Gravitációs hullámok

nervin
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2023.02.19. 10:20

Re: Gravitációs hullámok

Hozzászólás Szerző: nervin » 2023.02.19. 20:40

Tényleg 2020. óta nyitva volt hagyva ez a kérdés? Szegény peppe51!
peppe51 írta:
2020.04.27. 10:45
Ugyanis a húrelmélet szerint (jelenleg én ebben gondolkozom, nem tudok jobbat) a hatások is hullámok. Tehát a gravitáció is hullám (gravitron?).
Ha egy hullám ki tud jönni a fekete lyukból (tömegvonz), akkor valami kijön a fekete lyukból. Hogy ne sérüljön a "mindent elnyel elv", csak a vákuum analógia jutott eszembe, ami szintén "vonzza" a gázmolekulákat (atomokat).
Kvantum világban nem létezik a gravitációs kölcsönhatás, legalábbis a jelenlegi képletek nem tudnak azzal dolgozni, mivel a 4 alap kölcsönhatás közül az a leggyengébb. Olyannyira, hogy ilyen léptékben mérni sem lehet.

A fekete lyukak és a kvantum világ határát Hawking kapargatta (Hawking-sugárzás), de ez még gyerekcipőben járó tudományág.

A relativitáselmélet szerint pedig a gravitáció nem kölcsönhatás, hanem a téridő tulajdonsága, így lehet, hogy valójában nem is fogunk gravitont találni.

Az hogy a gravitáció kiszabadulhat-e a fekete lyukból - ami pontatlan fogalmazás, mondjuk úgy, hogy áttörheti-e az eseményhorizontot - nos ez maga értelmetlen kérdés, hiszen a téridő mindenhol ott van, az eseményhorizonton belül is. A gravitáció ennek a geometriája, és az eseményhorizont nem töri meg ezt a geometriát. Az csak annyiban kitüntetett hely, hogy azokban a pontokban a gyorsulás egyenlő a fénysebességgel.

Azt pedig szerintem félreérted, a gravitációs hullám nem a gravitációt szállító hullámokról szól, hanem fordítva, a gravitáció szállítja ezeket a hullámokat.
Németh Ervin
FGyurka46
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2021.02.22. 11:32

Re: Gravitációs hullámok

Hozzászólás Szerző: FGyurka46 » 2023.07.23. 08:46

Mérnök vagyok, nem fizikus, ezért a témának csak ismeretterjesztő szintű ismeretével rendelkezem.

Amit a fizikusok a gravitációs hullámokról, illetve az általános relativitáselméletéről állítanak, azt csak tudomásul venni tudom, de a gravitációs hullámok érzékelésével van egy problémám.

Azt olvastam, hogy az okozott hossz-változás az atom méreténél is sokkal kisebb. Ilyen csekély változást nagyon sok tényező okozhat, talán a Föld nem gömbszimmetrikus magjának mozgása is (ami miatt kis mértékben változik a gravitációs kölcsönhatás mértéke), és ami magyarázza azt is, hogy ezt egyidejűleg több helyen tapasztalták.

Teljesen biztos az, hogy a mérés valóban az űrből érkező gravitációs hullámokat észlelte?
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Gravitációs hullámok

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.07.24. 14:31

FGyurka46 írta:
2023.07.23. 08:46
Mérnök vagyok, nem fizikus, ezért a témának csak ismeretterjesztő szintű ismeretével rendelkezem.

Amit a fizikusok a gravitációs hullámokról, illetve az általános relativitáselméletéről állítanak, azt csak tudomásul venni tudom, de a gravitációs hullámok érzékelésével van egy problémám.

Azt olvastam, hogy az okozott hossz-változás az atom méreténél is sokkal kisebb. Ilyen csekély változást nagyon sok tényező okozhat, talán a Föld nem gömbszimmetrikus magjának mozgása is (ami miatt kis mértékben változik a gravitációs kölcsönhatás mértéke), és ami magyarázza azt is, hogy ezt egyidejűleg több helyen tapasztalták.

Teljesen biztos az, hogy a mérés valóban az űrből érkező gravitációs hullámokat észlelte?
Wikipedia szerint:

"Mivel a gravitációs hullámok fénysebességgel terjednek, emiatt a két létesítmény közötti távolság megfelel egy 1 milliszekundumos időeltolódásnak a hullámok megérkezésénél. Ez az időintervallum segít meghatározni a hullám forrását. Mivel Európában is létesítettek egy Virgo nevű interferométert, neki köszönhetően még pontosabban meg lehet határozni a hullámok forrását.

Mindkét laboratórium fenntart egy L alakú vákuumrendszert, 4 km hosszan (Fabry-Pérot-üreg). Oldalanként mintegy 5 interferométer állítható fel egy vákuumrendszerben.

Az interferométert 2004-ben sikeresen továbbfejlesztették, hozzáadva a hullámszigetelést, amit aktuátorokkal oldottak meg. Ennek köszönhetően kiküszöbölték a mikro-szeizmikus rezgéseket, illetve a mesterséges zajokat (pl. városok, tömegközlekedés). "

Vagyis, ha földi forrású a jel, akkor azonos időpontban észleli a két LIGO létesítmény, ha Földön kívülről származik, akkor 1 millisec különbséggel.
10x56 B
203/1200 Dob.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”