Beszéljük meg

Az MCSE mint egyesület általános vitafóruma, elsősorban tagok hozzászólásait várjuk!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.08.17. 10:10

Szép napot!

Jártam egy nagyobb áruházban... Az a T kezdőbetűs. Szokás szerint benéztem az üzletsor olcsó könyvesboltjába és 300 forint összegért a Tudósok, akik megváltoztatták a világot sorozatban a Galileo Galilei könyvet megvettem. Kicsit elbeszélős, már már meseszerű történelmi leírások az egész életéről munkásságáról, nem csak a csillagászatról 64 nagyon jó minőségű lapon gyönyörű képekkel illusztrálva kemény kötésben. Akit érdekel a múlt, és a közelében van olyan T betűs nagyáruház melyben van ez a könyvesbolt, annak érdemes megnéznie van e ott is ez a könyv. Annyiért szinte ingyen van!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.08.17. 13:59

Én is leléptem, jelenleg Németországban tartózkodom. Okoz némi lelkiismereti problémát a dolog, de sajnos ahogy a korom 3-assal kezdett kezdődni, teljesen nyilvánvalóvá vált a számomra, hogy nekem, otthon, nem terem babér. Teljesen nyilvánvaló volt, hogy vagy megyek, vagy otthon halok meg, kínlódva és szegénységben, anélkül, hogy az életemben bármit elértem volna. Nagyon sajnálom, de nem volt más választásom.

Most, idekint, minden szép célom az életemben hirtelen karnyújtásnyi közelségbe került. Nemhogy honvágyat nem érzek, hanem inkább egy kifejezett taszítást érzek attól, hogy hazamenjek, akár csak egy hétre. Teljesen jól átérzem a nyugatiak ódzkodását az ilyen országok látogatásától. Én, mint bennszülött, ugyanezt érzem, hatványozva, mert én a saját bőrömön tapasztaltam meg az okát. Ami azt illeti, egyenesen oda születtem. Olyan vagyok, mint egy potenciálgödörből kiszabadult alfa-részecske.

András meglátását a kínaiakkal kapcsolatban nem tudom osztani. Egyrészt ismerek egy pár ázsiait, és azt látom, hogy nincsenek topon kreativitásban. Se tudásban. Valószínűleg a Yang-Mills párosból a Yang nem ilyen lenne ;-), de az átlag ázsiai kollégáim igen. Tehát ebben igazat adok neki.

A bökkenő ott van, hogy a gyakorlati mérnöki munkában alapvetően nem zseniálisan kreatív elképzeléseket valósítunk meg. A tényleges mérnöki munka úgy néz ki, hogy valamilyen részprobléma részproblémájának a részproblémáján szüttyögünk, ahol az elvégzendő feladat, a megvalósítandó cél ismert, a mi feladatunk ennek az aprólékos megvalósítása. A tényleges életben a tényleges munka, tapasztalatom szerint, inkább szorgalmat és hatékonyságot igényel, mint kreativitást. Az ázsiai mérnök, aki szorgalmas és olcsón, keményen dolgozik, ebben nekünk keményen konkurrencia.

És a német mérnök szintén. Ők ugyanis kreatívak is, és egyúttal egy olyan munkakultúrájuk is van, amiről Magyarországon eddig csak a mesékben hittem, hogy létezik. A német cégekben például nem, vagy csak minimális zavart okoz a nyári szabadsághullám. Egyszerűen úgy szervezik meg a munkájukat, hogy mire elmennek szabira, minden el legyen intézve maguk mögött. Nincs olyan, hogy valakit a szabiján csörögnek fel, hogy mondja már meg, ezt vagy azt hol/hogyan lehet megoldani. Leírta, elmagyarázta valakinek még az elején, vagy a munkacsoportja eléggé képben van ahhoz, hogy érdemi hatékonyságromlás nélkül továbbvigye a dolgokat, amíg vissza nem jön. Magyarországon ez nem így van, nálunk ha a cég harmada szabin van, akkor a cég másik kétharmada általában csak látszatmunkát tud végezni.

De a német mérnök drága. Az ázsiai olcsó, de közel sem olyan kreatív, mint mi, viszont nagyon szorgalmas. Nekem, magyar mérnöknek, az a tapasztalatom, hogy iszonyú erős a konkurrencia, nagyon nehéz a helytállni - és nem azért, mert a kapott feladatok nehezek. Hanem azért, mert jó szakemberek hada vesz körül, és nagyon kell kaparni ahhoz, hogy olyan jól csináljam a dolgomat, mint a kollégáim.

Magyarországon általában intellektuális egyedüllétben dolgoztam, irigy, titkolózó kollégák szakmai irigységével, illetve az adott szakterületben nagyobb gyakorlatra szert kollégák részéről lenézéssel körülvéve. A német kollégára - a Németországban dolgozó ázsiai kollégára is! - viszont az jellemző, hogy ha dolgod van vele, mert a munkátok valahol összeér, akkor ő úgy érzi magát jól, ha a közös "területen" is minden a legnagyobb rendben van. Teljes erejével, őszintén és jóindulatúan együttműködik veled. Magyarországon a legtöbb helyen azt tapasztaltam, hogy kb. mindig, mindenkivel az adott helyzetben elvárt abszolút minimumot lehetett csak elintézni.

A másik, amit András írt, hogy az ázsiai olcsóbb megoldást talál, de nem kreatív. Tapasztalatom szerint egy éles munkahelyen a főnök/vezetést csak és kizárólag az ár érdekli, és nem igazán érdekli a kreativitás. András példájában az ázsiaiak negyedáron hoztak ki valamit, amit ők kreatív ötletekkel jóval jobbra hoztak ki, de az ázsiaiakhoz képest négyszeres áron.

Az általam ismert menedzsmentek viselkedése olyan, hogy egy ilyen választás esetén, hacsak az ázsiaiak megoldásának nincs valami alapvető baja (pl. nem teljesít valamilyen, előre rögzített elvárást, vagy instabil), akkor ilyen esetben csak és kizárólag az olcsóbbat választják. A kreatív megoldásnak az olcsóval szemben esélye sincsen. Ez otthon és Németországban is így van.

Kreatív lehetsz persze, ennek nagyon örülnek, mégpedig leginkább akkor, amikor gyorsan (alacsony bérköltségen) kihozol valamit, de ez csak a megvalósítás során hozott saját, egyéni döntéseidre vonatkozik, a cél viszont, amit el akarsz érni, már ki van tűzve, és az mindig a bérköltségben legolcsóbb cél.

Tény, hogy én mérnök vagyok és nem tudós. A tudósok munkája szerintem kreatívabb, de alapvetően ott is ez megy. Akik az LHC-t összeforrasztották, 80 kilométernyi csövet forrasztottak össze néhány méteres darabokból úgy, hogy ne szökjön meg belőle a folyékony hélium. Igaz, ők valószínűleg mérnökök sem voltak, csak sima szerelők. De ha feljebb megyünk egy szinttel - pélkdául azok az emberek, akik összerakták a detektorokat, már mérnökök voltak. Áll a detektor mondjuk százezer alkatrészből, ezeket külön-külön le kellett gyártani, aztán a tetthelyen összerakni. Összerakni nyilván csak mérnökök tudják, mert csak ő tudja, melyik alkatrészt kell hova rakni és hogyan kell illeszteni a többihez. Az ő munkájuk már aprólékos és iszonyú pepecselős szerelés volt, hiába volt diplomájuk.

És a tudósok? A tudományos munka javarésze ott szerintem az volt, hogy a detektorokra kellett megoldani az eszközök vezérlését, és a mérési adatok feldolgozását, továbbítását. Lényegében egy előre megtervezett programot kellett megírniuk. Azt gondolom, hogy a legtöbb, gyakorlati fizikus munkája az LHC-ban alapvetően aprólékos programozást jelentett, viszonylag kevés relatív kreativitástartalommal. És most sem szerelnek, nem is forrasztanak, amíg nyaláb van, addig az egész alagút le is van zárva. Amit a tudósok csinálnak, az alapvetően mérési adatok elemzése, fotelből - programokkal.

Ez persze nem feltétlenül baj. A világ ilyen, nem elég okosnak lenni, szorgalom is kell. Sőt, javarészt az kell.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.08.17. 16:40

Félreértés ne essék, nekem nem tisztem magasztalni az ázsiai emberek kreatív képességét, de szerintem, nem néhány kivándorló képességei alapján kell megítélni a nemzeteket, sőt egy egész kontinenst.
Utálom az ilyen összehasonlítást, így kezdődik a faj elméletek gyártása.
Teller, Puskás, Rubik, na meg a Nobel díjasok, és már is kijön, hogy mi magyarok mindenkinél okosabbak vagyunk.
Bocs, de én magyarként sem lettem meggyőzve, ha körülnézek, mást látok...
Marci, ne szégyelld, hogy kimentél, az életösztön a legerősebb mindenkiben. A te példád is azt bizonyítja, hogy nem agy elszívás történik, hanem az, hogy a hazai körülmények milyen siralmasak.
Még egy dolog a magyar agy elszívásáról. A Mercedes gyár Magyarországon középiskolát működtet, mert a magyar technikusokat nem lehetett kiküldeni Stuttgartba, hogy megtanulják a gyártási technológiát, hiányoznak az alapok. Nos ez a szégyen! És ez nem a tanárok és a diákok szégyene, hanem a mostani magyar oktatáspolitikának.
De ez már nem ennek a fórumnak a témája...
Üdv,
L.
Sidius

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.08.17. 17:46

Üdv!
Mivel a téma nem amatőrcsillagász szakmai jellegű, egy rövid hozzászólást én is megkockáztatok.
A szegényes természettudományos tájékozottság is pont az oktatáspolitika állapotából következik. Épp egy hónapja körül futólag megismertem egy fiatalt, aki idén érettségizett. Élménybeszámolót tartott, azt mondta, az irodalom könnyű volt, mert Homéroszt és az Íliászt húzta. Ezután elgondolkodott, s ezt mondta: csak -azt nem tudom már, hogy ki is írta?
Ez nem egyedi eset, igaz nem is természettudomány, de nem is olyan bonyolult, mint az.
Én eredetileg autószerelő vagyok, majdnem tíz évig dolgoztam is a szakmában, most egy pótvizsgára készülő magándiákomnak épp ma adtam az utolsó órát -szakmai ismeretből...
Mélységesen tisztelem akinek volt mersze lelépni innen, én már itt öregszem meg, de felvállaltam ami ezzel jár.
Itt nem agyelszívás megy, hanem apátiába döntés, érdektelenségbe taszítás, a kevés okos nagyobbik része meg elmegy magától is. Jól ki van ez találva.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.12.04. 13:50

Imre írta:

http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?t=2329&p=33635#p33635

Mindenki nagyon jó és hasznos változásokat szeretne a Csillagvárosban.
A sok ötletet biztosan a jó szándék szülte.
Viszont, az ötletelők valószínűleg sosem voltak moderátorok vagy nem adminisztráltak egy ekkora fórumot.
Amit leírtatok ötleteket az nem hasonlítható össze egy tavaszi lomtalanítással, vagy egy karácsonyi nagytakarítással.
A hitvány topikba nem kell beleírni, hagyni kell elsűlyedni és akkor félévente vagy negyedévente ki lehet törölni az egészet pár kattintással. De hozzászólásokat pakolgatni, belenyúlni a fórum motorba, scriptekkel ellenőrizgetni, hogy ki az, mikor jött, mit akar stb. az hatalmas, és folyamatos munka. Ti sem csináljátok, tehát ne is várjátok el, mástól sem...
Ha nincs felesleges hozzászólás akkor nem kell adminisztrálni sem...
Persze lehet, hogy ez is csak egy felesleges hozzászólás volt.
Üdv,
L.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.12.04. 14:19

Dlajos írta:Persze lehet, hogy ez is csak egy felesleges hozzászólás volt.


én is írok egy feleslegeset. valóban a legjobb fegyver a nemkívánatos személyek ellen az ignorálásuk. a folyamatos moderáció nem csak a moderátornak okozna egész napos elfoglaltságot (hiszen ha pár órán belül nem reagálna, akkor biztos, hogy megkapná a magáét a "törzstagoktól"), hanem valószínűleg sok paranoid emberből váltana ki agressziót.

van MINDEN hozzászólás jobb felső sarkában egy "Jelentem a moderátorbácsinak" gomb, ha valaki tenni szeretne valamit egy troll ellen, nyomja meg. ha sokan megnyomják, biztosan megüti a moderátorbácsi ingerküszöbét.

de visszaírni a trollnak (aki sokszor nem troll, csak paranoiás valaki (a definiciókat lásd András hozzászólásaiban)), az csak újabb reakciókat szül. ráadásul mások is beszállnak, és az utolsó lépésben 3 topikban fog párhuzamosan futni a "moderációt! moderációt!" ahelyett, hogy kettőscsigákról menne a diskurzus. szóval ez egy ilyen öngerjesztő folyamat, aminek most én is részese vagyok, mea culpa.

a válaszolásnak, publikus moderációkövetelésnek ráadásul van mégegy rossz vetülete: ezeket a hozzászólásokat ugyanúgy le fogja indexelni a gugli meg a többi kereső, és mint legpörgősebb oldalak, ezek fogják meghatározni a legjobb találatokat a csv-vel kapcsolatban. különösen felhívnám a figyelmet arra, amikor valaki nem csak hogy válaszol, de túlzásbaviszi az idézeteket is az eredeti posztból. legutóbb sajnos pont Lajos bácsi esett bele ebbe a hibába, hogy mindkét inkriminált ezo-skizo linket beletette a hozzászólásába, nyomatékosítva, hogy mi miatt is kéri a moderációt. ami halandóként jó ötletnek tűnik, viszont a szerencsétlen kereső robot ezt úgy fogja leszűrni, hogy "nini, itt van plusz két link a niniru oldalra, akkor az biztos nagyon fontos lehet, hát előre teszem a találati listában". így aztán mikor józsi néni rákeres a guglin, hogy "niniru", akkor nem azt fogja előrevenni a gugli, hogy "a niniru kacsa", hanem hogy "a fény lovagjai a türül bolygón élő fénylény frici angyallal felvették a kapcsolatot, és ő kinyilatkoztatta, hogy a niniru épp a szaturnusszal veszekszik, mert neki is kellene olyan csicsás gyűrű, de amint végzett, már jön is, hogy dec 21-én vulkánbadobjon egy rakás názást".

én a "feljelentem a moderátort" gomb használata mellett vagyok.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.04. 14:49

Sajnos ez ebben a formában nem teljesen helytálló: "Viszont, az ötletelők valószínűleg sosem voltak moderátorok vagy nem adminisztráltak egy ekkora fórumot." - Valóban, ilyen kis fórumocskát nem!

Ami azt illeti, egyetlen utasítást kell csak betenni a szerver adott helyére, és a kereső robot máris elhagyja a az egész helyet, semmit sem keres, semmit nem tárol! Lehet területeket is külön tiltogatni!

Lehet a hozzá nem értőknek ezt-azt mondogatni, mert el is hiszik. Én soha nem tettem, és nálam alapból mindig a reklamálónak volt igaza, még akkor is, ha teljesen sületlenségeket mondott! Az okos ötletektől nem zárkóztam el, hanem megvizsgáltam a bevezetés lehetőségét. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.12.04. 15:26

Imre írta:Ami azt illeti, egyetlen utasítást kell csak betenni a szerver adott helyére, és a kereső robot máris elhagyja a az egész helyet, semmit sem keres, semmit nem tárol! Lehet területeket is külön tiltogatni!


egyrészt a robots.txt tiszteletben tartása a robot készítőjének etikai szintjétől függ, másrészt macerás, mert olyan területektől is eltilthatjuk a robotokat, amiket szeretnénk, ha leindexelnének. ip alapon lehetne szűrni .htaccess-ben vagy magában a fórummotorban, de az sem biztos, hogy célravezető.

abban igazad van, hogy technikailag bármiféle előfeltétel implementálása nem nagy kihívás. megtalálni a kellő egyensúlyt, hogy ne legyenek "civil áldozatok", na az már sokkal inkább az.

amíg a hozzászólások nagy részének semmi köze a csigászathoz, addig nem hogy moderáció szükségességéről, de csigászati fórumról sem nagyon beszélhetünk.

és mivel az én hsz-em se bír semmilyen értékkel, ünnepélyesen bejelentem, hogy többet nem szólok hozzá moderációs témákban, inkább megyek és megveszem azt a szánkót :D
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.12.04. 15:44

Imre írta:Sajnos ez ebben a formában nem teljesen helytálló: "Viszont, az ötletelők valószínűleg sosem voltak moderátorok vagy nem adminisztráltak egy ekkora fórumot." - Valóban, ilyen kis fórumocskát nem!

A fórumocskáról: Egy fórum nagyságát nem a felhasználók száma és a hozzászólások gyakorisága határozza meg. Egy Trabant nem lesz nagyobb, mint egy Ferrari mert abban négyen ülnek.

Imre írta:Ami azt illeti, egyetlen utasítást kell csak betenni a szerver adott helyére, és a kereső robot máris elhagyja a az egész helyet, semmit sem keres, semmit nem tárol!

Az egy utasításról pedig: Azzal, hogy a kereső robotot letiltod a szemét még itt marad...
Gondolom, hogy nem ez a cél.
Üdv,
L.
Lehet, hogy én is veszek egy szánkót...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.04. 16:17

"Az egy utasításról pedig: Azzal, hogy a kereső robotot letiltod a szemét még itt marad...
Gondolom, hogy nem ez a cél."
- Az lehet, de előnye, hogy nem az kerül a nagy keresők élére, és hogy el tudja tüntetni maradéktalanul a helyi rendszergazda, az is előny! Még egy dolgot ajánlok, és ez az utolsó ebben a témakörben:

Nem azt kell hajtogatni, hogy mit miért NEM lehet megtenni, hanem azon kell fáradozni, hogy mit HOGYAN lehet megoldani! Ez a fejlődés helyes iránya, és nem a kifogások keresése! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Hírek, aktuális események, egyesületi élet”