A Hold csillag és bolygófedései

Kisbolygó okkultációk, súroló fedések, bolygóátvonulások stb.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.09. 07:21

Nem jegyeztem fel időpontokat, mivel az évkönyv adatai pontosak voltak. A telefonomon a netről kerestem egy pontos idő oldalt, elvileg egy atom óráról kapja az információt és a szerint kissebb volt az eltérés 10 másodpercnél a Meteorban megadottakhoz képest. De ezt szerintem betudhatjuk annak, hogy nem pont Budapestről néztem a fedést. Egyébként rájöttem hogy a Stellarium miért mutatott rossz időt. A hely valamiért átugrott az alapbeállításra(Párizs), és oda számolta ki az időt. Legközelebb ha gyanus lesz valami időpont, ez lesz az első amit ellenőrizni fogok.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.09. 09:09

Halló! A fedések időpontja akkor is fontos, ha egyezik az előre számítottal! Mert azt jelzi, hogy a holfmozgás elemei helyesek. Kólónősen érdekesek, ha egy ritkán észlelhető jelenségről van szó. BQ.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.09. 10:19

Honnan állapítható meg a pontos időpont? Mert ahogy néztem, ha a fedés végén nem egy völgybe, hanem egy hegy mögül tünt volva fel a Spica, az legalább 5 másodperc eltérést jelentett volna a számítotthoz képest. Mikor kezdődik az esemény? Amikor először érintik egymást, vagy amikor az egyik eltűnik a másik mögött? Az esemény végénél ugyan ez. Pontszerű objektum, de mégis akár milyen kicsi is, körnek látszik. Vagy ilyenkor a kör középpontját tekinthetjük az elfedett objektumnak? Kicsit hiányosak az ismereteim ahoz, hogy észlelés szintű leírást adjak az eseményről és ezért inkább csak mint szemlélő írtam le.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.09. 11:23

Halló. A csillag fedéskor az eltünés és a kibukkanás egy pillanat alatt történik. A csillag képe pontszerű, ha korongnak érzékeled akkor vagy a diffrakciós korongot érzékeled, vagy a távcső nincsen élesre állítva. De mivel a pontszerű forrást a holdperem egy pillanat alatt takarja, a diffrakciós korong is egy pillanat alatt tűnik el.
A holdperem egyenetlenségeit a feldolgozók figyelembe veszik. Ehhez azért tudniuk kell a pillanatnyi höldprofilt (amit persze megállapítanak) és a megfigyelő földrajzi koordinátáit (ami egyébként ma már a googl interaktiv térképén, ill. GPS-el megállapítható).
A holdmozgás elmélete ma is még rendszeres ellenőrzést kíván, a sokféle perturbáló hatás alaposan megkeveri a Hold mozgását. Ezek egyébként megtalálhatók az amatőr csillagász kézikönyvben. Persze ez nem jelenti azt, hogy valaki minden tudományos felhasználási cél nélkül, csak a saját örömére nézegesse a jelenségeket.
Fényi Gyula tanítgatta így az asszisztensét: Jegyezzünk fel mindent amit észreveszünk, hát ha egyszer szóba kerül és akkor mi is hozzászólhatunk"
Üdv: BQ.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.09. 12:04

Igen, igy végig gondolva valóban így van. Amit én a lámpa le és felkapcsolásának írtam, az lehetett a fedés eleje és vége, amit meg körnek láttam, az pedig a diffrakciós korong volt(ezzel azért tiszában voltam). Nem gondoltam bele ennyire pontosan a Hold domborzatát is belekalkulálva adják meg az időpontokat, és azt sem gondoltam volna, hogy az általam gyűjtött adatoknak gyakorlati jelentősége van. Így tanul az ember ha beszélgetünk, mert úgy látom még van mit tanulnom. Legközelebb már más szemmel fogom nézni az ilyen eseményeket. Egy új foglalatosság: az évkönyvben és más helyeken megadott adatok helyességének ellenőrzése. Egy kicsit más de mégis hasonló téma: mi a helyzet ha mondjuk a Jupiter mögé lép be(vagy ki) az egyik holdja? Az már nem pontszerű fényforrás, hiszen nagy nagyításnál az már tényleg korong. Ott mikorra adják meg a számított időpontokat? Az érintőre vagy a teljes elfedésre? Vagy akár lehet a holdárnyék átvonulása is amikre másodpercre pontos adatot adnak meg. Ezekkel mi a helyzet?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.09. 12:25

Bizony igazad van, a Jupiter-holdak már nem egy pillanat alatt tűnnék el és fel.- Itt azt kell megadni, amikor már biztosan nem látod, ill. biztosan már elővillan. Ezért a feldolgozások számára mindenkor meg kell adni a távcső objektív átmérőjét, a légkör nyugodtságát. A Jup. holdak fokozottan fontosak, mert még egy jelenlegi pályaelemek is csak egy-két perc maximális hibát adnak! - BQ.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.09. 12:48

Az objektív átmérő gondolom a felbontás miatt számít, hiszen ez adja meg hogy mekkora fényforrást tud önálló fényforrásként detektálni. Attól függetlenűl hogy már ott van,egy 10cm-es cső a 0.1" méretű felületről érkező sugarakat még nem látja, mert túl van a felbontó képességén és a légör is "elmossa"(ezért számít a nyugodtság is), viszont egy nagyobb csővel már észrevehető lenne. Jól sejtem? Remélem nem hülyeség a gondolatmenetem.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2014.10.26. 12:01

Sziasztok,

Tegnap este a Kab-hegyről észleltem a 42 órás Hold és a Szaturnusz együttállását és fedését. Az alábbi felvétel másodpercekkel a fedés kezdete előtt készült:
Kép

Nagy szerencsém volt a köddel, ami kb. egy perccel a kép elkészülte után lepte el villámgyorsan a hegytetőt.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.10.26. 17:54

vanamonde írta:Sziasztok,

Tegnap este a Kab-hegyről észleltem a 42 órás Hold és a Szaturnusz együttállását és fedését. Az alábbi felvétel másodpercekkel a fedés kezdete előtt készült:
Kép

Nagy szerencsém volt a köddel, ami kb. egy perccel a kép elkészülte után lepte el villámgyorsan a hegytetőt.


Gratulálok a sikeres felvételhez! Milyen műszerrel és milyen beállítással készült a felvétel? Írnál számunkra ezekről egy kicsit bővebben.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: A Hold csillag és bolygófedései

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2014.10.26. 21:52

gabo67 írta:Gratulálok a sikeres felvételhez! Milyen műszerrel és milyen beállítással készült a felvétel? Írnál számunkra ezekről egy kicsit bővebben.


Köszönöm, örülök hogy tetszik! :)

A kép Canon EOS 5D Mark II kamerával és Canon EF 200/2.8 L objektívvel készült. 1/3 sec, F 3.2, ISO 500
Válasz küldése

Vissza: “Okkultációk”