Űrutazás

Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.05.07. 21:04

Zoli írta: ...a műholdra, az űrszondára, és az összes többi űreszközre?

Én is ezt kérdem, milyen "többi űreszközre" gondol?
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.05.09. 17:29

Nanu! Köszönöm a válaszokat!

A többi alatt az űrállomást, és esetleg olyan eszközöket értettem, amiket nem ismerek, illetve hibásan belesorolok a műhold, vagy űrszonda csoportba. Ezekre válasz érkezett.

A régi definíciókkal az a gond, hogy azok megszületése óta olyan szerkezeteket vittek ki, hogy alig lehet tudni, hogy mi micsoda (Mars körül keringő, visszatérő, kacskaringózó eszközök). Tényleg nagyon összemosódik a kettő. Jómagam amíg nem találok jó definíciót, a mesterséges égitest kifejetést fogom használni.
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2010.05.14. 19:31

Azért a mesterséges égitest azért elég tág...
Szerintem(lehet javítani):
Műhold: Olyan űreszköz ami egy adott égitest körül orbitális pályán kering. (GPS, felderítő, telekommunikációs)
Űrszonda: Olyan űreszköz amely a fedélzetén tartózkodó emberek nélkül képes megközelíteni egy vagy több égitestet, képes orbitális pályára állni és akár elhagyni azt. (Voyager, Pioneer)
Űrállomás: Olyan orbitális pályán keringő űreszköz, amely fedélzetén emberi élethez szükséges feltételeket képes fenntartani. (MIR, ISS, Halálcsillag)
vspace
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.11.06. 11:13

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: vspace » 2010.05.19. 17:32

Űrállomás: Olyan orbitális pályán keringő űreszköz, amely fedélzetén emberi élethez szükséges feltételeket képes fenntartani

Ehhez én még annyit hozzátennék a tisztánlátás végett, hogy van egy kritérium, amely megkülönbözteti az űrállomásokat az űrhajóktól: ez pedig az, hogy az utóbbiakkal ellentétben ezek nem képesek nagyobb pályamódosításokra, pláne nem -jelen esetben még csak - a Föld vonzáskörzetének elhagyására, vagyis gyakorlatilag csak orbitális mozgást hajthatnak végre. Egyébként szintén nincs éles határ a műholdak és űrhajók, valamint az űrszondák és az űrhajók között. Előbbire jó példa a Szputnyik-2 Lajkával a fedélzetén, utóbbira említhetném a Zond-5-öt, melyen többek között teknősök utazhattak a Holdig és vissza, tehát ezek kvázi űrhajók voltak, bár nem embereket szállítottak, és hát a Szputnyik-2 esetében nem volt meg a szükséges életfenntartó rendszer. Amúgy én nincs jogom hozzá, hogy kritikákat fűzzek a régi szakemberek hozzáértéséhez, de engem valahogy nagyon zavarnak a régi szakirodalomban lévő ilyen jellegű megnevezések, mint "Surveyor-holdrakéta". Szerintem ez rendkívül megtévesztő, ráadásul nem is illik egy holdszondára a rakéta megnevezés, mert a rakéta -szerintem- egy olyan, a hatás-ellenhatás elvén működő hordozóeszköz, mely csak arra való, hogy célba juttassa, pontosabban pályára állítsa az adott űreszközt v. műszeregységet, melyet szállít.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.05. 21:43

Sziasztok!!

Gondoltam ide is beírok...olyan kérdésem volna, hogy véletlenül nem tudjátok mikor megy már szonda a Neptunusz avagy a Uránuszhoz ? Mert én nagyon várnám...s még igen keveset tudunk ezekről a két bolygóról.A Jupiterhez 1995-2001 között volt a Galileo-űrszonda, a Cassini-űrszonda még 1997-ben elindult a a Szaturnuszhoz (2004-2017-ig marad..), már várnám ,hogy a távolabbi bolygókat is "közelebbről" szemügyre vennénk...Gondolom elég drága lenne egy ilyen küldetés, s a Cassini-szonda is igen költséges ,s ha most indítanának egy szondát az 8-10 évbe érne oda (ha jól számolom..) az az 2020 előtt semmi esetre sem várjak közelebbi képeket, s adatokat a külső bolygókról...?A NASA remélem azért majd elíndít valami kis költségvetésű űrszekeret a távolabbi bolygókhoz is..
Ha valaki netán halott valami szondás küldetésről a két távoli bolygóhoz az ossza meg velem..! Előre is köszönöm.

Üdv:Hyperion85.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.07. 16:23

Neptunusz űrszonda !!

Ó emberek találtam valamit, ..:) A Neptunuszhoz kb. 2016 táján indul a Neptune-Orbiter-űrszonda s leszállóegységet is visz , majd magával.Kb 2028-ra ér oda....én ha élek még biztos kivárom!Valószínüleg a szonda elég drága lesz , még szerintem drágább , mint a Cassini-Huygens-űrszonda.Kiváncsi vagyok, mikor valósul meg valóban a projekt..talán 2016 , vagy még távolabbra tolódik ki ?Csak aszt nem értem, mért nem a Uránuszhoz küldenek hamarabb űrszondát, az közelebb is van s legalább annyi érdekességet tartogat , mint a Neptunusz ..?
http://hu.wikipedia.org/wiki/Neptune_Orbiter

Üdv:Hyperion85.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.02.07. 22:01

Elég szerény ez a szócikk a neptune orbiterről és a NASA hivatalos honlapján se találtam semmit róla. (Bár a kereső kiad róla egy rakás találatot.)
Ma úgy tudjuk, hogy a Neptunusz valóban érdekesebb hely az Uránusznál, de ez a jövőben még változhat is.

Szegény Uránusszal tényleg nem foglalkozik senki. :) Na de majd én!
90/900 refraktor
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.08. 10:03

Pape írta:Elég szerény ez a szócikk a neptune orbiterről


Ahogy szinte az összes magyar nyelvű szócikk nagyon szegényes. :)

Pape írta:NASA hivatalos honlapján se találtam semmit róla. (Bár a kereső kiad róla egy rakás találatot.)


Ez a Neptun Orbiter egy szép idea volt, de csak egy a sok közül, amik nem fognak megvalósulni. 2016-ra már semmiképpen. Tudtommal végül elvetették forráshiány miatt, de ettől függetlenül a Flagship Mission-ök között továbbra is szerepel egy Neptunusz-/Triton-szonda (ez a hold nagyon érdekes, ezért is mozgatja jobban a fantáziát a Neptunusz, mint az Uránusz), mint a következő 25 év egyik lehetséges nagy küldetése. De jelenleg a legvalószínűbb, hogy az Europa-szonda valósul meg a NASA zászlóshajói közül.

Egyébként idén augusztusban tervezi a NASA a Jupiterhez indítani a Juno nevű szondáját. Ez egy kisebb kaliberű program.

Egész meglepő számú szonda dolgozik jelenleg is a Naprendszerben, és a közeljövőben is indul pár érdekes. Nem csak a NASA és az ESA aktív, de az oroszok, japánok, kínaiak, indiaiak is. Ha érdekel valakit, este megpróbálom összeszedni a jelenlegi felállást.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.02.08. 10:44

Jó ötlet, engem érdekelne egy "kimutatás"! ;)
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”