Űrutazás

makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.19. 05:10

Sanyilaci írta:Én is, bár mostanában elég gyakran úgy tűnik, hogy a NASA a Nagy Bejelentéseivel a Frizbi színvonalának az elérését tűzte ki célul. Alulról támadva. Biztos ott is jön a költségvetési vita, és nem ártana kis lé ennek a szervezetnek.


Számomra ez három dolgot mutat meg:
1) a NASA pénzeire lényeges hatással van, hogy mekkora kacsákat dobnak fel az újságíróknak.
2) ők ezt tudják.
3) megadják a népnek, ami kell neki.

Nézzük a dolog jobbik oldalát. Ilyen esetben, egy tudományos szervezet esetében, célszerűnek tűnik a bullshit örve alatt valami tényleges és potenciálisan hasznos kísérletet végezni. Például lehet, hogy valami fizikusuknak nanokelvinre hűtött kristályt kell lézerrel átvilágítania, mert ezzel véli manipulálhatónak a Higgs-mezőt.

---

Ezzel szemben a világnak úgy kéne működnie, hogy egy költségvetési egyeztető tudományos team az, amelyik mérlegeli a fejlesztések várható hasznosságát - hosszú távon is! -, valamint ezt összeveti a költségvonzattal, és így hozza ki az adott keretből elérhető maximális hasznosságot. Másrészt pedig ennek a keretnek jóval nagyobbnak kellene lennie, például az X-33 és a texasi szupravezető szupergyorsító közül mindkettő rettenetes csapás volt az emberiségre.
korei
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:50

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: korei » 2012.10.02. 01:30


Idezet az indexen megjelent cikkbol:
".....Maga White úgy véli, hogy ha az elmélet helyesnek bizonyul, egy hiperhajtóművel felszerel űrhajó két hét alatt érhetné el az Alpha Centaurit."

Az Alfa Centauri C 4.22 fenyevre van a Naprendszertol. 4.22 ev=220 het. A tizszeres fenysebessegel halado urhajonak nem ket, hanem huszonket hetre volna szuksege a csillag eleresehez.

Haaaat!
Ettol fuggetlenul. Miert kellene nekem ezt a cikket elhinni?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.10.02. 13:56

"Miert kellene nekem ezt a cikket elhinni?"

Nem kell első szóra elhinni. Egyébként a tárgyban érdekelt szakemberek még nem nyilatkoztak, legalább is én nem olvastam ilyet (ami persze nem jelenti azt, hogy nem lenne véleményük, de ha van, az nem került szélesebb nyílvánosság elé). Anit ebből eddig láttam, az igencsak zavaros.
Egyébként az USA különböző intézeteinek nevében nagyon is szenzáció szagú hírek jelentek meg (érdekes módon soha sem a szaklapokban). Néhány:
Szuperhold. - Erről a Meteorban (és az MCSE honlapján) volt már józan cikk.
Szuper naptevékenység szuper napkitöréssel. - Ezt ténylegesen nem lehet előre jelezni. A napkitöréseket pedig éppenséggel nem tudják, még napokkal előre sem "jósolni".
Szuper-napfoltminimum. - Ezt akkor nyilatkoztatták ki, amikor 2008-9-ben egy nagyon hosszan elhúzódó minimum volt. Amiből "a NASA kutatói" arra következtettek, hogy a naptevékenység leáll, szóval az ellenkezője az előbbinek. Ez nem jött be, jelenleg szépen kifejlődik az időszerű ciklus.
Szuper üstökös (2012 S1). - Bizzunk benne, hogy szép látvány lesz, de hogy egy üstökös milyen lesz másfél év múlva, azt aligha lehet most még előrelátni.
No, most meg a "szuperhajtómű". Kicsit sok a szuper. Hát persze, az USA csillagászai is a piacoról élnek.
Jó lenne a tudományt nem összekeverni a mosópor reklámokkal. BQ.
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.10.07. 02:53

astrohist írta:No, most meg a "szuperhajtómű". Kicsit sok a szuper. Hát persze, az USA csillagászai is a piacoról élnek.
Jó lenne a tudományt nem összekeverni a mosópor reklámokkal. BQ.


Az elmúlt 20-40-60 évben, mióta nyitott szemünket e világra tekintjük, sok érdekes dolgot láthattunk már. Például, összeomlani világrendszert, amiről mindenki azt hitte, hogy még ezer év múlva is állni fog, de az ő életében még mindenképpen.

Én úgy gondolom, hogy a folyamatos természettudományos fejlődés az a társadalomnak nem egy szükségszerű tulajdonsága, hanem egy átmeneti folyamat. Egy tranziens folyamat. Ez a tranziens folyamat bármikor véget érhet.

A társadalmi rendszerekre éppúgy, mint a fizikai rendszerekre is igaz, hogy egyensúlyi állapotukban időben változatlanok. Kína 2000 éven át volt ilyen egyensúlyi állapotban. Hiába fedezték fel a puskaport, a rakétákat, a könyvnyomtatást, a papírt, ezeket nem, vagy csak alig használták. Nem engedték meg a technikai fejlődésnek, hogy átalakítsa a társadalmukat!

Az euroatlanti civilizáció is egy ilyen egyensúlyi állapothoz közelít. Most is vannak lenyűgöző műszaki fejlesztések, amelyek egyszerűen nem kerülnek be a hétköznapokba. Egy tranziens átmenetet látok, ami az ipari forradalommal kezdődött és most cseng le. Az eredmény egy új egyensúlyi állapot lesz, egy, abból a szempontból a középkori Kínához hasonló világ, hogy újra sok évszázad lesz a társadalmi változások jellemző időtartama, és nem lesz szinte semmi műszaki fejlődés.

Ki fogunk lendülni belőle? Talán igen, talán nem. Biztos nem vagyok benne - mióta láttam felbomlani a Szovjetuniót, azóta semmiben sem vagyok biztos, ami a jövőben van -, de nagyon úgy vélem, hogy én már nem fogom megérni, amikor újra megindul valami.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.10.08. 13:51

Marci,

én a 80-as évek végén végigéltem azt, amire te úgy gondolod, hogy sosem fogod megélni.
Érdekelnek a katonai repülőgépek. Azt gondoltuk, a 80-as évek végére, már mindent kifejlesztett az USA
meg az Oroszok. Erre bejelentették, hogy már 15 éve repül az F-117-es, és nemsokára már nyugdíjazni is kell, mert kiöregedett, már javában folyik az újabb fejlesztése. Bááám. Döbbenet.

Elszoktunk ettől a mentalitástól, mert véget ért a hideg háború, DE attól még a fejlesztések ugyanúgy,
titokban folynak. 10 év múlva fogod megtudni, hogy a DARPA vagy a Skunk WORKS esetleg már most
kísérletezett, vagy már használja is fenetudja mit, és addigra már elég elavult lesz, hogy kitálaljanak és
átadják a civileknek, békés felhasználásra.

Ne feledjük el, a NASA a védelmi minisztérium egyik "beosztottja".
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.10.29. 17:10

Kukac írta:Marci,

én a 80-as évek végén végigéltem azt, amire te úgy gondolod, hogy sosem fogod megélni.
Érdekelnek a katonai repülőgépek. Azt gondoltuk, a 80-as évek végére, már mindent kifejlesztett az USA
meg az Oroszok. Erre bejelentették, hogy már 15 éve repül az F-117-es, és nemsokára már nyugdíjazni is kell, mert kiöregedett, már javában folyik az újabb fejlesztése. Bááám. Döbbenet.

Elszoktunk ettől a mentalitástól, mert véget ért a hideg háború, DE attól még a fejlesztések ugyanúgy,
titokban folynak. 10 év múlva fogod megtudni, hogy a DARPA vagy a Skunk WORKS esetleg már most
kísérletezett, vagy már használja is fenetudja mit, és addigra már elég elavult lesz, hogy kitálaljanak és
átadják a civileknek, békés felhasználásra.

Ne feledjük el, a NASA a védelmi minisztérium egyik "beosztottja".


Egyáltalán nem látok bármi igazán nagyléptékű titkos fejlesztést, sőt, erős a sejtésem, hogy nincs is. Miért? Azért, mert nem volt nagy durranás az elmúlt 20 évben. Még katonai repülőgép téren sem. A B2-nek például csak az ára a nagy durranás, a drone-ok meg hát... katonailag valóban igazán új jelenségnek vehetjük őket, de technológiailag nem látok semmi áttörést.

Az felettébb elszomorítana, ha a mostani legkomolyabb titkos fejlesztések lényege néhány, az eddigieknél fejlettebb mesterséges intelligencia algoritmus volna, ami egyébként javarészt csak a CPU fejlődése miatt tud hatékonyabb lenni. Márpedig, tetszik vagy nem, nagyjából ez a helyzet.

Hiperhajtómű? SSTO? Amikor Los Alamosban az atombombát megcsinálták, az ekkora dobás lett volna. No, az valóban forradalmi fejlesztés volt.

Azóta miért nincs ilyen? Elfogyott volna a felfedeznivaló? Kötve hiszem. Szerintem ha egy társadalom ezt gondolja, hogy már nincs mit felfedezni, akkor egyrészt téved, másrészt stagnál.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.10.29. 18:07

Jaj, dehogy nincsen fejlődés, fejlesztés! Legfeljebb nem mindig látványos. Az 1950-60-as években azon búslakodtak a csillagászok, hogy az 5 m-esnél nem lehet nagyobb földi távcsövet építeni, és korlátozva van a legkisebb elérhető fényesség határ. Azután egyszerre bejött a több távcsöves interferencia módszer, ami merőben egy új technológia volt, és a klasszikus fotót felváltotta a CCD, amivel ma már egy amatőr távcsővel is elérhető olyan halvány fényesség, amit korábban csak az óriás refraktorok tudtak órás expozíciós idővel. És ez megint egy új technoloógia volt, nem a régi fejlesztése!
Ez minden tudományterületen így ment. A "nagy ugrást" visszatekintve lehet érzékelni!
Én akkor kezdtem érdeklődni a csillagászat iránt, amikor a rádióscsillagászat még újdonság volt, és a röntgen, meg gamma érzékelőkről mint friss újdonság adhattam hírt a Föld és Ég-ben. Most az az egyik főfeladat, hogy a már meglevő új technikákák kihasználhatóságát bedolgozzuk a mindennapi kutatásba. És akkor meglátjuk hol vannak még lyukak a megismerés lehetőségében, akkor azután megint jöhet az újabb technológia.
No rajta! BQ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.10.30. 13:46

>>Jaj, dehogy nincsen fejlődés, fejlesztés!<<
Van. Még akkor is lesz, ha a következő vgháború után kövek és botok lesznek a a fegyvereink.
nagy60
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2014.04.12. 16:57

Re: Űrutazás

Hozzászólás Szerző: nagy60 » 2014.04.13. 12:50

Zoli írta:Üdv!

Elég buta kérdés, de sokat hallom, hogy akinek fogtömése van az nem lehet űrhajós. Miért?


Az már régen volt. Most akár fogatlanul és fél lábbal is lehetsz, ha meg tudod fizetni.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”