Tűzgömböt láttam!

Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.01.10. 15:55

Szerintem nem tudnak mivel az egyedüli erő ami hat rájuk az a gravitáció.Newton első törvénye alapján:
Minden test nyugalomban marad vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez mindaddig, míg ezt az állapotot egy másik test vagy mező meg nem változtatja.

Szóval ha nem ütközik neki valaminek akkor szerintem nem változtathat irányt.
Üdv,
Bence
vike
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.01.04. 09:14

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: vike » 2011.01.13. 15:09

Bence írta:Szerintem nem tudnak mivel az egyedüli erő ami hat rájuk az a gravitáció.Newton első törvénye alapján:
Minden test nyugalomban marad vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez mindaddig, míg ezt az állapotot egy másik test vagy mező meg nem változtatja.

Szóval ha nem ütközik neki valaminek akkor szerintem nem változtathat irányt.
Üdv,
Bence


Én is így gondolom/tam, csak akkor ez mitől volt?
Tuti nem repülő, mert egy másik képen repülő és egy ilyen tűzgömb látható egymás mellett és a repülő sokkal halványabb fényű, valamint látszik maga a gép és kicsit elválasztva a kondenzcsík.
Már nem emlékszem pontosan, de talán a Leonidákhoz tartozott ez a darab, valamikor 2002-2003 környékén.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.01.13. 15:17

Talán a kép bal oldala felől jobbra haladó meteor épp kettévált, és a képen nem a megfordulása, hanem a szétesése látszik. De kérdés, mit látott, aki a képet készítette.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.01.13. 15:20

Bence írta:Szerintem nem tudnak mivel az egyedüli erő ami hat rájuk az a gravitáció.

No ez azért nem ilyen egyszerű. Hat rá a légellenállás is. A legegyszerűbb eset mikor kacsázni kezd, mint a kavics a vízen. Ilyenkor a bejövő meteor visszapattan a légkörről, ez pedig irányváltozás.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.01.13. 15:24

vike írta:akkor ez mitől volt?

Talán egy inhomogén darab szétesése látható a képen abban a pillanatban, ahogy beért a légkörbe.
vike
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.01.04. 09:14

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: vike » 2011.01.13. 15:25

SzZoli írta:Talán a kép bal oldala felől jobbra haladó meteor épp kettévált, és a képen nem a megfordulása, hanem a szétesése látszik. De kérdés, mit látott, aki a képet készítette.


A képet én készítettem és nem kettévált. A jobb felső része a csóvának az "indulás" és a jobb alsó a vége.
vike
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.01.04. 09:14

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: vike » 2011.01.13. 15:29

maro írta:
Bence írta:Szerintem nem tudnak mivel az egyedüli erő ami hat rájuk az a gravitáció.

No ez azért nem ilyen egyszerű. Hat rá a légellenállás is. A legegyszerűbb eset mikor kacsázni kezd, mint a kavics a vízen. Ilyenkor a bejövő meteor visszapattan a légkörről, ez pedig irányváltozás.


Nekem is megfordult a fejemben, hogy a légkörről lepattanhat, de az ilyen is lehet? Ez határozottan úgy néz ki mint aki kanyarodik :)
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.01.13. 15:51

maro írta:No ez azért nem ilyen egyszerű. Hat rá a légellenállás is.

Igen, és ezért van az, hogy egy bizonyos sebesség fölé nem emelkedhet a légkörben eső tárgy sebessége, mert a sebességgel nő a rá ható légellenállás, és mikor ez megegyezik a gravitációval akkor abba haggya a gyorsulást és egyenletes sebességgel halad tovább.
maro írta:A legegyszerűbb eset mikor kacsázni kezd, mint a kavics a vízen. Ilyenkor a bejövő meteor visszapattan a légkörről, ez pedig irányváltozás.

Igen, de egyrészt nem hiszem, hogy ez álltal ilyen mértékben visszafordulhat, max pár 10 fokos pattanás lehetséges nem?Teljes irányváltásnem nagyon.
A másik, hogy ha a légkörön pattan le akkor nem is látszik mivel csak azért látjuk mert légkörön belül surlódik.Vagy lepattanhat alsóbb rétegekről is?????
Bence
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.01.13. 16:16

Volt ez az 1972-es hires, nappal is lathato tuzgomb, amirol szinten azt lehet olvasni, hogy a legkorrol pattant vissza: http://www.youtube.com/watch?v=dKiwzLFzQfc
Eles iranyvaltas itt sincs mondjuk, de erdekes.

--mpt
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.01.13. 16:54

Szia !

A képet a jelenség után készítetted, vagy véletlen keletkezett egy kép készítése közben, milyen hosszú az exponálás ideje ? Egyéb információk vannak a kép készítési körülményeiről, nagyon érdekes. Jobb felülről balra haladt, majd hirtelen irányt váltott ? Amit mondtál az alapján erre lehet gondolni. Az nem kanyarodásnak látszik, hanem elég gyors irány változásnak. Ahol vége van a csíknak utána nem is látszott tovább, vagy halványan igen ? Akárhogy is a 3 dimenziós vetülete a 2 dimenziós fényképre ha nagyjából egyenesen megy valami semmiképp nem lehet ilyen képe, főleg nem egy zuhanó testnek, ezzel nem azt mondom, hogy mi volt vagy mi nem, de nem meteor szerintem.
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”