Tároló- és hordozó eszközök

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.27. 16:13

Sziasztok!

Ki miben tartja, illetve hordozza távcsövét, okulárjait, egyéb eszközeit? Ha saját készítésű hogyan, miből készült?

Első pár alkalommal, amikor autóval kitelepültem meszebbre, mindent az eredeti csomagolásba dobozoltam vissza, ami nagyon kényelmetlen volt, túl nehéz egyben a papírdoboznak, az észlelőhelyen visszapakolni pedig igazi önkínzás :) Mostanság már csak egyszerűen a hátsó ülésre raktam a mechanikát lábastul, mindenestül, a cső pedig az anyósülésen, ami minaddig nem okoz gondot, amíg túl gyorsan nem kanyarodok, vagy nagyot nem fékezek... Szóval ez így nem ideális. Szép aludobozt az EQ2-höz nem lehet kapni, a csőnek még lehetne éppen táskát venni, de az nekem nem szimpatikus az autós szállításhoz, és ráadásul nem éppen a "szinte ingyen van" kategória. A már-már emberöltőnyi visszatekintésben is katasztrófális időjárás adta most az alkalmat, hogy kis távcsövemnek építsek egy tároló- és hordozó fadobozt. Nem vagyok egy gyakorlott barkácsoló, így szívesen veszek minden kritikát, mit lehetett volna másként, jobban, vagy egyszerűen csak olcsóbban megoldani a dolgot. Oldalai rétegelt lemezből, a kis tartószerkezetek 10-es lécből vannak, a csövet tartó íves elemek 18 mm-es polcnak való fából lettek kialakítva, filc borítással. Még félkész a "mű", kevés időm van hangos gépekkel zörögni esténként :)

2013-03-27-731.jpg

2013-03-27-730.jpg

2013-03-27-727.jpg

u.i.: Próbáltam nagyon alaposan átnézni a fórumot, nehogy úgy nyissak új témát, hogy már van tíz másik ugyanerről, remélem sikerült.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.03.27. 16:37

Ó ez nagyszerű, éppen most vagyok én is "távcsőtárolódoboz", vagy koffer utáni keresgélésben, de ami található (alukoffer), az arannyal vetekszik árban. Én is a rétegelt lemez-faléc kombináció után kacsingatok, viszont koffer alakban, és habszivacs, vagy vastagabb sima szivacs lenne kivágva töltőanyagnak. Eddig a legnagyobb feladatot a zsanér adta. De azt is sikerült megoldani. Kapható a kertészeti boltokban elég széles és erős anyag, azt hiszem permetezőnek a vállpántja. Ezt kívülről tűzőgéppel rátűzve elég erős és rugalmas lesz. Ráadásul ha keresztben átfűzve az egész alá tesszük kétszeresen, akkor összevarrva a végeit, fogantyúként is használható. Megkönnyítve ezzel a dobozzal együtt hordozást.
Persze ehhez hozzá kell tenni hogy nekem csak egy 102/500 refraktorhoz+okulárokhoz kell, egy kompaktabb méretű.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.03.27. 18:18

Én 10-es rétegelt lemezből építettem ládát a távcsőnek. A lapokat lapszabászatban méretre vágattam, "csak" össze kellett csavarozni és lefesteni.
A belső rögzítést úgy oldottam meg, hogy a prizmasínre fekszik fel a tubus és a tubusgyűrűk pont közrefogják a belső merevítőket.
Előnye, hogy ha kitelepüléskor otthon felejtem a kisszéket, akkor le is lehet rá ülni. :)

Az egyéb dolgok, mint optikai kiegészítők, tápellátás, kézivezérlő 1-1 IKEA-s SAMLA műanyagdobozban laknak, ezeknek van tetejük is és kettő pont elfér egymás mellett egy nagy kék IKEA-s táskában. Így könnyű felkapni, mozgatni, összepakolni, az észlelőhelyen sem hagyok el semmit, mert az egész táskástul ott van az állvány alatt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.27. 18:26

Üdv!
Nekem szerencsére nem kell hurcolnom a felszerelésemet, de egy ötletem van: Szereznék egy elég nagy kimustrált bőröndöt olcsón, amibe beleszabnék egy vastag polisztirol habból készült bélést, abba meg belefaragnám a tubus, okulárok, meg egyebek helyét úgy, hogy helyükön kissé szoruljanak. (Lásd pl. a bolti elektronikai cikkek csomagolását. Tapétavágó, forró szál, ami rendelkezésre áll a kivágáshoz...) Utána teljesen beborítanám az egészet valami vékony erős szövettel, és kész is van.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.27. 20:34

Ha nem lenne csillagászati ára ezeknek az eszközöknek, akkor sok helyszínen kinn lehetne hagyni és nem lenne ez gond. :)
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.28. 11:36

BZd írta:Én 10-es rétegelt lemezből építettem ládát a távcsőnek.

Nagyon szép! Az enyémre biztosan nem lehet majd ráülni, mert csak 5-ös a rétegelt lemez, mivel elsőre a lehető legkisebb súlyra fókuszáltam. Ez valószínűleg hiba volt, remélhetőleg más majd tanul belőle. Emiatt is kellett kis tartószerkezetet csinálnom, mivel túl vékony a csavarozáshoz az 5-ös rétegelt lemez, a ragasztás pedig nem bizonyult elég erősnek, így nő a súly, míg a hátránya marad...

Én még a keresőtávcsőnek terveztem bele helyet, és lesz még egy kis rész, ahova valamit lehet pakolni. Tegnap a mechanikát is nézegettem erősen, hogy hogyan lehetne a lehető legjobban hordozhatóvá tenni, ezen még elmélkedem egy sort, de az biztos, hogy ha a tubusgyűrűk a távcsővel kerültek volna egy dobozba, akkor könyebb lenne a helyzet, bár az EQ2-m nem prizmasínes, így nem is biztos. A lábakat valószínűleg nem csomagolom, legfeljebb kap egy pokrócot. Az okulároknak saját doboza lesz, és bár az Ikeás doboz nagyon praktikus, nekem is van belőle otthon jópár, de a fát sokkal jobban szeretem :)

Még nem írtam, hogy a mérete 63x30, magassága 22 cm lesz, amint kész a nettó súlyát is megadom.

Sidius írta:Nekem szerencsére nem kell hurcolnom a felszerelésemet

Én arra gondoltam, hogy így tárolni is praktikusabb, már ha persze nem maradok lusta, és tényleg el is fogom pakolni, otthon hajlamos vagyok összeszerelve tartani, olyan jól mutat :)

Üdv,
Gábor
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.10.31. 14:11

Sziasztok!

Gondoltam megosztom veletek, hátha segítséget jelent valakinek, vagy ötletet ad. Sajnos saját csillagda építésére még nem gondolhatok, viszont jó lenne fedett, szél és pára védett helyen tárolni a térképeket, a laptopot, az okulárokat észlelés közben. Az elmúlt pár hetes borult időt kihasználva barkácsoltam egy észlelő ládát, melyben minden cuccot, kütyüt kényelmesen elhelyezhetek és rendben tarthatom észlelés közben. A ládába került egy polc, alája egy 6 részre osztott rekesz, nyitható tetővel, ami lehet szintén egy polc, okulár tartó a használaton kívüli okulároknak és saját belső világítás. Az egészet 8 mm-es rétegelt lemezből csináltam, csónaklakkal kezeltem. Van lecsukható ajtaja is, hogy a laptop fénye ne zavarjon észlelés közben, távlati cél egy-egy tartó készítése a kézivezérlőnek és a fókusz állítónak. Tegnap, azaz okt. 30-án volt az első "bevetése" a cuccnak. Jól vizsgázott, hiszen a párát harapni lehetett, de az észlelőnaplóm és a térképek vizesek sem lettek. Itt van pár kép róla:

Kép

Kép
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2458
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.10.31. 19:38

szamosv írta:... Itt van pár kép róla:


Én nem látom a képeket, pedig nagyon érdekelne.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.10.31. 20:45

mephi írta:
szamosv írta:... Itt van pár kép róla:


Én nem látom a képeket, pedig nagyon érdekelne.


Nem értem, miért nem lehet látni, de most ismét megpróbálom beszúrni:

Kép

Kép

Kép
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2458
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Tároló- és hordozó eszközök

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.10.31. 20:49

Köszönöm!

Most látom mindhárom képet, de az előző kettőt továbbra sem.
Nagyon klassz cucc.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”