Optikai rács házi készítése

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Optikai rács házi készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.15. 02:36

Teszteléshez szükség lehet optikai rácsra. Egy viszonylag egyszerű, és olcsó módszert kísérleteztem ki. A szükséges kelléke néhány méter vékony 0,1mm átmérőjű, vagy ha van ennél vékonyabb huzal, egy fadarab, két 100-as szög, 4 darab M8, vagy M10 csavarra való alátét, lehetőleg réz, de jó a horganyzott vas is, és egy kis tubus zselés pillanatragasztó. A fába egymástól 3-4 cm távol beütjük 1-2 cm mélyen a két szöget, kissé széttartó dőléssel, elég néhány foknyi ferdeséggel. Ezt követően az egyik tövére 20-30 menet drótot tekerünk egymásra is, szorosan, mert ez megtartja a huzal kezdetet. Ez után a másik szögre tekerünk másfél menetet, majd vissza a kezdő oldalra, és ott is másfél menetet, majd ezt ismételjük meg 50 alkalommal, és a drót végét az egyik szögön legalább 30 egymásra is tekert menettel zárjuk le. Ez megtartja a tekercsünket. A tekercselést a fától 1-2 cm-re indítsuk, és a drótot annyira feszesen és szépen egymás mellé tekerjük, amennyire csak tudjuk. A menetek automatikusan egymásnak feszülnek, ha a szeg kicsit széttartóan ferde! A vékony drót nem hajlítja meg a vastag szeget, és olyan feszes marad, ahogy tekertük. Az egyenletes térközt a másfél menet automatikusan biztosítja. Nagyítóval ellenőrizzük, hogy nincs-e egymásra tekeredett drót, vagy hézag a szegen. Ha nincs, akkor szép egyenletes két rácsozatot látunk a szegek között. Vesszük a négy alátéttet, szépen sorjátlanítjuk, és csiszoló papíron a sík oldalát egyenesre munkáljuk. A peremet tűreszelővel letörjük, zsírtalanítjuk és egy fehér papírlapra egymás mellé helyezzük, nagyítóval ellenőrizzük, hogy nem maradt-e rajta sorja. Ha ez kész, akkor két alátétet egymásra helyezünk úgy, hogy a síma csiszolt fele kifelé álljon, majd óvatosan a tekercs belsejébe csúsztatjuk. Nagyítóval ellenőrizzük, hogy a szálak egyenesek és párhuzamosak maradtak-e. Ha ügyesek voltunk, akkor nem görbül el egy sem. Ha mégis, akkor a szegek szétfeszítésével lehet a szálakat kicsit nyújtani. Ezt egy kereszthornyos facsavarra rátekert dugódrabbal tudjuk megtenni. A csavar fejébe a szög feje belemegy, és a méretesre ráhajtott dugót benyomjuk a másik szög feje elé. 1 mm-rel lógjon túl a dugó a másik szög fejénél, ne többel, mert a szálak elszakadhatnak, ha túlságosan szétfeszítjük a szegeket! Ha sikerült a két alátétet pontosan egymáson a szálak közé tenni, akkor a zselés pillanatragasztóból egy kis karikát nyomunk a dóthálónkra, az alátét külső pereme mentén. A belső lyuk körül maradjon fél milliméter hézag! Ez után a harmadik alátétet a csiszolt felével pontosan a drótháló között lévő pillanatragasztó krikával ellátott alátét fölé helyezzük, és amikor pontosan központosan felette van, akkor 1-2 mm magasról egyszerűen ráejtjük. A karikát 1 másodpercig még lehet talán mozgatni, mert a zselés ragasztó nem azonnal köt, de ha rányomtuk, akkor már nem szabad mozgatni! Nem kell rányomni még! 10 másodperc múlva fordítsuk meg a fadarabot, hogy a másik alátét legyen felül, és azt is lássuk el egy karikányi zselés ragasztóval. A negyedik alátétet is a sík felével ejtsük rá. Ha pontosan dolgoztunk, akkor 10 másodperc múlva két újjunkkal és egy előzőleg félbehajtott keményebb kartonlap között gyengéden nyomjuk egymáshoz mind a négy alátétet, közte az optikai rácsunkkal. 3 perc múlva kisollóval vágjuk le a szögről, és az alátét külső pereme mentén vágjuk kőrbe, megszabadítva a kilógó drótoktól. Egyszerre két optikai rácsot készítettünk. A teszteléshez helyezzük egymásra a két-két alátét közé készített rácsunkat, és fény felé tartva forgassuk az egyiket. Ha a szálak párhuzamosak és egyenletesek, egyenesek, akkor a forgatás közben egy sűrűsödő és ritkuló ferde mintázatot látunk amely egyenes sűrűsödő és ritkuló vonalakból áll. Ha a vonalak széle nem egyenesnek látszik, kkor a rácsunk nem egyenletes térközű! Ez kisebb baj, mintha forgatáskor a vonalak dülöngélni is látszanak, mert akkor ferdék is egymáshoz képest. Nagyítóval és jó szemmértékkel megfigyelhető, hogy melyik a hibás.

Ha mondjuk a két szöget kissé távolabbra ütjük be a fába, annyira, hogy közé fér tágasan 2 alátét, akkor egyszerre négy rácsot készíthetünk, és a teszteléskor mindegyiket mindegyikkel próbálva a hibás darab jó esetben kiszűrhető! Ha a négyből legalább kettő sikerült, akkor találunk olyan párt, amely egymáson elforgatva szinte tökéletes egyenletes és szép egyenes mintázatot ad.

Végezetül néhány tanács. A szög vastagsága pontosan egyezzen meg a két egymásra tett alátét vastagságával! A szöget csiszoljuk meg, hogy teljesen síma legyen az a része, ahova a vékony drótot tekerjük! A drót lehet zománchuzal, vagy vékony selyemszál, valamilyen vékony egyenletes méretű néhány méteres más szálas anyag is. A legjobb a 0,05mm-es wolfram huzal, a 0.1 mm-es zománchuzal, vagy a legvékonyabb selyemszál. Tekerjünk fel 20 menetet a szögre, mérjük meg a menetek hosszát, majd a kapott méretet osszuk el 20-al, és megkapjuk a szál vastagságát! Ha elsőre nem sikerül, akkor kis pihenés után, jó megvilágítású helyen, fehér papírlap felett nagyítóval felszerelkezve próbálkozzunk újra!

Remélem hogy sikerül jó minőségű és pontos optikai rácsokat készíteni ezzel a módszerrel. Nekem sikerült, de még lehetett volna sokkal jobb is, ha nem kapkodom el a tekercselést, és minden 2-3 menet után nagyítóval ellenőrzöm a szögön futó drót hézagait. 1-2 menetet még lehet csúsztatni, összébb nyomni, de többet már nem, mert ha megfelelően feszes, akkor sajnos szorul is a másfél menetnyi drót a szögön! Ha a szög felülete nem síma, akkor nem akar hézagmentesen tekeredni a drót, tehát az is fontos, hogy tiszta és síma legyen. Fadarabnak megteszi egy 10 cm-es kerítésléc darab is, de ne legyen szálkás, vagy korhadt! Kemény fába szöget előfuratba szabad csak beütni! A fadarab ne legyen túl nagy, mert nem lehet vele jól dolgozni, nem tudjuk könnyen tekercselni és késöbb forgatni! Alább mutatok néhány képet is az első mérést az új ráccsal, az eszközökről, a kész rácsokról és a rácsteszt eredményéről. Sok sikert! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Optikai rács házi készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.09.15. 10:58

Üdv!
Ez már egy egész rács manufaktúra! :)
Saját csiszolású tükröt teszteltél vele? Mert ez gömbnek látszik, de ennyire sűrű vonalakkal nem lehet pontosan megítélni. Ha ez már a saját csiszolású f/1-es TV tükör akkor jól haladsz.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Optikai rács házi készítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.15. 12:28

mizar írta:Üdv!
Ez már egy egész rács manufaktúra! :)
Saját csiszolású tükröt teszteltél vele? Mert ez gömbnek látszik, de ennyire sűrű vonalakkal nem lehet pontosan megítélni. Ha ez már a saját csiszolású f/1-es TV tükör akkor jól haladsz.

Annyira gyorsan tudtam készíteni, hogy végül ennyi lett, mert éppen elfért a távolabb ütött szegek között 5 alátét. Az első kísérletkor a közelebb lévő lyukban volt az egyik szög, de abből egy pontatlan lett, mert nem voltak még feszítve a szálak, és a párjára rosszul ejtettem rá az alátétet, és szilvamag lett belül a nyílás.

Szerinted a 6 mm-es lyukban látható rács elég, vagy próbáljak nagyobb alátétet is, esetleg fém diakeretet?

A tükör meg egy nagyon régi távcsőből kiszedett F/15-ös bemattult gömb. Állítólag nagyon szép képet adott, de tényleg nagyon jó gömb! Azért választottam a feltételezett gömböt, mert ott a rács egyenesnek látszik, tehát mintegy nagyítva látom a rácshibát. Ha két azonos rácsot egymásra teszel és forgatod, azzal is jól lehet tesztelni két rácsot, de nem tudod, hogy melyik a hibás. Nos ezért készítettem eleve többet.

Ha kérsz, akkor küldök, de a póstaköltség az árának többszöröse. Az alátétből 50 darab 100 Ft, a ragasztó is 100 Ft, a drót gyakorlatilag ingyen van, egy 220V-os kisméretű jelfogó tekercséről, ha veszel egy ilyen régi jelfogót, az is egy 100-as, egy új tűreszelő a fél deci alkohollal együtt 100 Ft, és ha a két szöget, a fadarabot, a villanyszámlát, a munkadíjat is beszámítod, az is maximum 100 Ft. Ebből az 500 Ft-ból viszont 25 rácsot készíthetsz, tehát egy rács 20 Ft. Az annyit jelent, hogy 15 rácsot készíthesz 1 villamosjegy árából! No most a jegy a drága, vagy a rács az olcsó? A póstaköltség sok, vagy a munkadíjam alacsony?

Így már mindjárt nagyon drága, ha mondjuk valaki érte jönne, avagy még drágább, ha elküldeném. Én már elmúltam 65, tehát akár Békéscsabára, vagy Sopronba, vagy Zalaegerszegre is elvihetném a zsebemben, és nekem olcsóbb lenne, mint a póstaköltség. Egy baj van ezzel, hogy Nyíregyháza is nagyon messze, és egy nap alatt szűkösen járható meg oda-vissza az út. Ha csinálok még, akkor lehet, hogy jövőre a táborban ingyen osztogatom majd azoknak akiknek ez is megfelel. Lassan azért készül a tükör is, de nem terhelem a rovatot a részletekkel, majd egyben az egész! Lassú víz, partot mos! - Ismered! Most már a tesztelés eszközeit is készítenem kell, lehet, hogy kérdezősködni fogok még hasonló dolgokról! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Optikai rács házi készítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.09.15. 15:58

Köszönöm Imre a lehetőséget, de már régóta digitális rácsot használok. Ha "drótos" kellene, akkor egy szál vékony huzallal nagyszerűen lehet vizsgálni, az egyszerre rács és késél.
De egyszer ha valahol összejövünk, akkor mindenképpen veszek tőled, mert egy szeggel, dugóval készített Ferenczi-rács azért kell az emberfiának, ha komoly tükörcsiszoló. :D

Az átmérő ahol a ráccsal nézek nekem kb. 10mm.
NagyZ
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2018.05.01. 21:17

Re: Optikai rács házi készítése

Hozzászólás Szerző: NagyZ » 2018.05.17. 21:20

Sziasztok!

Rézdrót tekergetéssel én is próbálkoztam, de találtam egy Ronchi rácsot pdf formátumban, 100%-on, Xenon nyomtatón (más típussal sajnos nem) (olyan helyen, ahol nyomtatással foglalkoznak :) ) vetítőfóliára és pauszra sikerült kinyomtatni úgy, hogy a vonalak, azok valóban vonalak lettek.

Élesben tesztelni még nem tudtam, de a két rács és a monitor interferencia tesztje elfogadhatónak tűnik.

Üdv.:

N.Z.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”