A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Tuarego
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2013.05.05. 21:29

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Tuarego » 2013.05.30. 14:19

Rigel írta:Itt is a korábbi megjegyzésemre tudok utalni: a kérdést fel sem tetted volna, ha vetted volna a fáradságot és utánanéztél volna, hogy miért negatív a gyorsulás értéke. Akkor - mellékesen - azt is megtanulhattad volna, hogy a deceleration-parameter definíció szerint mértékegység nélküli.


De mit jelent az a -0,5? Mihez képest -0,5?!...
Te érted ezt egyáltalán, vagy csak dobálózol itt ezzel az adattal?

Azt kérdezem ismét nyomatékkal, hogy mondja meg aki azt állítja, hogy gyorsult, hogy akkor miről, mire gyorsult a tágulás az utóbbi 5-6 milliárd évben?
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.05.30. 14:59

Tuarego írta:De mit jelent az a -0,5? Mihez képest -0,5?!...
Te érted ezt egyáltalán, vagy csak dobálózol itt ezzel az adattal?


Most komolyan. Olyan nehéz UTÁNANÉZNI, hogy mi is az a deceleration-parameter, és hogyan használandó??????????
Akkor meglenne a válasz is az újabb feleslegesen feltett kérdésedre.

Helyetted nem tudom megtanulni a kozmológiát! Maximum csak az én tudásom növekszik, ha neked előkeresem és bemutatom az információkat, te pedig lazán elereszted a füled mellett.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.05.30. 15:02

Tuarego írta:hogy akkor miről, mire gyorsult a tágulás az utóbbi 5-6 milliárd évben?


Hogy miről tette, azt nem tudom megmondani, és magunk közt szólva nincs is kedvem HELYETTED megkeresni. Hogy mire gyorsult, az viszont megvan: H0 = 67.80 ± 0.77 km/sec/Mpc-ra.

Ha ilyen dolgok érdekelnek, akkor ott van a NET tele egyetemi meg egyéb szak-weboldalakkal, lehet kutakodni. Emlékeim szerint még te magad emlegetted a modern kor információs vívmányait. Miért nem használod???
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.05.30. 17:09

Rigel írta:
Tuarego írta:hogy akkor miről, mire gyorsult a tágulás az utóbbi 5-6 milliárd évben?


Hogy miről tette, azt nem tudom megmondani, és magunk közt szólva nincs is kedvem HELYETTED megkeresni. Hogy mire gyorsult, az viszont megvan: H0 = 67.80 ± 0.77 km/sec/Mpc-ra.

Ha ilyen dolgok érdekelnek, akkor ott van a NET tele egyetemi meg egyéb szak-weboldalakkal, lehet kutakodni. Emlékeim szerint még te magad emlegetted a modern kor információs vívmányait. Miért nem használod???


Szia Rigel.

Ezt a 67.80 +- O.77 km/sec/Mpc értéket hol olvastad?
Utoljára ezzel az értékkel találoztam :
http://hirek.csillagaszat.hu/univerzum_ ... lando.html
Mint láthato, itt 74.2 + - 3.6 km/s/Mpc érték van megadva.
Illetve : http://www.csillagaszat.hu/univerzum_sz ... ergia.html
Obszidián.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.05.30. 17:58

Obszidián írta:Ezt a 67.80 +- O.77 km/sec/Mpc értéket hol olvastad?


Bocs. Planck-misszió első adatközlés 2013. március 21. (http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Planck/Planck_reveals_an_almost_perfect_Universe), ott is a Planck+WMAP polarization+SPT+ACT+BAO egyesített eredménye ez. (Attól függően, hogy melyik kutatás adatát veszik be egy összevetésbe, egy kicsit más eredmények jönnek ki.)
Itt van a teljes Planck-publikáció anyag: http://planck.caltech.edu/publications2013Results.html
A kérdéses adat pedig a 16. cikkben (Cosmological parameters) található meg. Ugyanott megvan a Hubble-állandó "új" értéke más összevetések szerint is (az általam írt a 22. oldalon).

Bocs, hogy itt villogok ilyen friss eredményekkel, de én tényleg nem viccnek szánom azt kijelentésemet, hogy a kozmológia aranykorában napi szinten követni kell a kutatások eredményeit. Mert vannak. Rengeteg.

Egyébként mindenki ismeri a WMAP háttérsugárzás térképét. Én már három éve várom, hogy a sokkal részletesebb Planck-térképet kiadják. Most ez is megtörtént:
Kép
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.05.30. 18:11

Rigel, ez brutál jó!
Honnan szerezted? Van HD forrásod, ami letölthető?

más.

Nekem az volt a legmegdöbbentőbb, amikor olvastam a 4% univerzum könyvet, amikor leírja a szerző, hogy ugye a legmesszebb lévő galaxis féyne kb 13.1 Millárd éve indult el hozzánk, de (!!!) ez a galaxis jelenleg nem 13.1 Mrd fényévre van tőlünk. Hanem 46 milliárd. Az ismert univerzum átmérője 92 milliárd fényév.
Mondom, miazúristen van?

És persze rögtön megadja a választ, hogy az univerzum tágulása a kezdeti időkben jóval fényebesség felett volt, mivel a tér-idő szövetet nem korlátozza a relativitáselmélet, hiszen nem anyag.

Na ez kész.

Amúgy ebből az adatból, meg a sebességgörbékből Turego ki is számolhatod, mikor mennyi volt
az univerzum tágulásának mértéke. Persze nem fontos, mert megint ugrálhatsz, mint a dedós, hogy nem válaszoltuk meg konkrétan, amit kérdeztél, de ez most a te házid. Számold ki.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.05.30. 18:43

Kukac írta:Rigel, ez brutál jó!
Honnan szerezted? Van HD forrásod, ami letölthető?

4064×2286 pixelest találtam:
http://www.dlr.de/dlr/Portaldata/1/Resources/bilder/portal/portal_2013_1/Planck_sn.jpg
Csak keresés kérdése.
Most már azt kell megvárnunk, amíg a Google Föld-be bekerül a térkép háttérsugárzás "rétegnek". Jelenleg még csak a WMAP anyag van ott.

Kukac írta:Nekem az volt a legmegdöbbentőbb, amikor olvastam a 4% univerzum könyvet, amikor leírja a szerző, hogy ugye a legmesszebb lévő galaxis féyne kb 13.1 Millárd éve indult el hozzánk, de (!!!) ez a galaxis jelenleg nem 13.1 Mrd fényévre van tőlünk. Hanem 46 milliárd. Az ismert univerzum átmérője 92 milliárd fényév.
Mondom, miazúristen van?

Itt van egy kis javás kalkulátor a különböző távolságok számítására: http://www.astro.ucla.edu/~wright/CosmoCalc.html
A bemenet a z vöröseltolódás, meg persze a választott univerzummodell néhány paramétere. Ez utóbbiakat persze lehet pontosítani, mert a Planck-eredmény egy kicsit más lett, mint a WMAP, ami alapként be van állítva. A kimenetnél a comoving radial distance értéket érdemes nézni, mert az a "valódi" távolság, aminek mindkét pontja egyidőben van.

És persze rögtön megadja a választ, hogy az univerzum tágulása a kezdeti időkben jóval fényebesség felett volt, mivel a tér-idő szövetet nem korlátozza a relativitáselmélet, hiszen nem anyag.

Csak félig igaz a kijelentésed. A tágulás mértékegysége ugyanis nem azonos a mozgás mértékegységével. Az olyan kijelentés, hogy a "tágulás meghaladta a fénysebességet", még az ismeretterjesztésben is csúnya hiba. Tulajdonképpen egy homogén és izotróp tágulásban lévő rendszerben két szabadon kiválasztott pont távolodási (mozgási) sebessége a nullától a végtelenig bármilyen értékű lehet attól függően, hogy a választott két pontunk milyen messze van egymástól a kiválasztás pillanatában. Nem köztudott, de éppen ebben a pillanatban is van az univerzumban két olyan távoli pont, ami a fénysebességet meghaladó mozgási sebességgel távolodik egymástól. Pedig a mai univerzumra senki sem állítja, hogy a "tágulás meghaladta a fénysebességet".
Amikor az univerzum legkorábbi időszakáról beszélünk, akkor maximum annyit lehet erről mondani, hogy akkor egymáshoz nagyon közeli pontok is fénysebességet meghaladóan távolodtak, míg ma ez csak a többmilliárd fényév távolságú pontokra igaz.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.05.31. 06:47

Jogos, nagyon pontatlanul fogalmaztam, hiszen megállapítottuk, hogy a q egy mértékegység nélküli szám.

Köszi a linket!
Tuarego
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2013.05.05. 21:29

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Tuarego » 2013.05.31. 10:45

Rigel írta:Bocs, hogy itt villogok ilyen friss eredményekkel, de én tényleg nem viccnek szánom azt kijelentésemet, hogy a kozmológia aranykorában napi szinten követni kell a kutatások eredményeit. Mert vannak. Rengeteg.

Egyébként mindenki ismeri a WMAP háttérsugárzás térképét. Én már három éve várom, hogy a sokkal részletesebb Planck-térképet kiadják. Most ez is megtörtént:
Kép



Ha már a Planck-szondáról és a naprakészségről van szó, az alábbiakat olvastam a Meteor 2013. májusi számában a Csillagászati hírek rovatának a Planck-szonda háttérsugárzás térképéről szóló cikkben:

"Az új eredmények alapján Univerzumunk a vártnál nagyobb egyenetlenségeket mutat a legnagyobb méretskálákon szemlélve. Például az északi és a déli félteke statisztikailag is némiképp eltér egymástól, nem is beszélve az anomálisan nagy kiterjedésű ...hideg foltról.
...Amennyiben a friss megfigyelések helytállóak, ezek a jelek egy eddig ismeretlen, saját belátható univerzumunkon kívül eső, még az inflációs korszak – merészebb elgondolások szerint még a Nagy Bumm – előtt keletkezett struktúrával állnak kapcsolatban."
(Sky and Telescope, 2013. márc. 21. Mpt)


Szerintem nem is kell nagyon merésznek lenni ahhoz, hogy feltételezzük, hogy az Ősrobbanás (Nagy Bumm) előtt is volt valami. Ennek a struktúrájából őrződött, őrződhetett meg valami a mikrohullámú háttérsugárzás mintázatában, amit "kvantumfluktuációval" vagy az inflációs elmélettel már nem igazán lehet magyarázni.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.05.31. 21:26

Jóindulatúan szeretnélek figyelmeztetni, hogy ezzel a stílussal a legjobb úton haladsz a kimoderálás felé. Néhányan jártak már előtted ezen az úton.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”