Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.27. 08:04

D.Laci írta:
2019.08.26. 11:52
Nekem is WO binobenézőm volt, nem kettőzött viszont lágyabb, fényszegényebb kevésbé kontrasztos képet adott amit nem tudtam (akartam) megszokni. El is adtam. Arról nem is beszélve, hogy az okulárkészlet legalább egy részét duplázni kell és lehetőleg nem a gagyi kategóriából. D.Laci
Miközben teszteltem Tóth Laci példányát, a kontrasztosság kérdése fel sem vetődött bennem. A 2 szemes élmény annyira felülírt mindent, hogy ezen nem is gondolkodtam. Észrevettem a fényveszteséget ugyan, de a Jupiteren és a Holdon ezt kifezetten előnyként konstatáltam.

Nem azért tartom nagyszerű találmánynak a binobenézőt, mert 3D hatást érünk el vele, hiszen ez nem igaz: továbbra is mindössze egyetlen cső mered az ég felé. A felbontóképessége sem nagyobb, mint a "szólóban" való nézelődésnek, hiszen az objektívünk nem lett nagyobb. Én a magam konyhanyelvén inkább "infódömpingnek" nevezném azt, ami ilyenkor az agyat éri és ez az igazi hasznuk a BB-knek. Sokkal gyorsabban (és "árnyaltabban") dolgozza fel az agyunk a 2 szemből érkező információkat, mint ha csak egy szemmel néznénk ugyanazt. Megfigyelés közben, amikor valamilyen érdekes részletre bukkantam, behunytam az egyik szememet, hogy úgy vajon látnám-e, és persze, hogy láttam. Csak éppen elsiklottam volna fölötte. Egyszerűen másképp látunk 2 szemmel, bizonyos részletek másként "hangsúlyozódnak", mint eggyel. Ha már 2 szemmel lettünk megteremtve, érdemes kihasználni ezt az eszközt. :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.08.27. 08:11

Attila, a benézőben ez a sugármenet:
Sugármenet.jpg
Fotót már nem tudok készíteni róla, mert már nincs nálam, egy amatőrtársunkat bodogítja.
A képe összehasonlíthatatlanul jobb volt egy TS benézővel. Olyen Zeiss-es minőség.
Pedig nem is csillagászatra gyártották, hanem mikroszkóphoz. De ezeket a márkákat ismerve még a gyerek kezébe való lupét is perfektre gyártják.

Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.27. 08:33

D.Laci írta:
2019.08.26. 17:05
Nekem mindegy milyen irányból nézem. Ha tetszik a képe szeretem, ha nem tetszik mindegy a fzika vagy a biológia akkor sem szeretem. Pont mint a HiFi-ben. Nem a márkája érdekel a berendezésnek, hanem a hangja. D.Laci
Magam is nagy HiFi-rajongó vagyok gyerekkorom óta és 2 évig volt szerencsém hallgatni akusztikát. Jó, hogy felhoztad ezt a példát Laci! A fülünkből az agyunkba érkező információ továbbítása nagyon hasonlóan működik, mint a szemünkből jövőké. Ezért amikor "álsztereóban" (mindkét fülben ugyanazt halljuk) hallgatjuk a zenét és az egyik fülünkről levesszük a fejhallgatót, akkor elvileg ugyanazt kéne hallanunk a "megmaradt" fülünkkel, mint addig. Ezzel szemben az érzetünk más lesz: az addig minőségi zene "zajjá" degradálódik. Természetesen sarkítom a dolgot, de nem nagyon.

Eszembe jut egy svájci-magyar állampolgárságú professzor, akinek 2 alkalommal javítottam a gitárját. Ő Svájcban a fül-agy idegpályáinak működését kutatta, New Yorkban pedig a szem-agyét. Ha találkoztunk, mindig vehemensen faggattam ezekről; ő is megerősítette a 2 terület közötti hasonlóságot. Bár egyszer 2 mondat között elejtett egy olyat, hogy "gőzünk sincs az egészről" :lol:

Ha ő az "élvonalban" így nyilatkozik, engem ez alázatra int... :? :oops:

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.27. 08:45

pisza írta:
2019.08.27. 08:11
Attila, a benézőben ez a sugármenet:
Csaba!

Ez furcsa...
Az általad betett sugármenet a forgatható kialakítású benézőkre jellemző (pl. a WO is ilyen), az általam talált kép viszont az eltolással működő szemtávolság-állítású változatokra, ami pedig sokkal alkalmasabb a Leica-féle változathoz. (Gondolom, nem kell részleteznem, hogy miért; elég egyértelmű a geometriai különbségeik miatt.)
Épp ezért voltam rá kíváncsi.

Biztosan jó képet tettél ide? Tényleg ilyen a Leica is "belülről"?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.27. 08:50

Lovász András írta:
2019.08.27. 08:33
... Bár egyszer 2 mondat között elejtett egy olyat, hogy "gőzünk sincs az egészről" :lol: ...
Az is sokatmondó tapasztalat, hogy pl. sokan nem is veszik észre, hogy az egyik szemük romlik, amíg vagy nagyon durvává nem válik a különbség, vagy le nem takarják a jó szemüket.
(Talán a hallásra is igaz lehet ez, bár arról még nem hallottam hasonló tapasztalatokat.)

Az biztos, hogy az agyunk nagyon hatékony hibajavító algoritmussal dolgozik; kár lemondani róla a távcső mellett. Pont ott, ahol "csúcsra kell járatni" a látásunkat...
(Csak nem hulladék cuccokkal kellene túráztatni.) :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.27. 10:22

Attila írta:
2019.08.27. 08:50
Lovász András írta:
2019.08.27. 08:33
... Bár egyszer 2 mondat között elejtett egy olyat, hogy "gőzünk sincs az egészről" :lol: ...
Az is sokatmondó tapasztalat, hogy pl. sokan nem is veszik észre, hogy az egyik szemük romlik, amíg vagy nagyon durvává nem válik a különbség, vagy le nem takarják a jó szemüket.
(Talán a hallásra is igaz lehet ez, bár arról még nem hallottam hasonló tapasztalatokat.)

Az biztos, hogy az agyunk nagyon hatékony hibajavító algoritmussal dolgozik; kár lemondani róla a távcső mellett. Pont ott, ahol "csúcsra kell járatni" a látásunkat...
(Csak nem hulladék cuccokkal kellene túráztatni.) :mrgreen:


MDA
Teljesen egyetértek! Egy ilyen kompakt szerkezetnél a gyártóknak jobban oda kellene figyelniük a kollimáltságra, vagy pedig megoldani a kollimálhatóságot.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.27. 10:39

Lovász András írta:
2019.08.27. 10:22
... a gyártóknak jobban oda kellene figyelniük a kollimáltságra, vagy pedig megoldani a kollimálhatóságot.
Számomra az utóbbi szimpatikusabb (persze nem elengedve a gyártói beállítást sem, legkésőbb a végellenőrzésnél - már ha létezik ilyen egyáltalán Kínában...).
Habár a prizma tartó csavarokkal - végül is - ez biztosított jelenleg is, csak nem túl egyszerű.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.27. 11:03

Attila írta:
2019.08.27. 10:39
Lovász András írta:
2019.08.27. 10:22
... a gyártóknak jobban oda kellene figyelniük a kollimáltságra, vagy pedig megoldani a kollimálhatóságot.
Számomra az utóbbi szimpatikusabb (persze nem elengedve a gyártói beállítást sem, legkésőbb a végellenőrzésnél - már ha létezik ilyen egyáltalán Kínában...).
Habár a prizma tartó csavarokkal - végül is - ez biztosított jelenleg is, csak nem túl egyszerű.


MDA
Nem ragasztottak a prizmak a wo-ban?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.27. 11:45

kazi írta:
2019.08.27. 11:03
Nem ragasztottak a prizmak a wo-ban?
Be van kenve valami szürke trutymóval (ragasztó?), ami megkeményedett, de szerintem az csak "biztonsági funkciót" tölt be, mert alapvetően hernyócsavarok tartják pozícióban a prizmákat.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.27. 12:07

Attila írta:
2019.08.27. 11:45
kazi írta:
2019.08.27. 11:03
Nem ragasztottak a prizmak a wo-ban?
Be van kenve valami szürke trutymóval (ragasztó?), ami megkeményedett, de szerintem az csak "biztonsági funkciót" tölt be, mert alapvetően hernyócsavarok tartják pozícióban a prizmákat.


MDA
Lebiztositjak a hibás beállítást. :lol: Akkor én megprobálnék állítani rajta. Lézeres kollimatorral (neked biztos van :)) ellenoriznem most milyen és addig tekergetném, amíg jobb nem lesz. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”