Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.25. 17:52

Attila írta:
2019.08.25. 17:47
kazi írta:
2019.08.25. 17:34
Nem teljesen értem a becsillanas fogalmát, de ha egy csillag csak az egyik okulárban látszik az épp a párhuzamosság hibájára utal.
Nem, a becsillanás teljesen jó beállítás mellett is megtörténhet, ha nincs jól blendézve a szerkezet, vagy nem kívánt visszaverődés is keletkezik az üvegfelületek között.
(Egyébként is: olyan nincs, hogy csak egy csillagra kettőz, a többire nem...)

Engem pl. már egy hasonló defókuszált csillag-visszaverődés a fotóimon brutálisan megszívatott, amikor napokig azt hittem, hogy egy új üstököst fedeztem fel... :oops:
Pedig csak az érzékelő lapka üvege által az egyik fényesebb csillag visszavert fényét a field-flattener erősen görbült hátsó homorú felülete tökéletes üstökös kómaként jelenítette meg a képen. Még "magja" is volt az üstinek a kómája közepén, és egy darabig - látszólag - úgy is mozgott, mint egy üsti, mert csak egy irányban változtattam a távcső pozícióján követés közben... :mrgreen:

Szóval nem mind arany, ami fénylik. :lol:


MDA
:lol: Értem. Sajnos sokszor nem foglalkoznak a tükröződéssel. Pedig igazából nem kéne komoly dolgokat csinálni, de gondolom az elspórolásával leegyszerűsodik a gyártás.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.25. 18:19

Uraim, ez azért durva, hogy közülünk senki nem látott még egy jó binobenézőt, pedig Attila sem most kezdte a kukkolást! Lehet, hogy a gyárban pont a beállítást végző emberke kancsal??? :shock:

Kíváncsi leszek, mire képes az a horvát optikus! :P
Attila, kérlek tájékoztass bennünket a fejleményekről!

Annyit még megjegyeznék, hogy nekem idő kellett, hogy megszokjam a kettőzést, akár félórán keresztül is gond nélkül nézelődtem a BB-vel, azonban utána vissza kellett szoknom a "normál nézéshez". Gondolom, ez nem túl egészséges dolog...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.25. 18:32

Lovász András írta:
2019.08.25. 18:19
Uraim, ez azért durva, hogy közülünk senki nem látott még egy jó binobenézőt, pedig Attila sem most kezdte a kukkolást! Lehet, hogy a gyárban pont a beállítást végző emberke kancsal??? :shock:
András!

Valóban durva a sok "inkorrektül" kollimált benéző, de jómagam tapasztalata ezen a téren meglehetősen szűk, mivel - hiába nem tegnap kezdtem a "kukkolást" - eddig csak egyet volt módom kipróbálni és használni, mégpedig a sajátomat... De ahogy itt olvasom, nem egyedi az esetem; sőt, másoké lehet, hogy még rosszabbul beállított, mint az enyém.

A horvát srácnak még nem most írok, mert a prioritási listámon jelenleg nem ez áll első helyen, de előbb-utóbb mindenképp szeretném rendbe tetetni bino-benézőmet, mert az általa elérhető élvezet (már ha tényleg jól van beállítva) meglehetősen ínycsiklandozó... 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2019.08.25. 19:03

Sziasztok!

Lovász András által próbált WO benézőt használom negyedik éve nagy örömmel. Az a tapasztalom vele, hogy a legkisebb eltérés a pupilla ill. szemtávolság beállításában tönkre teszi a látványt. Az első időszakban volt 4 Jupiter is egyszerre, de olyan nagy élmény volt amikor jó volt, hogy erőltettem a használatát. Mára rutin a beállítás, nem kettőz, nem erőlködöm vele, nem érzem magam utána rosszul. Hanem jól. ) Mivel mindkét szememnek tizedre azonos a látásélessége lehet ez is lehetővé teszi, hogy jól tudom használni.
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.25. 20:41

Tóth László írta:
2019.08.25. 19:03
Sziasztok!

Lovász András által próbált WO benézőt használom negyedik éve nagy örömmel. Az a tapasztalom vele, hogy a legkisebb eltérés a pupilla ill. szemtávolság beállításában tönkre teszi a látványt. ...
Szia Laci!

Kösz a "bátorítást".
A megfelelő szempozíció(k) fontosságát magam is tapasztaltam. Az Explore Scientific 3mm-es LER okulárja is pont ezért nem szimpatikus számomra: nem tudom a szemgödrömet a gumi szemkagylónak támasztani, s ezért nagyon "ingatag" a betekintés.

Itt ez nem így van (hacsak nem a LER-t használnám ebben is...), ami persze sokkal jobb, de e helyett a két oldal tökéletes "összelövése" hasonló nehézséget okoz. Viszont ha sikerül is, a "szemterhelő" kollimációs hiba megmarad.

De azért - a fenti tapasztalatodra alapozva - még kísérletezgetek vele egy darabig, kösz.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.08.25. 21:02

Attila írta:
2019.08.25. 20:41
Tóth László írta:
2019.08.25. 19:03
Sziasztok!

Lovász András által próbált WO benézőt használom negyedik éve nagy örömmel. Az a tapasztalom vele, hogy a legkisebb eltérés a pupilla ill. szemtávolság beállításában tönkre teszi a látványt. ...
Szia Laci!

Kösz a "bátorítást".
A megfelelő szempozíció(k) fontosságát magam is tapasztaltam. Az Explore Scientific 3mm-es LER okulárja is pont ezért nem szimpatikus számomra: nem tudom a szemgödrömet a gumi szemkagylónak támasztani, s ezért nagyon "ingatag" a betekintés.

Itt ez nem így van (hacsak nem a LER-t használnám ebben is...), ami persze sokkal jobb, de e helyett a két oldal tökéletes "összelövése" hasonló nehézséget okoz. Viszont ha sikerül is, a "szemterhelő" kollimációs hiba megmarad.

De azért - a fenti tapasztalatodra alapozva - még kísérletezgetek vele egy darabig, kösz.


MDA


Ha írsz a srácnak , említsd meg , hogy a tiéd lesz a referencia munka Magyarországra , ha meg leszel vele elégedve , mások is küldenek majd neki még melót ;)
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.08.25. 21:12

IMG_0003.JPG
Egy garantáltan eredeti Leica, made in Germany.
2 db Zeiss Erfle okulár, 70 fok körüli látómezővel.
A szemtengely távolság 55-75 mm között állítható.
Jobboldali dioptriakorrekcióval.


Üdv Tisza Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.25. 21:43

pisza írta:
2019.08.25. 21:12
IMG_0003.JPG

Egy garantáltan eredeti Leica, made in Germany.
2 db Zeiss Erfle okulár, 70 fok körüli látómezővel.
A szemtengely távolság 55-75 mm között állítható.
Jobboldali dioptriakorrekcióval.


Üdv Tisza Csaba
A lényreg lemaradt: kettőz vagy nem? :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.26. 07:50

Tóth László írta:
2019.08.25. 19:03
Sziasztok!

Lovász András által próbált WO benézőt használom negyedik éve nagy örömmel. Az a tapasztalom vele, hogy a legkisebb eltérés a pupilla ill. szemtávolság beállításában tönkre teszi a látványt. Az első időszakban volt 4 Jupiter is egyszerre, de olyan nagy élmény volt amikor jó volt, hogy erőltettem a használatát. Mára rutin a beállítás, nem kettőz, nem erőlködöm vele, nem érzem magam utána rosszul. Hanem jól. ) Mivel mindkét szememnek tizedre azonos a látásélessége lehet ez is lehetővé teszi, hogy jól tudom használni.
Nálam az élesség tökéletesen rendben volt annak ellenére, hogy a 2 szemem között van egy negyed dioptria eltérés, hiszen az egyik okulárcsatlakozás állítható.

Lehet, hogy csak az én rutintalanságomból adódott a használata utáni fura átmeneti érzés. Valóban igaz az, hogy érzékeny a szemtávolság beállítására, én ezzel is kísérleteztem. A kép végig tökéletesen egyben volt, akkor nem is éreztem, hogy terhelné a szememet, csak utána. Lehet, hogy egyénfüggő is a dolog?
Vagy talán nem kísérleteztem eleget a szemtávolság beállításával és van egy pont, ahol tökéletes minden? :roll: Simán el tudom ezt is képzelni.

Mindazonáltal tényleg olyan mértékben überelte a 3D-szerű élmény ezt a kis "kényelmetlenséget", hogy először ezért nem tettem róla említést.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.26. 08:02

Attila írta:
2019.08.25. 18:32
Lovász András írta:
2019.08.25. 18:19
...Attila sem most kezdte a kukkolást...
András!

...hiába nem tegnap kezdtem a "kukkolást"...
MDA
Elnézést kérek, megfeledkeztem a szó pejoratív értelméről. :oops:

Helyesebb az "észlelés".

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”