet: Hraskó Péter: Relativitáselmélet, és az általánosrelativitáselmélet bevezetőjénél kétségbeestem, amikor egy elképzelhetetlen metrikát vezet be a könyv. Mert a linearizált Einstein-egyenletről tudom, hogy egy nulla tömegű kettes spinű részecske téregyenlete. Nem lehetséges, hogy egy kettes spinű mező kölcsönhatását építik be egy elképzelhetetlen metrikába? Mert az átlrel szerint nincsen gravitációs kölcsönhatás, hanem a test geodetikus pályát követ, csakha a téridő görbült, akkor a test pályája görbe vonalú lesz, ami egy görbült metrika "egyenese", geodetikus vonala. Oké, de ha egy kettes spinű, nulla tömegű részecske közvetítette mező téregyenlete pont egyezik az Einstein-egyenlettel, akkor nem lehet, hogy valójában a gravitáció mégis kölcsönhatás, csak lehetséges a négydimenziós téridő görbületeként is leírni?
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.12.24. 01:03

Szia Aurora!
Töröltem a hozzászólást
Obszián.
Banzai
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2011.12.04. 17:06

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Banzai » 2013.12.25. 16:03

Van három kérdésem remélem lesz aki válaszol rájuk, így karácsonykor sok az idő gondolkodni... :)

1,Ha magamat egy húr méretére kicsinyíteném, vagyis egy planckhossznyira, akkor egy, egy köb centiméternyi térrészt kb. 10 milliószor nagyobbnak látnék, mint amekkorának most látom a belátható univerzumot. Mire ez a hatalmas nagyságrendi skála, tekinthető ez egyfajta extra dimenziónak?

2,Ugye régóta tudjuk, hogy a tér nem a semmi, nem csupán a fizikai folyamatok háttere, hanem szerves résztvevője. Azt is tudjuk, hogy tele van energiával, bár nem értjük teljesen, mert itt van ez a 120 nagyságrendes bibi. Sőt azt is tudjuk, hogy képes energiát szállítani gravi. hullámok formájában. Van-e köze a térben folyamatosan keletkező virtuális részecskéknek, vagy a kvantumfluktuációnak a gravitációs hullámokhoz?

3,Többször is hallottuk Gyulától, hogy egy csillag kb. annyival nagyobb nálunk, mint mi az atomoknál. Az emberi genom kb. 3mrd bázispárból áll. Tehát a sánta analógia úgy néz ki, hogy arányaiban a Föld lakosságának a fele, lekódolná egy csillag nagyságú élőlény teljes működését. Döbbenetes, hogy hogyan létezhet ekkora nagyságú komplexitás és stabilitás, szinte egyetlen (primitív) erőnek (elektromágneses) a részvételével.
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.25. 23:53

Banzai írta:2,Ugye régóta tudjuk, hogy a tér nem a semmi, nem csupán a fizikai folyamatok háttere, hanem szerves résztvevője. Azt is tudjuk, hogy tele van energiával, bár nem értjük teljesen, mert itt van ez a 120 nagyságrendes bibi. Sőt azt is tudjuk, hogy képes energiát szállítani gravi. hullámok formájában. Van-e köze a térben folyamatosan keletkező virtuális részecskéknek, vagy a kvantumfluktuációnak a gravitációs hullámokhoz?


Nincsen köze. A gravitációs hullámok a téridő görbült metrikájának időbeli változása, mely változás végighullámzik a téridőn. Az általános relativitáselméletből következnek a gravitációs hullámok, semmi köze a kvantált jelenségekhez, ami kiváltja a virtuális részecskéket és a kvantumfluktációkat. Az Einstein-egyenletekből következnek a gravitációs hullámok, mint időfüggő megoldások (kisrezgések határesetét kell vizsgálni (linearizálás), mert az Einstein-egyenlet nemlineáris). Ezek csak klasszikus hullámok. Ha kis is mutatnák a gravitációs hullámokat, ez csak az áltrelt erősítené meg. Ennek még nem lenne köze a gravitonok bizonyításához, amihez kvantumgravitáció kell, ami nem is biztos, hogy létezik. Mert sokak szerint nem is kell, hogy legyen kvantumgravitáció.


Banzai írta:3,Többször is hallottuk Gyulától, hogy egy csillag kb. annyival nagyobb nálunk, mint mi az atomoknál. Az emberi genom kb. 3mrd bázispárból áll. Tehát a sánta analógia úgy néz ki, hogy arányaiban a Föld lakosságának a fele, lekódolná egy csillag nagyságú élőlény teljes működését. Döbbenetes, hogy hogyan létezhet ekkora nagyságú komplexitás és stabilitás, szinte egyetlen (primitív) erőnek (elektromágneses) a részvételével.


Ez az egyetlen kölcsönhatás, ami hosszú hatótávolságú lehet (gluonok is azok lennének, ha nem lenne köztük önkölcsönhatás). Igazából az élőlények sokszínűsége a fehérjéknek a változatossága az oka, ami azért van, mert a fehérjék mérhetetlenül sokféle módon kombinálódhatnak aminosavakból. A kombinálódás nagyságát az növeli, ha minél több aminosavból állhat egy fehérje. Vagyis minél hosszabb, terjedelmesebb fehérjemolekulák jöhessenek létre. Ez a szénatomok frappáns kémiai tulajdonságából adódik, hogy elektronfelhőjével olyan kötést tud létrehozni, hogy hosszú szénláncok is lehetnek elég stabilak. A szénhez elektronszerkezetileg nagyon hasonló szilícium ezért nem lehetett volna az élet alapja: a szilicíum nem tudna létrehozni elég hosszú molekulákat, mert azok nagyon hamar instabilakká válhatnak. Az élethez kellett a szén. Ez pedig a szupernováknak köszönhető, a szenet magfizikai folyamatok hozták létre. Amiben erős és gyenge folyamatok játszódtak közre.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.12.27. 10:10

Látom, hogy mindenhez étel Zsolt.
Otthon vagy a kvantumfizikában, a kozmológiában, a genetikában stb.
Bocs, hogy megnéztem az adatlapodat, de ugyan azt találtam mint a legtöbb
hozzád hasonló csillagvárosinál :
fiktív születési adat pl. 1985/01/01./gondolom én, hogy ez kitaláció/.
született : Budapesten stb. stb.
Ha, ennyire materialista alapokon szemléled az univerzumot, akkor valahogy
nem nagyon passzol az az óriási nagy kereszt a profilképedhez.
Habár, mindeni olyan profilképet tesz fel önmagának, amilyet akar.
Nagyon érdekes, hogy gyakorlatilag mindent kijelentő módban írsz!
Engedd meg, hogy mint laikus feltegyek egy pár kérdést amire én nemtudok
önmagamnak válaszolni:
1. Alig tudunk még valamit a világegyetem mibenlétlről. Csak a közlmúltban
fedeztük fel a háttérsúgárzást. A közelmúltban tudtuk meg, hogy kvarkokból
épül fel a proton. Negyven év kutatása eredményeként az elmúlt évban megmértük
a Higgs-bozon tömegét. Ami, sokkal kisebb mint amit a standard modell megjósolt:
A 125 GeV/c^2, ami kb. 133 proton tömegének felel meg. Hol tévedtünk?
2. Mi inditotta el a "semmiből" a világegyetem létrejöttét? Mi volt az ok, ami létrehozta
a világegyetemet. Tudom, hogy ez bugyuta kérdés, de meddig volt szingularitásban
az univerzum "anyaga"?
3. A kezdetek kezdetén csupán energia volt. Egyes hipotézisek azt állítják, hogy az
anyag akkor jött létre, amikor megjelent a Higgs-mező. Ez hozta létre a fermionokat.
A Higgs-mező akkor jött létre, amikor kellően lehült az univerzum. Miért nem maradt
meg mondjuk foton állapotban az univerum? Gondolom, hogy kvantumfizikailag
nem mond ellent az egyre lehülő univerzumban a fotonok állandósága.
Habár, Einstein sem tudta lenyelni a békát, ami a kvantumfizikát illeti.
4. Miért csak a "mi" világegyetemünkről beszélünk? A szuper univerzum elmélet
sok hasonló világról szól mint amilyenben mi élünk. Lehet, hogy vannak olyan
kölcsönhatások az univerzumok között, amit nem ismerünk, nem tudjuk a jelenlegi
műszereinkel mérni...
Nem bánnám, ha a hozzászólasidat így kezdenéd :
JELENLEGI TÚDÁSUN ÉS ISMERETINK SZERINT !
Kösz a megértésed. Üdv Obszidián.

.
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.27. 11:11

Obszidián írta:Látom, hogy mindenhez étel Zsolt.
Otthon vagy a kvantumfizikában, a kozmológiában, a genetikában stb.
Bocs, hogy megnéztem az adatlapodat, de ugyan azt találtam mint a legtöbb
hozzád hasonló csillagvárosinál :
fiktív születési adat pl. 1985/01/01./gondolom én, hogy ez kitaláció/.
született : Budapesten stb. stb.


Szia Obszidián!

Köszönöm, igazából csak kvantumfizikát tanultam. Kozmológiát és a genetikát ismeretterjesztő szinten ismerem. Amikor középiskolás voltam sok Erdey-Grúz Tibor, kémikus által írt könyvet olvastam, ami nagyon szépen ír a fizikai kémiáról, a szerves kémiáról, és a fehérjék és a DNS szerepét is alaposan leírja a az élet keletkezésében. Nagyon tudom ezeket a könyveket ajánlani.


Obszidián írta:Ha, ennyire materialista alapokon szemléled az univerzumot, akkor valahogy
nem nagyon passzol az az óriási nagy kereszt a profilképedhez.
Habár, mindeni olyan profilképet tesz fel önmagának, amilyet akar.


Régebben egy egyetemista barátunkkal sokat másztunk a Budaörsi sziklákon. Ott van egy kiálló szikla, amin ez a kereszt van. Ez egy másodikvilágháborús emlékmű. Mellette nagyon sziklák vannak, kötél nélkül másztunk. De falat mostanság is szeretek mászni a Lehel-téren (ha van pénzem rá :) ).
Még másodéves koromig judoztam az UTE-ban (nyolc évet judoztam). Régebben versenyző is voltam. Sajnos én olyan ember vagyok, aki nem bántja a kisebbeket, és jószívű vagyok, és ezért rám szálltak a kisebbek. Sajnos egy problémás csapattársam különösen kötözködött, és megtanult boxolni. Utcán, amikor egy barátommal mentünk moziba ránk is támadt. Később, amikor edzésen megjelent, mondtam, hogy vagy kiáll mégegyszer ellenem, vagy beköpöm az edzőnek. Kiálltam, pedig nem volt esélyem, és lett is egy monoklim. :) Aztán mindenki dícsérgette a kabátom, szánalmasak voltak...
Emellett láttam, hogy mennyire szintetikus a judo sport is, velem is akarták kostoltatni a nemtudom milyen szerüket... eljött az idő, hogy otthagyjam az egészet.
A falmászás nagyon élvezetes sport. Nem drágább a belépő, mint egy olcsóbb uszódába. És, ha az ember a természetben csinálja, akkor különös szabadságérzés fogja el. Nyáron bringázni szoktam. :)

Felraktam még egy képet erről a szikláról. Nagyon szép hely, Budaörsön ezek a kopár sziklák. Érdemes oda ellátogatni.

Hiszek Istenben, de nem vagyok vallásos, nem járok templomba. Valamiféle objektív Istenben hiszek, ami nem korlátozódik egyfajta valláshoz, más vallások istenhite számomra éppoly reális, mint a keresztény istenhit.A tudomány semmit sem tud mondani az Isten létezésére vonatkozóan, így alaptalan a tudományt komolyan vevőknek ateistáknak lenniük.

Obszidián írta: Nagyon érdekes, hogy gyakorlatilag mindent kijelentő módban írsz!

Igazából igyekszem olyan dolgokkal foglalkozni, ami már biztosan ismert. A Standard Modellt részletesen tanulgatom, de már egyéb feltételezett elméletekkel komolyan nem foglalkoznék, mint amilyen például a húrelmélet.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Aurora 2013.12.27. 12:50-kor.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”