MTT 2014: július 24-27

Nyári csillagászati táborokkal, találkozókkal, nagyobb lélegzetű amatőrcsillagászati közösségi eseményekkel kapcsolatos fórum.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2014.08.07. 13:35

Harminc ifjú volt a táborban. A tábori galéria:

http://www.mcse.hu/galeria/mcse-galeria ... 014/page/2
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.08.08. 17:44

Igazán jó látni, hogy azért van utánpótlás, akiket még érdekel ebben a mai rohanó világban ez a szép és érdekes hobbi. Akik számára nem csak az Internet által nyújtott információ áradat biztosítja az csillagászathoz való kötődést, hanem saját maguk vagy mások segítségével próbálnak mélyebben elmélyedni ebben a tudományban.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.08.17. 13:51

Fölhelyezésre került a Youtube videomegosztó csatornára az idei tarjáni táborban készült: 20140726 Mutasd meg távcsöved videóanyag.

https://www.youtube.com/watch?v=iXQuK0JGnuA&feature=share
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.03.10. 10:32

Sziasztok!

A tábor észlelőhelyét egész évben lehet látogatni? (Nincs-e lezárva, illetve nem magánterület-e) Ha igen, hogy lehet az észlelőhelyhez jutni? Tarjántól 15km-re lakom, kíváncsi lennék milyen eget nyújt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.10. 13:31

adam.gali írta:... Tarjántól 15km-re lakom, kíváncsi lennék milyen eget nyújt.


Szia Ádám!

A kérdésedre nagyon hangsúlyozottan szubjektív véleményemet tudom leírni az alábbiakban, de azt kissé részletesebben, kis történeti áttekintéssel együtt.

1970-es évek közepétől látogatom az amatőr csillagász táborokat - többé-kevésbé rendszeresen, de korántsem vettem részt mindegyiken. Alapvetően háromféle típusba tudom sorolni az ez alatt általam megtapasztalt "össznépi" táborokat.

Kezdetben vala a "full-nomád" táborok ideje, amikor csak és kizárólag az éjszakai ég minősége alapján kerültek a helyszínek kiválasztásra (pl. a Pénzesgyőr melletti hegyek, vagy a Mátra és Bükk jó légkörű, jó panorámájú csúcsai, esetenként völgyei 8-) , lásd Rókafarm..., bár ott voltak faházak), ahová sátorral ment mindenki, és még az ivóvizet is marmonkannákban, gyalog vittük fel magunkkal kilométereken át, és latrinát ástunk az egészségügyi szükségleteink "intelligens" kielégítése okán. Ezek romantikája azóta is utolérhetetlen; egy életre szóló élményt jelentett pl. számomra.

A legutóbbi 5-10 évben ennek a fordítottját látom: Mizser Attila igyekszik - a hazai lehetőségekhez képest - a legkényelmesebb, legkomfortosabb helyszínt választani (ami persze nem elítélendő), ezzel együtt azonban az éjszakai ég minősége - bár nem lényegtelen, de sajnos - másodrangú szemponttá vált; ezért kerültek a táborok a tarjáni német nemzetiségi ifjúsági táborba. Ott zuhanyozós apartmanházak és közösségi épületek is állnak, nem utolsó sorban helyben működő kocsmával... :D

A harmadik "tábor-típus" a kettő közötti megközelítéssel a bükki, szentléleki táborok voltak (időben is a két fenti típus között), ahol kényelem is volt, kocsma és WC, zuhanyozó is, és szuper ég is; sajnos azonban a létszám túlnőtt az ottani (és akkori) lehetőségeken.

Csillagászati (észlelési) szempontból tehát a tarjáni táborokat erős közepesnek (vagy alig közepesnek) tartom, az érdi csillagdámhoz hasonló, vagy alig jobb ég-láthatósági lehetőségekkel. Én oda az első egy-két alkalom után csak a közösségi programok, régi haverokkal való közös sörözés, beszélgetések miatt járok már évek óta. Sokszor műszert sem viszek...

Talán érdemes lenne onnan továbblépni már, de ha a kényelem - mint szempont - beelőzi az észlelési lehetőségeket, akkor valóban nehéz megfelelő méretű, hasonló adottságú helyszínt találni, jobb éggel, ráadásul az ország közepe táján. Szentléleket talán érdemes lenne újra "felplankolni", egy misét megérne, mint arany középút a "szakma" és a "kényelem" között.

De a monológom végén a kérdésedre egyszerű és rövid választ adva: aki Budapest belvárosában éli életét, annak Tarján maga a csoda. Egyébként feledhető, középszerű éjszakai ég, nem különösebben esztétikus és élmény-gazdag környezetben. Tudomásom szerint nyitott helyszín, bármikor látogatható, előzetes bejelentkezéssel.


MDA

u.i.: biztosan sokan fognak vitatkozni a fenti véleményemmel, de ettől még én így ítélem meg...
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.03.10. 17:50

Először is nagyon köszönöm a gyors választ! Érdekes volt olvasni a táborok alakulását, még ha csak ez egy ember meglátását hordozza magában. Egy éve csöppentem bele az éjszakai égbolt világába, egy közepes, 20 centis newtonnal kezdve mindezt, de úgy érzem, hogy a kertünk nyújtotta lehetőségeket már mind kiaknáztam. Sajnos a magas fák még télen, "lombtalanul" is sokat takarnak, igazán egem csak déli, délnyugati irányban van, ráadásul az utca egyik lámpája is engem szúrt ki magának. Itt hozzátenném, hogy évekig alig-alig világított, persze mióta megvan a felszerelésem, nem hagy békén. :) Ezért gondoltam, hogy ha szabad a bejárás, legalább egy próbát megér, ha már a közelben van.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.03.10. 18:17

A tarjáni észlelőrétről gyakorlatilag körpanoráma van, ezért megéri kimenni. Tiszta égen simán 6 magnitúdó vagy jobb a szabad szemes határ. Budapest és Tatabánya fényei zavarnak, de az ég nagyobbik fele háborítatlan.
Béres Gabi
Hozzászólások: 71
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:41

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Béres Gabi » 2015.03.10. 19:02

Csak halkan jegyzem meg, hogy Szentlélek újjá lett élesztve 2011-ben. Évente két találkozót tartunk. Március 20-22-ig most is lesz, mindenkit várunk.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.10. 23:38

Béres Gabi írta:Csak halkan jegyzem meg, hogy Szentlélek újjá lett élesztve 2011-ben. Évente két találkozót tartunk. Március 20-22-ig most is lesz, mindenkit várunk.


Igen, tudok róla, és nagyon örülök neki - bár sajnos nem tudtam elmenni ezekre, bármennyire is akartam...
Mindazonáltal a bejegyzésemben az országos "nagy táborokról" írtam.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2015.03.11. 00:31

Bátorligeten is lesz észlelőhétvége. Az időpontot 2015 július 17-19-e közé helyeztük! A Messier Maraton óta évente egy találkozót rendezünk, amely most a fönn említett időpontra esett. Részletes információkkal a későbbiekben tudunk szolgálni! ;) Szép estét mindenkinek!!!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati táborok, nyári távcsöves találkozók”