A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.03.18. 16:35

pasztoyg írta: KIFELÉ VAN A LEGMESSZEBB,
ESZERINT A GÖMB KIVÜL ROBBANT BE GÖMBFELÜLETEN ÉS MI VAGYUNK LEGBELÜL.


Gábor szakadj már el a gömbtől, meg a 3d-től! Lécci! Tudom, baromi nehéz, még én is csak kapisgálom! De ezért értelmezel mindent hibásan! Nem volt semmilyen robbanás! Azaz igen, de az a jelenleg és általunk érzékelt 3d-s térben mindenhol egyszerre, és ugyanakkor zajlott le!
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.18. 16:47

pasztoyg írta:csak egy pillanat, mert ez a c négyzet engem érdekel, fogok "értekezni" róla, de beleakadtam abba, hogyan lehet a fénysebességet meghaladó sebességgel távolodó kvazárt megfigyelni?
....másik kérdésem: (lehet, itt is az újságIrók a hibásak) CSODÁS ŰRTELESZKÓP FÉNYKÉPEZI A VILÁGÚRT
demó kép mellékelve, körben forog, közben tengelye is forog, "felvetiti" a csillagos eget egy gömbfelületre sok szelet eredményeképpen, Demó: középen a röntgentávcső, kicsit messzebb a Tejut, még messzebb a galaxisok, még messzebb a távoli galaxisok, bazi messze a kvazárok, legmesszebb, ahová még ellátni, a nagy bumm egész égboltot betöltő maradvány háttérsugárzása. Beleképzeltem magam a távcsőbe, és rájöttem baj van,mert a nagy bumm háttérsugárzás maradéka a gömb minden irányában KIFELÉ VAN A LEGMESSZEBB,
ESZERINT A GÖMB KIVÜL ROBBANT BE GÖMBFELÜLETEN ÉS MI VAGYUNK LEGBELÜL.


előre is elnézést, mivel nem értek hozzá, lehet h megint butaságot mondok, de:

1.) az, hogy egy kvazár a vöröseltolódása, miegymás alapján látszólag közel fénysebességgel, vagy még a fény sebességénél gyorsabban távolodik tőlünk, számomra simán elképzelhető dolog. mert mi van, ha a köztünk lévő távolodás csak mondjuk 200km/s, az összes többit a tér tágulása adja hozzá, látszólag. mert ugye ráadásul az a bizonyos kvazár (arp-rajongók most ne figyeljenek ide) nem MOST távolodik tőlünk ilyen sebességgel, hanem ha azt a pozíciót és sajátmozgást tekintjük, ami akkor jellemezte mikor létezett (13 milliárd éve), na az mozog a mi jelenlegi pozíciónkhoz képest (sőt ennél sztem sokkal bonyolultabb a dolog, és már-már egészen filozófikusnak tűnhet(ne, ha belemennék)).

2.) felejtsd el a robbanás kifejezést és a gömböt mert csak összezavar. nem az van kifelé legtávolabb, ami a legmesszebb van, hanem azért van távol látszólag, mert olyan régen történt. vagyis igen, legbelül vagyunk a kis időgömbünkben, mivel előrefele nem tudunk látni, ezért minden ami körülvesz minket, az a múlt. minél messzebb van, annál múltabb.

vagy valami ilyesmi. de ha gondoljátok kiosztom magamnak az ehavi tinfoil-hat díjat :D
nincs aláírás
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.18. 17:01

1. Ahogyan leírták előttem is, a háromdimenziós szemléletből kellene kilépni előbb. Amíg ez nincs meg, nemigen lehet továbblépni.

2. Van egy rosszhírem: ezekben a filmekben _mindig_ gömb fog szerepelni, mert ez SZEMLÉLTETÉS (és ugye meglehetősen nehéz lenne a négydimenziós téridőt bemutatni a kétdimenziós felületen...)

3. A "cé négyzet" sebességgel foglalkozni se igen érdemes, mint ez már többször jelezve lett, a c^2 _nem_ sebesség-dimenziójú érték.


--mpt
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.18. 20:15

[quotea ja, így jár, aki a Wikipédiát hiteles forrásként kezeli :-) Számolj utána! Adva van a vöröseltolódás, kiszámolhatod a távolságot belőle.
Adok egy kis segítséget: a vöröseltolódásból számolt távolság soha nem lesz nagyobb 13,7 milliárd fényévnél.
A 3C 9 esetében a távolságra 11,05 milliárd fényév jön ki quote]

zavarban vagyok,írd le, kérlek a számítás menetét...kösz
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.18. 20:57

pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.18. 21:11

mpt írta:
pasztoyg írta:pg.: már megint jár az agyam, ahogy visszafelé olvasgatok----szóval azt sugallni, hogy az ősrobbanás inflációs fázisának töredék másodperce alatt a két keletkezési hely között fényévek milliárdjai voltak???
---meg hogy töredékmásodperc alatt elérte mai méretének 80 %-át?????
---és azóta mit csinált 13 milliárd év alatt ???? nem durva ez egy kicsit?


..A.....Nem egeszen sugallat, lasd: http://en.wikipedia.org/wiki/Inflation_%28cosmology%29:
"extremely rapid exponential expansion of the early universe by a factor of at least 10^78 in volume"
(itt ugye terfogatrol van szo, de visszaszamolva meg igy is minimum 10^26-szoros linearis valtozasnak felel meg. Utanaszamoltam: ha el nem vesztem a nullakban, akkor 1 meteres tavolsag ezzel az arannyal kb 105 millard fenyev tavolsagra pattan ki.)

....B------A mi Galaxisunk valami 9 millard eves (l: http://en.wikipedia.org/wiki/Milky_Way#Age) szo sincs itt semmifele unokakrol.

--mpt

A---szóval, ha játék, akkor legyen komoly: 1 m---105 mrd fényév
a proton mérete 10'-14 cm-----10'-16m---1,05x10'-6 fényév (asszem), de hát igy másként fest az összehasonlítás, ez már megfoghatóan nagy ..kicsi..távolság, mi is tudjuk érzékelni

másként,? 10'-14 cm (proton) szorozva 10'+26 =10'+12 cm -ez ugye kb. 10 millió km. Ez bizony elég messze van attól hogy az infláció milliárd fényéves tágulást okozott.
Milliárd-szoros a tágulás, DE honnan indult?--elméletileg a majdnem nulláról.
Jön a jó idő, üljünk le egy sör mellé, és felezzünk.
B---kösz valóban nem unoka, csak gyerek, elfogadom, de itt épp arról van szó hogy tetszett nekem a megfogalmazásod----az univerzumnak akkor még csak a helye volt meg. na, köszi, sziasztok.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: dgy » 2011.03.18. 21:18

MP írta:
> http://www.star.uclan.ac.uk/~cph/redshift.html

Ez csak egy fekete doboz (piros háttérrel)...
De hol a képlet?
:)
dgy
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dgy 2011.03.18. 21:19-kor.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.18. 21:18

Bevallom oszinten: lusta voltam raguglizni, vagy kiszedni a javascriptbol :)

--mpt
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.18. 21:27

mpt írta:http://www.star.uclan.ac.uk/~cph/redshift.html

--mpt


hát, Péter, kösz, így egészen más jön ki, de engem a számolás módja is érdekel, úgy tudom, nagy távolságra elég bonyolult, és csak tájékoztató jellegű.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.18. 21:31

Kozben megtalaltam egy cikket - most villant belem, hogy volt ilyen kerdes -, imhol:
http://hirek.csillagaszat.hu/olvasoink_ ... olsag.html

Az is latszik belole, hogy nem olyan egyszeru mar a "tavolsag" fogalma sem.

--mpt
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”