Dávid Gyula kérdések

Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Nata » 2011.01.15. 11:30

SzZoli írta:A sugárterápiás központokban használt kobaltágyúkból a Co 60 1.3 MeV energiájú fotonokat köp ki (azok már épp elkezdenek e- e+ párokat kelteni)


Vákuumtartályban elhelyezve, erős mágneses térben szét lehet választani őket nagy mennyiségben? A pozitronok annihilálódnának a kamra falában az elektronok viszont elnyelődnének, így potenciál-különbség jönne létre, amit áramforrásként lehetne hasznosítani. A berendezés hatékonysága a párok mennyiségén és a szétválasztásukhoz szükséges energián múlik.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.01.15. 12:12

Nem működne áramforrásként: az annihilálódó pozitronok pont ugyanannyi elektront rántanak a kamra falából a pusztulásba, amennyi elektron elnyelődik (tkp mindegy, hogy a kamra falában levő elektronokkal találkoznak, vagy a saját párjukkal...)

-mpt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.01.15. 17:26

Így van, ha lepkehálóval akarnánk a pozitronokat elkapni, több energia lenne a lepkehálót lengetni, mint amennyi energiát a részecskékből nyernénk :)
Viszont a Co60 amíg aktív, forró, ezzel lehetne hőerőgépet működtetni. Na ja, nem olyan elegáns, mint pozitronokkal dolgozni :?
Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Nata » 2011.01.16. 10:32

mpt írta:az annihilálódó pozitronok pont ugyanannyi elektront rántanak a kamra falából a pusztulásba, amennyi elektron elnyelődik

Igen, viszont ha a kamra falai egymástól elszigetelt lemezekből állnak és az elektronokat és a pozitronokat más-más lemezekre irányítjuk, potenciálkülönbség jön közöttük létre (a becsapódó elektronok miatt elektrontöbblet, a pozitronok annihilálódása miatt elektronhiány), ezt egy áramkörbe kötve használni lehetne. A dolog buktatója, hogy ha jól emlékszem 1C töltés 1,6*10^16 db elektronból áll, mekkora tömegű anyag kell ennyi pár keltéséhez?
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2011.01.20. 13:32

Tisztelt (potenciális) érdeklődők!

Borsos teendőim között most tudtam egy kis időt szakítani arra, hogy átnézzem az itt és a többi fórumban kb. fél év alatt felhalmozódott, nekem címzett, válaszra váró kérdéseket - és elborzadtam az anyag mennyiségétől. Nem röpke kis hozzászólásokat, hanem könyvet kellene ebből írni - de erre sem időm, sem kapacitásom. Viszont felmerült egy lehetséges megoldás, kérdés, volna-e rá igény.

Korábban több előadássorozatot tartottam a Polarisban, ezek főleg kozmológiáról, azaz félig-meddig csillagászatról szóltak. A mostani kérdések viszont egyértelműen az általános relativitáselmélet alapjai, fogalmai, értelmezése, a fizika geometrizálása köré csoportosulnak. Leginkább az a kérdés, hogyan lehetne szemléletesen elképzelni az elképzelhetetlent, az igazából csak matematikával leírható fogalmakat és eredményeket. Lehetne erről is beszélni, nem egy előadásnyit, hanem akár egy egész sorozatnyit is - a kérdés az, hogy nem túl szűk, nem túl specifikus-e ez a téma, hány embert érintene, hány érdeklődőt vonzana, megtöltené-e a Polaris előadótermét egy fél évre...

Néhány éve már felvetettem ezt az ötletet az MCsE-ben, akkor azt a választ kaptam, hogy de igen, ez túl szűk, keveset érdeklő, ezotérikus téma lenne, beszéljek inkább valami populárisabb, "csillagászabb" dologról. Azóta azonban megszületett a Csillagváros, és az itteni fórumokon újra meg újra fellángoló vita, a visszatérő kérdések azt sejtetik, hogy talán mégis akad(na) elég érdeklődő.

Ezennel felteszem tehát nektek a kérdést: próbáljak-e belevágni egy ilyen jellegű előadássorozatba, amely szépen, komótosan, kapkodás nélkül, a részleteken elcsámcsogva végighalad a speciális és általános relativitáselmélet alapfogalmain, különös tekintettel a köznapi szemlélettel és a "józan ésszel" (látszólag) szemben álló fogalomalkotásokra, és a végén eljut a sokak által legizgalmasabbnak tartott objektumok, a fekete lyukak fizikájáig, valamint a mai kozmológia, a standard modell, a Nagy Bumm, a gyorsuló tágulás és a multiverzum fizikai és geometriai alapjaiig. Mindezt persze egyetlen matematikai képlet felírása nélkül...

Kérem az érdeklődőket, az esetleges közönséget, jelezzék itt részvételi szándékukat. Utána - a közvélemény-kutatás sikere esetén - még persze meg kell győznünk az MCsE és a Polaris vezetőségét arról, hogy tényleg érdemes megtartani egy ilyen sorozatot... Ha sikerül, akkor egy-két év múlva a Csillagvárosban felmerülő hasonló kérdések esetén csak meg kell adnunk a vonatkozó előadás sorszámát és a megfelelő perceket :)

Ha az érdeklődés valósnak mutatkozik, az előadásokat az őszi félévben tudnánk megtartani, hiszen egy ilyen sorozatra nekem is keményen készülnöm kell. (Matekkal bármikor, álmomból felkeltve is el tudom mondani, matek nélkül sokkal nehezebb lenne...)

Érdeklődve várom a hozzászólásokat.
dgy
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2011.01.20. 15:02

Ilyenkor sajnálom, hogy nem Pest közelében lakom... Remélem lesz belőle valami, tessék jelentkezni! /sunyi UP/


Üdv,
KoviP
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
moha
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2010.04.04. 09:38

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: moha » 2011.01.20. 15:28

Hálásan köszönöm a lehetőséget, örömmel hallgatnám az előadásokat.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.01.20. 15:43

Igen! Kedves DGy, én szívesen hallgatnék előadásokat a témáról, a sok itteni kérdező közül biztos a legtöbben.

Jó lenne, ha a korábbi, Polarisbeli előadásokhoz hasonlóan szintén lehetne online is meghallgatni és megnézni.
Még valami: felmerült más topicban, hogy a közvetített előadásokhoz tartozó prezentációkat - ha az előadó beleegyezik - szintén közkinccsé lehetne tenni. A képernyőn a diák ugyanis alig olvashatóak.

A matematikát pedig legalább középiskolás fokon bele lehet szőni az előadásokba! (Tudom, legtöbbször jóval bonyolultabb matek eszközökre van szükség, de olvastam rel-ról könyvet, ahol néhány egyszerű számítás rögtön szemléletesebbé tette a témát.)
Arkhon
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2009.10.25. 07:25

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Arkhon » 2011.01.21. 00:21

Tisztelettel megköszönve, engem feltétlenül érdekelne!
+1 :-)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.01.21. 11:19

Csatlakozom az előttem lévő hozzászólásokhoz, engem is érdekelne, és szerintem sokkal több embert mint akik majd visszajeleznek, vagy kérdeznek. Ezekhez a témákhoz érdemben még kérdéseket is nehéz feltenni.
Örömmel olvasnám a számomra is érthető leírásukat az általad említett jelenségeknek.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”