Járdacsillagászat

Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2016.08.18. 23:55

Tarján, megint Tarján!
Tegnap újra Tarjánban voltam a 300-as dobsonnal egy "csillagász" találkozón, csak itt másképpen közelítik meg a témát. Most éppen a "Napszarvas" sámán találkozót rendezik meg pont ott, ahol az MTT is volt 3hete. Tavaly 3 nappal az MTT után volt, csak akkor nem vittem vissza a távcsövet. De most hatalmasat aratott. Ilyenkor a világ minden részéről jönnek még aktív tanítók, sámánok, szertartás vezetők. Tavaly Peruból, Mexikóból, Szibériából, Lapp földről, Mongóliából, az idén Tai földről az biztos, egy tuvai is volt, a többit sajnos nem tudom. A rendezvény csütörtöktől vasárnapig tart, de sajnos arra nem tudtam ott maradni, de az igazi ez a szerdai előkészítés, itt együtt építjük az izzasztó kunyhókat, tipiket, stb, aztán az est fényfontja: a Telihold. Ez némiképp behatárolta a lehetőségeket, de polarszűrőkkel elviselhető volt, a Szaturnusz nagyot kaszált, de az M13 és az M57 is nagyon tetszett. Jó volt látni, amint belecsodálkoznak a távcsőbe, de aztán győzött a hűvös éjszaka. (Én meg nem vittem sátrat és kint aludtam a nyitott előadóban, bár fél négykor már erős volt a kísértés, hogy bemenjek az ebédlőbe, de győzött a józan ész.)

DSCN3367.JPG

Lakota indián szertartás vezető sámán szemléli a Holdat, a Szaturnusz láttán meg valósággal táncot járt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.08.27. 10:19

20160826_allatkert.jpg


2016.08.26-án 20:00-23:30-ig a Debreceni Kultúrparkban tartottam bemutatót az Állatkertek Éjszakája rendezvényen belül. Derült ég, de nagyon erős fényszennyezés mellett mutattam meg a Szaturnuszt (kb. 21:20-ig volt látható), és utána az M31-et. A bemutatót 80/600-as ED APO + AZ4-el tartottam, és a Szaturnuszhoz TVP 11 mm-es, az M31-hez BCO 18 mm-es okulárokat használtam.

A tömeg akkora volt, hogy folyamatos sorban állás volt a távcső előtt.
Kb. 400-450 látogató nézett a távcsőbe.

20160826_allatkert_2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.09.06. 22:09

Szentendrei és környékbeli Kollégák!

A következő bemutató Szentendrén pénteken, 9-én 19:30-tól lesz, lent a dunaparton a Kacsakő bisztrónál.
Onnan szép az ég, a lámpák sem zavarnak annyira.

Találkozzunk!

Vzp
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.06.16. 23:05

Sajnos a mádi Kishegy-dűlő túrát elmosta az eső, bár érdeklődés lett volna rá:
http://www.origo.hu/tafelspicc/20170612 ... t-mad.html

De a bor kitűnő volt (dicsőség a furmintnak), és a Bihari pincészet udvarán 2017.06.10-én este tíz után még vagy 20-30 embernek sikerült megmutatni a Holdat, a Jupitert és a Szaturnuszt (SW 120/600 + AZ4, ES 24 mm 68°, TVP 11 mm).

Mád_20170610.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.06.26. 16:13

2017.06.24-én este a hortobágyi Szent Iván éji rendezvénysorozatba egy csillagászati előadás, és egy távcsöves bemutató is belefért.
A távcsövezés sajnos nem a csillagoségbolt-parkban volt, hanem a Pásztormúzeum mellett, erős fényszennyezéssel.

Kb. 15-20 embernek sikerült megmutatni a Jupitert, a Szaturnuszt, a Polarist és az Albireot.
Valamint egy kis zöld lézeres csillagkép mutogatással egészítettem ki az égi programot.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1693
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.07.02. 15:17

Június 20-án a Tiszaföldvári Gyógyfürdő melletti rétről próbálkoztam észleléssel.
Szüleim hétvégi háza van ott és az utca apraja - nagyja követett sötétedés után a pusztába egy kis kíváncsiskodásra.
Sokan közülük még sohasem néztek csillagászati távcsőbe. Csak kérdeztek és kérdeztek.
Nagy volt az élmény, amikor saját szemükkel pillanthatták meg a Jupitert és holdjait, a Szaturnuszt az M13 ; M27 ; M57-et és a látványos kettősöket.
Nagyon jó hangulatú észlelés volt és éjjel kettőkor még senki sem volt álmos.
A hely igen jó sötét eget adott, máskor is viszem magammal a cájgot. ( Ezt meg is ígértették velem.)
Amikor elcsendesedett a környék jó légköri nyugodtság mellett volt alkalmam összehasonlítani az SW Panorama 7 mm-es okulárját a TV Radian 6 mm-es darabjával.
Meg kellett állapítanom, hogy a látott kép nagyon közel állt egymáshoz.
Az SW Panorama többi tagja is igazán jól szerepelt.
Megérte a készlet az árát, csak ajánlani tudom.

D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2017.11.03. 10:07

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából ismét megtisztelő felkérést kaptunk az MTA-tól a székház előtti járdacsillagászatra. A következő alkalmakról van szó, 17.00 órától 21.00 óráig.

november 6. hétfő
november 7. kedd
november 8. szerda
november 9. csütörtök
november 13. hétfő
november 14. kedd
november 15. szerda
november 16. csütörtök

Kérem, aki közre tudna működni, jelentkezzen nálam, az általa vállalt alkalmak megjelölésével. Aki rendszeresen tudna jönni, akár a bemutatótávcsövét is ott hagyhatja a székházban, van mód a biztonságos megőrzésre.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.03.26. 08:45

2018.03.22-én volt Debrecenben a MACSED tavaszi távcsöves bemutatója.
A hideg, zömében borult és rendkívül párás időben két távcsővel fagyoskodtunk kint (150/750 Newton, 120/600 akromát).
A vacak idő miatt csak a Holdat és a Vénuszt lehetett úgy ahogy észlelni, ennek ellenére 8-10 látogató bepillantott a távcsövekbe.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: V. István » 2018.03.27. 15:45

Sziasztok.

Ti hogyan oldjátok meg a kapcsolattartást az új érdeklődőkkel egy-egy járdacsillagászat során?
Ugye, tolong ott több tucat ember, kicsitől nagyig, kérdéseik vannak, némelyik lelkesen magyarázza, hogy már rég akar ilyesmivel foglalkozni, hogy van egy távcsöve, hogy venne távcsövet, kérdezi, hogy mikor megyünk még ki, hogy a gyerekét érdekelné stb.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1693
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Járdacsillagászat

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.03.28. 08:57

V. István írta:Sziasztok.

Ti hogyan oldjátok meg a kapcsolattartást az új érdeklődőkkel egy-egy járdacsillagászat során?
Ugye, tolong ott több tucat ember, kicsitől nagyig, kérdéseik vannak, némelyik lelkesen magyarázza, hogy már rég akar ilyesmivel foglalkozni, hogy van egy távcsöve, hogy venne távcsövet, kérdezi, hogy mikor megyünk még ki, hogy a gyerekét érdekelné stb.


Nem egészen értem a kérdést.
Nyilván beszélgetek bemutatás közben a jelenlévőkkel, válaszolok azokra a kérdésekre amelyekről van információm.
Tapasztalatom szerint az érdeklődő emberek nagyon türelmesen kivárják a sort, hogy a távcsőbe nézhessenek és figyelmesen meghallgatják a másik által feltett kérdésre adott választ.
A kérdésből egyértelműen kitűnik, hogy van némi infója a témában, vagy teljesen tájékozatlan a közönség tagja. Minden alkalommal elhangzik: "Milyen messzire lehet ezzel ellátni?"
Arra is volt példa, hogy telefonszámot cseréltünk és az érdeklődők szervezték össze egymást elég szép létszámban (baráti családok) és egy tiszta derült éjszakán egyeztetve mentünk ki Kab hegy mellé.
Túlnyomóan nagyon jó hangulatú észlelések ezek.
Magam részéről nagyon érdekes hallgatni amit egymás között sutyorognak ilyen alkalmakkal.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsöves bemutatások, előadások, rendezvények szervezése”