Magyarországról is látható napfogyatkozások

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.26. 19:15

Látható napfogyatkozások_
2021. jún. 10. közepe 10:45. alig 2,4 %-os fedettség nélunk.
2026. aug. 12. közepe 18:14. 89.5 % fedettség
2030. jún. 1. Közepe 5:13. 71,3 %-os lefedettség, Északnyugat-Afrikábó, Dél-Görögországból, nyugati Törökországból teljes.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2017.03.30. 06:58

Helló!
A segítségeteket szeretném kérni azügyben, hogy ha napfogyatkozást akarok fotózni, akkor mit érdemes vennem a fényképezőgépemhez. Annyit tudok, hogy az alapobjektív nem igazán szerencsés, mert ugye az az 50 mm-es fókuszával kb. 0,5 mm-es napképet ad a negatívra, ami a pozitívon is csak kb. 2 mm-es kép lesz. Egy ismerősöm felajánlotta a teleobjektívjét, de még az is csak 4-szeres nagyítású, tehát még mindig csak kb. 8 mm-es képet adna. Olyan optika létezik, amely a nagyon hosszú fókuszú teleobjektívek helyett két lencserendszerből áll, és az első rendszer pici képét a második rendszer - a mikroszkóp objektívekhez hasonlóan - felnagyítva vetíti a negatívra?
Üdv!
Sándor
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2017.03.31. 11:47

Na, hát "ennyire" segítőkésznek nem kellene lennetek. Gondolom, akkor abban sem tudtok segíteni, hogy a Baily-gyöngyfüzért és a gyémántgyűrűt milyen szűrővel érdemes észlelni, mert ugye szabad szemmel veszélyes, a normál szűrő meg túl sötét hozzá.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.03.31. 12:24

Azt hiszem nem vagyok egyedül azzal, hogy nem értem a kérdésedet.
Úgy tűnik tisztában vagy azzal, hogy mekkora fókusz mekkora képet ad a Napról (filmen 1000 mm fókusz 10 mm-es napkorong). Ergo ki lehet számolni, mekkora fókuszra van szükséged. Ez vagy teleobjektív, vagy távcső, esetleg távcső+barlow.
Mi a kérdés?

"Olyan optika létezik, amely a nagyon hosszú fókuszú teleobjektívek helyett két lencserendszerből áll, és az első rendszer pici képét a második rendszer - a mikroszkóp objektívekhez hasonlóan - felnagyítva vetíti a negatívra?" - igen, ez a harmadik eset, azaz pl. egy 500mm-es fókuszú távcső+3x barlow = 1500 mm eredő fókusz, 15 mm-es napkorong a filmen.

A Baily-jelenség ugyanazzal a napszűrővel látszik, mint amivel a Napot nézzük. Hiszen nem egyéb okozza, mint a Hold hegyekkel-völgyekkel szabdalt pereme mögül még/már éppen kikandikáló Nap.

Egyébként itt egy kis összefoglaló:
http://napfogyatkozas.mcse.hu/1999/tana ... segek.html
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.03.31. 12:47

Re: napfogyatkozás
"Gondolom, akkor abban sem tudtok segíteni, hogy a Baily-gyöngyfüzért és a gyémántgyűrűt milyen szűrővel érdemes észlelni, mert ugye szabad szemmel veszélyes, a normál szűrő meg túl sötét hozzá."
1. Teljes napfogyatkozásnál a Baily-gyűrű puszta szemmel is nézhető! DE mivel a takarás nagyon rövid ideig tart, legfeljebb 5-10 másodpercig szabad így figyelni. Egyébként célszerű gyenge szürke, esetleg vörös színszűrő, ha kivillan is a napkorong, annyit gyengít, hogy van időm elfordulni.
2. Próbálhatod: normál távcső végtelenre állított okulárral, a fotógép objektívje a kilépő pupillához illeszthető.
Én eszel a módszerrel egy sor holdfényképet készítettem. - BQ.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2017.03.31. 15:01

Nagyon köszönöm a válaszokat, csak én meg azt nem értem, hogy miért hiszik gyakran azt az emberek, hogy nem értik a kérdéseimet, miközben értik. Péternek üzenem, hogy pontosan azért fogalmaztam úgy, ahogy, hogy aki olvassa a kérdésemet, lássa, hogy tisztában vagyok a f/100-as napkép mérettel, csak éppen sem pénzem nincs jelenleg távcsőre, sem szállítani nem tudnék egy 1 méteres, súlyos eszközt, ezért van tehát szükségem egy kisebb méretű megoldásra.
A Barlow-lencsékről olvastam közben, csak az nem világos, hogy azok teleobjektívre is szerelhetőek, vagy csak és kizárólag távcsőre. Mert - ahogy fent már írtam - egy 200 mm-es teleobjektívet felajánlott egy ismerősöm, és azt még szállítani is tudnám, csak nem tudom, hogy tudok-e hozzá egy 5-szörös nagyítású Barlow-lencsét csatlakoztatni. Illetve az a kérdés is felmerült most bennem, hogy így a 20-szoros nagyítással mekkora záridőt enged még meg a kézremegés.
Egyébként, amit Bartha Lajos Úr írt a 2. pontban, úgy már én is fotóztam, de mivel csak binokulárom van, és azt nem lehet a fényképezőgép objektívjéhez illeszteni, még nagyobb a bemozdulás veszélye, ezért lenne tehát jobb egy kicsi és rögzíthető teleobjektív+Barlow lencse+fényképezőgép kombináció, ha lehetséges egyáltalán ezeket így egymáshoz illeszteni.
A Baily-gyöngyfüzért és a gyémántgyűrűt pedig azért kérdeztem, mert, ahogy Péter által küldött összefoglaló is írja "Korona: Kb. a totalitás előtt egy perccel már előtűnik a korona legbelső része, majd a teljes sötétség beálltával ott pompázik többfokos átmérőjével.". Viszont a szűrőn keresztül a korona nem látszik, mint ahogy a Baily-gyöngyfüzér és a gyémántgyűrű "sugaras szerkezete" sem. Ez utóbbi két jelenség pedig pont ettől szép, és nem szeretnék lemaradni róluk azért, mert a szűrővel csak pici pontokat látok, de természetesen látáskárosodást sem szeretnék szenvedni.
Anno 99-ben a 2. kontaktusnál azért láttam a gyémántgyűrű sugaras szerkezetét, mert hihetetlen szerencsémre pont akkor úszott egy olyan vékony felhő a jelenség elé, ami pont annyira gyengítette le a Nap fényét, hogy az a napfogyatkozás néző szemüvegen keresztül már eltűnni látszott, és emiatt a totalitás kezdetét feltételezve levettem a szemüveget. De ugye ennek nagyon pici a valószínűsége, hogy idén is így történne, és ráadásul a 3. kontaktus gyémántgyűrűjét 99-ben sem láttam, mert - ahogy hivatalosan mindig kellene - előbb vettem vissza a szemüveget, mint ahogy véget ért volna a teljesség, és a sötétből rögtön a napsarló jelent meg, semmi sugaras jelenség nem volt látható.
Remélem most már így "kirészletezve" érthető, hogy mit miért kérdezek úgy, ahogy. Azt hiszem kezdem megszokni, hogy a fél életem magyarázkodásból áll. Ja és tudom azt is, hogy az idei teljes napfogyatkozás nem lesz látható tőlünk, de mivel nem tudok már új témát kiírni, mint régen, ezért tettem fel itt a kérdéseimet.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pasnaat 2017.03.31. 15:25-kor.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: mpt » 2017.03.31. 15:21

Nem kell egy meter hosszu, sulyos tavcsovet vinni. Erre a celra talan az idealis egy MC-tavcso lenne (pl. egy 90/1250), itt kb 40 cm-es, talan 1 kg-s eszkozben van osszehajtogatva es megnyujtva a fenyut. Itt szerintem mar ketszerezo sem kell, hogy latszodjon a Nap kornyezete is. Csak egy T2 menet-sajat fenykepezogep koze valo adapter, es kesz. Kezbol fotozni szerintem kvazi remenytelen, egy allvany mindenkepp kellene ala (akar csak egy egylabu monopod).
Azert mindenkepp erdemes lenne (meg a fogyatkozas elott joval) egy (pl. napszuro foliabol keszult) szurot kesziteni (leirasok vannak a neten) a kiszemelt eszkozre (akar teleobjektiv, akar kompakt tavcso), es kiprobalni a fotozast, az expozicios ido vs. bemozdulas kitapasztalasara (okolszabaly, biztos ismered: N mm fokusszal legfeljebb 1/N lehet az expozicios ido). Ha a gepben van kepstabilizator, akkor ez valamelyest javul.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.03.31. 19:15

Re: Korona. A Baily-gyürrü és a korona csak puszta szemmel látható jól (ill. nézhető távcsővel is). Meg kell nézni, hogy egy adott észlelő helyen a totalitás mennyi ideig tart, és erre az időre valóban nem kell szűrő, de már a vége előtt néhány másodperccel abba kell hagyni, és szűrőt a szem elé! A 99-es fogyatkozásnál én két okulárt használtam, az egyikbe kettős szűrű volt, a másikban csak a mikrométer lemez. A totalitás elég hosszú volt ahhoz, hogy lemérjem a protuberancia magasságát, és utána gyorsan kicseréljem az okulárt a szűrősre. De az objektív elé helyett fólia szűrő cseréjével ez mégjobban megoldható, okulár csere nélkül.
Molnár P. javaslata a fotózáshoz talán a leginkább járható út Megpróbálható a bitokulár alkalmazása teleobjektívként: a gép objektívjét az egyik szemkagylóhoz illeszteni, és az okulár-fotoobjektív kapcsolódó részét fénymentesen beburkolni. Ezt persze előzőleg Napon és teliholdon próbálgatni kell, és vigyázni kell, hogy a fotógép optikai tengelye folytatása legyen a binokulárisénak. Egy holdfogyatkozásnál próbáltam, eléggé szép képet adott. De persze az egész szerkentyűt állványra kell tenni. BQ.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2017.03.31. 21:42

Köszönöm az ötletet, de nekem egy 10X60-as BTC Albatros binokulárom van, és egy Manfrotto 728B állványom. A fényképezőgépemet és a videokamerámat rá tudom tenni az állványra, de a binokuláromat nem, illetve nem tudom hogy hogyan lehetne. Illetve az is érdekel még, hogy a fényképezőgépem alapobjektívjét a binokulárral hogyan lehetne összeilleszteni. Illetve továbbra is kérdésem, hogy teleobjektívhez illeszthető-e Barlow lencse.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Magyarországról is látható napfogyatkozások

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.03.31. 22:36

Nos, minőségi munkához minőségi szerszám kell, ahogy a szlogen mondja.
A binóhoz nem lehet úgy passzítani a fotógépet, hogy kifogástalan kép legyen a végeredmény. Mechanikailag sem látom megoldhatónak (nincs ilyen adapter, CNC-s véleményeket azt hiszem mellőzhetjük ebben a konkrét esetben), és optikailag sem.
Teleobjektív + barlow mechanikailag (adapter) és optikailag is problémás.

Az volt az eredeti kérdés, hogy mit kellene a fotógéphez venni, hogy napfogyatkozást lehessen vele fotózni.

Távcsövet (Mpt válaszából kiderül, milyet)+napszűrőt. Vagy kölcsönkérni valakitől.

Ha tudnánk, milyen fotógép és mekkora a keret, pontosítani lehetne.
Válasz küldése

Vissza: “Napfogyatkozások”