Dávid Gyula kérdések

makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.11.11. 00:46

spdrfx írta:
kíváncsi írta:Tisztelt Dávid Gyula!
A Pound Rebka kísérletre több féle magyarázatot is találtam, nem tudom, hogy melyik az igaz. Miért következik be a gravitációs vörös illetve kék eltolódás? A magasabb gravitációs potenciálú területeken gyorsabban járnak az órák?
Kíváncsi vagyok.


Bocsanat hogy beleTrollkodom, de a gravitacio is egy ero, a fenysebesseg allando, tehat az ero kovetkezteben valaminek valtoznia kell a feny eseteben is, a sebesseget nem tudja valtoztatni, igy a hullamhossza, ergo az energiaja valtozik. Az orak jarasa pedig attol fugg hogy honnan szemleled.


Bocs, hogy én is beletrollkodom. Igen, lassabban járnak. Az áltrelben van a tér minden pontjában egy mátrix, ennek az egyik eleme lényegében azt mondja, hogy mekkora ott az "idő sebessége". Neutroncsillag felületén akár harmadával lassabb lehet mint rendesen. Fekete lyuk eseményhorizontján pedig 0-ra csökken az idő sebessége, ami meg egy csomó kalamajka forrása (énszerintem ez leginkább azt jelenti, hogy a valóság itt, ha egyszer sikerül valamilyen módszerrel ténylegesen is megmérni, eléggé különbözni fog attól, amit Schwarzschild kiszámolt). Lehet, hogy ez nem volt teljesen OK, én műkedvelő vagyok.
spdrfx
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.10.18. 22:39

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: spdrfx » 2012.11.23. 22:46

Tisztelt Gyula!

Az egyik eoadasaban emlitette hogy nagy pontossaggal kimertek a haromszog belso szogeinek osszeget, es ez NEM 180 fok. Kerdesem az hogy pozitiv vagy negativ e a gorbulet, es esetleg ha lehet tudni a kapott szamerteket, tehat hogy hanyadik tizedesben ter el a 180 tol.
Koszonom.
dubline
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.11.27. 20:34

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dubline » 2012.11.27. 20:39

Nagyon szépen köszönöm hogy feltöltötte az előadásait! Még csak első éves egyetemista vagyok de nagyon élveztem, érdekesnek találtam : ) Csak így tovább!
NZA
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.12.10. 20:38

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: NZA » 2012.12.10. 20:47

Kedves DGy!

Lenne egy kérdésem, amit nem látok tisztán a kozmológia anyag-antianyag asszimetria kérdéskörhöz.

(Elnézést, ha már volt téma, de nem olvastam végig a fórumot elejétől végéig.)

Azt szoktuk mondani, hogy az univerzumban látható anyag az közönséges anyag, az antianyag kihalt. Ha jól értem, ez azért van, mert az antianyagos folyamatok gyorsabban zajlottak le a kilencedik tizedes jegyben. Ez azt jelenti, hogy a ma a sztenderd modellben ismert részecskék közül mind többségében közönséges anyag? Vagy az antianyag lebomlása során hamarabb ért el a legkisebb tömegű antianyag állapotába - azaz az értelmezésem szerint az antineutrínóba?

Az univerzum neutrínóinál az antineutrínók vannak többségben, vagy a közönséges neutrínók (ez utóbbi esetben nem biztos, hogy jól értettem mindent)?

Üdv: NZA
NZA
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.12.10. 20:38

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: NZA » 2012.12.23. 12:52

Gyula: még egy kis elmélkedés, kíváncsi vagyok a véleményedre.

Milyen égboltot kellene látnunk az Einstein féle sztatikus világegyetemben?

Ugyebár ez időben végtelen, térben viszont véges, zárt, gömbszerű (azaz nincsen széle).

Namost ha magunkat a képzeletbeli négydimenziós gömb "északi sarkára" képzeljük, akkor azonosíthatunk egy "egyenlítőt" (ez egy háromdimenziós gömb), egy "északi féltekét" (ennek a sarkán helyezkedünk el mi), egy "déli féltekét", illetve egy "déli sarkot" (utóbbi egy kitüntetett pont hozzánk képest) a zárt, gömbszerű világegyetemekben.

Mit látunk? Közeli objektumok fényes csillagok, galaxisok az égen. Távoli objektumok ugyanez halványan. Azonban ha elég messze nézünk az "egyenlítő" mögé, akkor onnantól kezdve az objektumok kisugárzott fényének egyre nagyobb térszögtartománya meg fog érkezni hozzánk. Mégpedig úgy, hogy minél távolabbi egy objektum, annál halványabb lesz, de annál nagyobbnak látszik az égen. Végül pedig a "déli sark közeléből" (extrém esetben ha a déli sarkon is van egy csillag) lévő objektumok elektromágneses sugárzása - amit nem takar ki valami közbenső objektum - minden irányból fog hozzánk érkezni. Miután sztatikus a világegyetem, ez a sugárzás nem szenved vöröseltolódást, egyszerűen csak ránkfókuszálódik minden irányból. A "déli sark" leképeződik az "északi sarkra". Ha nincs is pont a "déli sarkon" valami, kéne látnunk geometriai optikai leképeződést, azaz a mihozzánk legközelebb lévő objektumok mellett a "déli sarkon" lévő objektumok leképeződését. Ha az ideérkező fény a csillagközi anyagon szóródik egy kicsit, akkor pedig minden irányból érzékelnénk egy háttérsugárzást, melynek hőmérséklete megegyezne a "déli sarkon" lévő objektumok valamiféle átlag hőmérsékletével, spektruma pedig az ott lévő anyagösszetételével.

Van ebben valami? Esetleg sikerült a melegvizet feltalálni?
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2012.12.23. 22:21

Kedves Ádám,
elnézést, hogy az előző kérdéseddel még nem tudtam foglalkozni - de talán te is emlékszel még, milyen az, amikor december vége felé három zh és két pótzh tornyosul az asztalon, az érdeklődő delikvensek pedig az ajtót verik - a te időd óta annyi változott, hogy az évfolyamok létszáma nem 50, hanem 220 fő... Azért előbb-utóbb talán lesz annyi időm, hogy átnézzem, és szisztematikusan megválaszoljam a restanciát.

Ami viszont a mostani kérdésedet illeti: teljesen jól látod, jól képzelted el, milyen lenne a világ, mit látnánk az égen, ha az Einstein-féle sztatikus univerzum-modell lenne érvényes.

Csakhogy... nagyon szeretem az ilyen szituációkat, amikor kiderül, hogy a fizika egységes, csak mi osztjuk résztudományokra, és kritikus helyzetekben rájövünk, hogy ez a felosztás nem tartható fenn, mert ellentmondásokra, abszurditásokra vezet. A jelen esetben van egy időtlen, sztatikus, örökké változatlan geometriai univerzum-modellünk (az általános relativitáselmélet egyenleteinek teljesen megfelelően) - de ez nem kompatibilis a beléje helyezett anyag dinamikai tulajdonságaival, amelyek ügyében ezúttal a termodinamika az illetékes.

Leírtad, mit látnánk az adott geometria esetén az égen. De miért is látnánk akármit? Mert a csillagok világítanak. Amikor a newtoni (igazából Giordano Brunotól származó) sztatikus univerzum-modell készült, a tudósok még nem tudtak válaszolni arra a kérdésre, miért és meddig világítanak a csillagok. Örökké világítanak, mert ilyen a természetük, oszt jónapot. Einstein idejében viszont már létezett a termodinamika, és világos volt, hogy a csillagok véges üzemanyagkészlettel rendelkeznek (bár még nem tudták, hogy ez miféle természetű), ezért csak véges ideig fognak világítani. Erről az időről igen halvány és igencsak téves elképzelésük volt (Kelvin még csak tízezer években mérte ezt az időt), de azt mindenki tudta már akkor is, hogy a termodinamika, a második főtétel, az entrópia időnyila nem engedi meg egy valóban végtelen ideig fennálló és végig változatlan világ létezését. Az időnyíl jövőbeli végéről, a feltételezett hőhalálról sokat töprengtek és írtak akkoriban, az idő másik végét, a kezdet pillanatát inkább csak sejtették, de nem merték tudományosan megfogalmazni.

Ha elfogadnánk a véges térfogatú, ezért véges sok csillagot tartalmazó, ám geometriailag sztatikus, örökké létező, és örökké világító csillagokkal benépesített Univerzum képét, ugyanúgy az Olbers-paradoxonba ütköznénk, mint a végtelen euklideszi világ esetén. A csillagok fénye folyton körbejárná az Univerzumot, és az általad említett diffúz háttér emiatt végtelenül fényes lenne. Hogy értelmes képhez jussunk, figyelembe kell vennünk a termodinamika állítását a változások egyirányúságáról, ezért azt is, hogy valamikor régen más volt az ég, mások voltak - vagy egyáltalán nem voltak csillagok.

A részletek ügyében persze eléggé szabad kezünk van, pl el lehet tolni a kezdet pillanatát a minusz végtelenbe, és valamiféle időfüggvénnyel figyelembe vehetjük a csillagok szaporodását vagy ritkulását (ne felejtsük el, hogy a huszadik század elején járunk, amikor még nem létezett a csillagok magfúziós folyamataira alapozott csillagfejlődési elmélet, ezért szabad volt a tér a spekulációk előtt). A végeredmény, a sztatikus világ égboltja erősen függ a részletektől. Ha kedved van, számolj végig néhány forgatókönyvet, és add fel a problémát a jövő évi Ortvay-versenyen...

Amikor a sztatikus modell bukása után ismét felbukkant a zárt négydimenziós univerzum-modell, mint a Fridman-egyenletek egyik lehetséges megoldása, már határozott tágulási időfüggvény is tartozott hozzá, ami megtiltotta, hogy a fény megkerülje az egész világot - sőt, még az általad leírt antipódushoz is csak a teljes tágulási-összeroppanási ciklus végső pillanatában, a Nagy Recskor érkezik el a fény - ezért a többszörös megjelenés, a keringő fény, az antipódus háttérré defókuszálódása ebben a modellben nem játszott szerepet. Mióta az egyparaméteres Fridman-modellcsaládot a kozmológiai állandó ismételt bevezetésével a kilencvenes években kétparaméteresre bővítették, ismét sok különböző forgatókönyv képzelhető el - érdemes ezeket a csillagfejlődés és az Olbers-paradoxon szempontjából is végigelemezni, és meggondolni, milyen paraméterek vezetnek sötét hátterű, és melyek egyenletesen fénylő hátterű égbolthoz, mely modellben láthatjuk meg a saját hátunkat, és melyikben nem.

Mindenesetre a jelenlegi megfigyelések arra mutatnak, hogy az Univerzum tere euklideszi, és végtelen, tehát ez a zárt modellekben feltehető kérdés a való világ leírásában nem játszik szerepet.

Azaz... Az áltrel lokális elmélet, az anyag helyi hatását írja le a helyi görbületre, de nem mond semmit a globális topológiáról. A kozmológiai állandóval kiegészített Fridman-egyenletek bármely megoldásáról elképzelhető, hogy nem egyszeresen összefüggő, hanem topológiailag nemtriviális módon összezáródik. Ekkor ezt nem a görbület okozza (mint a gömbfelületnél), hanem a lokálisan mindenütt sík hengerfelület bezáródására emlékeztet. Egy ilyen világot ismét csak körbejárhat a fény. Ez viszont irányfüggő lesz, tehát az általad leírt fókuszálás nem lép fel. Érdekes kérdés, hogy létezhet-e olyan többszörösen összecsavarodott téridő, amely lokálisan sík volta ellenére globálisan mégis fókuszálja a fényt. Részletes számítások híján ez sem kizárni, sem megerősíteni nem tudom. De talán egyszer majd valaki utánaszámol...

Több dolgok vannak (lehetnek) Horatio, a görbült téridőben...
:)

Boldog, világvége-mentes új esztendőt, és végtelen sok távcsővégre kapható csillagot tartalmazó végtelen Univerzumot kívánok a Csillagváros minden olvasójának!

dgy
NZA
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.12.10. 20:38

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: NZA » 2012.12.24. 11:48

Kedves Gyula!

Köszönöm a válaszodat. Természetesen én ezt úgy gondoltam, hogy ez egy végtelenül leegyszerűsített sztatikus modell, ami csak azért érdekes, mert egy rövid tudománytörténeti időszakban ez is benne volt az emberek fejében, hogy aztán kipotyogjanak a sokkal nyilvánvalóbb ellentmondásai a termodinamikával. De mint egy ultimatív, kozmikus méretű gravitációs lencsehatás, érdekes példa - iskolai feladványnak. Meg izgalmas elképzelni, hogy ilyen sztatikus világegyetem elméletben a milliárd évekkel hamarabb elpusztult csillagok világegyetemet teljesen megkerülő fénye egyszer csak újra összeáll, megjelenik "szellemként", geometriai optikai leképezésként az eredeti helyén... :roll:

Boldog karácsonyt! Azért a(z anti)neutrínók kérdése továbbra is érdekel...

Üdv: NZA
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.12.25. 17:01

Kedves DGy,

köszönet, hogy egy kicsit hozzánk újra csatlakoztál, boldogog Ünnepeket kívánok!

Amit mondtál, és kérdést kelt bennem:
>>Az áltrel lokális elmélet, az anyag helyi hatását írja le a helyi görbületre, de nem mond semmit a globális topológiáról.<<
Korábban azt írtad, mondtad előadásokon, hogy a spec.rel írja le a lokális topológiát inerciarendszerben, az áltrel nagyobb méretekben használható (Ott, ahol a rendszer egyik széle nem inerciarendszer a másik végéhez képest). De ezek szerint az is csak helyileg? Tehát nincs is semmiféle elméletünk a globális topológiáról? Az áltrel.sem jó?
GyG
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.08.11. 19:43

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: GyG » 2012.12.28. 10:32

Sziasztok, én azt nem értem, ha egy neutroncsillag felszínén lehetnek több neutront tartalmazó atom izotópok, akkor máshol miért nem? Miért nincs pl. 10 vagy 100 neutronos szén izotóp, vagy miért nincsenek tiszta, proton nélküli magok, amik felhalmozódhatnának és lerombolnák a környezetüket? Miért nem stabilabb a hélium magnál 4 neutron, amiben nincs két egymást taszító proton?
NZA
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.12.10. 20:38

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: NZA » 2012.12.28. 17:57

GyG írta:Sziasztok, én azt nem értem, ha egy neutroncsillag felszínén lehetnek több neutront tartalmazó atom izotópok, akkor máshol miért nem?


Nem akarom Gyula kenyerét elvenni, de feltételezem arról van szó, hogy ezek a neutrondús atommagok a neutroncsillag felszínén sem stabilak. De nem is azonnal bomlanak el (a radioaktív bomlások lehetnek relatíve hosszú felezési idejűek is), így kialakulhat egy olyan stacionárius állapot, ahol magok valamint az elektronok és a protonok gravitációs összepréselődése (azaz a fúzió), a maghasadás és a neutron kibocsátás összjátékaként valamiféle állandósult (de folyamatosan keveredő) állapotba kerülnek, és átlagosan mindenütt ugyanezt az egyensúlyi mag keveréket látjuk a felszín adott rétegében, ami minél mélyebbre megyünk (azaz a gravitációs összepréselés dominánsabbá válik), annál neutrondúsabb. De ha egy ilyen keveréket kiragadnánk a gravitációs csapdából, az rövidesen szétdobálná a többlet neutronjait.

Ez persze egy adott többlet neutron sűrűségig megy, ha már túl sok neutront szeretnénk többletként bepréselni az atommagokba, azok már instabilak, túl rövid idő alatt elbomlanak, és szabad neutronban feldúsul a neutrondús magok keveréke. A szabad neutronok pedig még inkább verik szét az egyébként még ideig-óráig neutron bombázás nélkül önmagában stabilként megmaradni képes neutrondús magokat.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára NZA 2012.12.29. 00:20-kor.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”