A fekete lyukak és az idő

Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.11.09. 16:02

Miért biztos, hogy a fekete lyukban szingularitás van? Hisz nem tudjuk a belsejét tanulmányozni és a kialakulását sem tudjuk levezetni. Egy fekete lyuk viselkedése miben különbözne szingularitással és anélkül?
konan99
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.11.02. 18:53

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: konan99 » 2010.11.09. 18:39

sziasztok!

Multkor hallottam vagyis néztem a Discovery- it és volt pár dolog amit nem értettem...

az egyik az valami holografikus valóságról szólt , ami párhuzamos a 3D- s valósággal és arra szolgál, hogy információkat közöljön vagy tartalamazzon. és a másik is ide illik, hogy a fekete lyuk Howking szerint elnyel mindent, és nem továbbít információt az univerzumról, hanem a feketelyuk eseményhorizontjáról akkora energi lökődik az univerzumba amennyit a fekete lyuk elnyelt. erre egy csőszerelőből lett csillagász találta ki ezt a holografikus másik 2D- és valóságot, ami az eseményhorizonton kivűlről megfigyelhető, és így viszont a fizika egyik alapelve hogy az információ nem vész el, és nem úgy mint ahogyan Howking gondolta hogy a fekete lyukak esetében ez a törvény nem érvényesül, ez itt ezzel az elmélettel fenn áll és ismét igazolódik. valaki irja már le legyen szives nekem ezt hogy hogy is van... előre is köszönöm!!!
konan99
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.11.02. 18:53

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: konan99 » 2010.11.09. 18:46

jah és bocs... nem Howking hanem Hawking:D Ne nézzetek nagyon hülyének lécci:)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.10. 10:05

Nata írta:Miért biztos, hogy a fekete lyukban szingularitás van? Hisz nem tudjuk a belsejét tanulmányozni és a kialakulását sem tudjuk levezetni. Egy fekete lyuk viselkedése miben különbözne szingularitással és anélkül?

A fekete lyukak léte elméletileg lett levezetve, és jóval később találtak olyan objektumokat, amelyeknél fekete lyuk léte valószínűsíthető volt (anyag hullik valahova nagy sebességgel és ezért sugárzást bocsájt ki, de nem látjuk, mibe hullik). A szingularitás nem egy kézzelfogható valami, amiből a boltban kérhetünk egy kilót vagy fél métert, hanem egy matematikai függvénynek egy olyan helye, ahol az illető függvény nem értelmezhető. Na már most, amikor nagy tömegű csillagok összeomlását vizsgálták elméletileg, rájöttek, hogy van egy olyan határ, ahol az összeomlást semmi sem tudja megakadályozni, és az a végtelenségig folytatódik, a csillag maradék anyaga végtelenül kicsi térrészben végtelen nagy sűrűségűvé válik, és ebben a pontban a fizikai egyenletek értelmezhetetlenné válnak. És ez maga a fekete lyuk (pontosabban az a térrész, ami az esemény horizont mögött van).
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.11.10. 12:29

SzZ írta a szingularitásról:
> És ez maga a fekete lyuk (pontosabban az a térrész, ami az esemény horizont mögött van).

NEM! A szingularitás az eseményhorizont mögötti tartománynak csak egy elhanyagolhatóan kis része! A horizonton belüli világ legnagyobb részén jól működik a fizika, vidáman le tudjuk írni az ott zajló eseményeket (csak épp a külső megfigyelő nem láthatja őket). Épp most írtam ki egy TDK- vagy szakdolgozati témát, amelynek kapcsán animációs filmet kell készíteni arról, hogy látja egymást két, az eseményhorizonton belül kergetőző űrhajó. És ezt különösebb felfedezések nélkül, pusztán szorgos munkával el lehet végezni, mert a fizika a horizonton belül is MŰKÖDIK! Kivéve azt a néhány pontot (Sch-lyuk esetén egyetlen pontot), amit szingularitásnak nevezünk...

dgy
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.10. 13:00

Akkor stimmel, amit írtam, hogy a fekete lyuk az a térrész, ami a horizont mögött van, és a közepén csücsül a szingularitás (végtelenül kicsi térrésznek neveztem). Bár lehet, hogy rosszul fogalmaztam. A fizikai törvényekkel persze csak a szingularitásban nem tudunk dolgozni.
Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.11.10. 17:37

konan99 írta:
Multkor hallottam vagyis néztem a Discovery- it és volt pár dolog amit nem értettem...



Ezt a részt én is láttam és ebben is benne volt az a dolog, ami végtelenül zavar, vagyis ha a fekete lyukba belehulló anyag végtelenül lelassul, hogyan jut bele mégis? (természetesen külső megfigyelőpontból nézve) Nem halmozódik fel az eseményhorizonton?
Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.11.10. 17:47

SzZoli írta:A fekete lyukak léte elméletileg lett levezetve, és jóval később találtak olyan objektumokat, amelyeknél fekete lyuk léte valószínűsíthető volt (anyag hullik valahova nagy sebességgel és ezért sugárzást bocsájt ki, de nem látjuk, mibe hullik).


Igen, nehéz és bonyolult számítások szerint létezhet a térnek olyan pontja ahol a fizikai egyenletek már nem érvényesek. Viszont ahogy Dávid Gyula mondta, ha a csillag "A" állapot, a fekete lyuk "C" állapot, van köztük egy "B" is amit viszont senki nem tudott még kiszámolni. Így hogyan lehetünk biztosak abban, hogy ez a "C" állapot megfelel ezeknek a kétségtelenül szép számítási eredményeknek?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.11. 09:40

Nem tudom, milyen "B" állapotra gondolsz. Az összehúzódást megállító két állapot ismert: a fehér törpe és a neutroncsillag. Feltételezések vannak kvarkcsillagok létéről, bizonyítékok nincsenek rá. Ha az összehúzódás tovább folytatódik, semmilyen általunk ismert erő nem tudja megállítani, és az összes anyag egy pontban fog tömörülni.
Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.11.11. 16:34

SzZoli írta:Nem tudom, milyen "B" állapotra gondolsz.


A "B" állapoton magát az összehúzódás folyamatát értem.

SzZoli írta:Ha az összehúzódás tovább folytatódik, semmilyen általunk ismert erő nem tudja megállítani, és az összes anyag egy pontban fog tömörülni.


Ezt nem vitatom, ami a kérdésem, hogy mennyi idő alatt zajlik le mindez, számomra, mint távoli megfigyelő számára?
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”