Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.24. 17:31

A "Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?" topic-ban előjött a bino-benézők kérdésköre, ami ott ugye teljesen téma-idegen (off-topic), másrészt - szerintem - van olyan fontos eszköz, hogy külön topic-ba tegyük. S mivel még nem találtam ilyet, ez lenne az.

A saját William Optics BB-m rendbetétele kapcsán kicsit szétnéztem a neten, és találtam egy érdekes hirdetést, ráadásul nem is a Föld túloldaláról, hanem a szomszédos Horvátországból:
https://www.cloudynights.com/topic/5153 ... g-service/
Az árat itt találtam hozzá: https://astromart.com/classifieds/astro ... 0-usd-only

A BB-k felpörgetését ("szupercharge") és beállítását végzi el egy Denis nevű, magát szerényen "Binoviewers Expert"-nek nevező srác "potom" 100USD-ért...
Mindenesetre érdekes dolgokat ír, és úgy látom, rendesen belemászott a tárgykörbe...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.08.24. 20:45

Attila írta:
2019.08.24. 17:31
A "Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?" topic-ban előjött a bino-benézők kérdésköre, ami ott ugye teljesen téma-idegen (off-topic), másrészt - szerintem - van olyan fontos eszköz, hogy külön topic-ba tegyük. S mivel még nem találtam ilyet, ez lenne az.

A saját William Optics BB-m rendbetétele kapcsán kicsit szétnéztem a neten, és találtam egy érdekes hirdetést, ráadásul nem is a Föld túloldaláról, hanem a szomszédos Horvátországból:
https://www.cloudynights.com/topic/5153 ... g-service/
Az árat itt találtam hozzá: https://astromart.com/classifieds/astro ... 0-usd-only

A BB-k felpörgetését ("szupercharge") és beállítását végzi el egy Denis nevű, magát szerényen "Binoviewers Expert"-nek nevező srác "potom" 100USD-ért...
Mindenesetre érdekes dolgokat ír, és úgy látom, rendesen belemászott a tárgykörbe...


MDA

Ezek szerint a srác kicseréli a blendéket , felfúrja nagyobbra a rögzítőcsavarokat , és mattabra festi belülről a binobenézőt ill kollimálja ? Az én WO BB-met Rózsika kollimálta , a végén azt mondta soha többet ;) Szóval nem túl egyszerű mutatvány lehet .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.24. 21:03

Végh Zoli írta:
2019.08.24. 20:45
Ezek szerint a srác kicseréli a blendéket , felfúrja nagyobbra a rögzítőcsavarokat , és mattabra festi belülről a binobenézőt ill kollimálja ? ...
Igen, ezt írja.
Végh Zoli írta:
2019.08.24. 20:45
... Az én WO BB-met Rózsika kollimálta , a végén azt mondta soha többet ;) Szóval nem túl egyszerű mutatvány lehet .
Ezt magam is viszonylag hamar átláttam; ezért nem akarok én hozzáfogni; inkább egy tapasztaltabb "rutinos szakértő" embert keresek. Ő annak tűnik, de ki tudja?
Lehet, hogy írni fogok ennek a srácnak... :?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.08.24. 21:26

Attila írta:
2019.08.24. 21:03
Végh Zoli írta:
2019.08.24. 20:45
Ezek szerint a srác kicseréli a blendéket , felfúrja nagyobbra a rögzítőcsavarokat , és mattabra festi belülről a binobenézőt ill kollimálja ? ...
Igen, ezt írja.
Végh Zoli írta:
2019.08.24. 20:45
... Az én WO BB-met Rózsika kollimálta , a végén azt mondta soha többet ;) Szóval nem túl egyszerű mutatvány lehet .
Ezt magam is viszonylag hamar átláttam; ezért nem akarok én hozzáfogni; inkább egy tapasztaltabb "rutinos szakértő" embert keresek. Ő annak tűnik, de ki tudja?
Lehet, hogy írni fogok ennek a srácnak... :?

MDA


Ha így lesz , oszd meg a tapasztalataidat .
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.25. 01:18

Közben a Baader Maxbright binobenéző megújult:
https://www.baader-planetarium.com/de/ ... fer.html
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.25. 01:51

Mozdonyos írta:
2019.08.25. 01:18
Közben a Baader Maxbright binobenéző megújult:
https://www.baader-planetarium.com/de/ ... fer.html
Bhatjuk, ha nem párhuzamos. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.25. 02:16

kazi írta:
2019.08.25. 01:51
Mozdonyos írta:
2019.08.25. 01:18
Közben a Baader Maxbright binobenéző megújult:
https://www.baader-planetarium.com/de/ ... fer.html
Bhatjuk, ha nem párhuzamos. :lol:
:D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.25. 14:13

Ha esetleg valakit érdekel: tegnap végre (egy többnapos borult periódus után) nem volt teljesen felhős az ég, és újra "kézbe vettem" a WO benézőmet, hogy felfrissítsem a vele kapcsolatos eddigi, nem túl pozitív élményeimet, mielőtt írok a horvát srácnak az esetleges javítás kapcsán.

Igaz, hogy szabad szemmel - kis költői túlzással - szinte csak a nagy nyári tájékozódási háromszög látszott az égen, annyira párás és cirrusos volt az ég, de a benéző kollimálási problémáinak tesztelésére elegendő volt ez is.

Két említésre méltó tapasztalásom volt, egy régi és egy új.

Egyrészt, a kollimálási probléma ugyanaz, mint amit emlékeimben őriztem: elsőre betekintve nem is venni észre, de ahogy egyre tovább nézem a képet, egyre kényelmetlenebbé válik, s hiába állítom az élességeket, vagy a szemtávolságot, valahogy sohasem lesz jobb... Ezzel együtt "élvezhető" a kép, a két szem "összedolgozik", és segíti egymást, de nem az igazi...

A másik, amit viszont most vettem észre először, hogy ha egy fényes csillag a LM-n kívül, de annak közelében van, akkor becsillanhat (és adott helyzetben be is csillan) a képe az egyik okulárba, és az egyik szememmel eggyel több csillagot látok, mint a másikkal. Ez azért nagyon durva. Valószínűleg ezen (is) segíthet a horvát srác felturbósító munkája, a fekete peremfestéssel. (Bár ha a diafragmát nagyobbra veszi, az éppenhogy az ilyen és ehhez hasonló becsillanások lehetőségét erősíti - szerintem -, amit nem értek, de majd rákérdezek.)


Egyelőre ennyi.

Más is tapasztalata a fenti becsillanás problémáját?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.25. 17:34

Attila írta:
2019.08.25. 14:13
Ha esetleg valakit érdekel: tegnap végre (egy többnapos borult periódus után) nem volt teljesen felhős az ég, és újra "kézbe vettem" a WO benézőmet, hogy felfrissítsem a vele kapcsolatos eddigi, nem túl pozitív élményeimet, mielőtt írok a horvát srácnak az esetleges javítás kapcsán.

Igaz, hogy szabad szemmel - kis költői túlzással - szinte csak a nagy nyári tájékozódási háromszög látszott az égen, annyira párás és cirrusos volt az ég, de a benéző kollimálási problémáinak tesztelésére elegendő volt ez is.

Két említésre méltó tapasztalásom volt, egy régi és egy új.

Egyrészt, a kollimálási probléma ugyanaz, mint amit emlékeimben őriztem: elsőre betekintve nem is venni észre, de ahogy egyre tovább nézem a képet, egyre kényelmetlenebbé válik, s hiába állítom az élességeket, vagy a szemtávolságot, valahogy sohasem lesz jobb... Ezzel együtt "élvezhető" a kép, a két szem "összedolgozik", és segíti egymást, de nem az igazi...

A másik, amit viszont most vettem észre először, hogy ha egy fényes csillag a LM-n kívül, de annak közelében van, akkor becsillanhat (és adott helyzetben be is csillan) a képe az egyik okulárba, és az egyik szememmel eggyel több csillagot látok, mint a másikkal. Ez azért nagyon durva. Valószínűleg ezen (is) segíthet a horvát srác felturbósító munkája, a fekete peremfestéssel. (Bár ha a diafragmát nagyobbra veszi, az éppenhogy az ilyen és ehhez hasonló becsillanások lehetőségét erősíti - szerintem -, amit nem értek, de majd rákérdezek.)


Egyelőre ennyi.

Más is tapasztalata a fenti becsillanás problémáját?


MDA
Nem teljesen értem a becsillanas fogalmát, de ha egy csillag csak az egyik okulárban látszik az épp a párhuzamosság hibájára utal.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.25. 17:47

kazi írta:
2019.08.25. 17:34
Nem teljesen értem a becsillanas fogalmát, de ha egy csillag csak az egyik okulárban látszik az épp a párhuzamosság hibájára utal.
Nem, a becsillanás teljesen jó beállítás mellett is megtörténhet, ha nincs jól blendézve a szerkezet, vagy nem kívánt visszaverődés is keletkezik az üvegfelületek között.
(Egyébként is: olyan nincs, hogy csak egy csillagra kettőz, a többire nem...)

Engem pl. már egy hasonló defókuszált csillag-visszaverődés a fotóimon brutálisan megszívatott, amikor napokig azt hittem, hogy egy új üstököst fedeztem fel... :oops:
Pedig csak az érzékelő lapka üvege által az egyik fényesebb csillag visszavert fényét a field-flattener erősen görbült hátsó homorú felülete tökéletes üstökös kómaként jelenítette meg a képen. Még "magja" is volt az üstinek a kómája közepén, és egy darabig - látszólag - úgy is mozgott, mint egy üsti, mert csak egy irányban változtattam a távcső pozícióján követés közben... :mrgreen:

Szóval nem mind arany, ami fénylik. :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”