Dávid Gyula kérdések

dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.06.08. 01:03

SzZ írta:
> A kérdésem főként metaszintű: Ön hogyan gondolja, a hatalmas távolságok miatt
> fellépő kommunikációs hibák esetleg értelmezhetetlenné tehetik az esetlegesen
> mesterségen generált jelsorozatot? Nem csökkenti ez a tény drasztikusan a SETI
> sikerességének az esélyét? A jelenleg használt algoritmusok mennyire hibatűrőek?

Nem vagyok sem informatikai, sem m\szaki szakember, erre a kérdésre csak józan paraszti ésszel tudok válaszolni.

Úgy gondolom, ez egyelőre még nem a mi gondunk. Majd azoké az utódainké lesz, akik megtalálták az Idegeneket, és intenzív rádiókapcsolatot létesítenek velük. A nagy távolság és a hosszú válaszidő, lassú korrigálás miatt valóban létfontosságú lesz a hibamentes és robusztus, esetleg önjavító, sokszorosan biztosított kód. Ki szeretné négyezer év múlva megismételni a nagymama mézeskalácsának receptjét, amit elküldött a szomszédoknak, de azok méz helyett rezet tettek bele, és nem ízlett nekik... :)

Addig viszont, amíg nem jön létre a valóban tartalmas, sok információt továbbító kapcsolat, amíg az a kérdés, hogy egyáltalán észrevegyük egymást, más a feladat. És ekkor szerintem a "Brute Force" kódolás a megfelelő módszer: ugyanazt a viszonylag rövid, de jól észrevehető üzenetet egymás után sokszor elküldjük, változatlan formában. Majd csak észreveszik az ismétlődést... És ilyenkor egy-két bit elvesztése nem nagy tragédia, az Üzenet lényege úgyis átmegy: Itt vagyunk, létezünk! És persze hasonlóképpen, ilyen jellegű üzeneteket érdemes keresni, ilyenekre kell hajtanunk.

Ezzel a véleményemmel nem vagyok egyedül, tudtommal ezt a stratégiát követik a jelküldő és a jelkereső rádiócsillagászok is. És másfajta szakértők: a sci-fi írók is. A kozmikus rádiókapcsolattal komoly formában foglalkozó három legjobb sci-fiben (Lem: Az Úr hangja, Sagan: Kapcsolat, Hoyle: Androméda) pont a fenti forgatókönyv érvényesült.

És persze mindhárom szerző csavart egyet a dolgon. Ha már megvan a primitiv figyelemfelkeltő jel, az ember nagyon türelmetlen lesz. Megkaptuk a prímszámokat, akkor most válaszolunk, húsz vagy ötszáz év múlva majd kapunk részletesebb viszontválaszt, addig meg csak hallgassuk unásig a prímszámokat... nem lehetnek ilyen kegyetlenek ezek az idegenek! Hát nem is.

Legrészletesebben Sagannál van leírva a dolog: a befutó rádiójel többrétegű információt rejt. Az első, rendkívül brutális, nehezen észre nem vehető szinten a prímszámok jönnek, szinte dörömböl a rádióteleszkóp, amint veszi a jelet. Ezt bárki észreveszi, akinek rádiója van. Aztán már nagyon odafigyelnek az adott irányra és frekvenciára, és még két réteget találnak a jelben, ha jól emlékszem, a hullám polarizációjába és fázismodulációjába rejtve. Az egyik a régi földi tv-adások visszasugárzása, a másik pedig a voltaképpeni Üzenet: hogy lehet olyan féreglyukjárót építeni, amivel személyesen is el lehet jutni a haverokhoz. De a tartalom itt már másodrendű kérdés.

A megoldás zseniális. Szerintem valóban ilyen jellegű lesz az a Jel, amit majd egyszer végre megkapunk. És nekünk is valami hasonló, többszintes Üzenetet kellene kisugároznunk. A három szint egymástól függetlenül, egymást nem zavarva van jelen ugyanabban a rádióhullámban. És a rafináltabb, finoman kódolt szintek nem zavarják meg a brutálisan primitív impulzusokat, és azok észrevehetőségét. Ha viszont már egyszer észrevették, nyilván nagyon alaposan megfigyelik a jel minden fizikai jellemzőjét, alaposan rögzítik és elemzik. Sőt, ha száz év múlva felfedezik a rádiósugárzás valamilyen új, eddig még nem ismert tulajdonságát (negatív gravitronikus kvantumkorreláció), akkor majd azt is megvizsgálják, hátha ez a jellemző is hordoz információt - és meg is vizsgálhatják, mert a jel folyamatosan ismétlődik. Egy ilyen finoman elrejtett jel esetén már van értelme a redundáns kódolás, az elveszett jelek rekonstrukciója vagy pótlása kérdésének, egyáltalán az egész kódfejtésnek. És persze a földönkívüli haverok nyilván valami nagyon megbízható, tömör, és mégis jól rekonstruálható kódolást alkalmaztak, hiszen az a cél, hogy az ismeretlen címzett megfejtse. De ennél az első, bemutatkozó üzenetnél még mindig csak mellékes kérdés a jelek elvesztése, hiszen az üzenet ismétlődik.

Aztán, ha egy-két üzenet-forduló után megindul a rendszeres üzenetforgalom, akkor lesz értelme megtárgyalni a hibatűrő kódolás kérdését.

Addig pedig figyeljük szorgosan a prímszámokat...

(Bár lehet, hogy a prímszámok félrevezetnek... Az érdeklődők töltsék le a fizikushallgatók Ortvay Rudolf Fizikai Feladatmegoldó versenyének 1980. évi feladatait, és mélázzanak el a probléma ott leírt vonatkozásain:
http://ortvay.mafihe.hu/regi/regi.html)

üdv
dgy
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.06.08. 12:11

dgy írta:SzZ írta:
> A kérdésem főként metaszintű: Ön hogyan gondolja...


Ezt nem én írtam :)
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.06.09. 20:23

BZ írta:
> Tegyük fel, hogy a Földnek akkora a tömegvonzása mint egy neutroncsillagnak,
> de ennek ellenére ugyan úgy kering, és forog a Nap körül mint most, valamint
> a kilátók, és az emberek nem rogynak össze rajta. Amikor egy ember felmegy
> egy kilátó tetejére, órája szerint csak egy percet maradt, de addig a felszínen
> például egy hét telik el. Hogyan érzékelik a felszínen élő emberek, és hogyan
> a kilátóból leskelődő egyén az égitestek égi mozgását?

Álljon meg a fáklyásmenet! A szitu épp fordított! A gravitációs kút mélyén, tehát példádban a neutroncsillag felszínén múlik lassabban az idő. Tehát odalenn múlik el csak egy perc, amíg a kilátó tetején egy hét... (Ha én ilyen helyen laknék, egy fárasztó nap során többször felmennék egy-egy percre a kilátóba körülnézni, és aludnék legalább két napot... vagy elvégezném kényelmesen, egy hét alatt a sürgős, öt perc múlva leadandó munkámat.)

Mit látnak az illetők? Első pillantásra semmi különöset: kering körülöttük az égbolt, a felszínen lakó úgy látja, hogy néhány másodperc alatt, a kilátóban álló szerint pedig mondjuk egy nap alatt kerülik meg őket a csillagok.
Ami egy kicsit furcsa lenne: mindketten úgy látnák az eget, mintha egy mély kút fenekéről néznének fel. A csillagok fénye ahelyett, hogy láthatártól láthatárig érkezne, csak egy, a függőleges irány körüli kis szögtartományban jut a szemükbe. A kút a felszínről nézve mélyebb és keskenyebb, mint a kilátóból. Ami még érdekes: a teljes látószög nagyobb 180 foknál. Ennek egy egyszerű verzióját a Földön is ismerjük refrakció néven: a Nap már igazából, geometriailag a látóhatár alatt van, amikor még mindig látjuk, mert a fénye görbe pályán érkezik a szemünkbe. Ezt a Földön a levegőben bekövetkező fénytörés okozza, a képzeletbeli neutroncsillagunkon pedig a gravitáció görbíti el a fényt. Extrém esetben az is bekövetkezhet, hogy ugyanarról az objektumról, pl ami pont a lábunk alatt, a neutroncsillag másik oldalán van, mindkét irányból (vagy térben gondolkodva: a szélrózsa minden irányából - ha van a neutroncsillag felszínén szél és szélrózsa - :), a csillagot megkerülve jut a szemünkbe a fény. Ebben az esetben az egész éggömböt megfigyelhetjük a fejünk feletti keskeny kúpba beletorzítva, mintha egy 360 fokos szuper-halszemoptikán át néznénk. Még erősebb gravitáció esetén a lábunk alatti, a nadir környéki körtartomány többszörösen fog látszani a fejünk felett kis kör szélein...

Megfigyelőnknek kiváló alkalma nyílik a csillagfejlődés és a Galaxis távoli részeinek szabadszemes vizsgálatára. Amit mi a légkör felett keringő infravörös teleszkópokkal észlelünk, azt neki a gravitációs kékeltolódás behozza a látható tartományba. A látható fény viszont az ultraibolya vagy a Röntgen-sugárzás tartományába tolódik, tehát jó erős napszemüveg vagy esetleg ólompajzs nélkül nem érdemes az égre nézni...

Érdekes lehet végiggondolni, mit lát a kilátóbeli megfigyelő, ha nem az eget, hanem a lába alatt, a kilátó tövében munkálkodó társait figyeli meg. Munkálkodást semmiképp, inkább megfagyott figurákat, hiszen csak egy hét alatt tesznek meg egy percnyi mozdulatot. Viszont legalább szép pirosak lesznek a gravitációs vöröseltolódás miatt. Ők viszont a fejük felett, a kilátón mozgó fickót valószínűtlenül gyorsan látják tevékenykedni (az "alszom még egy percet" szöveg ez esetben véresen komoly valósággá válik, és valódi kialváshoz vezet), persze közben az illető szép kék színben pompázik.

És ez még semmi ahhoz a kissé hasonló helyzethez képest, amikor egy neutroncsillag vagy fekete lyuk körül keringő, és ráadásul még a saját tengelye körül is forgó) bolygóról nézzük az eget. Ezt a szitut részletesen végigszámolva megtalálhatjuk Hraskó Péter Általános relativitáselmélet című könyvében. Igen cifra a helyzet, a részletekre nem emlékszem pontosan, de az biztos, hogy egészen másképp, más szögsebességgel látjuk mozogni magunk körül a központi csillagot és a távoli égboltot (a sziderikus és a szinódikus év fogalmának már-már abszurddá váló relativisztikus kiterjesztéseként).

Mindezeket leginkább rajzban lehetne szemléltetni, de egyelőre nem látok semmiféle táblát a közelben...
Ha legközelebb Lilla egy neutroncsillag felszínére szervez csillagnéző túrát, vigyünk táblát is, hogy rögtön értelmezhessük is a látott furcsaságokat. Nekem is szóljatok, jövök!

dgy
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.06.11. 20:39

Köszönöm a választ! Még egy darabig emésztenem kell, de a lényeget talán felfogtam. Annyi akkor biztos, hogy ha egy neutroncsillagon veszek ingatlant, nem a padláson, hanem a pincében fogok relaxálni... :)

Elnézést a kérdésviharért, de: ha az Univerzum 74,2 +/- 3,6 km/s/Mpc sebességgel tágul, akkor ha eléggé messzire nézünk, már gyorsabban fog nálunk távolodni az anyag, mint a fény? :O Ha ez igaz, felmerül egy logikai bukfenc. Nem is szeretném elképzelni, hogy akkor mi történik jóval fénysebesség feletti értékeknél (ha jól tudom időutazás a múltba), ezért csak az éppen fénysebességgel távolodást képzeljük el. Ha valami hozzánk képest fénysebességgel mozog, az idő a távolodó galaxisban hozzánk képest lelassul, viszont ők pedig azt látják, hogy mi távolodunk tőlük fénysebességgel, tehát nálunk kellene, hogy lassabban teljen az idő...
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.06.11. 23:23

kivéve ha nem az anyag távolodik, hanem a tér tágul... ;)
nincs aláírás
remekficko
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.29. 01:28

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: remekficko » 2010.06.13. 22:42

Szervusztok!

Valaki el tudná nekem magyarázni a szekuliáris, és a statisztikus parallaxis elvét?
Elnézést, ha a kérdésem nem illik a topicba, de nem akartam csak emiatt egy újat nyitni.
köszi
Gergő
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.06.15. 17:31

BZ írta:

> Elnézést a kérdésviharért, de: ha az Univerzum 74,2 +/- 3,6 km/s/Mpc
> sebességgel tágul, akkor ha eléggé messzire nézünk, már gyorsabban fog
> nálunk távolodni az anyag, mint a fény? :O Ha ez igaz, felmerül egy logikai
> bukfenc. Nem is szeretném elképzelni, hogy akkor mi történik jóval
> fénysebesség feletti értékeknél (ha jól tudom időutazás a múltba), ezért
> csak az éppen fénysebességgel távolodást képzeljük el.

LF válaszolta:
> kivéve ha nem az anyag távolodik, hanem a tér tágul...

A válasz természetesen helyes, de megér egy kissé részletesebb kifejtést. Az általános relativitáselmélet lényegében arról szól, hogy NEM LÉTEZIK egy olyan nagy és egységes inerciális koordinátarendszer, amely az egész univerzumot lefedi. Sok pici, helyi (lokális) inerciarendszer van, de ezek nem állnak össze egy nagy rendszerré. A helyzet matematikailag hasonlít ahhoz, amikor a Föld kis részeiről (pl egy ház telkéről) euklideszi rajzot, térképet készítünk. Ezt megtehetjük a Föld felszínének bármely, mondjuk 50 * 50 méteres területéről. Végül lesz egy hatalmas kupac papírunk, amelyek pontosan, látható hiba és torzítás nélkül ábrázolják a felszín egy-egy részét. Ezeket a térképeket azonban mégsem illeszthetjük össze egy hatalmas euklideszi síktérképpé, amely lefedné a Föld egész felszínét. Az ok nyilvánvaló: a felszín nem sík, hanem görbült, globális geometriája nem euklideszi, hanem szférikus. (Persze a lokális geometria is szférikus, de az elegendően kis részek térképén a hiba olyan kicsi, hogy észrevehetetlen.)

Teljesen hasonló a helyzet az áltrelben, a görbült tér, illetve a görbült téridő esetében. A sok kis térkép a sok helyi, lokális inerciarendszer (pl egy szabadon mozgó űrhajó belseje, mint fizikai laboratórium), amelyben érvényesek a newtoni-maxwelli fizika (pontosabban a speciális relativitáselmélet) törvényei - ezek a törvények felelnek meg az euklideszi geometria szabályainak. De ezek a lokális inerciarendszerek nem állnak össze egy globális inerciarendszerré - mert az egész téridő nem "sík", nem követi a specrel törvényeit. Ennyit és nem többet jelent az a fogalom, hogy a téridő görbült. (Persze itt nem ér véget az elmélet. Ahogy a geometriában sem állunk meg annál az állításnál, hogy a gömb felszíne nem euklideszi, hanem kidolgozzuk a szférikus geometria szabályait, és megtanulunk tájékozódni a gömbön, az áltrel sem áll meg annál a megállapításnál, hogy a téridő nem Minkowski-geometriájú, hanem kidolgozza a bonyolultabb geometriához tartozó fogalmakat és módszereket - de ez már tömény matek, és nem tartozik a lényeghez.)

Ami viszont a lényeghez tartozik: ahogy a síkgeometria euklideszi szabályai érvényesek az egyes térképeken, úgy a newtoni, maxwelli, illetve a specrel einsteini törvényei (pl a fénysebesség mint max sebesség) érvényesek a lokális inerciarendszerekben. De csak ott! Globálisan NEM érvényesek! Az egész Univerzumra nézve nem lehet kijelenteni olyasmit, hogy ellentmond a törvényeknek, vagy paradoxonokhoz, időutazáshoz vezet, ha két test relatív sebessége meghaladja a fénysebsséget.

A helyzet azonban még érdekesebb. Nem az történik, hogy a kis rendszerről a nagy rendszerre továbblépve a törvények az ellenkezőjükbe csapnak át (kicsiben: a fénysebesség a maximum, nagyban: a fénysebesség nem maximum). Nem, a helyzet cifrább: a használt fogalmak válnak értelmetlenné, alkalmazhatatlanná, ezért lesznek hamisak a rájuk vonatkozó állítások. Fogalmazzuk meg pontosabban az előző példát! Kicsiben, a lokális koordinátarendszerekben igaz: két egymás mellett elhaladó test relatív sebessége sohasem haladhatja meg a fénysebességet. Nagyban viszont az történik, hogy a "relatív sebesség" fogalma válik értelmetlenné, alkalmazhatatlanná. Egyszerűen nincs értelme arról beszélni, hogy egy 13 milliárd fényévre levő galaxis mekkora sebességgel távolodik a Földtől! Sőt maga a "távolság" fogalma is alkalmazhatatlanná válik: az előző mondatban szereplő "13 milliárd fényévre levő" kifejezés is értelmezhetetlen, ezért értelmetlen.

Az ember persze ragaszkodik a megszokott fogalmaihoz, próbálja ott is használni őket, ahol igazából nem lehet, ezért megpróbálja valahogy definiálni pl a messzi galaxisok távolságát. Ez viszont többféleképpen is megtehető, és ugyanazon objektum esetében különböző eredményekre vezet. Míg közeli objektumokra a különböző definíciók azonos eredményt adnak, távoliakra már nem: épp ez mutatja a megszokott "távolság" fogalom fokozatos elértelmetlenedését.

Próbálom mindezt egy hasonlattal érzékeltetni (a pontos leírás persze csak kemény matekkal menne). Képzeljünk el egy óceánnal borított, teljesen gömbölyű, nem forgó bolygót (a feltételek arra kellenek, hogy se a kontinensek, se a forgástengely ne jelöljenek ki "természetes" koordinátarendszert a felszínen). A tengeren hajók járnak. A hajózási szabályok szerint az egymás mellett elhaladó hajók sebessége max 42 csomó lehet, és a utak keresztezésnek mindig derékszögben kell történne. Az egymást megközelítő hajók kapitányai - meglátván a másik hajót - igyekeznek úgy manőverezni, hogy a szabályok mindig teljesüljenek (persze, ez a bolygó nem a Föld... :).

No most vizsgáljuk meg két, egymástól igen messze, mondjuk az egyenlítő negyedére levő hajót. Mennyi a relatív sebességük? Külső, háromdimenziós megfigyelőként elképzelhetjük a két hajó sebességvektorát (ezek a felszín adott pontjának érintősíkjában vannak), aztán a háromdimenziós térben párhuzamos eltolással egymás mellé húzhatjuk e vektorokat, és meghatározhatjuk a szögüket. Ugye mindenki érzi, hogy ennek semmi köze sincs a "hajóvonták találkozásakor" fellépő keresztezési szöghöz... Másképpen is mondhatjuk, csak nehéz elképzelni: tiltsuk meg, hogy gondolkodásunk és matematikai műveleteink során használjuk a külső, a bolygó felszínét "beágyazó" háromdimenziós tér fogalmát - hiszen a hajóskapitányok sem hagyhatják el a felszínt... Ekkor a két sebességvektort a felszínen kell(ene) egymás mellé tolni, hogy szögüket megállapítsuk. Az adott görbe menti párhuzamos eltolás görbe felületeken is értelmezhető - csakhogy az eredmény függ az eltoláshoz választott úttól! A "két távoli vektor szöge" fogalom tehát a görbült felületen nem értelmezhető önkénymentesen (hiszen az eltolás útja, ami önkényes, megjelenik a definícióban). Legegyszerűbb és legértelmesebb tehát azt mondani, hogy a két távoli sebességvektornak NINCS IS szöge. Ez ráadásul tökéletesen illik a korábban látott közlekedési szabályokhoz: azok ugyanis csak arról intézkedtek, hogyan kell mozognia két, egymást megközelítő hajónak (nyilván az összeütközést megelőzendő), és nem beszéltek arról, mi a teendő távoli hajók esetében.

A "két sebességvektor szöge" fogalomnak az áltrelben a "két távoli objektum relatív sebessége" felel meg. Ez az, amit nem lehet önkénymentesen értelmezni. És épp ezért nem is érvényes rá a közeli, találkozó objektumok relatív sebességére igaz alapvető fizikai törvény (t.i. hogy ez a sebesség nem haladhatja meg c-t). A távoli testek relatív sebessége értelmetlen fogalom, ha valahogy mégis számmal akarom jellemezni, az önkényes lesz, nyugodtan lehet 137 c is, ez nem sért semmiféle hagyományos fizikai törvényt - hiszen azok csak a lokális inerciarendszerekben érvényesek.

Az áltrel egy tekintetben még cifrább, mint a fentebb leírt óceános modell. A két távoli hajó sebességvektora szögének nincs pontos értelme, de a két hajó távolságának igen: illesszünk hozzájuk egy a víz felszínén haladó (pl bójasorra kötözött) kötelet, feszítsük meg, és a kötél minimális hossza definiálja a hajók távolságát. Az áltrelben viszont az időkoordináta is bizonytalan: nincs értelmezve, hogy az egyik hajó útjának egy bizonyos pontjával a másik hajó útjának melyik pontja van ugyanabban a pillanatban - ezét nem tudhatjuk, mely pontok között kellene kifeszítenünk a kötelet. Így a "távoli hajók távolsága" fogalom is önkényes, azaz értelmetlen. Persze ha akarjuk, jellemezhetjük valamilyen módon egy megaparsecban kifejezett adattal a távoli galaxis helyzetét, ezek az adatok viszont csak részben rendelkeznek a földi fizikában megszokott távolságfogalom tulajdonságaival. És ha e "távolság" időbeli változására (ezt hívjuk "a tér tágulásának") az jön ki, hogy nagyobb c-nél, ez az égvilágon semmiféle paradoxont nem okoz. A Hubble-"törvény" alapján kiszámolt sebességek (és a "törvénybe" behelyettesített távolságok) csak ilyen önkényes adatok, fizikailag nem fejeznek ki semmi relevánsat. A Hubble-törvény valóban fontos és igaz természeti törvény, de egészen másról szól, mást jelent, mint a szokásos értelmezése (erről majd máskor részletesebben). (Amúgy a Hubble-törvény értelmezéséről hosszú és elkeseredett vita folyik az [origó] egyik fórumán, "Történhetett-e másképp a Világegyetem születése?" cím alatt - ott egy Elminster nicknevű fickó, az egyetlen, aki a résztvevők közül érti az áltrelt és a kozmológiát, hetek óta kétségbeesetten - és egyre dühöseben - védelmezi a Hubble-törvény tudományos értelmezését a félreértők, szimplifikálók, önjelölt mindentudók, mindent összekavarók és a szimpla paranoiások ellenében...)

Matek nélkül mindezt nehéz elfogadni, talán a hasonlat egy kicsit segített. Felhívom az érdeklődők figyelmét a "Mennyi a fény sebessége a fekete lyukban?" című topikban korábban lezajlott, és hamarosan folytatódó eszmecserére, ahogy ugyanennek a problémakörnek egy másik, de az ittenihez szorosan kapcsolódó aspektusa került elő.

BZ írta:
> Ha valami hozzánk képest fénysebességgel mozog, az idő a távolodó
> galaxisban hozzánk képest lelassul, viszont ők pedig azt látják, hogy
> mi távolodunk tőlük fénysebességgel, tehát nálunk kellene, hogy
> lassabban teljen az idő...

Ennek a látszólagos "paradoxonnak" semmi köze az előző kérdésekhez, ezt már a speciális relativitáselmélettel kapcsolatban is sokszor felvetették, és minden könyvben megválaszolták. Részletek helyett ismét egy hasonlat:
képzeljünk el két, egymással 60 fokos szöget bezáró, a kezdőpontjukban összeillesztett méterrudat. Megkérdezik a A méterrúd kezelőjétől: szerinted milyen hosszú a B rúd? Az levetíti a B rúd végét a saját rúdjára, és azt válaszolja: fél méter (cos 60 fok = 1/2). Jé, milyen érdekes, pedig az van ráírva, hogy egy méter. Tehát a B rúd irányában minden távolság a felére összement... Ezek után megkérdezzük a B rúd kezelőjétől, szerinte milyen hosszú az A rúd. Ő is levetíti az A rúd végpontját a saját rúdjára, és azt feleli: fél méter. Pedig az van ráírva, 1 m. Tehát az A rúd irányában minden távolság a felére rövidül. NEM az jött ki neki, hogy az A rúd irányába kétszeresére nyúltak a szakaszok! Ellentmondás! Meg kell kövezni ennek az istentől és valóságtól elrugaszkodott új tudománynak, valami "trigonometriának" a kitalálóját, bizonyos Euklideszt vagy kicsodát! Grrrrrr... A helyzet a specrel és az áltrel esetében is logikailag azonos az itt leírttal.

dgy
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2010.06.16. 04:39

Jesszusom!!! Köszönet, köszönet.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.06.16. 11:40

Huh...
Az alábbiak szerint (jól értem?), ha mókás alkotókedvtől hajtva, szeretnék egy kicsinyített modellt készíteni a Világegyetem - mondjuk - 20 milliárd fényév sugarú részéről a saját kis helyi koordináta-rendszeremben, nem fogom majd tudni, hogy a szélén hova tegyem a galaxisokat. Még azt sem, hogy az általam megadott térrészben vannak-e. És azt sem, hogy épp milyen állapotban vannak a fejlődésük során.
pont
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2009.10.06. 20:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: pont » 2010.06.16. 17:40

dgy írta:Mindezeket leginkább rajzban lehetne szemléltetni, de egyelőre nem látok semmiféle táblát a közelben...

dgy


tiszeletem'
http://www.twiddla.com/221790 itt a tábla .....

( a lehetetlent azonnal a csodákra kicsit várni kell)
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”