Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.16. 14:02

cbo írta:
2019.09.16. 13:39
... Akkor nyulta le az ACF otletet a Celestron a Meadetol amibol persze per lett. ...
Bocsi, csak egy utolsó nyújtása ennek az off-topic témának itt, csupán pontosítás okán: lehet, hogy a fenti per is "elhangzott", de a nagyobb visszhangú durranást az ACF (Advanced Coma Free) elnevezés elődje, az eredetileg RCX (Ritchey-Crétien Extended vagy Advanced Ritchey-Chrétien) okozta, mivel az "igazi", tradicionális RC gyártók perelték el a névhasználat jogát a Meade-től. Joggal, hiszen más optikai rendszerről van szó, még ha a leképezés minősége talán hasonló is. Azóta hívják ACF-nek (a Celestron meg Edge-nek).

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.16. 14:23

Attila írta:
2019.09.16. 14:02
cbo írta:
2019.09.16. 13:39
... Akkor nyulta le az ACF otletet a Celestron a Meadetol amibol persze per lett. ...
Bocsi, csak egy utolsó nyújtása ennek az off-topic témának itt, csupán pontosítás okán: lehet, hogy a fenti per is "elhangzott", de a nagyobb visszhangú durranást az ACF (Advanced Coma Free) elnevezés elődje, az eredetileg RCX (Ritchey-Crétien Extended vagy Advanced Ritchey-Chrétien) okozta, mivel az "igazi", tradicionális RC gyártók perelték el a névhasználat jogát a Meade-től. Joggal, hiszen más optikai rendszerről van szó, még ha a leképezés minősége talán hasonló is. Azóta hívják ACF-nek (a Celestron meg Edge-nek).

MDA
Igen valoban igy pontos. Az RC gyartok nemelyike begurult a Meade-re ezert, pedig az emlitett RCX szeduletesen jo tubus volt pl korat megelozve a tomegygartott eszkozok piacan, karbonbol. Kar, hogy megszuntettek. De teny, hogy a Meade volt az elso ami sik fokuszu modositott SC-t dobott nagy tomegben piacra, ami annyira nepszeru lett, hogy mas gyartok is elkezdtek masolni az otletet. A per aztan le is zarult azzal, hogy a Meade atnevezte ACF-nek a termeket. Volt mas is de az ide hosszu lenne.

De valami remlik, hogy errol mar irtam csak nem tudom hol.
Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.06. 11:56

Attila!

Érdeklődöm, hogy jutottál-e valamilyen eredményre a binobenéződdel kapcsolatban? Felkerested már a horvát srácot a "tuningolás" céljából?

Azért is kérdezem, mert olvasgattam a BTC oldalán a véleményeket (https://tavcso.hu/termekcsoport/bino-ben%C3%A9z%C5%91) és "Zé" "tollából" az alábbi ötletre bukkantam:
...még annyit, hogy választhatunk az okulárok befogatásánál is, hogy rézgyűrűvel egy csavarral rögzitünk vagy kivehetjük a rézgyűrűket és három-három csavarral fogatjuk be a két okulárt (én így használom), lényegében jusztírozhatjuk azokat, hogy az optikai tengelyek pontosan egybeessenek.
Lehetséges, hogy így tényleg kiküszöbölhető egy kismértékű kettőzés???

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.06. 19:26

Lovász András írta:
2020.01.06. 11:56
... Lehetséges, hogy így tényleg kiküszöbölhető egy kismértékű kettőzés??? ...
Ez eszembe sem jutott, de tök jó ötlet, és szerintem simán belefér a pakliba; kösz, András!

De akkor már nem háromcsavarosra fogom átalakítani, hanem inkább koncentrikus, hasított kúpos műanyag-gyűrűs szorítóelemet készítek hozzá. Az tutira középpontosan fogja majd meg. Remélem, az elég lesz, és nem kell össze-vissza billegtetni...

Egyébként a horvát srácnak még nem küldtem ki; mindig volt valami fontosabb a napi programomban... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.07. 07:36

Attila írta:
De akkor már nem háromcsavarosra fogom átalakítani, hanem inkább koncentrikus, hasított kúpos műanyag-gyűrűs szorítóelemet készítek hozzá. Az tutira középpontosan fogja majd meg. Remélem, az elég lesz, és nem kell össze-vissza billegtetni...
Ha csak abból indulok ki, hogy a Zeiss binokulárom a durva (szemmel korrigálhatatlan) kettőzését abbahagyta, amikor picit lazítottam az objektív zárócsavarján...
Reméljük a legjobbakat! :)

Ha esetleg lesz rá érkezésed, kérlek, oszd meg az eredményt itt a fórumon, nagyon érdekel a dolog!

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.07. 10:14

Lovász András írta:
2020.01.07. 07:36
Ha esetleg lesz rá érkezésed, kérlek, oszd meg az eredményt itt a fórumon, nagyon érdekel a dolog!
Ezt megígérem, de hogy nem "holnap" lesz, az sajnos biztos...
Mostanában nem sok időm van a kupolába felmenni. :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.01.07. 13:01

Ezt a bino benézőt házilag össze lehet valahogy hozni vagy venni kell a boltban gyárit ? Hogy is épül az fel optikailag ?

Azt nézem, nem valami olcsók, épp pedig csak jó lenne egyet beszerezni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.07. 18:47

tobe_ írta:
2020.01.07. 13:01
... Hogy is épül az fel optikailag ? ...
Pl. így:

Binoviewer.png

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.01.07. 20:18

Van egy rakás prizmám úgyis, valahogy össze lehet ezt tenni úgy látom.
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2020.01.08. 11:21

a "2"-es jelzésű tagnak mi a szerepe?
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”