Dávid Gyula kérdések

zsuszik
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.04.02. 06:46

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: zsuszik » 2013.04.02. 19:00

Kedves Fórumozók!Tisztelt Dávid Gyula!

Ma regisztráltam a fórumba.Kb már harminc DGy előadást hallgattam meg,a többi folyamatban.. :-)
Tegnap a "Nagy Bummon innen és túl"-t. Nagyon megfogott Penrose elmélete a táguló világegyetemről. (Bár a vonatkozó könyvét nem olvastam).
Előbb- utóbb az összes atomos anyag (proton ) elbomlik és nem marad más, csak fotonok. Az atomos anyaggal az összes térbeli mértékünk odavész, talán az időbeli is, hiszen az időhöz események egymásutánisága kell.
Csak két foton hullámhosszának összehasonlítása lehetséges, de ez relatív.A fény sebességének méréséhez is a megtett út és eltelt idő mérése kell.
Vagyis a világegyetem addig tágul,amig el nem éri a Planck-hosszt.
A fotonok vajon örökéletűek? Vihetnek-e tovább valamilyen információt?
Erről csak egy dolog juthat eszembe: "a távolságot,mint üveggolyót megkapod"

További jó fórumozást kívánok...
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.04.04. 21:24

zsuszik írta:Vagyis a világegyetem addig tágul,amig el nem éri a Planck-hosszt.


Nem, mert a Planck-hossz 10^−33 centiméter, már rég túl vagyunk rajta.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.04.05. 00:39

SzZoli írta:
zsuszik írta:
Vagyis a világegyetem addig tágul,amig el nem éri a Planck-hosszt.

Nem, mert a Planck-hossz 10^−33 centiméter, már rég túl vagyunk rajta.

De! Épp erről szól Penrose elmélete. És épp ettől szép. :idea:
dgy
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.04.05. 01:47

Mi nehezebb, egy eredeti ötlettel előállni, vagy azt matematikailag, fizikailag levezetni ? :)
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.04.05. 03:18

Mi nehezebb, egy eredeti ötlettel előállni, vagy azt matematikailag, fizikailag levezetni ?

Világmegváltó, "zseniális" ötletei mindenkinek vannak. Elég felidézni a Csillagvárosban időről időre felbukkanó, a saját ötletük kiválóságával és egyedülállóságával eltelt figurákat, akik sértődötten utasítják vissza a "vaskalaposok", a reguláris tudományhoz ragaszkodók kritikáit, általában a kérdéseit is. Persze az ilyenek ötleteinek többsége nem is eredeti, sokan és sokféle formában már korábban felvetették ugyanazt. Ennek általában az az oka, hogy aki eleve kevés ismerettel rendelkezik, csak kevés irányba tud elindulni, elrugaszkodni, kevés fajta "unortodox" ötletet tud kiötölni. A valódi hozzáértők által vitatott valódi problémákat az ilyenek nem is értik, azok gondolatvilága nem is érinti meg őket. Tisztelet a kivételeknek és a ritkán előforduló zseniknek.

Olyan ötlettel előállni, ami 1/ megfelel a fizika (és/vagy más természettudomány) általánosan elfogadott elveinek, módszereinek, 2/ megold valami eddig megoldatlan kérdést, nehézséget, problémát, 3/ még senki másnak nem jutott az eszébe - no ez már sokkal-sokkal nehezebb. Ha valaki idáig eljutott, innen a tényleges levezetés, matematikai alátámasztás általában már könnyebben megy. Nyilván azért, mert már a fenti kritériumoknak megfelelő ötlet kiötlése, formába öntése, megfogalmazása is sok, olykor hosszú hónapokig vagy évekig tartó munkát, rengeteg előzetes számítást, próbálkozást, ellenőrzést igényel. Mire az ötlet kikristályosodik, tétellé, esetleg elméletté válik, addigra általában a matematikai alapjai is tisztázódnak, és csak néhány technikai lépés (meg persze a tetszetős, pontos, ám mások számára is világosan érthető megfogalmazás) van hátra.

Természetesen vannak kivételek - olykor a jól kidolgozott, fizikailag kiérlelt ötlet kidolgozása kemény matematikai nehézségekbe ütközik. Ilyenkor három eset van: a/ Nem is igaz a tétel. b/ Az állítás igaz, a bizonyítás is lehetséges, csak a fizikus nem ismeri a szükséges matekot. Ekkor jól jön egy matematikus jóbarát, akit meg lehet kérdezni az ügyről (lásd Einstein és Grossmann esetét a Riemann-geometriával, vagy Wigner és Neumann esetét a csoportelmélettel). d/ Még nem létezik a szükséges matek. Elegendően zseniális fizikus ekkor maga dolgozza ki a hiányzó matematikai fogalmakat, mint Newton a differenciál- és integrálszámítást, Dirac a Dirac-deltát stb. d/ Van hibrid eset is: a fizikus úgy tudja, hogy hiányoznak a szükséges matematikai eszközök, kifejleszti és használja őket - aztán egy tanárja vagy kollégája ráébreszti, hogy ugyanezt máshol, más néven már régóta tanítják (lásd Heisenberg esetét a mátrixszámítással, amit a fizikusoknak - alkalmazások híján - nem tanítottak, a közgazdaságtanban és a mérnöki tervezésben, pl lánchidak tervezésénél viszont régen bevált eszközként működött).

Tanulság: laza, rugalmas, sok izgalmas ötleten (mások elméletein, sci-fiken, rejtvényeken stb) edzett agy + sok-sok matektanulás. Aztán jöhetnek az ötletek!

Apropó rejtvény: hány elemi fermionból (kvarkból és elektronból) áll az élethez nélkülözhetetlen C12 atom? Ez a kérdés (és a válasz is) nemrég álmomban jutott eszembe...

dgy
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.04.05. 04:31

Tisztelt DGy.

Ha minden igaz, akkor 18 darab up kvarkból, 18 darab down kvarkból és 6 elektronból.
Ez ősszesen 42 darab.
Üdvőzlettel :
Obszidián.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.04.05. 13:45

dgy írta:SzZoli írta:
zsuszik írta:
Vagyis a világegyetem addig tágul,amig el nem éri a Planck-hosszt.

Nem, mert a Planck-hossz 10^−33 centiméter, már rég túl vagyunk rajta.

De! Épp erről szól Penrose elmélete. És épp ettől szép. :idea:
dgy

Ez az elmélet a protonok lebomlása miatt adja ezt az eredményt?
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.04.06. 02:00

Tissztelt Dávid Gyula!

A tegnap reggel , 3:18-kor a következő rejtvényt adta közre :

"Apropó rejtvény: hány elemi fermionból (kvarkból és elektronból) áll az élethez nélkülözhetetlen C12 atom? Ez a kérdés (és a válasz is) nemrég álmomban jutott eszembe... "
DGy.

Amire megadtam a választ egy óra mulva.

De, amint látom Sanyilaci valamit nem ért a válaszomból, esetleg én voltam túl tömör.

Részletesebb válaszom a kérdésre :
A szénatom ( C12 ) 6 protonból, 6 neutronból és 6 elektronból épül fel.
Egy proton 2 up kvarkból és 1 down kvarkból épül fel.
Egy neutron 1 up kvarkból és 2 down kvarkból épül fel.
Igy, 18 up kvark és 18 down kvark található a szénatomban.
Plusz még a 6 darab elektron is ide tartozik.

A fermionok száma a szénatomban : 18 + 18 + 6 = 42.

Remélem, hogy jól tudom és ez a helyes eredmény.
Üdvözlettel : Obszidián.
Szasza
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.02.19. 11:36

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Szasza » 2013.04.06. 10:03

Douglas Adams: Galaxis útikalauz stopposoknak :)
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.04.06. 10:46

Igen, itt most egy eléggé elterjedt mémről van szó. Tudományos körökben mindenképpen, például:
http://www.astro.ucla.edu/~wright/cosmology_faq.html#H0

Sajnos Douglas Adams elhunyt, így ha esetleg a fejében meg is volt a "Kérdés" az Élet a Világmindenség meg Minden negyvenkettőjére, az pont úgy elveszett, mint az a válasz, amit az Útikalauz bevezetőjében a rickmansdorfi kávéházban üldögélő lány talált meg.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”