MTT 2014: július 24-27

Nyári csillagászati táborokkal, találkozókkal, nagyobb lélegzetű amatőrcsillagászati közösségi eseményekkel kapcsolatos fórum.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2014.07.28. 12:09

Szuper volt a tábor, de nem találkozott valaki egy 48mm szűrőmenetre való Canon kupakkal valahol az ebédlővel szembeni búza(?)tábla sarkán? :)
TEV
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.21. 19:30

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: TEV » 2014.07.28. 12:29

Az idei tábor is nagyon jól sikerült, csak sajnos túl rövid. Több emberkétől is hallottam, jó lenne, ha hosszabb lenne, akár csak egy nappal is, például szerdán kezdődne. Kedves Attila! Ennek megvalósítására esetleg látsz esélyt? TEV
CJKrisz
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.05.11. 13:47

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: CJKrisz » 2014.07.28. 15:21

Ahogy az előző oldal alján Péter megfogalmazta, pont úgy gondolom én is. Olyan sokat kell még várni a következőre, és a régi arcokkal való találkozásra, aztán amikor az ember megérkezik, akkor olyan, mintha csak pár napja ment volna el onnan.
Nagyon jó tábor volt ez is, soha rosszabbat!
Apropó, valakinek van információja arról a tagtársunkról, akihez vasárnap délelőtt mentő érkezett? Egy ideig ott voltam a közelében, és miután a mentősöktől kapott valami injekciót, mondta, hogy sokkal jobban érzi magát, de ekkor én indultam is haza. Mindenesetre innen is jobbulást kívánok neki!

GLS
200/1000 Newton, 120/1000 SkyWatcher refraktor + EQ5, 20x60 Tento B
csali
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.14. 09:25

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: csali » 2014.07.29. 09:48

Szintén zenész :)
Nagyon jó volt ismételten, kellemes érzés volt újra találkozni az ismerős arcokkal két év után :)
Elég fáradtan értem haza, de másnap már szívesen mentem volna egy újabb körre. Elrepült az idő, nem volt elég mindenkivel beszélgetni...
Életképeket ide tettem fel: http://goo.gl/M7ZjdA
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.07.29. 23:58

Ahol összeér a múlt és a jelen, az Ég és a Föld, a régi és az új kezek, no meg a az almapálinka és a Cserszegi fűszeres. Tényleg nagyon jó volt. (bár az M101-es nem jött valami jól).
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2014.07.30. 06:58

Hát akkor jövőre folytatjuk, Tarjánban... Örülök, hogy jól éreztétek magatokat. Az a tagtársunk is jól van, akit elvitt a mentő, szerencsére csak múló rosszullétről volt szó. Amíg a mentőre vártunk, arról beszélt nekem, hogy jövőre még több embert hoz magával.

Mzs
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.07.30. 07:43

Az idei év volt számomra az, amikor is hosszabb kihagyást követően eljutottam ismét csillagászati táborba. Kicsit kíváncsi is voltam, hogy mennyire, milyen körülmények közt közelíthető meg a tábor, milyen a szállás, ellátás és ami a lényeg hogy milyen eget is produkál Tarján mint kisvárosi, vidéki amatőr számára. Sajnos mivel nem állt rendelkezésemre személygépkocsi, ezért műszerek hiányában érkeztem. Pedig lett volna mit megmutatni... de sajnos ilyen az élet. De ennek ellenére kellemesen, jól éreztem magamat a tábor teljes időtartalma alatt. Sok olyan új és régi amatőr társsal hozott össze ez a pár nap, akikkel még ezidáig a régi Albireó vagy a Meteorból csenget ismerősként a név - de ezidáig még személyesen nem találkozhattam velük. Valamint jó volt találkozni azokkal a barátokkal is akikkel régen nem találkoztam. Sajnos az idő rövidsége miatt mindenkivel nem beszélhettem. Számomra ez a pár nap hasznosan telt. Az ott szerzett tudásanyagot próbálom majd az itthoni észleléseim során hasznosítani.

Szeretném megköszönni a tábor szervezőinek azt a munkát és az egészet, ami nélkül nem jöhetett volna létre az idei tábor! Rövid volt ez a pár nap, de élményekben és tapasztalatokban gazdagabban tértem haza. Reméljük, hogy jövőre ismét találkozhatunk, de nagyon jó lenne, ha legalább egy hetet együtt tölthetnénk!
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.07.30. 22:59

Már sajnos "öreg" táborozóként elmondhatom magamról, hogy már a hetvenes évek végétől kezdve "törzstagja" voltam több tábornak is - bár nem mindegyiknek (pl. Ráktanyán sajnos egyszer sem voltam...).
Ezekben a táborokban sok új ismeretre (főleg az észlelések terén), és nagyon sok ismerősre, sőt, barátra tettem szert - például Szőke Balázzsal egy életre szólóan.

Ugyanakkor jól érzékelhetően megváltozott a táborok jellege, színvonala, a táborozók összetétele és a táborok hangulata - ami természetes velejárója az eltelt közel 35 évnek, az életszínvonal változásának, de sajnos nem minden szempontból szerencsés irányba mentek a folyamatok.

Kezdem a talán legkevésbé pozitív folyamattal: lassan, de egyenletesen nő a táborozók átlagéletkora; egyre kevesebb fiatal (középiskolás és egyetemista) srác és lány jön el ezekre a rendezvényekre. Annak idején mi (alig huszonévesek) voltunk jelentős többségben, míg manapság alig-alig képviselik néhányan ezt a korosztályt. Kérdés, hogy az MCSE tagsága is tükrözi-e ezt a trendet, vagy csak kevésbé mobilok a fiatalok (gyanítom, az előbbi ok lehet a valós...). A miértek nagyon izgalmasak lehetnek (pl. az internet megjelenése igen jelentős információs konkurencia); és ha már szociológiai felmérést készít az MCSE épp a napokban, talán erre kellett volna első sorban fókuszálni (mivel az MCSE jövőjét vastagon érintő kérdésről van szó), és nem az amatőr csillagászok hitbéli meggyőződésére - bár az is érdekes terület lehet, ha már minden egyéb kérdést sikerült tisztázni...

A másik, számomra kevésbé tetsző változás a táborok romantikájának eltűnése. Első lélegzetre akár jogos is lehet a felvetés: hogy jön össze a csillagászat mint tudomány "rideg" racionalitása a romantikával. Nos, jelentem: kiválóan. Mi gitárt vittünk a táborokba, tüzet raktunk kora este és szalonnát sütöttünk, teát főztünk a hegytetőn, énekeltünk, beszélgettünk a tüzet körbeülve. S mikor teljesen besötétedett, mentünk meteorozni és binoklizni. S így nem csak barátokat, hanem barátnőket is találhattunk.

Mára a táborok sokkal "civilizáltabbakká" váltak - már a bükki-szentléleki táborokra is igaz volt ez pl. a P'85 (1985-os Perseida tábor a Kút-hegyen) táborhoz, vagy a pénzesgyőri hegytetői táborhoz képest is. A tarjáni tábor viszont már maga a luxus... Ez nagyon sok szempontból jó, és a létszám növekedése ezt meg is követeli.

Ugyanakkor a tarjáni táborhely "HMG viszonyai" eltörpülnek a szentléleki éjszakákhoz, láthatósági lehetőségekhez képest, és a Bükk szépsége a nappali kirándulási programokkal összehasonlíthatatlan Tarjánnal.

Vegyes tehát a kép; a leghelyesebb talán, ha a változást nem előnyösnek, és nem is hátrányosnak minősítjük; egyszerűen mások voltak a régi táborok, és mások a mostaniak. Hogy nekem melyik tetszik? Mivel a nomád táborokon szocializálódtam, és konzervatív, romantikus alkat vagyok, így én egyértelműen azokat sírom vissza. De elfogadom, ha valakinek a civilizált, elektromos tápos, zuhanyozós, aszfaltutas táborhely jön be.

Csak egy kérdésem maradt: hogyan lehetne vegyíteni a kettőt???

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.07.31. 00:05

Szerbusz Attila!

Nem kell és nem is lehet vegyíteni a kettőt. Te is írtad: más és más. Ez a Tábor erről szólt, sokan ezt is alig tudták kigazdálkodni térben és időben ( én is). Való igaz, hogy az idei Ég - a későbbi sötétedés és a korai felhősödés miatt nem volt olyan, mint a tavalyi, de az én budaörsi lehetőségeimhez képest messze jobb volt, így az észlelés is élvezetesebb volt. A romantikáját meg mindenki maga keresse meg- ott van az. Én is átvirrasztottam régen sok éjszakát a tüzek körül, és olykor még ma is, ha úgy alakul, de ebben a Falanszterben egy ilyennek is örülni KELL! Mennék én Namíbiába is szívesen észleni, de... . Tény, hogy valóban
jobb volt egy nomád tábor, de itt összejött 300 ember- 300 mag, akik további értéket hozhatnak. Most erre van szükség. Nem az internet a konkurencia, hanem a lehülyítés. A fiatalokat nem csak a csillagászat nem érdekli, hanem semmi- tisztelet a kivételnek. Nincs igényük rá és ami a legrosszabb, ez egy generált dolog.
Nincs szükség családra, a nő bármi legyen- akár férfi is- csak anya ne.
Barátságok ebben a táborban is születnek, és mint mag a jó földben akár fává is nőhetnek, ha még nem is a 4°C-os patakban kell fürdeni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MTT 2014: július 24-27

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.07.31. 09:12

Szia János!

Vénkertész írta:Nem kell és nem is lehet vegyíteni a kettőt. Te is írtad: más és más. ...


Ez így van, de úgy gondolom, hogy mindkét hangulatú táborra volna szükség.

Talán rosszul fogalmaztam: nem ténylegesen vegyíteni kellene a kettőt egyben, mert erre alkalmas hely sajnos nincs Magyarországon belül - erről Mizser Attilával már többször is beszélgettünk. De mindkét "tábor-stílusra" vagy hangulatra szükség volna; hidd el, valószínűleg sok fiatalt "meg lehetne fogni" egy kevésbé szakmai és műszer-orientált, egyszersmind romantikusabb megközelítéssel. Pl. a régi meteor-táborok kiválóak voltak ebből a szempontból.

Szerencsére ma is vannak más táborok is kis hazánkban (én sem elsősorban a namíbiai fotóstúrákra gondoltam valós alternatívaként...), amit lelkes amatőrök szerveznek itt-ott (pl. a Messier maraton, ami mostanában "költözött át" épp Szentlélekre - Gábor áttelepülésével szinkronban), és vannak - ha jól tudom - meteoros táborok is, "nomádabb" körülmények között (nem tudom, hogy Tepi mennyire aktív még ezen a területen).

Talán csak annyi kellene, hogy az MCsE ne csak az MTT-t nyomja mint "az év csillagász-táborát" (bár nagyon jó, hogy legalább azt nyomja), hanem a többi fenti táborokat is pártfogolja - de ne csak egy-egy ingyenes hirdetés erejéig a Meteor-ban, hanem tevőlegesen is, hasonlóan az MTT-hez. (Ha már esetleg most is támogat így más táborokat is, csak nem tudtam róla, akkor bocs.) Tudom, minden pénzbe kerül, az eklézsia meg alig; de talán a saját túlélése érdekében ezt át kellene gondolnia az MCsE-nek - főleg, ha ez valóban több új tagot hozna... Ugyanis egy személyes élmény egy ilyen táborban nem helyettesíthető semmilyen internetezéssel, de talán még egy extasy tablettával sem (bár azt nem próbáltam, és nem is fogom).

A fentieket csak azért tartottam fontosnak ide beírni, mert a fiatalok bevonása az MCsE életébe szerintem létkérdés, és nagyon kevés fiatalt láttam Tarjánban!!!
(De lehet, hogy csak azért vagyok ennyire "megijedve", mert a fiatal amatőrök inkább más táborokat preferálnak, és az MTT - műszer-orientáltsága miatt - eleve nem vonzza a binoklis vagy műszer nélküli fiatalokat.)

Természetesen én is köszönöm Attilának és társainak a szervezést és a rengeteg munkát, amit a tábor összehozásába fektetnek évről évre. A hozzászólásomat távolról sem az elégedetlenség, sokkal inkább a jövő iránti aggodalom íratta velem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati táborok, nyári távcsöves találkozók”