Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.01.14. 21:21

Lovász András írta:
2020.01.14. 10:10
Végh Zoli írta:
2020.01.13. 21:11
Szettben ezt dobta ki a net . https://williamoptics.com/binoviewer-complete-package
Köszi, Zoli!

Ezt próbáltam én is. Ha még egyszer megkaparintok egy példányt, feltétlenül megnézem, hogy 1,6x-os fényút-korrektorral működik-e a Newtonban. Akkor csak a 2,6x-ost csavartam be, azzal is épphogy kaptam fókuszt: szinte ütközésig be kellett hajtanom a fókuszírozót. Ha kiiktatnám valahogy a szűkítő toldatot és kiváltanám valamilyen "fényútmentessel", akkor talán működne a kisebb nagyítás is. De készletet semmiképp nem vennék most, előbb körbe kell járnom a témát. Ebben viszont egyre inkább úgy érzem, hogy nagyon az elején vagyok. :?
Mint Mozdonyos a távcsővásárlással kapcsolatban. :D (Bár az is lehet, hogy már rég egy félméteres Dobsonnal koptatja az eget, csak még nem tudunk róla :lol: )

Üdv, András
Csak álmodozom :
https://www.youtube.com/watch?v=rO90j_fgk78
:) .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.15. 00:56

Mozdonyos írta:
2020.01.14. 21:21
Csak álmodozom :
https://www.youtube.com/watch?v=rO90j_fgk78
:) .
A bino benézőkhöz nem sok köze van...
De ha már idetetted ezt a link-et, akkor a 30. perc után az a héliumos ballon close-up nem rossz!

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.01.15. 08:32

Attila írta:
2020.01.15. 00:56
Mozdonyos írta:
2020.01.14. 21:21
Csak álmodozom :
https://www.youtube.com/watch?v=rO90j_fgk78
:) .
A bino benézőkhöz nem sok köze van...
De ha már idetetted ezt a link-et, akkor a 30. perc után az a héliumos ballon close-up nem rossz!

MDA
Talán van az észlelőréten binobenéző :) .
Azt a Héliumos ballon dolgot nem értem egyébként.
Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.28. 08:02

Tóth Laci barátom jóvoltából ismét nálam van a WO binobenézője. Kedd este remek, átlátszó ég fogadott a szokásos észlelőhelyemen. Ki akartam deríteni, mi a különbség az én 2x barlow-m és az ő 2,6x-os fényútkorrektora között. Kiderült, hogy semmi. Végig a barlow-mat használtam hozzá.
Érdekes, hogy legutóbb amikor nálam volt, picit kettőzött. Most egyáltalán nem! Nem tudom, mi az oka ennek, de azt tapasztaltam, hogy nagyon érzékeny a betekintési szögre és a pupillatávolság helyes beállítására.

Több helyen olvastam, hogy a fényosztás miatt kevésbé alkalmas mélyegezésre. Ezt most itt kategorikusan cáfolom! A "nehezebb" kettősök sokkal könnyebbé, a könnyebbek sokkal szebbé válnak! Az M82-be szinte bele lehetett harapni, az M57, M13, M92, M27, M11, az Omega-köd (és még sorolhatnám) annyira élő volt, mintha egy űrutazás részese lettem volna! Akár rajzol valaki, akár csak gyönyörködik, nagyon ajánlom! Feltett szándékom, hogy beszerzek egy ilyet! :P

További jó hír, hogy newtonhoz az 1,6x korrektor is használható, 0 fényutas 2-1,25" szűkítő adapter alkalmazásával.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.06.29. 08:47

Há...át András sajnálom, hogy már nincs meg ez a WO binobenéző készletem, mert szívesen eladnám Neked.
Nekem közel se jött be ennyire.
Kellemesen fényszegény lágy képpel "kápráztatott" el.
Pedig nem is kettőzött, 1-2 sör után még biztosan nem...

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.06. 17:05

Lovász András írta:
2020.06.28. 08:02
Tóth Laci barátom jóvoltából ismét nálam van a WO binobenézője. Kedd este remek, átlátszó ég fogadott a szokásos észlelőhelyemen. Ki akartam deríteni, mi a különbség az én 2x barlow-m és az ő 2,6x-os fényútkorrektora között. Kiderült, hogy semmi. Végig a barlow-mat használtam hozzá.
Érdekes, hogy legutóbb amikor nálam volt, picit kettőzött. Most egyáltalán nem! Nem tudom, mi az oka ennek, de azt tapasztaltam, hogy nagyon érzékeny a betekintési szögre és a pupillatávolság helyes beállítására.

Több helyen olvastam, hogy a fényosztás miatt kevésbé alkalmas mélyegezésre. Ezt most itt kategorikusan cáfolom! A "nehezebb" kettősök sokkal könnyebbé, a könnyebbek sokkal szebbé válnak! Az M82-be szinte bele lehetett harapni, az M57, M13, M92, M27, M11, az Omega-köd (és még sorolhatnám) annyira élő volt, mintha egy űrutazás részese lettem volna! Akár rajzol valaki, akár csak gyönyörködik, nagyon ajánlom! Feltett szándékom, hogy beszerzek egy ilyet! :P

További jó hír, hogy newtonhoz az 1,6x korrektor is használható, 0 fényutas 2-1,25" szűkítő adapter alkalmazásával.

Üdv, András
Ezt egyszer én is szívesen kipróbálnám...
Bár ha jól látom, akkor inkább csak a fényesebb mélyegeken próbáltad - a binóbenézőkhöz kapcsolódó mélyeges fenntartások többsége meg ahhoz kötődik, hogy a halvány objektumok láthatósága csökken radikálisan a fénymennyiség két részre osztásával.
Milyen okulárpárt használtál ezekhez az objektumokhoz?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.06. 21:33

Nos, megérkezett a binokuláris benézőm, konkrétan egy ilyen:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ris-benezo

Rendeltem hozzá egy 1,6x-os fényútkorrektort és hogy ezzel fókuszt is kapjak, egy 10 mm-es fényúttal rendelkező 2"/1,25" szűkítő adaptert is:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ch-szukito

A normál adapteremet (ami a távcsőhöz járt) pedig a 2,6x-os fényútkorrektorhoz használom. Ez a fényútkorrektor nem más, mint a 2x-es 10 ezer Ft-os barlow-m kicsavarható lencséje. Ennek ugyanis a fókusza, a menete, de még a háza is ugyanolyan, mint a "gyári" 2,6x-os fényútkorrektoroké.

2 db 25 mm-es Barium okulárt vettem hozzá:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/barium-okular

Egyelőre még csak nappal próbáltam ki a rendszert és megdöbbenve tapasztaltam, hogy kevésbé húz el a Barium okli a széleken, mint a 10 mm-es BCO-m!
A binobenéző egyáltalán nem kettőz(!!!), ugyanis egyetlen mozdulattal bármikor kollimálható a következőképpen: mivel egy szorítógyűrű fogja meg az okulár nyakát, amely picit kisebb átmérőjű, mint a BB okulárt fogadó hengere, ezért abban mint egy gömbcsuklóban mozgatható az okulár, ha csak közepesen szorítjuk meg azt. Így egy mozdulattal helyrebillenthetjük, ha netán nem teljesen párhuzamosítva illesztenénk bele elsőre. Makulátlan, tiszta képet ad. Elvileg a 2,6x-os nyújtással 124x-es nagyítást kellene kapnom, de összehasonlítva a 120x-ost adó BCO-mmal kiderült, hogy ez valójában 140x-es. (És ez nemcsak a barlow-mal van így, hanem egy eredeti 2,6x-os fényútkorrektorral is; egyébiránt ennek örülök.)
Az 1,6x-os fényútkorrektorral 76x-os nagyítást kapok.

Tamás, felvetésedre reagálva igen, valóban legutóbb a látványosabb mélyég objektumokon próbálgattam Laci binóját, azonban valamit nem szabad elfelejteni: az 50% fény nem a "kukába" megy, hanem a másik szemünkbe! (Ha az egyik szemünkben véletlenül receptor mellé esik egy részlet fotonja, az a másik szemünkben nagy valószínűséggel receptorra esik, így láthat egy olyan ember is 130%-osan, akinek külön-külön "csak" 90%-osak a szemei, ezt szemorvos mondta (persze ő nem ilyen pongyolán fogalmazott.)) A kontraszt pedig megmarad, mert a háttér is sötétedik. A másik érdekesség, hogy az amúgy alkalmazott "egyszemes" nagyítás 2/3-adával megkapjuk ugyanazt a fénymennyiséget (ld. kilépő pupilla területe), mert kb. 1,5x-ösnek érzékeljük binóval a nagyítást. Valamint sokkal több részletet látunk 2 szemmel, mint eggyel, ráadásul sokkal gyorsabban dolgozza fel az agyunk a képi információt. Ez azért fontos, mert egy közepes, változó seeingnél ha a másodperc törtrészéig "kifeszül" a légkör, akkor 2 szemmel azonnal átlátjuk pl. a Jupitert, míg egy szemmel csak pár részletig jutunk. Ezt onnan tudom, hogy sokat kísérleteztem ezzel. Egy rajzoló észlelő számára szerintem alap eszköz. Szóval sokkal látványosabb minden objektum binobenézővel, viszont van egy "hátránya": könnyen kintfelejti magát az ember, annyira kényelmes vele az észlelés! Legutóbb másfél órán keresztül legeltettem a szemeimet a Jupiteren...
Sajnos nem egy "bemutatózós cucc", laikusoknak macerásnak bizonyulhat (mindenkinek más a szemtávolsága, dioptria-különbsége, ha erősebben matat okulároldalon, elmozdul a távcső...)

Ha teheted, szerezz be egyet, a 120/600-asodba nem is kéne talán fényútkorrektor, így 5 mm-es kilépő pupillával nézelődhetsz! Egy biztos: sokkal többet látsz egy ilyen szettel, mint a legdrágább okulárokkal, fél szemmel...


Üdv, András
Ui.: De azért a 14M alatti galaxisokra szerintem továbbra is a BCO-val fogok vadászni...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.07. 08:04

Még valami eszembe jutott: ennek a binokuláris benézőnek mindkét oldala helikális fókuszírozót tartalmaz, ezáltal még nagyobb dioptria különbséget képes áthidalni velük. Ez nyilván működik is pl. refrektorokban, mc-kben, ahol nincs szükség fényútkorrektorokra. Viszont egy newtonban használva ha a nézelődő szemeinek doptriái extrém eltérést mutatnak, eltérő lesz az okulárok fényútkorrektortól való távolsága is. Mivel a fényútkorrektor nem más, mint egy nyújtó, azaz barlow, ezért a nagyításban is különbség lesz a két oldalon. Minél nagyobb nyújtást használunk, annál nagyobb. Kérdés, hogy ez mennyire lehet zavaró...? :roll:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.08.07. 09:28

Ezt nézd csak András! - én is befejlesztettem és a kopatilitási gondokat is megoldottam. :)
Screenshot_20200807-091141.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.07. 10:29

Köszi András az infókat.

Nagyon várom a beszámolót halványabb mélyegekről, mert azért a fele fénygyűjtés mindenképpen csökkenti a kontrasztot az égi háttérhez képest, és azt olvasom, hogy a két szemes látás a részletek előhozatalában (felbontás javításában) valóban verhetetlen, de a halvány dolgok láthatóságát csak kisebb mértékben javítja.
Ha van kedved, legközelebb nézz meg mondjuk a következők közül néhányat, és meséld el a tapasztalatokat: NG 5005, NGC 4449, NGC 6946 (Tüzijáték galaxis), M 82 (Bode galaxis), NGC 7293 (Csiga köd), NGC 6888 (Sarló köd), vagy az M16-ban (Sas köd) a meg esetleg az ilyen kompaktabb cuccokat, mint az NGC 40 (Csokornyakkendő köd), NGC 7662 (Kék Hógolyó köd), vagy az NGC6543 (Macskaszem köd).

Az is érdekelne, hogy a relatíve fényes, de sok nagyon halvány részletet tartalmazó cuccok (pl. az M51, M81 vagy az M101) a részletek tekintetében jobbak, vagy rosszabbak, mint monokuláris megfigyeléssel.


De az is igaz, hogyha csak a fényesebb DSO-kra javít jelentősen a dolog, de ott tényleg sokkal szebb látványt ad, már akkor is megéri használni...

És egy utolsó kérdés: létezik 1,3 fényút-nyújtó is a BB-khez. Vajon az is elég, hogy fokuszt kapjunk ezekbe a Newtonokba, vagy kell az 1,6-os?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”