Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.08.28. 10:11

Szerintem aki vásárlás előtt áll, annak érdemes mérlegelni, hogy binobenéző plusz okulárpárok vagy óriás binokulár számára a jobb választás. Ha minőségi darabot választ, költségeit tekintve egyik sem gyenge. Nem is beszélve arról, hogy az óriás bino tényleges 3D-s élményt ad. Mindkettő jó bolygózni, (nyilván a nagy bino a fix fókusz miatt korlátozottabban) az óriás mélyégen, főként nagykiterjedésűn sötét ég alatt príma. Igaz a nagyítása fix, de nincs megosztva a fényút. Ha most vennék biztosan az óriás binokulár lenne nálam a nyerő. Akinek már megvan a binobenéző az toldozgatja foltozgathatja, hogy több fényt kapjon, de sosem lesz 3D-s élménye. Pedig azt sokan szeretjük, mert mint tudjuk van aki " még a sört is 3D-ben issza". Még egy gondolat: mit el nem követünk bolygózáskor, hogy minél kevesebb de annál jobb optika legyen a fény útjában (ortho okulárok) és akkor beteszünk egy fényelnyelő képlágyítót. Kinek a pap, kinek a papné... D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2019.08.28. 11:26

D.Laci írta:
2019.08.28. 10:11
Szerintem aki vásárlás előtt áll, annak érdemes mérlegelni, hogy binobenéző plusz okulárpárok vagy óriás binokulár számára a jobb választás.
Nekem inkább a nagy binokulár. Nem akarok háromlábat, mechanikát, hordládát, okulárokat, akkumulátort, hosszabbítót, stb stb cipelni.
(Oké, fogok helyette cipelni binokulárállványt: )

Nekem ez a típus most a szimpatikus, de idehaza nem láttam még, bele sem néztem. Csak netes tesztek alapján gondoltam erre, bocs az offért:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... illed.html
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.08.28. 14:01

Szia András, most készülök egy igazi mélyeges tesztet ennek a binónak a kisebbik testvérével, a 25X 100 as -al.
Fotókat nem, de beszámolok a látottakkal. Igaz hogy abba van beépített UHC szűrő, de kiforgatva fogom használni.
Egy biztos- ahogy írtam már előtte az M31 rendkívűl látványos, kiváncsi leszek a Fátyolra, meg a Kaliforniára.

Amúgy van negatív vélemény is róla: a nitrogéntöltés az duma, szándékosan kinnhagytam reggelig objektívsapka nélkül: reggelre bepárásodott a két objektív : belülről.
Némi kettőzése volt neki alapból, gyerekjáték a prizma jusztírcsavarjaival beállítani, de ott a gumitömítés azonnal kiforgácsolódik, úgyhogy ha volt benne valami gáz-mostmár gáz :D :D :D
Véleményem szerint nem volt abba semmi. csak kínai levegő....
A központi csavarral vigyázva, megszakadhat menet, és mégcsak Fekete Laci keze sem kell hozzá

Ezektől eltekintve jó ez a cucc. Meg ennyi pénzért? 2 db 100 mm es lencse, bevonatokkal. 2 db okulár, prizmák, vignettálás nem sok, két mélyég szűrő beépítve, biztos nem profi felületi pontossággal.
De csak 25 X nagyításra kell gondolni mindegyik hibával.

Na ez megint nem a Bino benéző topicba lett hivatva..
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.08.28. 16:40

D.Laci írta:
2019.08.28. 10:11
Szerintem aki vásárlás előtt áll, annak érdemes mérlegelni, hogy binobenéző plusz okulárpárok vagy óriás binokulár számára a jobb választás. Ha minőségi darabot választ, költségeit tekintve egyik sem gyenge. Nem is beszélve arról, hogy az óriás bino tényleges 3D-s élményt ad. Mindkettő jó bolygózni, (nyilván a nagy bino a fix fókusz miatt korlátozottabban) az óriás mélyégen, főként nagykiterjedésűn sötét ég alatt príma. Igaz a nagyítása fix, de nincs megosztva a fényút. Ha most vennék biztosan az óriás binokulár lenne nálam a nyerő. Akinek már megvan a binobenéző az toldozgatja foltozgathatja, hogy több fényt kapjon, de sosem lesz 3D-s élménye. Pedig azt sokan szeretjük, mert mint tudjuk van aki " még a sört is 3D-ben issza". Még egy gondolat: mit el nem követünk bolygózáskor, hogy minél kevesebb de annál jobb optika legyen a fény útjában (ortho okulárok) és akkor beteszünk egy fényelnyelő képlágyítót. Kinek a pap, kinek a papné... D.Laci

No azért itt álljunk meg egy szóra , végtelenben lévő objektumok esetében , mitől lenne 3D a binós látvány és mitől nem a binóbenézős ? :shock:
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.08.28. 16:59

"No azért itt álljunk meg egy szóra , végtelenben lévő objektumok esetében , mitől lenne 3D a binós látvány és mitől nem a binóbenézős ? :shock:
[/quote]"

No álljunk. A Hold kb. 380000 km-ével ami valamivel több mint egy fénymásodperc a maga fél fokos látószögével elég távol áll a végtelentől. Ráadásul a binobenézőt használók megfigyelt objektumként leggyakrabban ezt és a bolygóinkat hozzák példaként. Én is ezeket nézegettem a sajátommal. Mélyégen megzabálja a fényt. Nekem volt benézőm és nem ájultam el tőle. Ha legközelebb veszek valamit az biztosan nagy bino lesz.
D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.28. 18:39

D.Laci írta:
2019.08.28. 16:59
"No azért itt álljunk meg egy szóra , végtelenben lévő objektumok esetében , mitől lenne 3D a binós látvány és mitől nem a binóbenézős ? :shock:"
No álljunk. A Hold kb. 380000 km-ével ami valamivel több mint egy fénymásodperc a maga fél fokos látószögével elég távol áll a végtelentől. Ráadásul a binobenézőt használók megfigyelt objektumként leggyakrabban ezt és a bolygóinkat hozzák példaként. Én is ezeket nézegettem a sajátommal. Mélyégen megzabálja a fényt. Nekem volt benézőm és nem ájultam el tőle. Ha legközelebb veszek valamit az biztosan nagy bino lesz.
D.Laci
Gondolom, Zoli azt akarta mondani, hogy 380ekm-re lévő dolognál a két cső közötti távolság nullának tekinthető. Gyakorlatilag a két szemeddel ugyanazt látod. Akárcsak egy binobenézővel.
3D akkor van, ha a két szem kicsit mást lát a parallaxis miatt.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára kazi 2019.08.28. 19:26-kor.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2019.08.28. 18:46

D.Laci írta:
2019.08.28. 16:59
"No azért itt álljunk meg egy szóra , végtelenben lévő objektumok esetében , mitől lenne 3D a binós látvány és mitől nem a binóbenézős ? :shock:"

No álljunk. A Hold kb. 380000 km-ével ami valamivel több mint egy fénymásodperc a maga fél fokos látószögével elég távol áll a végtelentől. Ráadásul a binobenézőt használók megfigyelt objektumként leggyakrabban ezt és a bolygóinkat hozzák példaként. Én is ezeket nézegettem a sajátommal. Mélyégen megzabálja a fényt. Nekem volt benézőm és nem ájultam el tőle. Ha legközelebb veszek valamit az biztosan nagy bino lesz.
D.Laci
az óriásbinónak és a binóbenézőnek nem sok köze van egymáshoz. Nem is értem miért hasonlítod össze őket. Előbbivel 20-25x nagyításon nézünk nagykiterjedésű objektumokat, utóbbinak az ereje viszont inkább (de nem kizárólag) a nagy nagyítással nézhető objektumokhoz való: bolygók, holdrészletek, kettősök, planetáris ködök, gömbhalmazok. "Fényelnyelő képlágyító"? hiszen épphogy több részletet lehet látni vele! "Mindkettő jó bolygózásra"? 20x-os nagyításon te mit látsz a Jupiterből, hogy a többi kisebbet ne is említsem... Almát a körtével...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.08.28. 19:16

Nem hasonlítom az almát a körtével, csupán azt bátorkodtam megjegyezni, hogy vásárlás előtt éfdemes mérlegelni hogy mire érdemes pénzt költeni.. Ha elolvastad volna a korábbiakban írtam a felhasználási korlátokról. Ha mindenki olyan elégedett lenne a nem is márkátlan binobenézők képével, nem foglalkoztatná olyan élénken őket a horvát srác upgrade-je. Különben meg nem értem akkor milyen 3D érzésről beszéltetek eddig ezzel kapcsolatban ha már a Hold sem így mutatkozik benne. Nekem soha nem volt az enyémmel (WO) ilyen érzem. D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2446
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.28. 19:26

D.Laci írta:
2019.08.28. 16:59
"No azért itt álljunk meg egy szóra , végtelenben lévő objektumok esetében , mitől lenne 3D a binós látvány és mitől nem a binóbenézős ? :shock:
"

No álljunk. A Hold kb. 380000 km-ével ami valamivel több mint egy fénymásodperc a maga fél fokos látószögével elég távol áll a végtelentől. Ráadásul a binobenézőt használók megfigyelt objektumként leggyakrabban ezt és a bolygóinkat hozzák példaként. Én is ezeket nézegettem a sajátommal. Mélyégen megzabálja a fényt. Nekem volt benézőm és nem ájultam el tőle. Ha legközelebb veszek valamit az biztosan nagy bino lesz.
D.Laci
[/quote]
Szerintem ha 2 optikai tengely 10-15 cm-es távolságban van egymástól (óriásbinokulár), attól még nem fogunk egy másik égitestet 3D-ben látni. Ha széthúznánk őket párszáz km-re, akkor a Hold esetében működne. Annyi előnye viszont van a binoklinak a BB-vel szemben, hogy nem felezi a fényt, hanem csak a lencsék és a prizmák felületei esznek meg valamennyit belőle. Viszont számoljunk egy kicsit: ha van mondjuk egy 25x100-a binoklink, akkor annak a fénygyűjtő felülete összesen 157 négyzetcentiméter (szemenként majdnem 80-80). Most hanyagoljuk a veszteséget. Mondjuk az én 254/1200-as Newtonom főtükrének felületéből ha levonom a kitakarást, még akkor is marad 480 négyzetcentiméter (szemenként 240-240). Ez azért elég nagy különbség a Newton javára.

A másik dolog a nagyítás. A Newtonnal kb. 200x-os nagyítással néztem a Jupitert, Holdat. 25x-ösben jóval kevesebbet láttam volna belőlük. A harmadik pedig a felbontóképesség... ;)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.28. 19:40

Azt, hogy úgy általában jó-e a binobenéző, el tudnám dönteni, ha volna olyan, amelyik nem ilyen kettőzős fos. :) Nekem így használhatatlanok. Binokulárt is adtak már a kezembe, ami kettőzött. Belenéztem és tettem is le. Más meg vígan nézelődött vele...
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”