Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.08.17. 14:10

Lovász András írta:
2020.08.17. 07:39
D.Laci írta:
2020.08.15. 14:31
Lovász András írta:
2020.08.14. 11:47

:D Pedig még visszafogtam magam...
András!
Nekem tetszenek ezek a túlfűtött érzelmek, ahogy belelovalod magad egy témába. ( Tükör feljavítás, okulár választás, lefúvatás, bino benéző, platform stb. )
Látom figyelsz, Laci! :)
...
Szóval nem vagyunk egyformák...

Hát nem, hál' Istennek!
Bár nem vagyok hívő, csak így szokták mondani.
Már annyiszor megfogadtam, hogy nem reagálok, de időnként nem tudom megállni.
Amit írtál András, számomra most egy kicsit katyvasz, pedig igyekeztem követni az eszmefuttatásodat.
A magam részéről csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy mielőtt valaki egy-egy kiegészítő tekintetében komolyabb beruházásba kezd (esetleg egy ilyen túlfűtött lelkesedésből), igyekezzen meggyőződni arról, hogy az neki is hozza-e a várt eredményt.
Mert mint mondtad "nem vagyunk egyformák".

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.08.17. 20:10

Lovász András írta:
2020.08.17. 07:39

az vicces, amikor valaki, akinek a keresője egy 130-as 4 lencsés Takahashi APO, már a harmadik extra antireflex-bevonatos monocentrikus okulárt teszteli, hogy még egy parányi részletet kicsikarjon a Marsból
Ez tényleg szar érzés lehet.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.24. 20:56

D.Laci írta:
2020.08.17. 14:10
...Amit írtál András, számomra most egy kicsit katyvasz, pedig igyekeztem követni az eszmefuttatásodat...
Egyszerűbben: sokszor pedálozunk még egy kis kontrasztért, miközben elfelejtjük használni a látásunk 50%-át (binobenéző).
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.08.24. 21:56

Lovász András írta:
2020.08.17. 07:39
D.Laci írta:
2020.08.15. 14:31
Lovász András írta:
2020.08.14. 11:47

:D Pedig még visszafogtam magam...
András!
Nekem tetszenek ezek a túlfűtött érzelmek, ahogy belelovalod magad egy témába. ( Tükör feljavítás, okulár választás, lefúvatás, bino benéző, platform stb. )
Látom figyelsz, Laci! :)

Aki 5 évtizede észlel és a hatodik távcsövének harmadik mechanika-vezérlését bütyköli és azon agyal, hogyan lehetne még lejjebb szorítani a periódushibát, az talán megmosolyogja ezeket a "gyerekjátékokat", amik nekem még újak.

Számomra viszont az vicces, amikor valaki, akinek a keresője egy 130-as 4 lencsés Takahashi APO, már a harmadik extra antireflex-bevonatos monocentrikus okulárt teszteli, hogy még egy parányi részletet kicsikarjon a Marsból majd október közepén, és ennek érdekében már száműzte a fényútból az összes destruktív kontrasztromboló optikai eszközt (pl. a Televue fókusznyújtóit), MIKÖZBEN "kifelejti" a fényútból a másik szemét és a fél agyát (na jó, a fél látás központját).
Sarkítok, talán így senkire nem illik a példám.

Szóval nem vagyunk egyformák...
Bocsánat a beleszólásért, milyen az a monocentrikus okulár? Még sosem hallottam ezt a kifejezést.
kazi
Hozzászólások: 1203
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.08.24. 22:32

AtiCelestron5091 írta:
2020.08.24. 21:56

Bocsánat a beleszólásért, milyen az a monocentrikus okulár? Még sosem hallottam ezt a kifejezést.
Ezek között ott van:
http://blog.naver.com/PostView.nhn?blog ... 0204312445
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.26. 12:35

A monocentrikus okulár röviden egy 3 tagú "kontrasztbajnok" mindössze 2 üveg-levegő felülettel, de szűk látómezővel.

Még egy fontos érdekesség a binobenézővel kapcsolatban: a 2 db 25 mm-es Bariummal használva egyáltalán nincs csőlátás érzetem, míg egy szemmel igen. Összehasonlítottam a BCO-val, mert hihetetlennek tűnt, hogy csak 52 fokos...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.27. 21:14

Kipróbáltam a TS binobenézőjét a múltheti ágasvári észelelőhéten.
A tapasztalatok most még kicsit vegyesek:
2 közepes méretű okulár (Baader Zoom) mellett csak akkor volt többé-kevésbé stabil a szerkezet, ha a dioptriaállító csavar mindkét oldalon rögzítve volt. Ha azok közül valamelyiket kicsavartam, akkor nagyon nehéz volt párhuzamosra állítani a két okulárt, hogy ne kettőzzön.
Az egész szerkezet nagy és nehéz, nem ült szilárdan a fényútban: ha egy sima okulárral beállítottam egy objektumot, a binobenézőben már nem a képmező közepén volt. Gondolom ez egyben azt jelenti, hogy a bino-benézővel már elment a kollimáció.

Viszont amikor sikerült rendesen beállítani, párhuzamosítani, akkor a látvány szenzációs: kisebb planetárisokat nézve (Pislogó-köd, Szaturnusz-köd) a látvány látómező egyszercsak kitágult, elképesztő, szédító térélmény jött elő, mintha felülről egy hatalmas ablakon át néztem volna az objektumokat. És valóban nem volt halványabb az objektum. (kipróbáltam, ha csak egy-egy szemmel néztem, akkor fele volt a fényesség, de két szemmel nézve, simán összeadódott.)

Szóval, dolgozni kell még ezen, meg kell találni a jó okulárokat, meg a benéző stabil rögzítését az optikai tengelyben.
Meg elgondolkodtam, hogy esetleg érdemesebb lenne egy nagyobb benéző, mert ezzel az TS-sel valójában a nagyobb látómezejű 1,25'-ös okulárok már kicsit vignettálnak.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.28. 08:29

Érdekes amit írsz, Tamás. Én nem tapasztaltam instabilitást vagy kollimálatlanságot a TS-nél. Az élességállítók vajpuhán, "bő zsírban" futnak, csavarásuk közben sem megy el a párhuzamosság. A binobenézőt fogó 2 csavart pedig kókadás ellen mindig alul helyezem el. Igaz, hogy így elég nehéz hozzájuk férnem, de legalább tengelyben marad a cucc.

A tapasztalatom szerint a betekintést tanulni kell. Kezdek rájönni, miért kettőzött kezdetben a kölcsönkapott binó. Úgy érdemes belenézni, hogy előtte a végtelenbe nézek, majd rögtön a binóba. Ekkor azonnal eggyé válik a két kép. Szerintem azért volt furcsa az első pár másodpercben a látvány, mert az okulárokat néztem közvetlenül a betekintés előtt. Ilyen apró dolgokon múlhat a dolog.

Tegnapelőtt feleségemmel és kisebbik fiammal kimentünk bolygózni. Egyáltalán nem sikerült egyiküknek sem egy képpé gyúrni a Jupitert; akármit csináltak vele, nem jött össze. A vége az lett, hogy amíg velem voltak, átszereltem a kukkert egyszemesre. Ráadásul a seeing 10/4-5 volt, az élményük elmaradt, nekem pedig görbült a szám. Miután elmentek, visszaszereltem és újra jöttek a részletek és picit javult is a seeing.

Egy jó hónapja volt nálam egy amcsill. társ, teszteltük a távcsövét (is). Először neki sem sikerült egy képet látnia az egyébként párhuzamos binóban. Mondta, hogy az egyik szeme különben is nagyon domináns, szóval nem izgult rá. Bezzeg amikor létrejött a közös kép, már venni akart egyet! De úgy tűnik, bemutatózáskor nem érdemes erőltetni a binózást. Szerintem nappal érdemes betanulni, úgy gyorsabban megy.

Az a jó a TS-ben, hogy mivel állítható az okulárok szöge, úgy is be lehet lőni őket, hogy a szemeimet teljesen el tudjam lazítani, így az éjszaka közepén sem fáradnak el egyáltalán. Ez persze önfegyelmet követel, mert képes lennék órákig nézni egyetlen objektumot.

Én továbbra is maradok a Bariumoknál, a képminőséggel is és a látómezővel is nagyon elégedett vagyok. Nem mellesleg sima nyakuk van; nem tudom, hogyan fognának meg a szorítógyűrűk pl. egy kiesésgátló horonnyal ellátott okulárpárt. :? Annyira kis nagyítást sem használok, hogy vignettálnának. Amúgy Tóth Laci anno bevásárolt orthókat (BCO) a binójához, de nem vett észre minőségi különbséget a Bariumokhoz képest, pedig ő egy nagyon igényes optometrista...

Tehát egyelőre inkább a fényútkorrektorokat váltogatom, mint az okulárokat.
Egy rövid fókuszú, nagylátószögű vesebab effektussal "megáldott" okulárpárral fogalmam sincs, mennyit kéne küszködöm...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.30. 10:37

Jó ez a tapasztalatmegosztás. Nekem is az volt az első érzésem, hogy sokat kellett erőlködni, hogy ne kettős képet lássak, de aztán egy idő után mindig sikerült.
Az élességállító csavarok nálam is simán, szépen működnek, csak ahogy kijebb kerülnek, a nagyobb okulárok jól érezhetően kimozdíthatók a tengelyből, és kicsit mozgathatóak egymáshoz képest
Viszont lehet, hogy akkor ez a kettőzés dolog inkább látáspszichológiai hatás: ahogy próbáltam mozgatni a két okulárt és koncentráltam a látványra, valójában nem a mozgatástól állt helyre a kép, csak az agyam találta meg a két kép egyesítését.

A rögzítés viszont biztosan probléma: én eleve nem igazán vagyok elégedett az SW kihuzat rögzítő mecahnizmusával (két, bronzkarika nélküli csavar), plusz az 1,25'-ös szűkítőnek már csak egy csavarja van. Amikor a normál okulárokat a szűrőváltóval együtt használom, akkor is érezhető, hogy az egész konstrukció érzékeny az optikai tengelytől való eltérésre (ezt a konstrukciót is az indokoltnál sokkal többször kell újrajusztirozni: ha más szögbe teszem be a szűrőváltót, máshol van a súlypontja és már elhúzza az okulárt).
Szóval, valószínűleg át fogok térni a csavarmenetes rögzítésekre...

Én ki szeretném próbálni a 24mm-es nagyobb látószögű okulárt, mert a 48 fokos látómezőnél csak 36' a látómező, és azért van még néhány nagyobb objektum, amit érdemes lehet binóval nézegetni (Orion-köd, Laguna-köd, Fátyol-köd részletek, Triangulum-galaxis, Perzeusz kettőshalmaz, stb.). Persze az is igaz, hogy 5-10 nagyobb objektumért nem biztos, hogy megéri a nagyobb prizmákat tartalmazó bino, meg a nagyobb látómezőjű okulárból kettő.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
kazi
Hozzászólások: 1203
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.09.06. 13:33

Van olyan fókusznyújtó, amit nem a benézőbe, hanem a zenittükörbe csavarva értelmes nagyítást lehet kapni? Mondjuk 2-3-szorost.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”