Holdfogytkozás 2013

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Holdfogytkozás 2013

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.04.26. 00:59

2013. Ápr. 25. (Budapest, Margit-híd Budai hídfő.) 10x50-es binokulár.
A nagyon kicsi fogyatkozás a vártnál érdekesebb látványt nyujtott. 18:38-kor (UT) már szépen homályosodott a holdkorong É-i része, a félárnyék külső, halvány szürke zónája pedig 10x50-el a korong 1/3 részét fedte. 19:58,5-kor az ÉK-i peremen erős sötétedés. A félárnyék külső évezete a holdkorong feléig követhető.19:04-kor puszta szemmel érzékelhető, 10x50-el a korong É-i részén kb. 2'-es erős sötétedés látszot, ezt kivül még egy kb. 5-6 ív-perces szürke zóna övezte. 19:06,3 UT-kor a Hold É-i pereme teljesen eltűnik, az elsötétedett ív kb. 3' kiterjedésű, ezt egy kb. 8-10' széles övezet veszi körül, amely világosszürke szinű. 19:26,6-kor a sötétedés eltűnik, a holdkorong körvonala teljes egészében ismét látható, de egy kb. 4-5 ív-perces szürke zóna 10x50-es binokulárra még látható. 19:31 UT-kor a halványszürke félárnyék-fátyol eltűnik.-
Bartha Lajos (BQ)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Holdfogytkozás 2013

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.26. 21:08

Lajos helyszínétől nem messze a házunk erkélyéről figyeltem meg a 2%-os figyatkozást. A Hold mindvégig szép fényesen látszódott, kezdetben narancsos, majd egyre sárgásabb fényben. A félárnyék szépen gyenletesen sötétítette el a felső részét, de déli oldala mindvégig teljes fényben látszott. A 2%-os részt enyhén vöröses elszíneződéssel, sötétszürkének láttam, de magát a Hold felső peremét csak gyengén, mert túl fényes alsó fele elvakított. A fényes felét eltakarva percek után előtűnt a körívekkel határolt sötétszürke, vörösbarna keskeny peremrész. A fényképezőgép ernyőjén nem volt látható. A Hold alsó fényes része szép sárgás fényben virított, szemmel is élesebben kivehető kráterekkel, talán a félárnyék hatására. Az előzetesen vártnál sokkal fényesebbnek látszott egészében a Hold, azaz a félárnyék szubjektíve kisebb fénycsökkenést okozott, de a fényképezőgép ernyőjén annál inkább megfigyelhető volt a Föld árnyékkúpjának hatása. A szem érzékelése ezek szerint erősen nem lineárisan mutatja a sötétedést. A gép fényérzékelője meg átlagfényt mért, és ezért a Hold fényesebb fele imitt-amott már beégett, a fogyatkozott része meg szinte láthatatlanná vált! A gép megjelenítése ezek szerint teljesen lineáris, ezért csak rendkívül szűk tartományban képes a fényviszonyokat visszaadni, megjeleníteni. A binokulárral az volt a baj, hogy nem tudtam megfelelően stabilan megtartani a letakart részt, és időnként bevillant a fényes terület, és kezdhettem az aklimatizálódást előről. A végén feltámasztott könyökkel fogtam, és úgy sikerült a halvány szürkés, vörösbarna keskeny ívet megpillantani. A felvételeket többnyire 5 perces időközönként készítettem, és azokból raktam össze az alábbi 3 db. 9 képet tartalmazó képsorozatot. Nagyon tanúlságos megfigyelésre adott lehetőséget ez a mindössze 2%-os, de annál érdekesebb és nagyon szép égi jelenség. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Holdfogytkozás 2013

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.04.26. 21:34

Imre nagyon érdekes és tanulságos sorozatott készített. A klépeken az elsötétedett rész kb. 3-szor nagyobb kiterjedésű, mint vizuálisan! Viszont a félárnyék szerintem sötétebb fátyol volt.
Tanulságos összehasonlítani a vizuális és fotografikus sorozatot. Kinyomtatom Imre képeit, ezzel talán össze tudom vetni a vizuális vázlatot.
Másnak is javasolnám (aki vizuálisan berazolta a fogyatkozás fázisait). Jó az ilyen sorozat, sok mindent lehet kiolvasni. BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Holdfogytkozás 2013

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.27. 02:14

A valóságban talán úgy láttam, ahogy az alábbi kép mutatja. A legnagyobb fogyatkozás idején készített képekből néhányat álagoltam, majd logaritmikus fényerő konvertálás után a színeket emlékezből beállítottam. A kiharapás alatt viszont nem tudtam előcsalni a látottakat, sem a vörösbarna ívekkel határolt területet, sem a Hold külső ívét, mert a fényképezőgép rövid exponálási ideje alatt nem juttatott annyi fényt az érzékelőre, hogy a háttér fölé emelje a teljes árnyékban lévő terület fényességét. Sajnos a Hold körül kialakuló erősen fénylő égterület fölé kellene emelnie a fényességet, és mert az automata mindig a legfényesebb részre állítja az érzékenységet, nem érezhette a gép a kicsiny fényerő eltérést. Amit szemmel látni lehetett a letakart fényes terület felett, azt a gép nem látta. Ha tovább növeltem volna a sötét terület kontrasztját, már csak a gép hibás pixelei látszódtak volna. Talán ha túlexponáltam volna néhány képet, és azt használtam volna az árnyékos rész megjelenítésére, akkor láthatóvá lehetett volna tenni képen is. A Föld árnyékának vonala a képen azért látszik kisebb sugarúnak, mert a képek készítése között eltelt időben a Holdon az árnyék odébb vonult. Ezért a kitakart terület két széle több fényt kapott, mint a mindig takart terület! Majd legközelebb, ha lesz hasonló kimértékűfogyatkozás, készítek tágabb exponálási értékekkel több képet. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Holdfogytkozás 2013

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.04.27. 08:06

Imre tökéletesen leírta a látványt! Az én tapasztalataim hasonlóak voltak.
Natív beállításokat alkalmazva (Pl. ISO800), a színek talán fakóbbak, mint távcsőből nézve 50X nagyításnál...
Kép
Hold-2013-04-25-18-50UT.jpg
Kép
Hold-2013-04-25-20-05UT.jpg
A 20:07:30 -as legnagyobb takarásról web kamerával készítettem videókat, de a RegiStax nyüglődik velük...
Érdekesség, hogy a Napfoltokról készült videókat sikerült kidolgoznom.
Ma lesz a Polaris-ban a Bolygóészlelők találkozója, a második workshop témája ez lesz, majd felvetem.
A videókat le tudom játszani, de a program, - nem lehet a frame-k számát kiolvasni- hibaüzenettel lefagy.
Ha sikerül kezdeni vele valamit, az eredményt felteszem, mert a videót nézve, izgalmasra sikerült...
Üdv,
L.
Ádám
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.11. 12:31

Re: Holdfogytkozás 2013

Hozzászólás Szerző: Ádám » 2013.04.27. 23:08

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Holdfogytkozás 2013

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.19. 12:39

Részleges félárnyék fogyatkozás, 2013. október 18/19.
Budapest, Rózsadomb. Derült ég, nagyon jó átlátszóság, de közepesen nyugtalan levegő.
Szabad szem, szürke szűrő, 10x50-es bino. Időpontok Nyári Időszámításban és UT-ban.

A fogyatkozás félárnyéka nagyon halvány volt, aki nem szokott Holdat nézegetni, észre sem vehette. Némileg megkönnyítette a megfigyelést, hogy főleg a Hold déli, összefüggő világos része (Terra-terület) került a félárnyékba.
Okt. 19-én 0:30 NyISz - Okt. 18. 22:30 Ut. A holdkorong D-i részén kb. 5-6' kiterkedésű, elmosódott sárgásszürke elszíneződés mutatkozik, elmosódott határvonallal. Szürke szűrön át feltűnübb, távcsővel viszont nem érzékelhető biztosan.
0:55 NyISz - 22:55 UT. A korong D-i, világos részén kb. 6-7' széles sárgás árnyalat borítja, szabad szemmel észrevehető a különbség az északabbra levő fehér területektől. Binokulárral is észrevehető - mert tudom, hogy ott van.
1:00 NyISz - 23:00 UT. Határozottan feltűnő, hogy a holdkorong D-i fele sárgásszürke árnyalatú, szürke szűrőn át jól látszik.
1:30 NyISz - 23:30 UT Kiterjedt szürke fátyol, a korong közepéig, Ott összemosódik a "tengerek" (Mare-terület) sötét árnyalatával. Határvonala elmosódott.
I:40 NyISz - 23:40 UT A korong közepéig, a Mare-területig terjedő sárgásszürke fátyol. D-i részén (a holdkorong D-i sarki vidékén) sötétebb, kb. 10-12' széles rész, biztosan észlelhető szabad szemmel és távcsővel.
2:15 NyISz - 0:15 UT. A szürke déli sáv eltűnt, a sárgásszürke fátyol kb. a korong déli 1/3-ad részéig elmosódottan látható, de csak aki tudja, hogy ez a rész normál megvilágításnál világosabb fehér.
2:40 NyISz - 0:40 UT. A fátyol már nem látható, a Hold megszokott fényű.
Bartha Lajos
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Holdfogytkozás 2013

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.10.19. 15:35

Basszus! A nagy munkahelyi hajtásban totál elfelejtettem a holdfogyatkozást, pedig a naptárban jó nagy fekete karika jelöli! csudába!
Gratula annak aki látta és észlelte! :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Holdfogytkozás 2013

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.19. 16:00

No, de ki látta még? BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Holdfogyatkozások”