Beszéljük meg

Az MCSE mint egyesület általános vitafóruma, elsősorban tagok hozzászólásait várjuk!
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: dgy » 2012.06.25. 00:49

astrohist írta a másik rovatban:
Az ún. "filozófusügy" kezelése arra mutat, hogy ezt a szabályt az állam nem mindig óhajtja betartani, de bízzunk a józan észben.

Csakhogy ez egy gazdasági ügy (függetlenül attól, mint vélekedünk a döntésről).

Azért emlegettem a fizlozófusügyet, mert (függetlenül attól, hogy az elhangzott - és azóta megcáfolt - gazdasági témájú vádakról kinek mi a véleménye) volt a dolognak egy általánosabb, aggasztó tudománypolitikai vetülete.

Azok a szövegek, hogy a filozófusok "elkutatgattak" ennyi meg ennyi támogatást, az a beállítás, hogy Platón újrafordítása vagy bizonyos elvont témákról könyvek írása pusztán felesleges pénzpocsékolás, az ezzel foglalkozók magánszórakozása - nos az ilyen stílusban író lapok rájátszottak a műveletlen emberek régóta meglevő tudós- és elméletellenességre, és ezzel a tudománynak nem csak gazdasági, hanem tartalmi kérdéseibe is bele akartak avatkozni, igen demagóg módon, és minden jel szerint állami hátszéllel.

Ez az a jel, ami miatt minden más tudomány művelőjének is figyelemmel, aggodalommal és szolidarítással kell kísérnie az ilyen ügyeket. Senki sem tudhatja, hogy holnap nem a genetikát vagy épp az extragalaktikus csillagászatot (és az e tudománnyal foglalkozókat) vetik oda a műveletlenek irigysége, gúnyolódása és gyűlölete célpontjának. Az Alaptörvény írott malasztja ellenére.

dgy
Guest

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Guest » 2012.06.25. 08:14

dgy írta:
........nos az ilyen stílusban író lapok rájátszottak a műveletlen emberek régóta meglevő tudós- és elméletellenességre,

........... vetik oda a műveletlenek irigysége, gúnyolódása és gyűlölete célpontjának. Az Alaptörvény írott malasztja ellenére.
dgy


Teljesen függetlenül a gondolatindító hozzászólástól.....

Ez egy nagyon tömör, magvas állásfoglalás.
Minden bizonnyal, nagyban hozzájárul majd a kutatók(közöttük saját magad) általános megbecsültségéhez, hiszen meghatározza pozíciójukat a társadalmon belül :D .

Talán csak azt kellene átgondolni, hogy ez a "műveletlen" néptömeg teszi bele a szádba a kalácsot !!!
Valószínűleg ezek után még lelkesebben mint az elmúlt években ( mennyiben is?? ) !
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.06.25. 08:39

Észleli valaki a Napot? topicból.
[quote="astrohist"
Bizony észlelem, bár lehet, hogy nagyon kevesen vagyunk, akik rendszeresen figyelik![/quote]

Mivel több különböző témájú, de mégis közös eredetű gondolatomat szeretném megosztani veletek, ezért tettem ide a "Beszéljük meg" topic-ba a hozzászólásomat.
Szombaton a Polaris-ban volt a "Napészlelők találkozója", a már szokásos kiváló szinvonalon megtartott előadásokkal, megrendezéssel. Köszönet érte!
Viszont a teraszon rengeteg olyan információt, technikai útmutatót, trükköt, lehetett megszerezni, megtanulni a gyakorlott napészlelőktől, amit más módon nagyon nehezen lehet beszerezni. Ismét beigazolódott, hogy a gyakorlatban megmutatott, átadott, kipróbált dolgok mélyebben megmaradnak bennem, mint a sokkal precízebben megírt szakirodalom olvasásából megszerzett virtuális tudás.
De most jön a lényeg! Mit kaptam még?
Átragadt rám is az a lelkesedés, azoknak a finom részleteknek a megkeresése, megismerése ami miatt az amatőrök Napot kezdenek észlelni. Pedig szombaton még egy nyomorult kis napfoltot sem láttunk, mégis mindíg volt valaki a távcsövek mögött...
Astrohist pedig precizen leírta a fent említett topic-ban, hogy mimindent lehet és érdemes megfigyelni a Napon.
Szóval volna mit csinálni, csak rendszerességet és feldolgozást kíván.
Üdvözli: BQ.

Ez így igaz, csak előbb tudni kell azt is, hogy mit nézzünk, mit kell észrevennünk! Ezért olyan hasznos ez a lista...
Más.
Aki olvasta astrohist beszámolóját a Vénusz átvonulásról, megtudhatta, hogy hogyan kell kinéznie, milyen adatokat kell tartalmaznia egy beszámolónak. Mitől lesz az hiteles. Nem a fényképektől, hanem az apró dolgok észrevételétől, leírásától, megjegyzésétől. Pedig ez így olyan magától érthetődő. Mégis, néha az evidenciákat is ki kell mondani, hogy az tudatosuljon bennünk.
A honlapomon van egy rész, ahol külön kiemelek név szerint olyan embereket, akiktől kaptam valamit, ami befolyásolta a viszonyomat az amatőr csillagászathoz. Bartha Lajos is felkerült erre a listára. Köszönöm!
Ezt viszont azért írtam le, mert eddig még senki sem értette, hogy miért került fel erre a listára. Szerencsére sokukkal, szóban, telefonon vagy privátüzenetben elmondhattam, hogy mit köszönhetek nekik...
A lista tovább bővül még a jövőben, ebben biztos vagyok!
Üdv,
L.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.06.25. 10:08

dzsobacsi írta:Inkább egy zseni, aki érzelmileg és erkölcsileg nem nulla, mint egy vagon átlagember... ;)



Van az Agymenők (The big bang theory) sorozat.

Megkérdezték egyszer Leonard-ot, miért nem lehet mindnen ember olyan, mint ő.
Válasz: "Már réges rég kihalt volna az emberiség."

Kellenek az átlagemberek is, a zseniket meg tartsák egy laborban, és alkossanak.
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.06.25. 10:37

Kukac írta:Kellenek az átlagemberek is, a zseniket meg tartsák egy laborban, és alkossanak.


Óóh, teljesen igazad van, nem is erre az aspektusra gondoltam. Csak az ezt megelőző hsz-edre akartam reflektálni - lehet, némileg kesernyésen -, hogy lassan úgy látom, aki manapság érzelmileg és erkölcsileg nem nulla, az már nem is átlagember... :(
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.06.25. 10:44

marci_22 írta:Talán csak azt kellene átgondolni, hogy ez a "műveletlen" néptömeg teszi bele a szádba a kalácsot !!!

Na ez színtiszta demagógia. Ettől a néptömegtől akár éhen is halhatnának. Nekik pont annyira fontos az alapkutatás, mint mondjuk a rendőrök traffipaxa. Egy fillért sem adnának jószántukból. Ezért van az állam, mint erőszakszervezet, hogy elszedje a pénzüket adók formájában, aztán szétossza azokra a területekre, amiket fontosnak tart. Persze lehet olyan kormányt választani, amely a népszerűtlen dolgokra nem költ, de ott van a rizikó, hogy az meg lemarad a többi államhoz képest, akik költenek.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.06.25. 11:13

maro írta:Na ez színtiszta demagógia

ezzel maximálisan egyetértek.
legyen példa ez a napi színes (ez a kalács :D )
http://index.hu/tudomany/2012/06/25/gps ... _a_cunami/
sp.
Guest

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: Guest » 2012.06.25. 11:59

maro írta: Ezért van az állam, mint erőszakszervezet, hogy elszedje a pénzüket adók formájában, aztán szétossza azokra a területekre, amiket fontosnak tart.


Az állam ilyen szemléletű megfogalmazását még sohasem olvastam :lol: :lol:
Végtelenül szomorú lennék, ha valóban ez lenne az állam definíciója.

Az pedig, hogy az államot alkotó embereket Te okos eltartottakra és ostoba, birka eltartó néptömegre osztottad fel Téged minősít. Ezt mondjuk vidéken ne nagyon hangoztasd :D .
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.06.25. 12:21

marci_22 írta:Az állam ilyen szemléletű megfogalmazását még sohasem olvastam :lol: :lol:
Végtelenül szomorú lennék, ha valóban ez lenne az állam definíciója.


Ez nem az állam definíciója, hanem egy funkciója. A definíciót megtalálod például itt:
http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81llam

marci_22 írta:Az pedig, hogy az államot alkotó embereket Te okos eltartottakra és ostoba, birka eltartó néptömegre osztottad fel Téged minősít. Ezt mondjuk vidéken ne nagyon hangoztasd :D .

Ezt nálam nem olvashattad. Ez a Te álláspontod, amikor azt írod:
marci_22 írta:Talán csak azt kellene átgondolni, hogy ez a "műveletlen" néptömeg teszi bele a szádba a kalácsot !!!

Tisztában vagyok vele, hogy minden hozzászólásom engem minősít. Ahogy a tieid meg Téged.
véjani
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2010.11.03. 20:40

Re: Beszéljük meg

Hozzászólás Szerző: véjani » 2012.06.25. 17:42

A mai oktatási intézmények,inkább genetikai válogatók ,(a ma elfogadott tudományos nézeteket használva eszközként) mint tanítási célúak,a tanulás csak mellékterméke,az ok, a nem egy forma idejű felfogó képesség ,érdektelenség mindkét oldalról stb. A bizonyítvány mennyiségi jelző nem minőségi. Ki a felelős a műveletlenségért?
Válasz küldése

Vissza: “Hírek, aktuális események, egyesületi élet”