Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Lovász András
Hozzászólások: 2446
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.12.06. 06:05

AtiCelestron5091 írta:
2020.12.05. 02:20
...Olyan részleteket láttam a déli peremen egy árnyékos rész mentén hogy nem tudtam felfogni. Egyszerűen... hihetetlen. Eddig gyakorlatilag amit láttam a távcsőben, távcsövekben mind alulmarad a ma esti élmény mellett...
Egybevágnak a tapasztalataink! :)
A Marsot még nem nézted vele? Az is parádés! :D
A szűrőt az okulárokba csavartad? Használtál fényútkorrektort? Ha igen, milyet? Milyen okulárokkal nézelődtél?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.12.06. 07:27

Lovász András írta:
2020.12.06. 06:05
AtiCelestron5091 írta:
2020.12.05. 02:20
...Olyan részleteket láttam a déli peremen egy árnyékos rész mentén hogy nem tudtam felfogni. Egyszerűen... hihetetlen. Eddig gyakorlatilag amit láttam a távcsőben, távcsövekben mind alulmarad a ma esti élmény mellett...
Egybevágnak a tapasztalataink! :)
A Marsot még nem nézted vele? Az is parádés! :D
A szűrőt az okulárokba csavartad? Használtál fényútkorrektort? Ha igen, milyet? Milyen okulárokkal nézelődtél?
Szia!
A Marsra ránéztem de már igen alacsonyan volt, éppen csak mutatott néhány színes felszíni formát. Nem számottevő...
A szűrőt az elejére csavartam.
A hozzá adott 20mm 66°-os okulárokat használtam. Tökéletesen jók számomra, egyenlőre.
Van hozzá egy 1,6x-os nyújtó. Nagyon jó minőséget mutatott azzal is a Holdon. Kipróbáltam külön egy 2x-es ES nyújtóval is, azzal viszont elég lágy volt a képe. Elképzelhetö hogy az adott légköri viszonyokhoz már spk volt a kétszeres nyújtás, az 1,6 szorost pedig még elbírta? Vagy ennyire jó lehet a gyári nyújtó, szemben egy soktízezer Forintos ES-el szemben? Nemtudom. Próbálgatom még, de mindenesetre iszonyúan kényelmes a használata. Volt régebben egy Castell benézőm, az iszonyúan gatya volt és félve néztem bele ebbe először, de muszáj volt adnom a dolognak még egy esélyt, de bejött. Sőt!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.12.06. 09:50

Őszintén örülök András és Attila hogy ilyen elégedettek vegytok ezzel az eszközzel, mert kedvet csináltok nekem is egy újabb rárepülésre.
Az érdekelne igazán, hogy mélyégre látványban, részlet-megfigyelhetőségben mennyire nyújt pluszt az egyszemhez képest.
Olyan rég volt már az én WO benézőm, hogy ezekre nem emlékszem.
Ja és jelenleg melyek azok az elfogadható okulárok (minőségben, árban) hozzá, amiből érdemes ikreket venni.
Köszi.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2446
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.12.06. 15:19

D.Laci írta:
2020.12.06. 09:50
Őszintén örülök András és Attila hogy ilyen elégedettek vegytok ezzel az eszközzel, mert kedvet csináltok nekem is egy újabb rárepülésre.
Az érdekelne igazán, hogy mélyégre látványban, részlet-megfigyelhetőségben mennyire nyújt pluszt az egyszemhez képest.
Olyan rég volt már az én WO benézőm, hogy ezekre nem emlékszem.
Ja és jelenleg melyek azok az elfogadható okulárok (minőségben, árban) hozzá, amiből érdemes ikreket venni.
Köszi.

D.Laci
A mélyég objektumok közül a struktúráltabb, kompaktabb objektumok terén ad pluszt; a fényesebb gömbhalmazok, kompaktabb nyílthalmazok, planetáris ködök igazán látványosak benne. Az Orion-ködöt még nem láttam vele, viszont az M82 pazar látványt nyújtott.

A Barium-oklik is jó képet adnak benne, de most van nálam 2 db 18 mm-es BCO, azokkal még szebb a kép, mert nem színeznek. Azt tapasztalom, hogy ugyanaz az 50 fokos LM, amit egyszemes észleléskor kevesellni szoktam, binóban elegendő: egyáltalán nincs "csőlátás"-élményem. Arra kell figyelni a nagyítás megválasztásakor - amit Attila is ír - hogy nem kell túlzásba vinni: adott objektumhoz az "egyszemes" szokásos optimális nagyítás 2/3-a, 3/4-e is elég. Azt érzem, hogy a 25 centis átmérőhöz a 196x-os nagyítás, amit a Baaderekkel kapok, mindenre elég.

Attila, az az ES-nyújtó egy barlow, vagy egy tele extender? Azért kérdezem, mert nem vagyok biztos abban, hogy az utóbbi alkalmas fényútkorrektornak. Persze attól még lehet, hogy igen... Ezt még nem gondoltam át.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.06. 18:18

Mivel nagyon habzásnak indult ez a téma, gondoltam, jómagam is felelevenítem a bino-benézős élményeimet, meg a Napot is igen régen néztem már meg, így két legyek ütök egy csapással.

Így aztán én is a WO saját 20mm-es 66°-os okulárjaival nézelődtem a delelés körüli Napon (gyönyörű szép ez a mostani, tág bipolár), és próbáltam minél pontosabban összevetni az egyszemes okuláros képpel. Az okulár - ez utóbbi esetben - egy 13mm-es (82°) Nagler volt, mivel annak a nagyítása (1308/13=101x) esett legközelebb a bino-s rendszeréhez (1308x1,6/20=105x).

A teszt során a látómező-méretek közötti brutális különbségről, valamint a két okulártípus optikai minőségbeli eltéréseiről igyekeztem nem tudomást venni... Mindazonáltal úgy érzékeltem (de lehet, hogy ez csak érzéki csalódás volt; ezért ki fogom mérni), hogy a bino-benéző a WO oklik szűkebb, 66°-os látómezejéből is mintha még tovább vágna, nem is kicsit. De ez lehet, hogy tényleg csak "érzés" volt, ezért a mérési eredményig ezt nem rovom fel neki.

Ha nagyon sommásan kellene jellemeznem a különbséget, akkor azt mondanám, hogy a nem kis fényveszteség áll szemben a részletesebb(nek látszó) képpel. Ezt már korábban is érzékeltem, de a Nap esetében nagyon kiütközött. A 2"-os Baader Herschel prizmámat használtam egy Solar-kontínuum szűrővel, mindkét esetben, és a látott kép fényessége NAGYON eltért, és nem a bino javára. Sajnos az átvonuló felhőzet és (főleg) a szélsőségesen váltakozó seeing nagyon megnehezítette a tesztet; még a precíz élesség-állítás is nagyon nehézkes volt - főleg a bino-val. Volt úgy, hogy hosszú percekig csak egy paca volt a napfolt, azután hirtelen 5-10 mp-re mintha a Mount Everest tetejéről néztem volna... Még a granulákat is meg lehetett számolni. Ezekben a pillanatokban a kétszemes kép részletessége - érzésem szerint - ütötte az egyszemes Nagler-t, még ha halványabb és kontraszt-szegényebb is volt. Azért az a rengeteg többlet üvegtömb és üveg-levegő felület, plusz az 1,6x Barlow megtette "jótékony" hatását...

Tehát a KÉP, azaz az "agyunktól függetlenül létező kép" egész biztosan rosszabb a bino benéző okulárjaiban, külön-külön, mint az egyszemes rendszer esetében, de azáltal, hogy két szemmel nézzük, az agyunk varázsol egy nagyot, és részletesebbnek látjuk - ideális esetben. Legalábbis ez a saját tapasztalataimon alapuló véleményem.

Mindent egybevetve több teszt kell még (főleg normális légkör mellett) a végleges eredményhez, de a régebbi emlékeim, és a mostani friss élményeim alapján fényerős objektumokhoz tartom igazán jól használhatónak a bino benézőket; mélyég objektumok közül leginkább a nyílthalmazokhoz. A halvány ködös objektumokra nem hiszem, hogy hozzá tudna tenni az egyszemes képhez, de - már csak a magam megnyugtatása kedvéért - a következő hétvégéken, ahogy az időjárás engedi, "véresre fogom tesztelni". 8-)

Illetve megpróbálom úgy átalakítani a távcsövem végét, hogy ne legyen szükséges a 1,6x nyújtás az éles képhez, mert az - érzésem/véleményem szerint - nagyon sokat ront a képminőségen.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.12.06. 18:50

Igen értékes számomra ez a teszt, amit a magam részéről nagyon köszönök Attila!
Némely megállapításod, mint pl az érzékelhető fényelnyelés bennem is élénken él.
Ezáltal szintén emlékeim szerint, lágyabbnak is láttam a képet.
Az agyunk biztosan nagyot tud varázsolni a két szem által érzékelt kép összegzésével.
Számomra nem minden esetben volt könnyű a két szemhez optimálisan beállítani a WO-t.
Az is lehet, hogy az 1800mm fókuszhoz még hozzátett 1,6-os nyújtó már túl nagy nagyítást eredményezett (144x ?) a 20mm-es Swan okulárokkal a Holdon a 150-es MC-ben, ezért lett volna jóval sötétebb és lágyabb a kép, mint a bino nélkül?
Nyújtás nélkül ezt a nagyítást 144x simán bírnia kellett egy szemmel és bírta is, sőt jóval többet.
Én is úgy gondolom, hogy ennek az eszköznek a létjogosultsága főképpen fényesebb objektumok megfigyelésénél (leginkább bolygók) van, halványabb mélyégnél felejtős.
Engem meg inkább az utóbbi vonz.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.06. 19:27

Most jöttem be a távcsőtől a számítógéphez, és a friss éjszakai tapasztalataim a következőek.

Levettem az 1,6x Barlow előtétet, és zenittükör nélkül kaptam éles képet. Így persze a nagyobb magasságok vizuálisan észlelhetetlenek egy refraktorral, ezért csak 50-60 fok alatt nézelődtem egy kicsit.

1. Legelső tapasztalat: ezt a Barlow-ot ki kell dobni (ha lehet)!!!!!! A Barlow nélkül szinte szárnyakat kapott a cucc. Az általam alább már leírt - és Laci által is említett - lágyabb képért elsősorban ez a felelős.

2. Az Altair képén határozott diffrakciós tűket láttam a WO bino benézővel (APO refraktorom van, tehát ez finoman szólva is nem normális...), több irányban is!!! Tehát a prizmák élei és egyéb mechanikus részek "belerondítanak" a képbe (csak halvány objektumnál nyilván nem feltűnő). Azaz a belső rész "bőrözésre" szorul (pl. peremek feketére festése, stb.). A Barlow-val szűkített sugármenet esetén ez lehet, hogy nem, vagy sokkal kevésbé probléma, de így kritikus hiba, és mindenképp orvosolandó.

3. A vizuális HMG-n kevésbé látszik a fényesség-csökkenés az egyszemes képhez képest (az Altair szomszédos halvány csillagain tesztelgettem), és az alábbi nappali teszthez képest is - bár most nincs előtte a Barlow, ami még rátett a negatívumokra egy lapáttal. Tehát az éjszakai égen kisebbnek tűnik a fényveszteség (bár nyilván nem kisebb, csak kevésbé látványos).

4. Most, mivel az 1,6x nyújtás nincs betéve, így a bino-benézőben lévő "gyári" 20mm-es WO oklikat - az egyszemes összehasonlításhoz - a 20mm/100°-os ES üveggel hasonlítottam össze (mert fontos az azonos, vagy legalább hasonló nagyítás bármely teszt esetén), ami övön aluli ütés a WO üvegeknek, de sajnos 20mm-es fókusszal nincs rosszabb okulárom... :mrgreen: "Sajnos" ez látszik is a képen. Hogy ebből mennyi írható a WO gyengébb üvege számlájára, és mennyi a prizmarendszerre, azt nem tudom (lásd alább az update-et). De! Az eléggé valószínű, hogy - legalábbis a Barlow nélkül használva - érdemes jobb oklikat feldugni a benézőnek, mert biztosan meghálálja.

5. A Mars-ot megfigyelni SOKKAL kényelmesebb, és sokkal stabilabban jönnek a felszíni alakzatai bino-benézővel, mint nélküle.


Tehát számomra a bino benéző elsősorban bolygózós eszköz, de ahhoz is kicsit "hozzá kell nyúlni" (legalábbis az enyémhez biztosan). Egyelőre ennyit szűrtem le.
Illetve valószínűleg most már tényleg megkeresem azt a horvát srácot, aki profi módon rendbe teszi a benézőket, mert sokkal kényelmesebb vele az észlelés - de csak ha kifogástalan a szerkezet.


MDA


Update: összehasonlítottam az ES 20mm/100° és a WO 20mm/66° oklikat, mindkettőt direktben, azaz bino-benéző nélkül. Könnyen ment, mert gyakorlatilag parfokálisak. A hatalmas LM-különbségtől eltekintve (ami persze óriási élmény az ES javára...) nem drámai a különbség (!). Az ES-ben azért érzékelhetően pontszerűbbek a csillagok, még a LM közepén is (amitől egy hajszállal jobb a HMG-je is), de ezzel bizonyítást nyert számomra, hogy a mono ES és a bino WO képe közötti különbségért elsősorban nem az okulárok képminőség-különbsége a felelős, hanem a bino-benéző sok üvegje, belső visszaverődései és plusz üveg-levegő felülete. Akárhogy csűröm-csavarom, tesztelgetem, "rendbe kell rakni" a bino-benézőt, mielőtt valóban használható cucc lesz belőle. De úgy lehet az!
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.12.07. 04:16

Lovász András írta:
2020.12.06. 15:19
D.Laci írta:
2020.12.06. 09:50
Őszintén örülök András és Attila hogy ilyen elégedettek vegytok ezzel az eszközzel, mert kedvet csináltok nekem is egy újabb rárepülésre.
Az érdekelne igazán, hogy mélyégre látványban, részlet-megfigyelhetőségben mennyire nyújt pluszt az egyszemhez képest.
Olyan rég volt már az én WO benézőm, hogy ezekre nem emlékszem.
Ja és jelenleg melyek azok az elfogadható okulárok (minőségben, árban) hozzá, amiből érdemes ikreket venni.
Köszi.

D.Laci
A mélyég objektumok közül a struktúráltabb, kompaktabb objektumok terén ad pluszt; a fényesebb gömbhalmazok, kompaktabb nyílthalmazok, planetáris ködök igazán látványosak benne. Az Orion-ködöt még nem láttam vele, viszont az M82 pazar látványt nyújtott.

A Barium-oklik is jó képet adnak benne, de most van nálam 2 db 18 mm-es BCO, azokkal még szebb a kép, mert nem színeznek. Azt tapasztalom, hogy ugyanaz az 50 fokos LM, amit egyszemes észleléskor kevesellni szoktam, binóban elegendő: egyáltalán nincs "csőlátás"-élményem. Arra kell figyelni a nagyítás megválasztásakor - amit Attila is ír - hogy nem kell túlzásba vinni: adott objektumhoz az "egyszemes" szokásos optimális nagyítás 2/3-a, 3/4-e is elég. Azt érzem, hogy a 25 centis átmérőhöz a 196x-os nagyítás, amit a Baaderekkel kapok, mindenre elég.

Attila, az az ES-nyújtó egy barlow, vagy egy tele extender? Azért kérdezem, mert nem vagyok biztos abban, hogy az utóbbi alkalmas fényútkorrektornak. Persze attól még lehet, hogy igen... Ezt még nem gondoltam át.
Extender. Szóval állandó 2x nyújtást ad, mindegy hova teszem a fényútban. Viszont nem muzsikált túl jó a binóval
Lovász András
Hozzászólások: 2446
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.12.07. 07:47

AtiCelestron5091 írta:
2020.12.07. 04:16
Extender. Szóval állandó 2x nyújtást ad, mindegy hova teszem a fényútban. Viszont nem muzsikált túl jó a binóval
Akkor lehet, hogy csak a nagyítás volt túl nagy az adott körülmények között...? :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.07. 07:56

Ez könnyen megeshet...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”