Perseidák (aktuális)

pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2012.08.07. 22:48

Jó. Szóval ezek szerint senki nem tudta rajtam kívül, hogy a fényes meteorok aránya nem 11/12-én a legmagasabb, hanem 8-a környékén, de hogy ez most 7/8 vagy 8/9 éjjel azt szerettem volna megtudni. (Az már más kérdés, hogy most gyönyörű az ég, de 12-e hajnaláig még simán elromolhat, ahogy 2 évvel ezelőtt is pont így volt :( )
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2012.08.08. 06:26

Valóban vannak tapasztalások erre vonatkozóan:

"In 1953, A. Hruska (Czechoslovakia) found that Perseids were brighter during August 8-12, slightly fainter on August 12/13, and notably fainter by August 14/15. In 1956, Z. Cephecha (Czechoslovakia) found the meteors were brightest on the night of Augsut 6/7 and faintest on the night of August 13/14. A similar pattern has been noted by more recent studies during the 1980s and 1990s."

Az idézet forrása:

http://meteorshowersonline.com/perseids.html

Az idei évre vonatkozóan előzetes jóslás - ha van is - nagy bizonytalanságtól szenved. Véleményem szerint az ilyen dolgok utólag derülnek csak ki és igazolhatók. Hasznos lenne egy alapos vizuális adatgyűjtés, fényességbecsléssel egybekötött rajzolgatásos felmérés. Meglátjuk. Az ég szépnek ígérkezik.

Ha már itt tartunk, érdekes lehet, hogy jelentkeznek-e "görbe" meteorok. Tehát, hogy a pályájuk nem egy sitty-sutty égi főkörhöz illeszkedik, hanem elhajlik. Görbe csóvát húz. Elképzelhetőnek tartom - most, a naptevékenység erősödése idején.

Üdv: Szolcs
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.08. 16:31

Nem nagyon hínném, hogy a naptevékenység befolyásolja a meteor-nyom alakját. Azok a futóáramok,amelyek igazán hatnak a nyomokra, alacsonyabban vannak, legfeljebb áttételesen kicsit erősebbek vagy gyengébbek. Érdekesebb ennél, hogy hogyan befolyásolja a naptevékenység a meteorok felvillanási magasságát. Itt Cepleháék határozottan találtak összefüggést. Csak rendszeres feldolgozás kellene.
Egyébként az 1958-65 közti jósvafői Perseida-észlelő táborok során nem tünt fel, hogy a raj maximumához képest valamelyik időpontban sürübb lett volna a fényes meteorok száma! BQ.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2012.08.09. 13:58

Ma éjjel észleltem a Peseidákat, hogy amennyiben 12-e hajnalán nem lesz jó idő, akkor is lássak belőlük valamit, és az első 3/4 órában (2:08-2:53) 5+2 db-ot láttam, utána viszont több, mint 50 perccel később láttam az utolsó nyolcadik meteort (3:45-kor). És persze az első meteor volt a legfényesebb, amit rögtön az elején láttam, dupla csóvát húzott. A +2 az 2 Kappa Cygnida volt.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.12. 12:32

Nekikészülődtem, terjesztettem a hírt, hogy mit lehet majd látni, a Kossuth rádió is többször emlegette a várható jelenséget. Éjfélkor kikapcsolták a díszvilágítást, és akkor láttam, hogy valójában néhány kisebb felhő közti lyukon lehet esetleg valamit látni. Készítettem 1-és 3 óra között néhány felvételt, amikor a legtisztább eget láttam, az eredmény siralmas! Csak a budapesti éjszakai közvilágítás nyoma látható a felhőkön, a köztes hézagokban néhány fényesebb csillag tűnik fel percekre, meteor egy darab nincs. Lehet, hogy a képeket a fényszennyezés rovatba érdemesebb lett volna tenni? A felvétel készítésekor a sokat szidott díszvilágítás már nem is működött, ez csak az éjszakai közvilágítás okozta fényszennyezés! Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.08.12. 13:11

Én is készültem, koromsötét helyem van, de egészen délutántól kezdve borús volt az ég, hajnalra pedig még az eső is megérkezett, úgyhogy teljes kudarc. A mai éjjelben sem bízok, mert most is zivatar van, és az előrejelzés - ide keletre - még holnap hajnalra is borult időt jelez.
Sajnálom, mert a tavalyi Perseidák is fátyolfelhőkön keresztül zajlott, valamint a téli Geminidák és Leonidák szintén teljesen borúlt éggel jöttek. Csakúgy mint a Vénusz átvonulás.
Most már kezdem elveszteni a humorérzékem.
zotyo96
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.10.23. 18:21

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: zotyo96 » 2012.08.12. 17:15

Sziasztok!

Tegnap Szarvasról Szklenár Tamással és még pár amatőr társakkal a Körös Maros Nemzeti Parkban tartottunk egy Perseida estet. Eleinte kilátástalan volt a helyzet (délután itt is csepergett), de 21:00 óra után gyönyörűen kitisztult az ég. Később sajnos többször is át kellett vészelnünk egy felhő átvonulást, de annak ellenére számos Perseidát sikerült elcsípnünk (Én olyan 12 Perseidát számoltam össze 1,5óra alatt, mellette akadt kappa cygnida is).
Természetesen ma is kikészülök egy pár órára.
Remélem a felhők ma elkerülnek minket. :D

Csillagos eget!

Üdv: Zoli
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.12. 20:54

nálunk (nádasdladány) parádés ég volt (6.5 körüli hmg, csak a bakony felöl úszott be nagyon lassan pár kicsi felhő, de hamarabb feladtuk, minthogy elérjék a zenitet).

viszont meteort nem sokat láttunk, 1 órácskát voltunk kint, ezalatt 6 meteort láttunk, abból 2 volt perseida. nem sok :( igaz csak kb az ég 1/10-ére látunk rá, tehát felszorozva már nem lenne rossz szám.

azért ma is kinézünk, mert az ég jónak tűnik, hátha még összejön pár.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.08.13. 07:13

Üdvözlet!

Ma hajnalban én is vadásztam egy rövid ideig a Perseidákra... :)

kb. 01:50 - 02:20 CEST között voltam kint. Fő látóirány É. Látási viszonyok nagyon jók, hőmérséklet 14°C.
Ez alatt az idő alatt 6 (v.7) meteort sikerült elcsípnem (a 7.-ről később...)

Az első kb. 01:55 CEST körül jött, 3-4°hosszú volt, 2 magnitudó körüli.
Utána kb. 6-7 percig semmi, majd a maradék 5 kb. 5 percen belül jött. Ezek egy kivételével (amely kb. 10°hosszú lehetett és legalább 0 magnitudós) az elsőhöz hasonló jellemzőkkel bírtak. Helyileg általában az UMa, UMi, Cas területén lehettek, kivéve a fényes, ami az Aql alatt húzott át.
Valamennyit Perseidának láttam, a nyomvonaluk meghosszabbítása után...

A hátralevő időben nem sikerült többet látnom.

A 7.-ről: Kb. abban az időben, amikor a fennt említett 5 percben jöttek a meteorok, az Andromédában egy rövid felvillanásra lettem figyelmes, kb. az M31 környékén. Nyomot nem húzott, vagy csak nagyon kicsit. Nem repülőgép volt, mert utána több felvillanás a környéken nem volt megfigyelhető.
Úgy gondolom, vagy valami műhold felvillanása lehetett, vagy ez is meteor, ami kb. pont felém haladt...

Hát nekem ennyit sikerült a Perseidákból látnom... ;)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Perseidák (aktuális)

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.08.13. 07:32

Én tegnap az újonnan elkezdett mély-ég rajzom közben láttam 2db Perseidát.
Az egyik pihenés közben húzott keresztül az égen a Cepheusból-Cygnus határvidékén. A másik a binokulárom látómezején jött keresztül (Scutum) és nagyon fényes volt. Egy darabig káprázott a szemem miatta és a nyoma is látszott.
Egyébként 11.-én már este eldöntöttem hogy aludni fogok mert felhős volt; reggelre itt is esett!
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”