MTT 2016

Nyári csillagászati táborokkal, találkozókkal, nagyobb lélegzetű amatőrcsillagászati közösségi eseményekkel kapcsolatos fórum.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: MTT 2016

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.08.08. 11:31

Ezt sajnálom, jövőre egy kisóvodással szerettem volna megjelenni, sátorral. De aug végén már túl hidegek szoktak lenni az éjszakák, így akkor ez kimarad.
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: MTT 2016

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.08.08. 16:32

Idézek még egyet a Facebookról:
Magyar Csillagászati Egyesület/Hungarian Astronomical Association a Facebookon írta:Az időpont kijelölésének szempontjai: holdfázis, hosszabb éjszakák, reményeink szerint nagyobb esély a derültre, az USA-beli napfogyatkozók is visszaérnek és beszámolhatnak tapasztalataikról stb.

Egyelőre ez a terv, de ez még szerintem változhat is.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
Avatar
tvik
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.03.07. 11:12

Re: MTT 2016

Hozzászólás Szerző: tvik » 2016.08.09. 11:27

Üdv!

Azt már tudjuk mi veszett el és hogy mikor lesz a következő találkozó. De esetleg élménybeszámoló, a mostani kinek hogy "ízlett", vagy impresszió? Nekem például, ami számomra újdonság erejével hatott, az az öt ház észlelőrét határában beüzemelt 600 -as dobson volt. Már ahogy mutatta a súlyzó ködöt. Ami még különlegességnek hatott az a fekete áfonya likör :) .
Newton 200/1000 HEQ5, Nicon Aculon 12x50 binokulár, 20-60 /60 SW Spektív de már szétesett.
Sidius

Re: MTT 2016

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.08.09. 13:29

Impresszió:

Nekem tetszett, először vettem részt a tábori életben. Akikkel közvelen kapcsolatba kerültem, mind rokonszenvesek voltak és jók voltak az előadások is.
A műszerek között kevés amatőr konstrukciót láttam, ami ma már érthető, de én örülnék ha több lenne ilyenekből. Láttam pl. egy teljesen nyitott rendszerű Newtont sok elektronikával, sajnos a gazdájával nem sikerült találkozni a távcső mellett, de tetszett a megoldás. Sok vadonatúj, vagy annak látszó kisebb-közepes lencsés tubus pedig kifejzetten jól mutatott az út közelében felsorakoztatva, a látvánnyal megteremtve azt a sajátos hangulatot, ami ilyesforma közösségnek szerintem a cégére és még egy jobb fényképről is "átjön".
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: MTT 2016

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.08.09. 14:35

Mi 27-én szerdán a késő délutáni napsütésben érkeztünk, akkor már az első tucatnyi fecske vígan táborozott.
Éjszaka leszakadt az ég, ömlött a víz, nem is gondoltuk, hogy olyan jó idő lesz ami végül is alakult.
/A negatív élmény is élmény. Ezért nem nyúl a kisgyerek újra a forró kályhához. :) /
Az előadások tetszettek és az ég is jobb volt túlnyomórészt mint egy évvel korábban.
Jó volt ismét találkozni azokkal az amatőr társakkal akikkel egy éve nem láttuk egymást és azokkal is akikkel gyakrabban együtt észlelünk a Balaton felvidéken.
Sajnáltam, hogy az okulártesztelésre nem értem oda, de a közelben élő barátaink látogatása ezt meghiúsította.
Cserébe tarthattam nekik rögtönzött bemutatót.
/Nagyon várom a teszt eredményét, legalább olvasható formában./
Szuper ötlet volt a kitűző és valóban hasznos a nick- név feltüntetésének felvetése.
Feleségem és unokám is jól érezte magát ebben a baráti környezetben.
Ezúton is köszönet a szervezőknek és lebonyolítóknak a végzett munkáért.

Üdvözlettel: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
tvik
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.03.07. 11:12

Re: MTT 2016

Hozzászólás Szerző: tvik » 2016.08.17. 07:39

Üdv!

Megérkeztek a "hivatalos" képek a táborról:

http://www.mcse.hu/galeria/mcse-galeria ... -talalkozo
Newton 200/1000 HEQ5, Nicon Aculon 12x50 binokulár, 20-60 /60 SW Spektív de már szétesett.
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: MTT 2016

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.08.23. 16:03

Friss hír a Facebookról: a 2017-es MTT új tervezett időpontot kapott:
Magyar Csillagászati Egyesület/Hungarian Astronomical Association a Facebookon írta:Technikai okok miatt a találkozót az augusztus 17-20. közötti időszakra kellett áttennünk.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: MTT 2016

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.08.28. 11:53

Sziasztok!
Azért ide írom ezt a kis beszámolót, mert az alcíme akár „Tarjáni kincsek” is lehetne.
A szombati bazárban vásárolt bontott binokulár alkatrészekből egy hordozható kis távcsövet készítettem. Az első képen látható a házból kibontott prizma egy része, egy észlelésre alkalmatlan gagyi Barlow lencse háza, és a távcső lelke a 7 centis frontlencse a saját binokulár csőben. Az okulár szintén binokulárból bontott. Az összes költség alig érte el a 2000 Ft-ot, ha jól emlékszem.
IMG_1895.JPG

A második képen az elkészült távcső, az alább felsorolt alkatrészekből, egy erre a célra átalakított nagyon régi orosz fotóállványon. A zenitprizma háza vastag kartonból készült, öntapadó fólia borítással, így némileg páraálló. A körülményekhez képest elég pontos lett, nagyon szép képe van, porszívó cső közdarabbal csatlakozik a frontlencséhez. A rögzítés a képen látható módon, befőttes gumival történik. :D
IMG_1897.JPG

A város fényeit elhagyva 10 perc gyaloglás után már az észlelő helyemen 2 perc alatt bevetésre kész a kis felszerelés. A tegnap esti ég csodaszép, a szabadszemes objektumok szinte leesnek az égről. A város tőlem nyugati irányban van, az ipari üzemek nagyon messze, fényüket távoli erdősáv takarja. Az égbolt többi része akár a horizonttól észlelhető. A Pegazus négyzetben a csillagok számolását 15 után abba is hagytam. Majdnem olyan jó az ég, mint a Zemplénben. Csak az a fránya pára. Ez némileg csökkenti az égbolt minőségét.
Első célobjektum a Barnard 142-143, az E nebula volt. Korábban még soha nem láttam, a kézben tartott binokulár remegése korlátozza a mélyég észlelést. Nagyobb távcsővel pedig nem próbálkoztam, ill. eszembe sem jutott ezt észlelni. Meglepetésemre hamar felfedeztem, sokkal nagyobb, mint gondoltam. Kicsit átvert, mert tükörfordítva jelent meg a zenitprizma miatt. Szép, érdekes objektum, hol élesebb, hol elmosódottabb volt a légköri áramlásoktól.
Második célpont az NGC 7000. Hihetetlenül fényes ebben a kis távcsőben, és az egész látómezőben egyben elfér. Látni véltem a Pelikán-köd alakját, de ebben kicsit bizonytalan vagyok. A foltja viszont határozottan látszott.
A Fátyol-köd íve „lötyög” a látómezőben. Igaz, csak UHC-vel találtam rá.
Természetesen sok más objektumot is felkerestem, az M31 látványa már komoly vizuális élmény volt, nem csupán a megtalálás örömét jelentette. Egész biztosan látszik majd a porsáv is benne, ha magasabban lesz. Még pillantást vetettem a felkelő M45-re, aztán a fokozódó párásodás miatt összepakoltam.
A ’Tarjáni kincsek” első éjszakája teljes sikerrel zárult. Ennek feltétele természetesen a megfelelő minőségű ég. Mert egy halaktól hemzsegő vízben zsebpecával is tudunk eredményesen horgászni.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati táborok, nyári távcsöves találkozók”