Beszéljük meg

Az MCSE mint egyesület általános vitafóruma, elsősorban tagok hozzászólásait várjuk!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.05.23. 10:15

meunier írta:sp: ismét nem csalódtam benned. Gratulálok értékes soraidhoz, amivel voltál szíves kifejteni kendőzetlen véleményed. Ígérem, megőrzöm soraid az utókor számára, arany betűkkel szedve. :lol: :lol:

Azért remélem egyszer össze tudunk futni egy baráti beszélgetésre, mondjuk :D Tarjánban.


Ha lehetne, abba én is beszállnék. :D
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.05.23. 12:53

Bunyó hajnalig???

:o :o :o
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.05.23. 18:41

Kukac írta:Bunyó hajnalig???

:o :o :o


Dehogy. Eszembe sem jutna ilyesmi. Arra gondoltam, hogy sp és köztem lévő ellentét legyűrhető lenne egy pohár/korsó stb. sör társaságában. Az a tapasztalatom, hogy fésztufész egészen más egy beszélgetés, mint így virtuálisan.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.05.23. 21:24

isten bizony: sör-virsli versenyre gondoltam! :D
részemről ellentét nincs, csak "beszéljük meg"
sp.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.23. 23:29

Halló barátaim (meunier contra sp) - nem lehetne a közöösség számára teljesen érthetetetlen és értelmetlen magán ugratást magámlevélben intézni? Valahogyan nem érzem eléggé közérdekűnek. BQ.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.05.23. 23:43

ok. = silentium
sp.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.04. 14:55

Halló, Barátaim! Egyre többször találkozom ilyen közleménnyel:

Pannon Egyetem, Polinszky-terem - Veszprém
Kategória:Előadás
."Leírás
Különleges alkalomra invitáljuk a csillagászat szerelmeseit Veszprémbe június 18-án, ahol az exobolygók és csillagok fizikájának élvonalba tartozó kutatásairól hallhatnak közérthető előadást az érdeklődők."
(Persze ott van az elöadás időpontja is, minden OK.)

Igen ám, de KI AZ ELŐADÓ? Titok a neve? De nem ez az egyetlen előadás, amelynek nincsen "gazdája". És nem egy könyv/cikk ajánlásnál, hirdetésnél találkozom azzal a jelenséggel, hogy nem találkozom a szerző nevével.

Ez az eljárás először is modortalanság a szerzővel/előadóval, hiszen azt a benyomást kelti, hogy az ö személye nem is olyan fontos. Holott esetleg egy cikk/előadás hitelét is aszemély garantálhatja. Másrészt velem szemben, mint potenciális hallgatósággal/olvasóval szemben is udvariatlanság.
A kifogásom nem csak konkrétan erre az egyre vonatlkozik, hanem egy mindinkább teredő szokásra!

Persze lehet, hogy kicsit kényes vagyok, de azért pl. az sem mindegy, hogy egy ajánlott irodalmi estén Kosztolányi Dezső vagy Hazafi Verai János elmeműveit hallgathatom-e? - BQ
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.06.04. 15:03

Kedves Lajos bácsi!

astrohist írta:Pannon Egyetem, Polinszky-terem - Veszprém
Kategória:Előadás
."Leírás
Különleges alkalomra invitáljuk a csillagászat szerelmeseit Veszprémbe június 18-án, ahol az exobolygók és csillagok fizikájának élvonalba tartozó kutatásairól hallhatnak közérthető előadást az érdeklődők."
(Persze ott van az elöadás időpontja is, minden OK.)

Igen ám, de KI AZ ELŐADÓ? Titok a neve? De nem ez az egyetlen előadás, amelynek nincsen "gazdája". És nem egy könyv/cikk ajánlásnál, hirdetésnél találkozom azzal a jelenséggel, hogy nem találkozom a szerző nevével.


A leírás egészen pontosan ez:

Különleges alkalomra invitáljuk a csillagászat szerelmeseit Veszprémbe június 18-án, ahol az exobolygók és csillagok fizikájának élvonalba tartozó kutatásairól hallhatnak közérthető előadást az érdeklődők.

Bővebben:

http://href.hu/x/htqh


Az URL-t sajnos nem alakítja automatikusan linkké a CSV motorja, ezért be kell másolni a böngésző címsorába. Egyébként ide vezet, ahol minden további információ kiderül:

http://hirek.csillagaszat.hu/programaja ... enyei.html
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.04. 17:02

Nagyon szép, de miért kell nekem ide-oda linkelnem, amikor egyszerűen és közvetlenül be lehet írni egyenesen is! Aki feltette a netre, hozzá írhatja a szöveghez, és kész.
Egyébként ez a megjegyzlsem nem csak ide szólt, hanem, mint írtam, egy általámos (rossz) divat ellen.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.15. 15:58

Tévtanokról:
Tamás írja:
"Ugyan az a baj ezzel, mint Hörbigerrel. Ha több kötetet kellett írni a cáfolatra, akkor értékes időt vett el a komoly tudományos munkától."
Ez szó szerint igaz, de a másik oldal az, hogy mégis a szakember a hiteles személy aki megcáfolhatka az ostobaságokat. Tény, hogy energiát, időt veszit! Viszont ha nem közöl közérthető cáfolatot, a laikus csak az fantaszták és áltudósok híreszteléseit látja, és az tévtanok prófétái pedig fennen hirdetik, hogy "lám a tudósok nem tudnak velük vitába szállni". Tulajdonképpen erre valók lennének (sok más mellett) a tudományos egyesületek. És sajnos a Szkeptikus találkozók egyáltalában nem alkalmas erre. mert nem csak egy szük körü csoporttá vált, hanem olyan társaság gyűlik egybe, akik amúgy is meg vannakl győződve az ezoteria és egyebek ostobaságáról. Azért mi (MCSE) tettünk e téren valami, de mégtöbbet kellene tenni.

Hol jelent meg a jégvilág-elmélet magyar nyelvű cáfolata? Engem érdekelne az érem kapcsán.

Re: Hans Hörbiger és "Világjég-elmélete". Sajnos ehhez némi közünk van, mert H. Hörbiger mérnök(1860-1931) mérnök 1891-től 12 éven át Budapesten élt, tevékenykedett. (Magyar kötődését mutatja, hogy egyik fiának keresztneve Attila.)1894 táján egy kis távcsövön a Holdat nézegetve feltünt neki, hogy a telihold milyen ragyogó fényű. Ebből kiindulva jutott arra a gondolatra, hogy bizonyára vastag jégréteg boritja, az veri vissza a fény erősen. Így juott el odáig, hogy az egész világegyetem alapanyag a víz-jég, a csillagok közti teret is jégfelhők töltik ki, és a Tejút is jégszemekből áll.(De van egy "csillag-tejút" is.) A jég fékezi a csillagok bolygóinak mozgását, ezért azok spirál pályán keringbe idővel az anyacsillagba zuhannak. A Naprendszer is úgy jött létre, hogy egy óriás csillagba bele zuhant, a jéggel átitatott kísérője, az felrobbant, és a szátlökütt anyagból jött létre a Nap, és a bolygói. A Hold valamikor önálló bolygó volt, amelyet a Föld befogott. A jéggel borított Hold is egyre közeledik a Földhöz, és rá fog zuhanni, mint ahogyan a múltban már 3 ilyen jegkérgű hold lezuhant ránk, ez okozta pl. Atlantiszt pusztulását. A jégesőket, nagy zivatarokat, forgószeleket a földi légkörbe hatoló kozmikus jégfelhők okozzák.
Hörbiger utóbb megismerkedett a német Philipp Fauthtal, aki kitűnő hold- és bolygó észlelő volt (nagyszerű Jupiter-rajzai ma is értékesek, és egy nagyon részletes holdtérképet készített). A jó szemű, de elméletileg tájékozatlan Fauth a Hörbiger-féle Világjég-kozmogónia híve lett. Együtt dolgozták ki, az 1912-ben kiadott "Hörbiger's Welt-Eislehre" (Hörbiger világjég-tana) c. könyvet.
A Világjég-elméletet, amelyet hangzatosan "Glazial-kosmogoniene"-nek neveztek, Bécsben egy Hörbiger által alapított egyesület, majd - a jólmenő gépgyára bevételéből fenntartott - "Hörbiger-intézet" terjesztette. Ez az elmélet megnyerte a német Nemzeti Szocialisták (nácik) propaganda miniszterének, Heinrich Himmlernek tetszését is, mert sok, a nácik által terjesztett misztikus elemet is tartalmazott. Hatalomra jutásuk után támogatták, majd a hirhedt "Ahnenerbe" nevű szervezetükbe olvasztották a bécsi Hörbiger intézetet (maga az alapító ekkor már nem élt). A háború után lehanyatlott a "Hörbiheristák" csillaga, de 1980 táján újjá éledt. 1985-ben bélyeget is kiadott az Osztrák Pósta az emlékére.
Magyarországon tudtommal először nem jelentéktelenebb ember, mint Prohászka Ottokár méltatta (Új kozmogónia. Katholikus Szemle, 1912, 5. sz.). Kritikailag, cáfolta azután Vladér Endre, (Uj elmélet a csillagrendszerek keletkezéséről) Az Időjárás 1915. évi 7. sz-ban, majd a jezsuita Olasz Péter röviden, de határozottan elutasította (A Hörbiger-féle glaciálkozmogónia), a Természettudományi Közlöny 1922. évi (54. köt) Pótfüzetében. Lambrecht Kálmán már "A legújabb hóbort"-nak nevezte (Magyarság, 1926 márc. 25-i sz.). Az egyik Hörbiger-cáfoló könyvet Wodetczky József ismertette a Stella folyóirat. 1. évf. 3. sz-ban, 1926-ban.
Nálunk azonban Hörbiger Világjég-elméletének széleskörü elterjedéséért az irodalmár Várkonyi Nándor felelős, aki a Sziriat oszlopai c. (alapvetően téves, tudománytalan) könyvét (az első, 1942. évi kiadás) erre építette.
Ezután több mint egy évtizeddel én írtam egy cáfoló cikket az Élet és Tudomány 1954-es évfolyamában, és Stegena Lajos ugyan abban a folyóiratban 1963-ban.
Magyar nyelven a részletesebb ismertetés, birálata megtalálható Joachim Herrmann: Hamis világképek (Bp. 1966) 108-11. oldalán.
Üdv: Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Hírek, aktuális események, egyesületi élet”