MTT 2014: július 24-27

Nyári csillagászati táborokkal, találkozókkal, nagyobb lélegzetű amatőrcsillagászati közösségi eseményekkel kapcsolatos fórum.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Varus » 2014.07.31. 11:23

Vénkertész írta:
A fiatalokat nem csak a csillagászat nem érdekli, hanem semmi- tisztelet a kivételnek. Nincs igényük rá és ami a legrosszabb, ez egy generált dolog.


Sajnos ezt pedagógusként én és kollégáim is tapasztaljuk munkahelyünkön. Ha természetismeret szakkört tartok, akkor azt látom, hogy a gyerekeket ez nem érdekli, - tisztelet a csekély kivételnek - jártathatom én a számat, vetíthetem pl. az óceánok élővilágát bemutató természetfilmet, a gyermekek többsége ha teheti, akkor inkább leül a számítógép elé FIFA 2010-et játszani... Ha pedig az utcán sétálnak, akkor a mobiltelefonból szól a zene, nemhogy inkább pl. a madarak csicsergésében gyönyörködnének.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.07.31. 11:53

Varus írta:Sajnos ezt pedagógusként én és kollégáim is tapasztaljuk munkahelyünkön. ...


Szerintem ez egy meglehetősen bonyolult kérdés. Nem vagyok sem pedagógus, se szociológus, de véleményem azért van. (Bocs a rövid off-topic témáért...)

A gyerekre aktívan elsősorban a család és a pedagógusok hatnak, másodsorban a kortársai. Az internet, a média passzív hatás, mert az csupán választható és kikapcsolható. De a szülők és pedagógusok (és persze a kortársak) aktívan, kezdeményező módon megszólítják a gyerekeket.

A fentiek miatt - véleményem szerint - a média (legelső sorban is az internet, de pl. a hülye, nagyon primitív hollywood-i baromságok is) nem, vagy sokkal kevésbé hibáztathatók a fiatal generáció "debilizálódásáért".

A legelső felelősök ezért a folyamatért mi magunk vagyunk: szülők és pedagógusok.
Nekem - szerencsére (?) - olyan családom és tanáraim voltak, akik tisztában voltak az emberi értékekkel, és magukkal ragadó személyiségükkel, stílusukkal fel is tudták kelteni az érdeklődésemet ezek iránt.

Ha tehát a fiatalokkal baj van, akkor ne másra mutogassunk, és ne sajnálkozzunk, hanem legelsősorban magunkban keressük a hibát, azt javaslom. A pedagógusoknak (és persze a szülőknek is) van mit javulniuk ezen a téren (nem elsősorban szakmailag, az oktatás terén, hanem pedagógiailag, a nevelésben). Az iskolának - legalábbis alapfokon mindenképp, de talán még középfokon is - nem csak az adott tantárgy szakismereteit kellene oktatnia, hanem a gyerekek személyiségfejlődésében is meghatározó szerepet kellene játszania - persze a szülőkkel együtt. Egy iskola elsősorban nem attól lesz jó, hogy hogy hány interaktív tábla van az osztálytermekben, hanem milyen tanárok, vagy inkább PEDAGÓGUSOK dolgoznak ott. (Tudom, a pedagógusi pálya anyagi devalválódása nem javította a helyzetet...)

Azt írod:
"Ha természetismeret szakkört tartok, akkor azt látom, hogy a gyerekeket ez nem érdekli, - tisztelet a csekély kivételnek - jártathatom én a számat, vetíthetem pl. az óceánok élővilágát bemutató természetfilmet, a gyermekek többsége ha teheti, akkor inkább leül a számítógép elé FIFA 2010-et játszani... "

Bocsáss meg, Isten látja lelkem, nem akarlak megsérteni, de akkor valamit rosszul csinálsz. A tananyagot - természetfilmekkel együtt - egy számítógép is le tudja játszani a gyerekeknek, ehhez nem kell pedagógus.
Mitől több egy iskola az online tanulásnál? Hogy ott áll a hús-vér pedagógus a gyerekek előtt, és a személyiségét adja hozzá a szakmai ismeretekhez, információkhoz. Ezzel képes felkelteni az érdeklődésüket, és képes nevelni őket. Ha ezt nem tudja, akkor olyan, mint egy PC, és nem is érdemel a jelenleginél nagyobb fizetést... Épp ez a feladata és felelőssége: a gyerek kíváncsiságának felkeltése, és hogy szerettesse meg az adott tantárgyat. Ha azt írod, hogy nem érdekli a gyerekeket a mondandód, akkor ez a legnagyobb önkritika kell legyen! Ez nem a gyerekek hibája, hanem a tiéd! Meggyőződésem: a világ legnehezebb hivatása a pedagógusoké!!! Magam részéről csak a "legjobb" embereket engedném a gyerekek közelébe.

Attól tartok, ezzel darázsfészekbe nyúlok, de nincs más kiút; a srácainkat nem fogja más helyre tenni helyettünk.
Generálni is csak akkor tudják az elhülyülést a passzív csatornákon keresztül, ha a gyerekeknek van fogadókészségük a baromságra; azt pedig mi - szülők és pedagógusok - irányíthatjuk, segíthetjük (ha még időben észbe kapunk...), hogy később lássa: mi a jó és mi a rossz, és magától eldöntse, hogy kikapcsolja vagy végignézi ezeket. Nem lehetünk mellettük az életük során, ezért alapvető fontosságú, hogy milyen "hátizsákkal" lép ki a szülői házból.

Még egyszer elnézést; ezzel be is fejezem az "offolást" itt.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
CJKrisz
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.05.11. 13:47

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: CJKrisz » 2014.07.31. 14:29

Érdekes téma az, amit boncolgatni kezdtetek, kicsit nehéz is megfogni az egészet. Én a maholnap 35 évemmel inkább a fiatalabb generációhoz sorolnám magam, persze az igazi fiatalság kétségkívül a 10 és 20 év közöttiek. Ezekbe a táborokba én elsősorban a hangulat miatt járok. No nem azért, mert a lakóhelyemről olyan bomba jó ég lenne. Sajnos elmúlt az az idő, amikor általános iskolásként nem ritkán 6,5-ös égről tudtam észlelni. Azóta ez sajnos legalább 1 magnitúdót romlott, de ennek ellenére szerencsésnek tartom magam, sokan összetennék a két kezüket, ha ilyen egük lenne otthonról. Kicsit el is kalandoztam....
Szóval a hangulat. Való igaz, hogy az első táborom (Ágasvár '97) hangulata másabb volt, mint az újabb, civilizált táboroké. Akár még azzal együtt is, hogy ott reggelente bizony előfordult, hogy közel egy órát is sorba kellett állni a WC előtt, esténként meg akár kettőt is, ha zuhanyozni akart az ember. Van egy olyan sanda gyanúm, hogy a mai hipermodern és elkényelmesedett világban ilyen helyekre a mai fiatalságot még annyira se lehetne elcsalni, mint Tarjánba, pedig az Ágasvárhoz képest tejben-vajban Kánaán. Valószínűleg nekik nincs igényük a nomád(abb) táborozásra, illetve kevésbé értékelik az emberi kapcsolatokat. Tisztelet a kivételnek. Zárójelben említem egy nemrég Japánban járt barátom elbeszélését. Vonaton ülünk, épp 350-el suhanunk Kyoto-ból Tokyo-ba. Egy négyszemélyes boxban négy fiatal bőszen nyomkodja az okostelefonját, néha-néha röhögcsél. Barátom majdnem dobott egy hátast, amikor rájött, hogy ez a négy fiatal egymással beszélget! Ott ülnek egy 2,5x2,5 méteres boxban és okostelefonon csetelnek egymással. Zárójel bezár.
A mostani 35 év körüli, vagy afeletti korosztály még abba a világba született, amiben nem volt internet, nem volt okostelefon, ha beszélni akartam egy barátommal, akkor nem SMS-t, vagy Facebook üzenetet küldtem neki (nem is létezett akkor még ilyen), hanem elmentem hozzá. Ma ez már kevésbé jellemző, és én magam azt vettem észre, hogy a mai tizenéves korosztály különösebben nem is igényli azt, hogy közvetlenül személyes kapcsolatot tartson a barátaival, a virtuális kapcsolat bőven megteszi. Nekem meg egész évben pont ez a személyes kapcsolat hiányzik, ezért várom a táborokat, hogy végre láthassam azokat, akiket csak egy évben egyszer. Vagy még ritkábban. A mostani táborban is szégyenszemre nem ismertem meg TTK-t, pedig az ágasvári táborokban annak idején együtt "bandáztunk". Őt pl. valamikor 16 éve láttam utoljára és jó volt beszélgetni vele egy kicsit ennyi év után. Az ilyen dolgok azok, amik nálam a táborozás csúcsát jelentik. Azt se bánom, ha végig szakad az eső, ilyenkor legalább több idő jut a barátokra. Távcsövezni lehet máskor is. Alig ért véget a tábor és én már most vágom a centit. Sajnos sok van még a végéig nagyon...
200/1000 Newton, 120/1000 SkyWatcher refraktor + EQ5, 20x60 Tento B
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.07.31. 23:00

Szia Attila!

Azt Írtad: "Magam részéről csak a "legjobb" embereket engedném a gyerekek közelébe." Kik azok? Annak idején azok voltak a legjobb emberek, akik komolyan gondolták, hogy az oroszok jó helyen vannak itt, ma meg ... mások. Abban tökéletesen igazad van, hogy a legjobb kovászt a szülő készíti, de gyerek, mint ember nyitott rendszer és azt eszi amit elé raknak. Régen tele volt az adás érdekes műsorokkal pl. Delta, stb, és a szülőnek sem kellett vívni a gyerekkel a legjobb ájfonok, telcsik miatt. Persze ennek ellenére én is a csodával határos módon éltem túl a kamasz kort, pedig totál rendes szüleim vannak.
Most egy kicsit magasabb az ingerküszöb-ha nem robbant, nem kell. Ellehet vinni a gyerekeket nomádkodni -cserkésztáborok, stb, de borítékolom, hogy egy kamasz már nem megy ki binózni. Ha érdekli a csillagászat: automata keresés, követés, ha annyira nem érdekli, csak úgy jó, ha van egy távcső, akkor meg nem megy el. Persze kisebb baráti észlelési összejövetelek mindig vannak, voltak, lesznek.
Természetesen azért próbálkozni kell, igazad van, hirdetni is kell, de Te pl szerveznél ilyeneket? (nem a hozzá állás hiányára gondoltam, hanem idő, lehetőség, stb.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.08.01. 09:14

Kedves János!

Nagyon nem illendő az embernek saját magát idéznie (nagy arcra vall...), de most kénytelen vagyok ezt tenni.
Ezzel a mondattal kezdtem a véleményem megfogalmazását:
"Szerintem ez egy meglehetősen bonyolult kérdés. " - s ezt fenntartom.

Kik a "legjobb emberek"? Természetesen én sem tudok rámutatni ránézésből egyre sem; a nélkül meg pláne nem, hogy meg ne ismerném, és ne láttam volna az eredményeit. Ezt nyilván nem lehet centiméterrel mérni. De a "legjobb" jelzőt itt rendkívül komplex módon, az alkalmas személyiség vonatkozásában értettem. Ráadásul ez is relatív, mert aki személyisége alapján legjobb pedagógusnak, az nem a legjobb pl. tengerész gyalogosnak, és vica versa... Az emberi pszichikummal való foglalkozás a legnehezebb a világon - nem tudom megmondani a frankót.

Abban azonban egészen biztos vagyok, hogy a gyerekek fejlődésére a legmeghatározóbb hatással a szülők, és később a pedagógusok vannak. Az okostelefon és az internet nem nevel senkit. Az csak "van", mint a balta. Azt, hogy mire használod (pl. favágásra vagy emberölésre), már a használója dönti el, és ebben a döntésben pedig benne van az egész élete, a születéstől kezdve, a szülei és a tanítóinak hatásaival együtt. Nincs ma Delta? Nincs. De van fél tucat természettudományos ismeretterjesztő csatorna, ami többszöröse a Deltának. Mindig meg lehet találni az adekvát információkat és hatásokat; épp ez a Te felelősséged, hogy ezek keresését és megfelelő értékelését ültesd el a gyereked fejében. Ez alól nem lehet kibújni. Ne mutogass másra, ne keress kibúvót. Ha a gyereked börtönben végzi, vagy homeless-é válik, de ha Nobel-díjas íróvá válik, abban mind nagyon vastagon benne vagy Te is - sőt, elsősorban Te vagy benne. Nyilván, van saját, örökölt génállománya, ami az agyi neuron-kapcsolatokat is determinálja valamelyest (értds: tehetség), a saját tetteit már ő határozza meg, és később a felelősség is az övé, de az irányt Te motiválhatod. (Lehet, hogy egy pszichiáter most lehülyézne, de én így gondolom...)

Hogy én mit tettem eddig a fentiek alapján?
Legelső sorban is felneveltem két lányomat, akikre büszke vagyok, és nem kicsit... (Nem okostelefonnal beszélgetnek a mellettük ülőkkel a vonaton, ahogy Krisztián írta alább.)
Továbbá Miskolcon éveken át csillagász szakköröket vezettem (kezdőt és haladót), és a mai napig bepárásodik a szemem, ha arra gondolok, hogy a kezdő szakkör hallgatói örömtől repesve mesélték, hogy csak ők kaptak ötöst integrálszámításból az egész osztályban (amit én tanítottam meg nekik a szakkörön, még jóval a matektanár előtt, mert a haladók tematikája is érdekelte őket...).

Valamint számtalan ismeretterjesztő előadást tartottam általános iskoláktól kezdve, vasmunkásokon és sörgyári dolgozókon keresztül nyugdíjas-otthonokig Miskolcon és környékén, amiket a TIT helyi szervezete szervezett meg. Nagyon kevés hallgatót láttam elaludni az előadásaim alatt - sokkal inkább az idő volt kevés a kérdésekre, és majd' minden alkalommal "csapódott" egy-két új ember a szakkörökhöz is.

A csillagászat nagyon "hálás" tudomány; nagyon kevés ember él a Földön, akit az Univerzum misztériuma ne érintene meg. Csak ki kell használni (esetenként "elő kell ásni") a meglévő "beépített" érdeklődést, és már szárnyalnak is. Olyan hosszú, zsíros hajú, szakadt és büdös csöves gyerekek tettek fel lélegzetelállítóan jó kérdéseket, hogy csak pislogtam...

Jelenleg is egy mini-szakkör összehozásán spekulálok a saját csillagdámba.

Tehát ne másra, és főleg ne az élettelen elektronikus dolgokra mutogassunk; mi tehetünk a saját gyerekeink jövőjéről, nem más. Ha nincs rá időnk, az is a mi hibánk. A prioritásaink hibája - azaz ekkor nem a gyerekünk a legfontosabb, ami a legfőbb bűn... (Én egyszer már felmondtam egy ku... jó állásomat e miatt, és bár azóta sokkal nehezebb a helyzetem, de ha a lányaimra nézek, nem bántam meg.)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.08.01. 10:52

Nem kell mindenkinek ismeretterjesztőnek lennie, mint ahogy pedagógusnak sem. Akinek ezekhez nincs érzéke, ne foglalkozzon ilyesmivel, mert inkább árt, mint használ.
Viszont mindenki tegye meg azon a helyen, ahol van azt, amit tud. Akinek van pedagógiai készsége, ért az emberek nyelvén, az ne rejtse ezt véka alá.

Én úgy látom, a körülményekhez képest nem állunk rosszul utánpótlás és járdacsillagászat terén. Sokan dolgoznak/dolgozunk a csillagászat népszerűsítéséért, de egy ennyire lestrapált és már-már reményvesztett, illetve exhibicionizmusba forduló, atomizálódott társadalomban nem lehet tízezreket folyamatosan megmozgatni, csak katasztrófákkal...

Az amatőrcsillagászat számomra egyfajta szűrő is (nyilván más tevékenység is van ilyen, nem csak ez). Mindenki eldönti, ezt olvas, vagy hulladékot, távcsövezik vagy tévét néz, erre költi a pénzét vagy ájfonra, stb. Mindenesetre aki a csillagászatot választja, azzal olyan jót lehet táborozni, mint pölö Tarjánban. Kevesen vagyunk? Lehet. De számomra mindig a minőség volt a fontos, nem a mennyiség.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.08.01. 12:52

Szia Péter!

Vizi Péter írta:Nem kell mindenkinek ismeretterjesztőnek lennie, mint ahogy pedagógusnak sem. ...


Én sem ezt állítottam. A családunkban is én vagyok csak "elköteleződve" az amatőrcsillagászat iránt; a kisebbik lányomat pl. tök hidegen hagyja, a nagyobbik is inkább csak úgy "érdeklődik". Attól még, hogy kalapács van a kezedben, nem kell mindent szögnek nézni...

Vizi Péter írta:... Én úgy látom, a körülményekhez képest nem állunk rosszul utánpótlás és járdacsillagászat terén. Sokan dolgoznak/dolgozunk a csillagászat népszerűsítéséért, de egy ennyire lestrapált és már-már reményvesztett, illetve exhibicionizmusba forduló, atomizálódott társadalomban nem lehet tízezreket folyamatosan megmozgatni, csak katasztrófákkal...


Nem is kell tízezreket megmozgatni. Csak egyet-kettőt. De azt minden tagnak.
Nem állunk rosszul utánpótlás terén??? Hány 20 év (vagy akár 25 év) alattit számoltál össze a tarjáni táborban (csak saccra)? Szerintem lehangoló... De persze lehet, hogy minden oké, és csak én látom rosszul.

A társadalom atomizálódása ellen is csak a közösségek (pl. a legalapvetőbbként a család) tehet. Ha a felnövő gyerekek értékrendje a helyén van, akkor bármennyire akarja bárki is atomizálni a társadalmat, nem fog menni. Erről írtam alább. Könnyű másra tolni a felelősséget, és a "világ folyamatait" hibáztatni a devalválódásért, de a világ mi vagyunk. Te, meg én...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.08.01. 13:14

Szerintem térjünk át a "Beszéljük meg" címszó alá. Ha lehet, át lehetne másolni oda az eddigi beszélgetéseket is.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.08.01. 13:16

Sidius írta:Szerintem térjünk át a "Beszéljük meg" címszó alá.


Jogos, bocs.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2014.08.01. 23:07

Hol vannak a fiatalok? Például itt, az MCSE pénzesgyőri ifjúsági táborában (júl. 28-aug. 3.). Ma a Pannon Csillagdát látogattuk meg. A gyerekek egyik csoportvezetője Polaris-szakkörös, aki nálánál idősebbeket is tanít, segít, aki pedig a Pannonban három órás vezetést tartott nekünk, korábban volt szakkörösünk.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati táborok, nyári távcsöves találkozók”