Beszéljük meg

Az MCSE mint egyesület általános vitafóruma, elsősorban tagok hozzászólásait várjuk!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.05.19. 14:28

sp. írta:Nohh, mindenesetre maradjunk annyiban, hogy nem normális cselekedet bármelyik társadalomtól az, hogy csak azért tesz el láb alól / fog perbe vkit mert mindenfélét beszél, ír. Ez az ami nem változott néhány ezer éve...
sp.


No, akkor maradjunk ennyiben, mert nyilván Te is érted:
volt régen egy Illés-szám, még az áthallásos Kádári időkben: A szó veszélyes fegyver.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.05.19. 15:06

:D :D :D így van, az olyan "kádárok" számára veszélyes.

sp.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.05.22. 10:43

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.22. 19:40

Mégegyszer szegény Galileiről. Szeglny azért, mert az ő személyes tragédiájáról több bőrt is lenyúztak ideológiai okokból, közben az ember háttérbe szorult. Ami az életművét illeti: Geymonat azt emeli ki, hogy voltaképpen G-nek egy nagy programja volt az Arisztotelészi világfelfogás és fizika lebontása, hogy egy megfigyelésen alapulú rendszert építsen fel. Ebben a programban a csillagászat csak egy szelet volt: gondoljatok az ingalengés törvényére, a szabadesésre, az úszó testek fizikájára. A csillagászati megfigyelés, mint a leglátványosabb, a távcső alkalmazása után került a képbe. (Érdekes, hogy az "új csillagászat" megalapozói közül egyedül Tycho Brahe volt csillagász. Kopernikusz voltaképpen amatőr, neki orvosi diplomája volt, Galilei fizikus, Kepler matematikus.)
Aki érdemben szeretne véleményt alkotni, érdemes kissé utána olvosni. A "Tájékozódás - könyvek..." rovatba betettem egy kis listát, ide csatolom mégegyszer:
Mönich L. hivatkozott Arthur Koestler "Alvajárók" c. munkájára, több kiadásban is megjelent. Egyébként is érdemes elolvasni, sok érdekes dolog van benne. (Kopernikuszról, Keplerről, stb.)
Vekerdi László: Igy élt Galilei. Bp. 1997. Igen részletes, de kicsit egyoldalúan csoportosít.
Lodovico Geymonat: Galileo Galile, Bp. 1961. Bár eléggé "Marxista", G. programjáról jól tájékoztat.
Lukics József: A Galilei-kérdés. Bp. 1910. Ez a másik oldal, túlvédi a Szenthivatal eljárását. Nem nagyon kapható, de könyvtárközi kölcsönzésben a Szabó Ervin kvt. fiókjai meghozatják.
Jáki Szaniszló: A Galilei-ügy tanulságai. Bp. 2009. Ez megint a másik oldal, de tárgyilagos.
Az idegennyelvűeket most nem említem, de az MCSE honlapján megkereshetők azok a videók, amelyeket a Polárisban tartott előadásaimról vettek fel, ott eléggé igyekzetem összefoglalni az újabb véleményeket.
Az interneten fellelhető címszavak egy része sajnos nem megbízható. Óvatosan kell kezelni. BQ.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.05.22. 20:35

Azt gondoltam, hogy Galilei perének ügyében egy diskurzus alakulhat ki itt, de csak sárdobálás lett belőle. Az észérvek helyett jöttek az érzelmek. :?
Koestler könyve tényleg elfogult Galilei irányában, de nem a javára. A Keplerről és Kopernikuszról szóló rész viszont nagyon élvezetes. A könyvnek ez a része igazi életrajznak is beillik, addig Galileivel foglalkozó fejezet csak egy szeletkéje az életének, az is inkább a perrel foglalkozik, igaz kimerítően, de kissé egyoldalúan, mert Koestler nem nagyon szívlelte Galileit. Ha valaki olyan könyvet akar olvasni, amiben Galileit másként ítélik meg, mint Koestler könyvében, akkor olvassa el Michael White: Galileo Galilei c. 63 oldalas kis könyvét. (Ez sem pártatlan, csak éppen Galilei mellett ír.)

Gondoltam, hogy mivel nagyon sikeres lett ez a Galilei ügy csillagvárosban megtárgyalt története, feldobok még egy, remélhetőleg ezt is csak érzelmi alapon eldönthető kérdést. ;)
Marx György: A marslakók érkezése, Hargittai István: Az öt világformáló marslakó c. könyvekben eléggé egyértelműen le van írva, hogy a Szovjetúnió szétesésének egyik oka nagy valószínűséggel az volt, hogy Teller, mint Reagan egyik tanácsadója a leszerelési tárgyalásokon biztatta az amerikai elnököt, hogy ne engedjen a csillagháborús terveiből. A fegyverkezési verseny okozta költekezés és gazdasági csőd okozta a keleti blokk felbomlását és a Szovjetúnió szétesését. Mit gondoltok ti erről?
Igaz ugyan, hogy az említett két könyv szerzője a személyes visszaemlékezések, interjúk, dokumentumok alapján írták a könyveket és vonták le a következtetéseiket, de olvasni olyan véleményeket is, amik cáfolják ezt a történetet, főleg azok, akik Tellert, mint az ördögöt festették le a fúziós bomba miatt(Sagan, Isidor I. Rabbi) vagy utálták az Oppenheimer ügy kapcsán.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.05.22. 20:49

Így van, elhamarkodott és érzelmi alapú, sommás megnyilvánulások helyett beszélgessünk.

Számomra a Galilei-ügy, a Teller-ügy és sok más hasonló "ügy", amiben egy nagyember két, ellentétes arca is fénybe kerül, ugyanarról szól. Nem szabad sem idealizálni, sem démonizálni senkit sem. Egy tudóst azért becsülünk, mert tudósként alkot valami maradandót. Hogy emberként milyen, az hallatlanul érdekes, de nem tudománytörténeti vagy tudományfilozófiai szempontból.
Mindenkinek a figyelmébe ajánlom ezeket az életrajzi, tudománytörténeti könyveket, rengeteget javítanak az ember világlátásán, mondhatom, oszlatják a ködöket, döntik a mítoszokat :D
Viszont érdemben segítik megérteni a körülöttünk zajló folyamatokat...
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.05.22. 22:44

Sarat nem látok, dobálót nem látok. Kétségtelen allergén időszak ez a május. :twisted:
off
meunier írta: A fegyverkezési verseny okozta költekezés és gazdasági csőd okozta a keleti blokk felbomlását és a Szovjetúnió szétesését. Mit gondoltok ti erről?

Ez kétségtelen hozzájárult – thx MrPresident :D . De. Ha visszaemlékezek. Ráadásul le is írom. És levonom a következtetést.
Sztem nem csak kizárólagosan az amcsiké az érem, talán-talán mi is picit hozzájárultunk azzal, pl, amikor 80as évek közepén Csernyenkón már röhögött mindenki (kb mint SP-on a minap), amikor az út törőktől nem nagyon tudta átvenni azt a valamit… Gondolom nem csak itthon hanem a többi számszédos cucialistában is - csak ők csendesebben, ők csak kuncoghattak.(tudod, olyasmi amikor nevetnél, de diszkréten a szájad elé teszed a kezed)
on

Szóval meunier, tetszik az asszociációd Galileitől a cucializmus bukásáig: az igazat ki kell mondani. Bizony-bizony mindig.

sp.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.23. 00:01

Az a gyanúm, hogy amikor az utókor egy-egy személyt állít a reflektorfényb, voltaképpen nem látja az eltakart hátteret. Nem vagyok meggyőződve, hogy a II. Világháborúban az USA nukleáris fegyver kísérleteit csak Einsteinnek az elnökhöz írott levele döntötte el. Bizonyára volt szerepe, de a háttérben már ott volt a készülődés, hiszen egyszerre hipp-hopp, meglett a költségvetés, összeáállt a kutató és a műszaki gárda.
Ugyan ez áll Tellerre is, akit elsősorban keleten démonizáltak, de nagyon eltúlzottan.
Olyasmi ez, mint Gavril Princip merénylete az osztrák trónörökös ellen: az I. Világháború kitört volna akkor is, ha nem lövi agyon Szarajevóban.
Persze ne kicsinyeljük a kiemelkedő személyek jelentőségét, de ne is becsüljük túl. A jelentős személyeknek szükségük van a háttérre, önmagukban nem tudják megváltani (vagy elrontani) a világot. Galilei azért válhatott jelentősé, mert volt egy befogadó közönség! - BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.05.23. 00:23

Sose tudjuk meg mi lett volna, ha ... mivel egyféleképpen történnek meg a dolgok utána csak elmélkedhetünk, mi miért volt és valaminek hány százalék szerepe volt valamiben.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.05.23. 10:02

sp: ismét nem csalódtam benned. Gratulálok értékes soraidhoz, amivel voltál szíves kifejteni kendőzetlen véleményed. Ígérem, megőrzöm soraid az utókor számára, arany betűkkel szedve. :lol: :lol:

Azért remélem egyszer össze tudunk futni egy baráti beszélgetésre, mondjuk :D Tarjánban.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Válasz küldése

Vissza: “Hírek, aktuális események, egyesületi élet”