"Általános árapály"- mi az?

maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.07.19. 20:51

gépész írta:Valóban, sok mindent nem értek az ilyen fizikában, és csillagászatban. Hiszen van dagálykúpja a Napnak is, akkor a Föld miért ne távolodna szintén?

A Nap tömege jóval felülmúlja a Holdét, és ezért a Nap gravitációs vonzása is felülmúlja a Holdét, pedig a Hold sokkal közelebb van. A gravitációs hatás a távolság négyzetével csökken. Az árapály erők a távolság köbével fordítottan arányosak. És ebben már a Hold hatása felülmúlja a Napét. De tény, ami tény a Napnak is van dagálykúpja. A kérdés tehát jogos. És ha létezne egy olyan Naprendszer, ami csak a Napból és a Földből áll, akkor minden bizonnyal már kimérték volna. Csakhogy itt nem szabad elfeledkezni a többi, elsősorban az óriásbolygók hatásáról. Úgy tudom, hogy Naprendszer dinamikai vizsgálata azt mutatta, hogy a bolygópályák stabilak, bár hosszú távon a Merkúr elmerülhet a Napban. Talán a Sky and Telescopban olvastam erről, de sajnos most nem tudom előkeresni a forrást. Ha van a Csillagvárosban égimechanikával foglalkozó fórumtárs, talán majd megírja.

A válasz tehát kérdésedre az, hogy már a Naprendszert sem szabad a kéttest-probléma alapján vizsgálni. Attól meg óvva intenélek, hogy az egész világegyetemet, a galaxisok gyorsuló távolodását kéttest-problémaként kezeld. Szeretjük mi az egyszerű megoldásokat, de ez azért már túlzás volna...
gépész
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2012.07.19. 08:09

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: gépész » 2012.07.19. 20:55

Szerkesztő által törölve.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gépész 2012.07.27. 08:26-kor.
Dr. Lecter
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.07.08. 08:07

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: Dr. Lecter » 2012.07.19. 20:58

Én viszont emlékszem rád.
gépész
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2012.07.19. 08:09

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: gépész » 2012.07.19. 21:38

Szerző által törölve.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gépész 2012.07.27. 08:24-kor.
Dr. Lecter
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.07.08. 08:07

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: Dr. Lecter » 2012.07.19. 21:46

Na most képzelj el egy hatalmas, gömb formájú univerzumot,


alakul ez :lol:
gépész
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2012.07.19. 08:09

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: gépész » 2012.07.19. 21:50

Szerző által törölve.
(Hú. de sajnálom...)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gépész 2012.07.27. 08:21-kor.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.19. 21:56

Nem nagy falat a világ működését megérteni ? Nekem kicsit néha olyannak tűnik ez, mintha kiskanállal akarnánk kimeríteni Csendes óceán vizét és mindezt egy nap alatt, hogy kissé szemléletesebb legyen a nehézsége e nemes feladatnak . A kérdés persze "költői". :)
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.07.19. 22:04

gépész írta:Na most képzelj el egy hatalmas, gömb formájú univerzumot, nagyjából homogén sűrűséggel, a peremén a vizsgált távoli galaxissal.

Nem! Te képzeled el, vagy inkább vedd mint jóindulatú figyelmeztetést, hogy ezen a fórumon az ilyen gömbszerű elképzelések közröhej tárgyát képezik. Hetente jön egy önjelölt zseni és próbálkozik vele. Ha az illető ezen megsértődik, és durvulni kezd, akkor meg hamarosan ki is zárják. Nem Te lennél az első.

Amit leírtam nem is neked szántam, hanem egy esetleg ide tévedő érdeklődőnek, nehogy egy pillanatig is komolyan vegye a téveszméket, amiket leírtál. Ha fizikával akarsz foglalkozni, akkor az a minimum, hogy megtanulod a nyelvet, a terminus technikust. Nincs olyan, hogy a "a nyomaték nagyobb, mint a gravitáció", és hasonló zöldségek.
gépész
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2012.07.19. 08:09

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: gépész » 2012.07.19. 22:11

Valóban költői gondolatok. De sokan mások is neki láttak. Én pl. a Hold távolodásával kezdtem, a Földével folytattam, eljutottam a Naprendszerig, majd a Tejútig, és rájöttem, hogy az általános árapály esetén Hermesz Triszmegisztosz nagyot lódított már a régi görögök előtt is, mert az, mint disszipációs folyamat, a legáltalánosabb, ami csak lehetséges.

Egyébként a dolgok két részre választhatók: megismerhetőre, és megismerhetetlenre, aminek vannak kritériumai.
Univerzumunk megismerhető, mert körülhatárolható, mert fekete lyukként keletkezett. Idővel megtudhatjuk méretét, tömegét, alakját fizikai paramétereit, mivel az egyediség és megismerhetőség feltételeivel rendelkezik.

Ugyanakkor a Világmindenség, amely végtelen sok hasonlóan megismerhető, soros és párhuzamos hiearchiába rendeződő univerzumból állhat, nem körülhatárolható, és ezért nem megismerhető.

Ugyanúgy, ahogyan nem tudhatjuk, hogy mi a gyök kettő legutolsó számjegye? Az is megismerhetlen, pedig használjuk. És ez nem okoz bennünk elviselhetetlen hiányt. Tudatos létezésünk része mindkét minőség.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gépész 2012.07.19. 22:58-kor.
gépész
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2012.07.19. 08:09

Re: "Általános árapály"- mi az?

Hozzászólás Szerző: gépész » 2012.07.19. 22:28

Szerző által törölve.
(Hideg reggeli volt: "szelgy", nagyon finom füstölt hal, úgyse tudjátok, hogy mi az.)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gépész 2012.07.27. 08:19-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”