Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

A Hírek.Csillagászat.hu-n megjelenő hírekre érkezett hozzászólások gyűjteménye. Itt még nem szereplő cikk esetén hozzászólást a http://hirek.csillagaszat.hu cikkei alatt található "Hozzászólás" linkre kattintva lehet indítani.
Guest

Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: Guest » 2009.10.27. 12:09

A Chandra röntgenteleszkóppal, illetve optikai és infravörös
távcsövekkel végzett észlelések alapján egy 10,2 milliárd fényév
távolságban található galaxishalmazt sikerült azonosítani.

»» Az eredeti cikk ide kattintva olvasható el.
balázsicsl
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.27. 12:16

Re: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: balázsicsl » 2009.10.27. 12:33

Az ősrobbanás elméletét az inflációs szakasz és a távolságrekorder halmazok lehet, hogy megkérdőjelezik? Mi lesz, ha még messzebb is találnak halmazokat, egészen a "peremnél"?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.10.27. 15:40

Érdekes és informativ beszámoló! De nem mnagyon ütött szíven! A kozmológia és kozmogónia voltaképpen ma még annyira sovány tényanyagra támaszkodik, hogy inkább csak játék a vélt lehetőségekkel, mint komoly modell. Én az elmult félévszázad alatt annyi változatot olvastam, hogy agészen komolyan egyiket sem tudom venni. Amikor az első (akkor modern) csillagászati írásokat olvastam, az Androméda-köd távolságát még 750 000 fé-nek tekintették, és nagy szenzáció volt, amikor W. Baade megkétszerezte a galaktikus távolságokat (1950), azután még ezt is megfejelték jó egynegyedével. Akkor a legtávolabbi extragalaxist már 4-5 milliárd fé-re becsülték. A Hubble-állandó meg hol kétszeresére nőtt, hol negyedére csökkent. No azután jöttek a kvazárok. (Ki emlékszik arra, hogy a 3C273-at valaha Galaktikán beklüli szupernova maradványként emlegették?) De hát állandó-e a Hubble-állandó? Ha valaki megéri, hát találkozhat majd egy-két "forradalmi" változással!
Üdv: BQ
Mikron
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.10.27. 17:15

Re: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: Mikron » 2009.10.27. 17:20

Nem értek nagyon a csillagászathoz, de a Hubble mintha már 13,2 mrd fényévre lévő galaxisokat is látott volna.
http://mikron.blog.hu/2009/09/17/a_hubb ... i_galaxist

Ez miben más ahhoz képest?
balázsicsl
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.27. 12:16

Re: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: balázsicsl » 2009.10.29. 11:16

A 3 C 273 kvazár más szempontból is érdekes!1977 juliustól 1980 juliusáig (3 év alatt) rögzített felvételeken a a kvazár két komponensének a távolsága 25 fényévvel növekedett.A felvételek a rádióhullámok tartományában készültek.Ha ez valóságos távolságnövekedés lenne, akkor azt jelentené, hogy a mozgás sebessége kb a fénysebesség nyolcszorosa!Vagy a kvazár sokkal közelebb lenne? Mindenesetre több más kvazár és galaxisnál előfordul ez a különös jelenség.
jkovacs
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.29. 11:48

Re: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: jkovacs » 2009.10.29. 11:59

balázsicsl írta:Az ősrobbanás elméletét az inflációs szakasz és a távolságrekorder halmazok lehet, hogy megkérdőjelezik? Mi lesz, ha még messzebb is találnak halmazokat, egészen a "peremnél"?

A cikk végén megemlítik, hogy ha nagyobb számban találnának ilyen távolságban galaxishalmazokat, akkor valószínűleg újra kellene gondolni néhány dolgot ...
jkovacs
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.29. 11:48

Re: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: jkovacs » 2009.10.29. 12:00

Mikron írta:Nem értek nagyon a csillagászathoz, de a Hubble mintha már 13,2 mrd fényévre lévő galaxisokat is látott volna.
http://mikron.blog.hu/2009/09/17/a_hubb ... i_galaxist

Ez miben más ahhoz képest?

Itt galaxishalmazról, tehát egy nagyobb struktúráról van szó.
balázsicsl
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.27. 12:16

Re: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: balázsicsl » 2009.10.30. 08:41

Csak a következőkre gondoltam:1. a távolságrekorder galaxishalmaz az univerzum nem egy kitüntetett helyén van. 2. az univerzumban sok galaxishalmaz van.Ezekből következik, hogy a rekorderen innen is,túl is van még több halmaz.Felfedezésük csak idő és technika kérdése.(Elismerem,hogy gondolatmenetem jelenleg inkább feltételezés, mint tény.)
korei
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:50

Re: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: korei » 2009.11.20. 01:25

A Világegyetem kora és mérete között alapvető ellentmondás van.
George Gamow elmélete szerint a Világegyetem a Nagy Bumm-al kezdődött, amely robbanás, a jelenleg elfogadott számítások szerint, 13,7 milliárd évvel ezelőtt történt.
A Világegyetem jelenleg ismert legtávolabb levő galaxishalmaza 10,2 milliárd fényévre van a Földtől. (L.: hírek csillagászat hu: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén.) Ez azt jelenti, hogy ez a galaxishalmaz 13,7-10,2=3,5 milliárd évvel a Nagy Bumm idopontja után látható vagyis 10,2 milliárd évvel ezelőtt volt azon a helyen ahol most látjuk. Bár a Nagy Bumm helye a Világegyetemben nem ismert, jó okom van feltételezni, hogy a Nagy Bumm és a 10,2 milliárd fényévnyire levő galaxishalmaz korkülönbsége 3,5 milliárd év vagy annál kisebb. Ha ugyanis a galaxishalmaz távolabb van a Nagy Bumm-tól mint 10,2 milliárd fényév, akkor a robbanás középpontjától a 3,5 milliárd év alatt még nagyobb távolságra jutott.
Ha a 3,5 milliárd évet fogadom el, akkor ez azt jelenti, hogy ennyi idő alatt 10,2 milliárd fényévnyi utat tett meg, ami azt jelentené, hogy a galaxishalmaz sebessége 10,2/3,5=2,9-szer gyorsabb volt, mint a fénysebesség. Mivel Einstein elmélete szerint a fénysebességnél nagyobb sebesség a Világegyetemben nem lehetséges, ezért az ismert és elfogadott számértékek valamelyike hibás, vagy fel kell tételeznem, hogy a Nagy Bumm elmélete téves.

Ha azt vizsgálom, hogy melyek azok a határértékek, amelyeknél még igaz a Nagy Bumm 13,7 milliárd éves kora, akkor a következő eredményeket kapom:
Ha feltételezem, hogy az Univerzum tágulásának az átlagsebessége nem volt nagyobb, mint a fénysebesség fele, akkor mindazon égitestek, amelyek távolabb vannak mint a Nagy Bumm által eltelt idő egyharmada, azaz 4,233 milliárd fényév, akkor ez azt jelentené, hogy a Nagy Bumm soha nem létezett, vagy az elfogadott 13,7 milliárd év hibás, vagy a legtávolabb látható galaxisok a fent számítottnál (4,233 milliárd fényév) közelebb vannak.
Szélső esetben, feltételezve azt, hogy a tágulás fénysebességgel történt, a legtávolabb látható égitestek nem lehetnek távolabb 13,7/2=6,85 fényévnél.
Annyi mindenképpen biztos, hogy a legtávolabb látható égitesteknek, a 13,7 milliárd év alapján, közelebb kell lenniük 6,85 fényévnél. Ez pedig jóval kisebb, mint a jelenleg elfogadott legnagyobb távolságok a Világegyetemben.
Mivel, véleményem szerint, a galaxishalmazok tágulási sebessége nem közelíthette meg a fénysebességet, ezért, feltételezésem szerint, a legtávolabbi galaxishalmazok 5-6 milliárd fényévnél nem lehetnek távolabb.
Szeretném megjegyezni, hogy a fenti megállapításokat nemcsak galaxishalmazokra, de kisebb csillagászati egységekre is érvényeseknek tartom.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára korei 2011.11.07. 01:08-kor.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Távolságrekorder galaxishalmaz az Univerzum peremén

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2009.11.20. 18:13

Én csak arra lennék kíváncsi, hogy mondjuk 50 év múlva az ősrobbanás-elméleten csak nevetnek-e, mint tudománytörténeti érdekességen, vagy még tartja majd magát a nézet. A mai tudomány szerint végül is megállja a helyét. Nekem csak annyi szúrt szemet, hogy mindent (egy hihetetlenül összetett, bonyolult, és mégis "jól működő" világegyetemet, a maga összes szépségével együtt) egy "szimpla" robbanásból eredeztetünk. Az ókorban is ilyeneket gondoltak, csak még általában hozzáfűztek istenségeket. Így nehéz komolyan venni. Több bizonyíték kellene szerintem.

A másik kérdés az, hogy hogyan tudunk pontosan távolságot mérni? A tér mennyire homogén? Amig a fény megtesz valamennyi utat, szerintem nem biztos, hogy útja során a rá ható körülmények nem változnak.

Nem vagyok szakértő, csak elgondolkodtatott a téma.
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - hozzászólások”