Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.12. 14:40

D.Laci írta:
2020.01.12. 14:17
Persze próbáld ki, sokan szeretik és elégedetten használják.
Addig én sem tudtam véleményt alkotni róla, míg ki nem próbáltam.
Nem vagyunk egyformák...
Látom a Makszutovon keresed is, van elképzelésed, hogyan fogod tesztelni, ha találsz egy szimpatikusat?

D.Laci
Már levettem, mert majdnem annyiért kínáltak, amennyiért újat tudok venni. Ezek szerint csak egy módja van, távcsőben kell kipróbálni. Legalábbis én nem tudok jobbat.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.12. 18:14

Kazi írta:
Többen írták már, hogy még gyengébb okulárral is több részletet látnak benezovel, mint prémium okulárral anélkül.
Ezt én is tanúsíthatom. Bariummal használtam és sokkal több részletet láttam, mint "félszemmel" akár ortho-val, akár egy 82 fokos ES-sel. A gazdája elmondása szerint ő sem látott különösebben többet optikai tengelyben a BCO-ival, mint a Bariumokkal.
Biztos vagyok abban, hogy egy TV Ethos és egy Barium között közel nincs akkora különbség tengelyben, mint amekkora az egy-, ill. kétszemes észlelés között van. Csak a BB ne kettőzzön!!! Ez el is (lenne) várható a borsos ára alapján. A 20x80-as Omegon pl. olcsóbb, pedig az még egy rakás lencsét is tartalmaz. Igazából egy binobenéző legfontosabb megfizetendő tulajdonsága az, hogy nem kettőz.

Még valami: tényleg igaz, hogy az ember másfélszeresnek érzi az alkalmazott nagyítást az egyszemes észleléshez képest. Szinte hihetetlen, hogy csak 124x-es volt a nagyításom; akkor nem számolgattam, de kb. 200x-osnak saccoltam!

Számoljunk egy kicsit a fényveszteséggel kapcsolatban: tehát elegendő BB-vel az egyébként alkalmazott nagyítás 2/3-a, ezáltal "visszanyerjük" a fény 2,25x-ösét. Kb. annyit, amennyit veszítünk a BB fényosztása és egyéb veszteségek miatt.
De ha azonos nagyítással számolunk, akkor az én 25 centis Newtonomat és a fényveszteségeket figyelembe véve olyan, mintha egy 124x160-as óriás binokulárral nézelődnék! Azért ez nem hangzik olyan rosszul... 8-)

Szóval nem kell izgulni a sötétebb kép miatt. A Holdon és bolygókon kívül a gömbhalmazokon sem éreztem a hátrányát. Mást akkor nem néztem vele, annyira leragadtam a Holdnál és a Jupiternél! :o :shock:

Üdv András
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2020.01.13. 07:10-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.12. 21:54

Lovász András írta:
2020.01.12. 18:14
Kazi írta:
Többen írták már, hogy még gyengébb okulárral is több részletet látnak benezovel, mint prémium okulárral anélkül.
Ezt én is tanúsíthatom. Bariummal használtam és sokkal több részletet láttam, mint akár ortho-val, akár egy 82 fokos ES-sel. A gazdája elmondása szerint ő sem látott különösebben többet optikai tengelyben a BCO-ival, mint a Bariumokkal.
Biztos vagyok abban, hogy egy TV Ethos és egy Barium között közel nincs akkora különbség tengelyben, mint amekkora az egy-, ill. kétszemes észlelés között van. Csak a BB ne kettőzzön!!! Ez el is (lenne) várható a borsos ára alapján. A 20x80-as Omegon pl. olcsóbb, pedig az még egy rakás lencsét is tartalmaz. Igazából egy binobenéző legfontosabb megfizetendő tulajdonsága az, hogy nem kettőz.

Még valami: tényleg igaz, hogy az ember másfélszeresnek érzi az alkalmazott nagyítást az egyszemes észleléshez képest. Szinte hihetetlen, hogy csak 124x-es volt a nagyításom; akkor nem számolgattam, de kb. 200x-osnak saccoltam!

Számoljunk egy kicsit a fényveszteséggel kapcsolatban: tehát elegendő BB-vel az egyébként alkalmazott nagyítás 2/3-a, ezáltal "visszanyerjük" a fény 2,25x-ösét. Kb. annyit, amennyit veszítünk a BB fényosztása és egyéb veszteségek miatt.
De ha azonos nagyítással számolunk, akkor az én 25 centis Newtonomat és a fényveszteségeket figyelembe véve olyan, mintha egy 124x160-as óriás binokulárral nézelődnék! Azért ez nem hangzik olyan rosszul... 8-)

Szóval nem kell izgulni a sötétebb kép miatt. A Holdon és bolygókon kívül a gömbhalmazokon sem éreztem a hátrányát. Mást akkor nem néztem vele, annyira leragadtam a Holdnál és a Jupiternél! :o :shock:

Üdv András
Már csak egy benézőt kell találni, ami jó is arra, amire való. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.13. 19:41

Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ris-benezo

Tetszik benne, hogy az okulárokat központosan fogja meg. Csak az a kérdés, hogy vajon működik-e kiesésgátló horonnyal ellátott okulárokkal is?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.13. 20:29

Lovász András írta:
2020.01.13. 19:41
Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ris-benezo

Tetszik benne, hogy az okulárokat központosan fogja meg. Csak az a kérdés, hogy vajon működik-e kiesésgátló horonnyal ellátott okulárokkal is?

Üdv, András
Ezt az angol nyelvűt találtam, nem valami biztató:
https://stargazerslounge.com/topic/3286 ... er-review/
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.01.13. 21:11

Lovász András írta:
2020.01.13. 19:41
Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ris-benezo

Tetszik benne, hogy az okulárokat központosan fogja meg. Csak az a kérdés, hogy vajon működik-e kiesésgátló horonnyal ellátott okulárokkal is?

Üdv, András
Szettben ezt dobta ki a net . https://williamoptics.com/binoviewer-complete-package
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.13. 22:51

Végh Zoli írta:
2020.01.13. 21:11
Szettben ezt dobta ki a net . https://williamoptics.com/binoviewer-complete-package
Nekem ez van.
Ezzel van az a problémám, hogy bár látható módon nem kettőz, de nagyon terheli, fárasztja a szemem. Úgyhogy biztosan nem perfekt a beállítása.

Majd megpróbálom billegtetni az oklikat a holtjátékukat kihasználva a foglalatukban; lehet, hogy az már megoldhatja a gondot.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1694
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.01.14. 09:16

Attila írta:
2020.01.13. 22:51
Végh Zoli írta:
2020.01.13. 21:11
Szettben ezt dobta ki a net . https://williamoptics.com/binoviewer-complete-package
Nekem ez van.
Ezzel van az a problémám, hogy bár látható módon nem kettőz, de nagyon terheli, fárasztja a szemem. Úgyhogy biztosan nem perfekt a beállítása.

Majd megpróbálom billegtetni az oklikat a holtjátékukat kihasználva a foglalatukban; lehet, hogy az már megoldhatja a gondot.

MDA
Nekem is ez a WO készletem volt, ami szerintem mai viszonylatban sem a legutolsó. Újan vásároltam még anno 70 párezer Forintért.
Ez így nem fogalmazódott meg bennem, hogy fárasztana, de hogy nem hozta azt a huú b@meg érzést amit sokan éreznek vagy érezni vélnek ha már annyi pénzt adtak érte az tuti.
Használtan biztos nagyon óvatos lennék a vásárlásával (főként a sok felmerült probléma olvastán), újat meg nem veszek még egyszer.
Viszont szívesen belenéznék egy olyanba, amelyik a gazdájának hozta ezt a fenomenális érzést.

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2020.01.14. 09:54-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.14. 09:51

kazi írta:
2020.01.13. 20:29
Ezt az angol nyelvűt találtam, nem valami biztató:
https://stargazerslounge.com/topic/3286 ... er-review/
Ez igaz, de az is, hogy "minden jó, ha a vége jó" :D !
Amúgy csodálkozom, hogy ilyen mértékű megbolygatása a burkolatnak nem járt garanciavesztéssel; de az is lehet, hogy valamit félreértelmezek.
Úgy tűnik tehát, hogy léteznek "nem kettőző" BB-k is. Már csak azt nem értem, hogy miért nem CSAK AZOKAT adják el??? :shock: :x

Attila, szívből kívánom, hogy a "billegtetés" oldja meg a problémát! Nagyon várom a végeredményt! :)

Laci, nálad lehet, hogy a sok macera "mosta el" azt a bizonyos érzést? Lehet, hogy nem is kettőzött??? :shock: :o

Üdv, András
Ui.: A "kettőzős" BB-knek nézzük a jó oldalát: többé nem kell kettős csillagokat keresnünk, hiszen mindegyikből azt csinál! Megduplázza a csillagok számát! :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.14. 10:10

Végh Zoli írta:
2020.01.13. 21:11
Szettben ezt dobta ki a net . https://williamoptics.com/binoviewer-complete-package
Köszi, Zoli!

Ezt próbáltam én is. Ha még egyszer megkaparintok egy példányt, feltétlenül megnézem, hogy 1,6x-os fényút-korrektorral működik-e a Newtonban. Akkor csak a 2,6x-ost csavartam be, azzal is épphogy kaptam fókuszt: szinte ütközésig be kellett hajtanom a fókuszírozót. Ha kiiktatnám valahogy a szűkítő toldatot és kiváltanám valamilyen "fényútmentessel", akkor talán működne a kisebb nagyítás is. De készletet semmiképp nem vennék most, előbb körbe kell járnom a témát. Ebben viszont egyre inkább úgy érzem, hogy nagyon az elején vagyok. :?
Mint Mozdonyos a távcsővásárlással kapcsolatban. :D (Bár az is lehet, hogy már rég egy félméteres Dobsonnal koptatja az eget, csak még nem tudunk róla :lol: )

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”