Járdacsillagászat

Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.04.20. 17:31

Holnap este Szentendrén a Dunakorzón a Görög kancsónál este 7-től fizikai kísérleteket mutat be Tóth Pali barátom, utána távcsöves bemutató.
Jó lenne, ha távcsővel rendelkező helyi Kollégák is el tudnának jönni, ahogy nézem, rengeteg ember lesz.

Beindult a szezon :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.20. 18:00

A tárnoki focipályán szombat este 8-tól szintén csillagnézés végkimerülésig, bár ott nincs járda... :oops:
De távcsövek lesznek, kicsik és nagyok is, kicsiknek és nagyoknak. :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2018.04.20. 19:35

Debrecenben, az Újkerti Szánkódombon tartunk szombat este egy kis távcsövezést, MACSED részről Mephi és én, várhatóan 2 távcsővel. 19:00-tól tervezünk kezdeni és kb. 23 óráig kint leszünk, hogy a kitartóaknak beleférjen a Jupiter is. :) Várunk minden érdeklődőt!

Üdv, Gábor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.04.22. 12:32

Nagyon jól sikerült az este Szentendrén, kitűnő bemelegítő volt a fizikai kísérletek sora.
Legalább 60-70 ember jutott távcsöves élményhez, de a legjobb egy gyönyörű, kb. 2 sec lassú, -3m körüli tűzgömb volt kék-zöld színváltással, narancssárga csóvával, maradó nyommal, sziporkázva kihúnyással a végén. Mindenki pont arra nézett és ámult. Néha összejön az ilyesmi egy bemutatóra :-)
Éjfélig voltunk kint, egyetlen Lyridát sem láttunk.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.22. 15:09

Vizi Péter írta:... de a legjobb egy gyönyörű, kb. 2 sec lassú, -3m körüli tűzgömb volt kék-zöld színváltással, narancssárga csóvával, maradó nyommal, sziporkázva kihúnyással a végén. ...


Wazze, megvan, hogy ki nyúlta le a jelző rakétámat... :lol:

Egyébként az érdi szervezésű égnézés is hihetetlenül jól sikerült!
Majd' egy tucat kukker és több binokli is volt, kb. ötven érdeklődőre.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.04.22. 15:25

benzoll írta:Debrecenben, az Újkerti Szánkódombon tartunk szombat este egy kis távcsövezést, MACSED részről Mephi és én, várhatóan 2 távcsővel. 19:00-tól tervezünk kezdeni és kb. 23 óráig kint leszünk, hogy a kitartóaknak beleférjen a Jupiter is. :) Várunk minden érdeklődőt!

Üdv, Gábor


Nekünk kb. 30 látogató jött össze.
4 távcső, egy binokli, kiváló ég, és nálunk is egy tűzgömb látványa.
Kiváló este volt.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2018.04.22. 19:57

Mivel egyedül maradtam volna, a Bálna helyett végül MZS javaslatára a Polarisba mentem én is bemutatni. A teraszon kígyózó sorok minden távcsőnél (én még csak a háromlábra szereltem a fejet, amikor már 3-an ott áltak sorba, hogy ők lehessenek az elsők) legalább 500 látogató járt fenn az este, köztük rengeteg gyerkóc nézte a bemutatott égitesteket. Az éjszaka első felében szinte csak a Hold volt porondon, aztán később néhány mélyég, majd a Jupiter (sajnos még nagyon alacsonyon) is sorra került. Bár a felhőzetből nem sok látszott, sokaknak nagy élményt adott a 4. hold előbukkanása és megpillantása.

Örülök, hogy mindenhol, sikerült méltón megünnepelni a Csillagászat napját.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2018.05.04. 19:02

Jövő kedden indul a Polarisban a járdacsillagászati tanfolyam:
http://www.mcse.hu/polaris/polaris-hire ... a-marshoz/
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: V. István » 2018.07.09. 09:47

Egy részletkérdés, járdacsillagászathoz: hogyan oldjátok meg, hogy a közönség ne fogja meg, ne kapaszkodjon bele a távcső részeibe, amikor belenéz az okulárba? Főleg gyerekeknél. Nem mindig működik a szóbeli kérés. Ugye, elmozdul a tubus, kimegy az objektum a látómezőből, esetleg károsodik a mechanika stb.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.07.09. 16:24

V. István írta:
2018.07.09. 09:47
Egy részletkérdés, járdacsillagászathoz: hogyan oldjátok meg, hogy a közönség ne fogja meg, ne kapaszkodjon bele a távcső részeibe, amikor belenéz az okulárba? Főleg gyerekeknél. Nem mindig működik a szóbeli kérés. Ugye, elmozdul a tubus, kimegy az objektum a látómezőből, esetleg károsodik a mechanika stb.
Nálam mindig működik a szóbeli kérés, de tény, ott kell állni és figyelni, és amikor a gyerek nyúl a távcső felé, udvarias de határozott hangon kell szólni a SZÜLŐNEK, hogy a gyerek ne fogja meg a tubust (se). Ettől függetlenül néha megtörténik, de ez nem számít. Amikor már látom, hogy olyan versenyző közelít, akinél van esély a fogdosásra, előre szólok. A lényeg, határozottan és udvariasan.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsöves bemutatások, előadások, rendezvények szervezése”