Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.12.06. 05:30

A 18-as BCO-kat mintha a binóhoz találták volna ki; nagyon szeretem őket.

Mielőbbi gyógyulást és derült eget! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.01.27. 16:22

Tudja valaki, hogy az olcsóbb bino-benézőkben ( SW; Omegon; TS; Lacerta) milyen méretű prizmák vannak?
Sehol nem találok róla adatot.
Csak azért, mert a Baader kiemeli, hogy a (Zeiss dokumentációk alapján készült) MaxBright II 27mm, a háromszor annyiba kerülő Mark V 30mm-es prizmákat használ.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.01.27. 18:51

Okulároldalon 20-21 mm, míg tubus felőli oldalon 22-23 mm.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.01.27. 19:06

adam.gali írta:
2022.01.27. 18:51
Okulároldalon 20-21 mm, míg tubus felőli oldalon 22-23 mm.
Nagyon köszönöm, ez már jó támpont.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.01.28. 08:48

D.Laci írta:
2022.01.27. 16:22
Tudja valaki, hogy az olcsóbb bino-benézőkben ( SW; Omegon; TS; Lacerta) milyen méretű prizmák vannak?
Sehol nem találok róla adatot.
Csak azért, mert a Baader kiemeli, hogy a (Zeiss dokumentációk alapján készült) MaxBright II 27mm, a háromszor annyiba kerülő Mark V 30mm-es prizmákat használ.

D.Laci
Laci, ha a meglévő távcsöveidhez szeretnéd, akkor vigyázz: a MaxBright II binónak 110 mm a fényútja az én olvasatom szerint. Ha ennyivel NEM tudod beljebb tolni a fókuszírozóidat, akkor szükséged lesz fényútkorrektorra, azaz nyújtásra. Mivel amúgy sem nagyok a nyílásviszonyaid, meggondolandó. :)
De az is lehet, hogy én értek félre valamit... :roll:

Esetleg valami miatt nem nyerte el a tetszésedet a meglévő binód?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.01.28. 10:21

Lovász András írta:
2022.01.28. 08:48
D.Laci írta:
2022.01.27. 16:22
Tudja valaki, hogy az olcsóbb bino-benézőkben ( SW; Omegon; TS; Lacerta) milyen méretű prizmák vannak?
Sehol nem találok róla adatot.
Csak azért, mert a Baader kiemeli, hogy a (Zeiss dokumentációk alapján készült) MaxBright II 27mm, a háromszor annyiba kerülő Mark V 30mm-es prizmákat használ.

D.Laci
Laci, ha a meglévő távcsöveidhez szeretnéd, akkor vigyázz: a MaxBright II binónak 110 mm a fényútja az én olvasatom szerint. Ha ennyivel NEM tudod beljebb tolni a fókuszírozóidat, akkor szükséged lesz fényútkorrektorra, azaz nyújtásra. Mivel amúgy sem nagyok a nyílásviszonyaid, meggondolandó. :)
De az is lehet, hogy én értek félre valamit... :roll:

Esetleg valami miatt nem nyerte el a tetszésedet a meglévő binód?
Köszönöm az észrevételedet András!
A tükrös benéző kis és közepes nagyításokon nagyon tetszik, fölötte már nem olyan káprázatos.
Az nagyon jó, hogy a fókuszt nem viszi el és nem nyeli a fényt.
Mély-égre szerintem pazar, ami nekem elsődleges.
Csak eljátszottam gondolattal, hogy milyen lehet egy prizmás mellette, ha már úgy is megvan hozzá a duplázott okulárkészletem és most összehasonlításnak van nálam egy Omegon prizmás benéző 1,6-os fényút korrektorral.
A MaxBright-ról elég jókat olvastam.
Ajánlás szerint f/10 SC-vel korrektor nélkül is használható. A leírás alapján 35mm okulárig nincs vignettáció benne. Ezért gondoltam, hogy az olcsóbb változatokban kisebb prizma lehet.
A Hortobágyi Messier Marathonon lehetne hasonlítgatni, mennyi fény marad bennük a tükröshöz képest pl. M 42-őn, meg a halványabbakon, kedvező időjárás esetén.
Ez most csak még egy elképzelés.
Kísérletező típus vagyok, kevésbé érdekel az optika mély elmélete (nem akarok optikát se tervezni, se gyártani), sokkalinkább a tapasztalat, amit látok.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.01.28. 11:22

Bolygókon próbáltad a tükrös binódat? Esetleg Holdon? Lehet, hogy a finom leképezésbe beleszól az osztott sugárkúp? :?
A prizmások ezekhez az objektumokhoz igazán "nagyágyúk"!
Fény van bőven, ráadásul nem is vignettálnak a nagyobb nagyításokon.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.01.28. 11:31

Lovász András írta:
2022.01.28. 11:22
Bolygókon próbáltad a tükrösödet? Esetleg Holdon? Az enyém ezekhez igazán "nagyágyú"! :o
Fény van bőven, ráadásul nem is vignettál.
Igen próbáltam, olyan Holdat még semmiben sem láttam mint ezzel az APO-ban és a Jupiter, a Szaturnusz is szuper volt.
Ez ami felvetődött bennem a Baader benézővel kapcsolatban, pusztán kíváncsiság, kísérletezési kedv.
Amit érdemesnek tartok rá (és legfőképp a "kedvem" engedi) azt kipróbálom és mindig azt tartom meg, amelyik legjobban tetszik.
A Baader termékeit kifejezetten szeretem, bízom a minőségükben. Az okulárjaim zöme is az.
(Valahol mégiscsak kapcsolat van a Zeiss-szel.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.01.29. 09:58

Lovász András írta:
2022.01.28. 11:22
Bolygókon próbáltad a tükrös binódat? Esetleg Holdon? Lehet, hogy a finom leképezésbe beleszól az osztott sugárkúp? :?
A prizmások ezekhez az objektumokhoz igazán "nagyágyúk"!
Fény van bőven, ráadásul nem is vignettálnak a nagyobb nagyításokon.
Az utolsó mondatod fölött korábban átsiklottam.
Nem is nagy nagyításokon jelentkezik vignettció, hanem a hosszabbfókuszú okulárokkal, amikor kis nagyítást szeretnék elérni.
Ebben pl. a tükrös benéző bajnok.
Most mértem meg a nálam lévő "kommersz" Omegon benéző prizmáinak szabad nyílását, a távcső felől 22mm, az okulár felől 19mm.
Nem csodálom, hogy a Baader kiemeli a MaxBright paramétereinél hogy a távcső felőli oldalon 26, az okulár felőli oldalon 25,5mm a szabad nyílás és 35mm-es okulárral nem korlátoz be.
Szerintem a korábban emlegetett horvát szakember is ezeket bővíti fel az olcsóbb kiviteleknél, csak hát a prizma mérete azért határt szab.

D.Laci
ui.: Ha már a kezemben volt a tükrös és a prizmás benéző, egy egyenletesen megvilágított fehér felület felé irányítottam mindkettőt, okulár nélkül átnézve rajtuk.
Ordító volt az áteresztett fény különbsége, mintha a prizmásban egy szürke szűrő lenne.
Többek között ezért sokkal jobb a tükrös halványabb mély-ég észlelésre, nem eszi meg a fényt (ami mindkét szembe eljut), éles a kép, kemény "ropogós" marad a kontraszt (bolygón is).
Nem véletlenül ezt emelik ki a tesztjében, a "hagyományos" benézőkkel összevetve.
Gondoltam rá, a valamikori WO benézőmmel kapcsolatos emlékeim alapján, de ilyen mértékben nem, mert nem volt egyszerre nálam a két különböző felépítésű eszköz.
A Baader ezt belátta maga által vallottan, ezen próbál javítani a nagyobb prizmákkal, csak hát nem 70-80k Ft-ért.
Úgy hogy Uraim, a prizmás "nagyágyú" igenis nyeli a fényt, nem kicsit, ezért nem látszik benne a halványabb mély-ég, de ehhez nem kell Carl Zeiss-nek lenni, hogy belássuk.
Engem nem a polinomok, meg a sokadrendű függvények érdekelnek, hanem az, hogy mit látok.( A pénzemért, önző módon.)
IMG_0598.JPG
D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.01.29. 16:28

D.Laci írta:
2022.01.29. 09:58
Lovász András írta:
2022.01.28. 11:22
Bolygókon próbáltad a tükrös binódat? Esetleg Holdon? Lehet, hogy a finom leképezésbe beleszól az osztott sugárkúp? :?
A prizmások ezekhez az objektumokhoz igazán "nagyágyúk"!
Fény van bőven, ráadásul nem is vignettálnak a nagyobb nagyításokon.
Az utolsó mondatod fölött korábban átsiklottam.
Nem is nagy nagyításokon jelentkezik vignettció, hanem a hosszabbfókuszú okulárokkal, amikor kis nagyítást szeretnék elérni.
Ebben pl. a tükrös benéző bajnok.
Most mértem meg a nálam lévő "kommersz" Omegon benéző prizmáinak szabad nyílását, a távcső felől 22mm, az okulár felől 19mm.
Nem csodálom, hogy a Baader kiemeli a MaxBright paramétereinél hogy a távcső felőli oldalon 26, az okulár felőli oldalon 25,5mm a szabad nyílás és 35mm-es okulárral nem korlátoz be.
Szerintem a korábban emlegetett horvát szakember is ezeket bővíti fel az olcsóbb kiviteleknél, csak hát a prizma mérete azért határt szab.

D.Laci
ui.: Ha már a kezemben volt a tükrös és a prizmás benéző, egy egyenletesen megvilágított fehér felület felé irányítottam mindkettőt, okulár nélkül átnézve rajtuk.
Ordító volt az áteresztett fény különbsége, mintha a prizmásban egy szürke szűrő lenne.
Többek között ezért sokkal jobb a tükrös halványabb mély-ég észlelésre, nem eszi meg a fényt (ami mindkét szembe eljut), éles a kép, kemény "ropogós" marad a kontraszt (bolygón is).
Nem véletlenül ezt emelik ki a tesztjében, a "hagyományos" benézőkkel összevetve.
Gondoltam rá, a valamikori WO benézőmmel kapcsolatos emlékeim alapján, de ilyen mértékben nem, mert nem volt egyszerre nálam a két különböző felépítésű eszköz.
A Baader ezt belátta maga által vallottan, ezen próbál javítani a nagyobb prizmákkal, csak hát nem 70-80k Ft-ért.
Úgy hogy Uraim, a prizmás "nagyágyú" igenis nyeli a fényt, nem kicsit, ezért nem látszik benne a halványabb mély-ég, de ehhez nem kell Carl Zeiss-nek lenni, hogy belássuk.
Engem nem a polinomok, meg a sokadrendű függvények érdekelnek, hanem az, hogy mit látok.( A pénzemért, önző módon.)
IMG_0598.JPG

D.Laci
👍
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”