Kisbolygó okkultációk - EAON

Kisbolygó okkultációk, súroló fedések, bolygóátvonulások stb.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2009.09.28. 20:54

Az összes idei kisbolygó okkultáció ehun:

http://www.astrosurf.com/eaon/Tableau%202009.htm

Régen Szabó Sanyi küldte postán. Lehet szöszmölni közötte. A megfigyelés pontos időmérést, időpont meghatározást kíván. De nézhetjük csak kedvtelésből is. A lapok, térképek önmagukért beszélnek (viszonylag stabil ez megfigyelési terület, 20 éve is így néztek ki a sillabuszok.) :o
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2009.09.29. 13:31

szolcs írta:Régen Szabó Sanyi küldte postán. Lehet szöszmölni közötte. A megfigyelés pontos időmérést, időpont meghatározást kíván. De nézhetjük csak kedvtelésből is. A lapok, térképek önmagukért beszélnek (viszonylag stabil ez megfigyelési terület, 20 éve is így néztek ki a sillabuszok.) :o


Valahonnan olyasmi olvasmányélmény ködlik elő, talán éppen a Meteorból, hogy annyi változás történt az évek során, hogy immáron sokkal pontosabbak az előrejelzések. Vizuálisan egyszer észleltem egy pozitív fedést, máig beleborzongok az emlékébe, szóval tényleg jó buli.

Ksl
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.29. 16:16

Ksl írta:
szolcs írta:Régen Szabó Sanyi küldte postán. Lehet szöszmölni közötte. A megfigyelés pontos időmérést, időpont meghatározást kíván. De nézhetjük csak kedvtelésből is. A lapok, térképek önmagukért beszélnek (viszonylag stabil ez megfigyelési terület, 20 éve is így néztek ki a sillabuszok.) :o


Valahonnan olyasmi olvasmányélmény ködlik elő, talán éppen a Meteorból, hogy annyi változás történt az évek során, hogy immáron sokkal pontosabbak az előrejelzések. Vizuálisan egyszer észleltem egy pozitív fedést, máig beleborzongok az emlékébe, szóval tényleg jó buli.

Ksl


Kisbolygót és csillagfedést már láttam, de a kettőt együtt még soha!
Na majd most...

snt
Szöllősi Attila
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:58

Re: Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: Szöllősi Attila » 2009.09.29. 17:39

A kisbolygó okkultácíók megfigyeléséhez ajánlani tudom az Occult Watcher programot :http://hristopavlov.net/OccultWatcher/OccultWatcher.html, amely segít abban, hogy előrejelezze a lakóhelyed/mefigyelőhelyed közelében zajló kisbolygó fedéseket.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.10.02. 13:54

Tudtok okkultáció-naptárt mutatni? A Hold fényescsillag-fedései érdekelnének.
90/900 refraktor
Szöllősi Attila
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:58

Re: Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: Szöllősi Attila » 2009.10.04. 09:02

Pape írta:Tudtok okkultáció-naptárt mutatni? A Hold fényescsillag-fedései érdekelnének.


A 2010. évi Hold fényescsillag-fedései a következő MCSE Csillagászati Évkönyvben táblázatos formátumban benne lesznek. Sajnos a 2009-es táblázat kimaradt az ezévi Évkönyvből (engem lehet megkövezni érte :oops: ), ha szükséged van rá, elkészíthetem neked a hátralévő hónapokra mondjuk a jövő héten!
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.10.04. 15:40

Köszi, de ne fáradj. :)
Arra lettem volna kíváncsi, hogy van-e a neten valami naptárféle, amiben a négy ekliptika-menti fényes csillag fedései megvannak következő évtizedekre. De úgy látszik nem.
90/900 refraktor
szasan
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.12.01. 17:14

Re: Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: szasan » 2009.12.19. 19:35

Kisbolygó okkultációkat Európa "boldogabbik felén" már nem vizuálisan, hanem kamerákkal, leginkább a Watec 120-assal észlelnek. Ehhez kicsit más felszerelés kell mint az itthon szokásos fotózáshos felszerelt távcsövek. A Watek sokkal érzékenyebb mint egy szokásos webkamera, valamint integrálni lehet benne az időt a csillag fényességének megfelelően (azaz halványabb csillagnál 0,2-0,4-0,8 másodpercet exponálnak). Valamint a pontos időt is felveszik a "filmre". Vagyis ehhez egy speciálisan felszerelt távcső kell.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.19. 22:08

szasan írta:... A Watek sokkal érzékenyebb mint egy szokásos webkamera, ... Valamint a pontos időt is felveszik a "filmre". Vagyis ehhez egy speciálisan felszerelt távcső kell.


Korábban én is nézegettem ilyen CCTV-Camerákat. Érzékenyek, és (részben) nem túl drágák (nyilván van high-end is, Wateket $375 körül találtam, még mindig olcsóbb, mint egy új DSLR). De miként lehet ezt astrofotózáshoz használni? Rádugja az ember egy video-in bemenettel rendelkező kártyára? Milyen SW-t használhatunk vele?

szasan írta:...valamint integrálni lehet benne az időt a csillag fényességének megfelelően (azaz halványabb csillagnál 0,2-0,4-0,8 másodpercet exponálnak).


Mondjuk egy DSLR-nél több perces expo is megy, ha bírja a mechanika követni az ojjekuumot ;)
szasan
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.12.01. 17:14

Re: Kisbolygó okkultációk - EAON

Hozzászólás Szerző: szasan » 2009.12.20. 10:30

A Watek nem jó asztrofotózáshoz. Egyrészt kicsi (szerintem nincs 1MP) valamint maximum 1-2 másodpercet tud exponálni. Viszont arra jó hogy "filmre vegyünk" 12-14 magnitúdós csillagokat is. Ahogy eltűnik a csillag az okkultáció miatt, ebből időt ki lehet mérni.
Több percet nem érdemes exponálni, hiszen az esemény időbeliségét akarjuk kimérni. A DSLR meg néhány másodperc expozícióval nem elég érzékeny. Azért írtam hogy ez a felszerelés csak kisbolygó-okkultációkra jó, másra nem.
Válasz küldése

Vissza: “Okkultációk”