Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.09.24. 18:46

A két szem infóját két teljesen más neuronháló és nem is azonosan dolgozza fel, ezáltal javul a minőség, ez a mesterséges gépi tanulásnál is így van deep learning-ben is ensemble móddal még tovább nő a pontosság, univerzalitás.

Azt meg nem is mondva, hogy álomban miket produkál az agy, komplett filmek forognak, amire, ha jókor ébredsz emlékszel is egy ideig, eszméletlen dolgokat tapasztalva.
Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.09.24. 21:24

Köszönöm, kedves Kollégák a válaszokat!
Igen, valami ilyesmi sejtésem volt a dologról, de az, hogy az egy szemmel látott infó sokszorosát látom 2 szemmel, ez azért meglep. Amikor épp egy szemmel nézelődtem, próbáltam felidézni a BB-vel látott részleteket, hátha újra megpillantom őket, de hiába, nem jöttek...

Köszi mégegyszer! :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.11.28. 07:56

Sziasztok. Bino vásárlása előtt állok. Van egy használt Williams optics, 2db 20mm okulárral. Vagy a "B" opció egy új Lacerta bino. Árban nemsok különbség lenne. Illetve az új Lacertához kell majd két okli. A kérdésem az hogy melyikkel járok jobban? Korábbi bejegyzéseket olvasva a WO nem annyira jó minőségü. Egy régi C8-al használnám, fő célpontom a Hold lenne.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.28. 09:10

AtiCelestron5091 írta:
2020.11.28. 07:56
... Korábbi bejegyzéseket olvasva a WO nem annyira jó minőségü. ...
Saját tapasztalat alapján úgy gondolom, hogy a legelső és legfontosabb szempont, hogy funkcionális hibája be legyen. Azaz ne kettőzzön, a legkisebb mértékben sem. Az én WO példányomnak is ez a baja: elsőre nem is észrevehető módon kettőz, mert a szemizmok kiegyenlítik a hibát, de nem kényelmes, sőt, már néhány perc után is fárasztóvá válik a használata. Ha tökéletesen be lenne állítva, semmi gondom nem lenne a WO-szal sem, a tökéletes beállítás pedig márka-független dolog. Így az, hogy "a WO nem annyira jó minőségű" nem biztos, hogy megállja a helyét.

Az optikai minősége ehhez képes - szerintem (bár ezt félve írom le) - nem olyan fontos, mivel, az egyszemes betekintéshez képest komfortban, látványban stb. akkora többletet jelent, hogy az bőségesen felülír pl. egy kicsit kisebb fényáteresztést. Nyilván itt azért nagyon durva hibák nem férnek bele, mint pl. becsillanások vagy "fleres" csillagok.

Ha 3-4 különböző, de tökéletesen beállított bino-benézőt hasonlítanánk össze, jó eséllyel láthatnák képalkotásbeli különbségeket közöttük, de engem ez SOKKAL kevésbé érdekelne, minthogy egyáltalán ne kettőzzön. (Szerintem nagyon nehéz lehet tökéletesen beállítani - vagy csak én vagyok túlságosan háklis...)

A fentiek miatt a magam részéról - kipróbálás nélkül - a jövőben kizárólag csere-lehetőséggel mernék bino-benézőt vásárolni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.11.28. 09:23

Belülről egyformák ezek igazából, amik egyidősek. A dizájn más ill.még az okulár adaptert szokták variálni, de nincs jelentősége.
Mivel nem igazán kollimálhatóak, tényleg az a legfontosabb, hogy ne kettőzzön. Am egész jó minőségűek optikailag.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.11.28. 11:32

AtiCelestron5091 írta:
2020.11.28. 07:56
Sziasztok. Bino vásárlása előtt állok. Van egy használt Williams optics, 2db 20mm okulárral. Vagy a "B" opció egy új Lacerta bino. Árban nemsok különbség lenne. Illetve az új Lacertához kell majd két okli. A kérdésem az hogy melyikkel járok jobban? Korábbi bejegyzéseket olvasva a WO nem annyira jó minőségü. Egy régi C8-al használnám, fő célpontom a Hold lenne.
Kérj kipróbálási lehetőséget . A WO jó minőségű és kollimálható ( az enyémet Rózsika javította , de azt mondta soha többet , szóval macerás lehet ) a hozzá adott gyári okulárok is jók . No meg ott a fókusz kérdése is , hogy barlow nélkül tudod e használni .
Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.28. 16:55

AtiCelestron5091 írta:
2020.11.28. 07:56
Sziasztok. Bino vásárlása előtt állok. Van egy használt Williams optics, 2db 20mm okulárral. Vagy a "B" opció egy új Lacerta bino. Árban nemsok különbség lenne. Illetve az új Lacertához kell majd két okli. A kérdésem az hogy melyikkel járok jobban? Korábbi bejegyzéseket olvasva a WO nem annyira jó minőségü. Egy régi C8-al használnám, fő célpontom a Hold lenne.
Ha esetleg újat vennél, nagyon jó szívvel ajánlom a TS binót. Én még áremelés előtt vásároltam meg egyet Leventééktől, kérésemre kipróbált terméket küldtek, tehát egyáltalán nem kettőz.
A legnagyobb erénye a központos gyűrűs okulárrögzítés, amit ha "érzéssel" szorítasz meg, akkor egyetlen mozdulattal párhuzamosítható a 2 okulár (mint egy-egy gömbcsuklóban). Az is kellemes, hogy a szemed aktuális pihenési igényének megfelelően beállíthatod.

Mindkét oldalon állítható az élesség.

Picit kisebb fényutat vesz fel, mint a WO, de létezik belőle 0 fényutas is; ezt gondold át, mit enged meg a fókuszírozód. Ha a 2x barlow-m lencséjét csavarom bele, akkor csak picit kerül beljebb a kihuzat, mint egyszemes észleléskor, viszont így közel 3x-os nyújtást eredményez; ez neked lehet, hogy már túlzás lenne a nagyítást tekintve. Ha megveszed hozzá az 1,6x-os fényútkorrektort, az talán épp megfelelő lehet.

2 db 25 mm-es Bariummal vettem, azokkal is elégedett vagyok, de most 2 db kölcsönkapott 18 mm-es BCO-val nézelődök, még jobb képminőséget élvezve. :D Rólam már tudjátok, hogy hisztis vagyok a képminőségre, így ajánlom (bolygókra is!!!)... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.12.02. 14:26

Sziasztok!
A napokban megérkezik a WO benéző szett. Újra végigolvastam az egész topic-ot, sok hasznosítható tanácsot találtam. Ezekkel felvértezve , kiváncsian várom hogy milyen képet mutat majd! Sajnos mostanában nem ígérkezik jóidő, így maximum fenyőfák tetejét fogom tudni észlelni :D
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.12.05. 02:20

Sziasztok. Nagy reményeim valósággá váltak. Megjött a szett. Makulátlan állapotú, mindenen kupak, eredeti doboz stb. Alig vártam hogy hazaérjek este a munkából. A csillagdába érve első célpontom természetesen a Hold volt. Beállítottam az élességet a jobb szememre, mqjd a dioptriát a bal szememhez. Az állam leesett... Néhány éve nézegetem az eget távcsővel, de ilyennek még sosem láttam a Holdat. Komolyan mondom, olyan intenzíven jöttek elő színek hogy el sem hittem. Olyan részleteket láttam a déli peremen egy árnyékos rész mentén hogy nem tudtam felfogni. Egyszerűen... hihetetlen. Eddig gyakorlatilag amit láttam a távcsőben, távcsövekben mind alulmarad a ma esti élmény mellett. A Posidonius alján gyakorlatilag majdnem 40 percet nézelődtem.
Ezután az Orion ködhöz mentem egy CLS szűrővel, kibökte a szemem a látvány. Bánom hogy nem mentem egy gömbhalmazhoz ezután. De a Hold visszacsábított. Kipróbáltam nagyobb nagyításokat is, de az alap tetszett a legjobban. Kicsit több mint 100x-osnak tippelem.
A seeing a meteoblue szerint 1.6~1.7 ivmásodperc volt. A kép valóban erősen hullámzott, de én még ilyen részleteket sosem láttam. A hasznalata igen kényelmes volt. Eleinte kicsit erőltettem a benézést, ekkor felfedeztem furcsa tükröződést a Teophilus központi csúcsánál. De aztán kicsit "távolabbra" néztem, és rögtön éles lett az egész látómező. Sima ügy számomra a használata. Nem vettem észre kettőzést sem egyéb torzulást még a széleken sem, bár tény hogy csak a közepére koncentráltam a látómezőnek. Bárcsak hamarabb megvettem volna. Mintha egy másik távcsövem lenne. Egy nagyobb, jobb...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.05. 08:58

AtiCelestron5091 írta:
2020.12.05. 02:20
... Mintha egy másik távcsövem lenne. Egy nagyobb, jobb...
Vizuális észlelés során gyakran elfelejtjük, hogy az agy látóközpontja "két szemhez lett tervezve".
Még ha térbeli információ-többletet (a nagy távolság miatt) nem is ad hozzá a látványhoz, a "képfeldolgozás" akkor is sokkal hatékonyabb.

Nagyon élveztem a lelkes beszámolódat. :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”