MTT 2017

Nyári csillagászati táborokkal, találkozókkal, nagyobb lélegzetű amatőrcsillagászati közösségi eseményekkel kapcsolatos fórum.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

MTT 2017

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2017.05.30. 11:02

Amint azt bizonyára már tudjátok, augusztus 17-20. között lesz az idei MTT.

Itt olvashatók a részletek:
http://www.mcse.hu/egyesulet/egyesuleti ... talalkozo/

Érdemes iparkodni a jelentkezéssel, mert a kedvezményes részvételi díjak június 30-ig élnek.

Ha valaki valamilyen témáról szeretne előadást tartani, műhelyfoglalkozást tartani, kérem, velem egyeztessen.

A tábor lebonyolításában segíteni tudók jelentkezését is várom, szeretettel!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: MTT 2017

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.05.30. 12:45

Kedves Attila!
A gyerekek után milyen részvételi összeggel kell kalkulálni?

Köszönettel: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: MTT 2017

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2017.08.16. 14:58

Sziasztok,

Holnap vagy holnapután Tarjánban egy olyan fotóprojektet szeretnék megvalósítani amihez egyszerre két égkövető mechanikára lenne szükségem. Nekem van egy Vixen Polarie-m és odaígértek hétvégére egy óragépes EQ3-at de sajnos ma sztornózva lett ez az ígéret..

Szóval szeretnék valakitől kölcsönkérni egy EQ2/3/4/5/6/7/…/Vixen Polarie/akármilyen más motoros mechanikát. Nem kell GOTO, bőven elég ha rá tudok tenni egy fotófejet és ki merevíthetem az eget két-három órán át halszemobjektíves fotózáshoz.

Ha valaki tudna nélkülözni Tarjánban egy ilyen mechanikát hajnali egytől négyig! nagyon megköszönném. Ha magadra ismersz, írd meg hogy melyik a kedvenc söröd! ;-)



Soponyai György

06309815719
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2458
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: MTT 2017

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.22. 09:33

Sajnos nem tudtam elmenni, de nagyon érdekelne, hogy sikerült.
Írjatok légyszíves pár szubjektív tapasztalatot.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: MTT 2017

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.22. 09:45

Folyton néztem a meteorológiai térképeket, drukkoltam jó időért..
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: MTT 2017

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.08.22. 10:06

Akkor teljesen szubjektíven :)
Nekem rövidre sikerült, mert az eső elől elmenekültünk szombat este, de a pénteki ég gyönyörű volt! :)
Kurucz Jani f2,9-ét megnéztem, elképesztően jó képe van! A 60 centisbe idén is bele akartam nézni, de akkor még nem lehetett, amikor ott jártam, később meg odaszögeződtem a saját okulárom mellé :) A kis monitor üveggel is elégedett vagyok, érdemes volt kínlódni vele :) A budapesti éghez képest nagy élmény volt, végre láttam kis nagyítás mellett is galaxisokat, 25mm-es Plösslben pl. az M81-82-t egyszerre, azaz megnyugodtam, hogy nem kell a kukába vágnom az okulárt és nem is a távcső hibája :) Igyekeztem a Nyilas környékén nézelődni, ami tőlem amúgy elérhetetlen. Persze a térképeket otthon hagytam, így itthon utólag próbáltam kitalálni, hogy mit is láthattam /mélyég ismeretekben kezdő vagyok/... Emellett jó összefutni azokkal az emberekkel, akikkel ott évente szoktam :)
Sidius

Re: MTT 2017

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.22. 10:44

Az első este kicsit tejfölösebb, a második estén viszont egész jó átlátszóságú ég volt, ráadásul Napnyugta körül még egész nyugodt is. Egy félreeső helyen vertem tanyát Zsámba Pityuék közelében, a forgatagtól messze, amely péntek este igencsak begyűrűzött.
kb. 10 emberrel beszéltem, sok érdekes tapasztalatot cseréltünk, 2-3 ember pedig újonnani ismerős lett. Mátis András elhozta Sajó Péter eredeti műhelyskicceit, amiket végignézhettem. Ennek apropója az egy éve általam optikailag, a szolnokiak által pedig mechanikailag felújított Sajó-féle 200/3000-es Cassegrain távcső volt.
Két épített Newtont, illetve Dienes Laci APO-ját is megmustráltam, mind tetszett, és teszteltem a saját Newtonomat, meg álmélkodtam, hogy milyen jó ilyen fényerőssel nézelődni. Tudom, hogy egy kicsit röhely, de én is most ismerkedek vele, nem is volt alkalmam hasonlóval észlelni soha, itthon se sok, mert most raktam össze.
A két éjszakán kb. 15 látogató vetődött arra, Schlosser Sanyi viszont végigkerestette velem a mélyegeket, ami az eszébe jutott, szerintem kb. 30 lehetett. Élveztem a dolgot, amit nem tudtam hol van, azt is a csillagképek fényesebb csillagaiból kiindulva jobbára holdátmérőben kifejezve a távolságokat, rövid idő alatt megtaláltam a navigáció alapján. Meg is jegyeztem rögtön vagy ötöt. :)
Most tudtam először tényleg élesben kipróbálni a Baader UHC-t. Lehet, hogy van jobb nála, de akkor is durván működik, annyira, hogy kicsit meg is lepett. Állítólag más típusok többet halványítanak a csillagokon, de én nem bánom, hogy ez nem így teszi. (Ezzel a fényerővel legalábbis biztosan nem.)
Most nézegetem a 250-es üvegkorongokat, és hamarosan készítek egy 750-es fókuszú fémszerszámot hozzá, de a legjobb egy 300-as koronghoz készült 900-as lenne. :)
Szomorúan konstatáltam, hogy a távcsőépítés nem divat már, -nemcsak optika, tubus sem- de ez persze nem hatott újdonságként, csak mindig elszomorít. Nem kritikának, vagy rosszalló kinyilatkoztatásnak kell venni, de a ma embere általában úgy gondolkodik, hogy kiadok X mennyiségű pénzt, aztán este már a világ élvonalába tartozó fotókat készítek, és az okulárban is mindent látni fogok. Pedig ez nem olyan egyértelműen biztos, hogy azonnal sikerül. Az autóversenyzők közül azok a legsikeresebbek, akik pontosan tudják, hogy milyen szerkezet dolgozik alattuk.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: MTT 2017

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.22. 19:03

János, azért nem teljesen igy van. Már, hogy szuper optikákkal, csucsminőségü képeket akarna mindenki csinálni. Lappang itt (sokkal nagyobb arányban) egy kistávcsöves társaság, akik jobb estéken kiporoszkálnak gyönyörködni. Hónuk alatt, hátukon az "obszervatóriummal". Házilag készitett örökérvényü alapmüszereikkel is. Ugy veszem észre, ezeknek itt a vezérszelleme Mircea. Megfigyeléseik - és körülményei - ugyan elvesznek a nagy közösben, a nagytrófea vadászok beszámolói közt. A kistávcsövesség vonzóbb általában, könnyebben üzhető, érthető a többség. Nagy többség. Pld. akitől sokat tanulunk mindnyájan asztromüveltséget is, egy SkyWachter 70/500 assal végzi megfigyeléseit. Mint a müvészetben a Mesterek, csillagászatban az intelligensek "kezdetlegesebb" felszerelésböl is tudnak szépet, értékeset kihozni. Az APO-kon, Naglerek és Ethoszokon innen is van élet. Nem is beszélve azokról, akik maguk csiszolják, épitik a müszerüket.
Sidius

Re: MTT 2017

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.22. 19:23

géza írta:Lappang itt (sokkal nagyobb arányban) egy kistávcsöves társaság, akik jobb estéken kiporoszkálnak gyönyörködni.

A kistávcsövességről annyit, hogy nekem 6 centis szemüveglencséből volt egy évig távcsövem, mégis minden este kint voltam, ha derült ég volt, pedig annál rosszabb távcső csak akkor lehet, ha egyik szemüveglencse rosszabb, mint a másik. Nem a távcső nagyságára akartam reflektálni, hanem arra, hogy elég kevesen építenek, és mindegy, hogy nagyot, vagy kicsit. Vannak kivételek, de szerintem elenyésző számban, én annak örülnék ha több lenne, de ez csak az én vesszőparipám. (Egyébként az M27, M57, sőt az M51 is fotózható kistávcsővel -5 centivel már biztosan, mert kipróbáltam- egy érzékenyebb kamerával, pl. QHY 5 II-vel.) Nekem is van kistávcsövem, 70/450-es orosz lencséből csináltam. Három hete Aligán egy kisebb csoport órákon át nézte vele a Holdat, Szaturnuszt, és súlyzó-ködöt. Én csak ritkán használom, mert 10 méterre a bejárattól ott a csillagda 10-25 centis műszerekkel. De egyébként sokat barangoltam az égen én is vele anno.
Itt a faluban két illetőről tudok, aki egyszer csak besétált a boltba, 5-600E körüli összegért egy 250-es műszerrel tért haza, rájött, hogy semmit sem talál meg, csak égismerettel. Segíteni akartunk neki, (rajtam kívül még ketten aktívak itt) Még kétszer kivitte a cuccot, most hat éve a szekrényben tartja és szerintem ma sem érti, hogy miért nem sikerült Lófej-ködöt fotóznia. Szerintem minden igyekezetem ellenére a távcső működését se érti kristálytisztán, nem beszélve arról, hogy mi is történik fotózáskor. Egyébként egy tiszteletreméltó becsületben megőszült, jó emberről van szó.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati táborok, nyári távcsöves találkozók”