"amatőr" kérdések

ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

"amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.04.03. 22:08

Sziasztok!

Szeretnék majd csillagászati bemutatókat tartani, így próbálok felkészülni mindenféle kérdésre ami
csak felmerülhet egy ilyen eseményen. Na meg egy kis plusz tudás egyébként sem fog megártani.

Szóval, érdekelne lehetőleg minél több olyan kérdés, amit eddig feltettek nektek.
Gondolok itt olyanokra, mint "Milyen nagy a Jupiter?" "Hol van az Univerzum vége?" stb...

Írjatok minél többet! ;)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: "amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.03. 22:53

Halló! Tőlem hatvan év alatt (legutóbb éppen ma este!) azt kérdezték, hogy milyen messze látni a távcsövemmel. A válasz persze az, hogy az objektum fényességétől függ, de ezt egy kicsit részletezni kell, hogy megértsék.
Azután: hányzoros nagyítású a távcső. Ha van idő, akkor érdemes pl. megmutatni, hogy az M44 kis nagyítással látszik szép csillagmezőnek, viszont ha egyes csillagot akarok tanulmányozni, pl. kettőst, hát akkor nagy nagyítás kell, és persze ez a levegőtől is függ.
Mekkorák a csillagok (bolygók, stb.) itt nem elég kilométereket mondani, valami összehasonlítás is kell. (ha a Szaturnuszt akkorának képzelem, mint egy futbal-labdát, akkor a Föld egy jókora dió, stb.)
Nagyon gyakori, hogy összekeverik a holdfézis-változást a holdfohgyatkozással. Találkoztam nem is ritkán érdeklődőkkel, aki úgy hitte, hogy a Hold azért mutat fázisokat, mert a Föld árnyékot vet rá.
Többször kérdezik, "hány csillagot fedeznek fel a csillagászok".
És persze UFI, UFO, UFO. Itt nagyon türelmesnek kell lenni. Általában elmondhatod, hogy Te ennyi meg annyi éjszakát töltöttél szabad ég alatt, és egy ufót sem láttál, a szomszéd Jóska bácsi meg kimegy levegőt szippentani, és azonnal lát egy repülő csészealjat. (Persze, a Vénuszt, vagy a Jupitert.) Általában el lehet mondani, hogy a csillagászok örülnének legjobban egy ismeretlen repülő tárgynak, mert lenne bizonyosságuk más életjelekre.
Sikeres ismeretterjesztést! BQ
vizeskriszti
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.04.04. 11:03

Re: "amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: vizeskriszti » 2010.04.04. 11:23

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Ma regisztráltam a honlapon és remek dolgokat olvastam általatok. Sajnos nekem sok minden ismeretlen amiről írtok mert eddig még nem foglalkoztam a csillagászattal.
A kérdésem annyi lenne; tud e nekem valaki abban segíteni, hogy hol rendeznek olyan előadásokat, megfigyeléseket, ahol Én és hozzám hasonló teljesen amatőr emberek szeretnének jobban megismerkedni a csillagászattal?! Már régóta olvasgatok a hasonló honlapokon és igazán érdekel ez a téma.

Köszönettel:V.Krisztina:)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: "amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.04. 14:21

Kedves Krisztina. Örültem a kérdésének, de azt nem tudtam eldönteni, vajjon elméletileg érdekli-e a csillagászat (olvasni szeret róla, előadást hallgatni?) vagy nézegeti is az eget ( Maguknál még biztosan jó az ég!) Mindenesetre azt javasolnám, hogy szerezzen be egy-két alap-könyvet. DE! Ne csicsás drága albumokat mert azokban gyakram a szép képek mellett nagyon gyenge, sokszor hibás szöveg van. Jó pl. R. Ceman-E. Pittich, A Világegyetem, 1. és 2. köt. (Antikváriumban előfordulnak, a 2. köt. - "Csillagok-Galaxisok" talán az MCSE Poláris Csillagvizsgálóban, vagy a Geobook-kiadónál is kapható.) Ha nézegetni is szereti az eget, akkor jó, ha van egy csillagtérképe - kezdetnek egy egyszerű -, és pl. megszerzi hozzá a Klepesta--Rükli Csillagképek atlaszát, vagy a Ridpath-Tirion Égi kalauzát. (Ebben a műfajban nyárra megjelenik egy új könyv a Geobook-nál.)
Ha ad egy e-mailt és pósta címet, szívesen küldök valami kezdetben használható dolgot, és térképet.
Úgy látom a lakhelye közelében nem nagyon van olyan hely, ahol aktiv amtőrök és előadások vannak, talán Veszprébnen, vagy Fűzfön.
Jó égnézést: Bartha Lajos (BQ). - arbar@t-online.hu.
Pollux
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.10.02. 13:36

Re: "amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: Pollux » 2010.04.06. 19:38

Szia Gábriel!

Én nem olyan régen csináltam egy csillagászati előadást 14-15 éveseknek. És nekik eléggé érdekes kérdéseik voltak. Pl: mi az a sötét anyag? Mi okozza a világegyetem tágulását? Milyen felépítése van egy galaxisnak? Vagy milyen típusú csillagokból áll? Mit vizsgálnak egy részecske gyorsítóval? Nagyon sok kérdés van a csillagászat fizikai oldalával kapcsolatban, ne menjünk messzire ott van a Fekete lyuk kérdése, vagy a térgörbítés elmélete. Ez mind-mind kérdése lehet egy kíváncsi embernek, hisz régebben nekem is ezek voltak a kérdéseim. Remélem segítettem neked egy picit! :P

Üdv :D

Kati
Pollux
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.10.02. 13:36

Re: "amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: Pollux » 2010.04.06. 19:51

Szia Krisztina!

Én is, mint ahogy a Lajos Úr is mondta: Ha érdekel a csillagászat, akkor olvasni-olvasni-olvasni kell. Először a legegyszerűbb dolgokkal kell kezdeni, Pl: a bolygókkal, azok felépítésével, felszínével, és minden adattal velük kapcsolatban. Ha ezt a részét megérted a csillagászatnak, akkor a mély eget is meg fogod érteni, ami a csillagokkal és galaxisokkal is foglalkozik. Nem lenne egy hátrány egy olyan könyvet beszerezni amiben benne van a csillagászati térkép, az nagy segítséget nyújt az égbolt tanulmányozásában. Nekem itthon rengeteg csillagászati enciklopédiám van, igaz hogy árban eléggé húzós, de ha nagyon szeretnéd megérteni a csillagászatot mint tudományt, érdemes beszerezni legalább egy-kettőt belőlük. Az Alexandria, és a Libri könyvesboltok, mind foglalkoznak a csillagászattal, érdemes ott is körbe tekinteni. Én onnan szereztem be a könyveimet.
Nagyon szép eget kívánok Neked!

Kati
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: "amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.04.06. 20:12

Sziasztok!

Köszi az eddig válaszaitokat és természetesen várom őket továbbra is!

Sokat segítettetek! Nem is gondoltam, hogy ilyen kérdések is felmerülhetnek egy bemutató alkalmával.

Régebben, én fekete lyukakkal, relativitás elmélettel meg hasonlókkal kezdtem. :) Majdnem hamarabb
olvastam ezekről, mint, hogy tudjam a bolygók neveit. :D Mostanában azért az egyszerűbb olvasmányokat
forgatom. Jobb megalapozni azért ezt, mielőtt belemerülnénk a komoly tudományos kérdésekbe. Bár úgy tűnik, vissza kell térnem rájuk.. :)

Köszönöm, és várom a további kérdéseket.

Gabi
pont
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2009.10.06. 20:41

Re: "amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: pont » 2010.04.28. 11:57

Nem vagyok ugyan előadó de általában úgy térek a témára hogyan láthatunk több hullócsillagot ....
minthogy van aki még sosem látott :) a meteor gyakoriság és a fényszennyezés már egyenes út bárhová.
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: "amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.06.16. 17:47

Nanu!

Mit mondjon a következő gyakori kérdésekre az ember bemutató közben:

- Milyen messzire lát ez a távcső?

- Ha egy autó fénysebességgel halad, és bekapcsolja az első, illetve hátsó fényszórót, mi történik?
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: "amatőr" kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.06.16. 17:56

Zoli írta:Mit mondjon a következő gyakori kérdésekre az ember bemutató közben:
- Milyen messzire lát ez a távcső?

Ez nálam is gyakori kérdés. Ilyenkor azt szoktam mondani, hogy "Pont addig, mint ameddig a saját szemével ellát." Kis hatásszünet után megmagyarázom, hogy ha a szomszéd házra irányitja az ember távcsövet, akkor azzal is csak a házfalat látja, mint szabad szemmel. Ugyanez van a Holddal.

Mivel ez nem igazi válasz, meg szoktam magyarázni, hogy a távcső azért jó, mert nagyobb az átmérője, mint az emberi szem
1) azaz több fényt gyűjt össze ezáltal halványabb objektumokat megmutat
2) jobb a felbontóképessége azaz apróbb feliratokat el lehet olvasni a házfalon :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsöves bemutatások, előadások, rendezvények szervezése”