Fókuszírozók

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.20. 12:22

Ez is szóba jött, olcsóbbnak biztos olcsóbb lett volna, MDA is ezt javasolta mikor beszéltem vele erről. Egyszerűbb biztos nem, 4 lyukat fúrni nem volt túl nehéz. A fókuszírozó viszont menthetetlenül megtetszett már (minőség- és kialakításbeli különbségek), illetve így könnyen el fogom érni a régi fényutat is, ha akarom.

A legfőbb ok mégis az volt, hogy nem akartam a tükröt bántani, ennyi tapasztalatom még nincs, hogy ilyenbe mertem volna fogni. Ezen biztosan nevetek majd 1-2 év múlva, de most jobbnak láttam nem piszkálni. :lol:
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.02.20. 13:35

Végh Zoli írta:
2020.02.20. 11:10
Tüsi írta:
2020.02.19. 22:08
Ha nem bánjátok nyitottam egy ilyen témát, csak beszámolni szeretnék az elmúlt napok problémáiról. :)

Az alap probléma az volt, hogy a dobson távcsövem gyári fókuszírozójának fényútja igen nagy volt, a 7mm-es okulárommal már nem kaptam fókuszt. Emellett pedig a DSLR fényképezőmmel sem, ez tipikus dobson-átok. Tisztában voltam vele, bár az okulár meglepett, hogy azt is beljebb kellett volna még tolni.

Rendeltem tehát egy egész jó minőségű, extra-low profile fókuszírozót, amit ma fel is szereltem a tubus rá...



Nem lett volna egyszerűbb/olcsóbb a tubusból levágni pár centit , hogy a főtükör közelebb menjen a segédtükörhöz ?

Ezt én se tenném, lehet hogy túl maradi vagyok, de Tüsivel értek egyet, nem végeznék visszafordíthatatlan átalakítást.
Mint látható, így is eredményes volt.
Nem mindig a pénz a meghatározó, vannak érzelmi dolgok, amik azt felülírják.
Legalábbis nálam.
De különben mindenki azt csinál, amit akar. ;)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.20. 16:33

Tüsi írta:
2020.02.20. 12:22
Ez is szóba jött, olcsóbbnak biztos olcsóbb lett volna, MDA is ezt javasolta mikor beszéltem vele erről. ...
Bocsika, de rosszul emlékszel; én nem ezt javasoltam, mert én sem szeretem a visszavonhatatlan átalakításokat...
Konkrétan azt javasoltam, hogy a főtükörtartó csavarpárjait cseréld le másfélszer, esetleg max. kétszer hosszabbra (ha annyi emelés elegendő), és azzal emelj a tükör pozícióján.

De egy alacsonyabb, és egyben profibb minőségű kihuzat valóban jobb (bár jóval drágább) megoldás.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.20. 18:37

Attila írta:
2020.02.20. 16:33
Bocsika, de rosszul emlékszel; én nem ezt javasoltam, mert én sem szeretem a visszavonhatatlan átalakításokat...
Konkrétan azt javasoltam, hogy a főtükörtartó csavarpárjait cseréld le másfélszer, esetleg max. kétszer hosszabbra (ha annyi emelés elegendő), és azzal emelj a tükör pozícióján.

De egy alacsonyabb, és egyben profibb minőségű kihuzat valóban jobb (bár jóval drágább) megoldás.

MDA
Megkövetem magam, valóban ezt írtad, én nem voltam elég egyértelmű: arra gondoltam, hogy azt javasoltad, a tükör kerüljön közelebb a segédhez, bár a módszer más és nem visszavonhatatlan, ebben igazad van. És persze nem is javaslatként, hanem opcióként említetted, amire én nem gondoltam.

Örülök egyébként, hogy többen egyetértettetek velem, nem érzem magam különcnek ebben a témában, hogy nem akarok tubust vágni. :)

A fókuszírozónak pedig nagyon örülök, tényleg ég és föld akár megérinteni is (na itt már lehet elvetem a sulykot), noha a gyári sem volt szar azért! Meg is felelt volna hosszútávon is, ha nem ekkora a fényútja.

Na nem szaporítom tovább a szót erről, a lényeg, hogy szerintem jól döntöttem. Most már megyek ki az ég alá! :)
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.20. 23:13

Akkor én kérek elnézést :oops: itt falun a flex alapfelszerelés , úgy bánunk vele , mint a fénykarddal a jedik :lol:
Joc
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.05.11. 09:24

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Joc » 2020.06.23. 16:17

üdv! van itt olyan akinek van személyes tapasztalata a sw 150/1800-as tubusaihoz használható 1:10-es mikrofókuszos upgradel ? fotozás céljábol cserélném a gyarit egy pontosabbra ha megéri mert sajnos nem olcso.
Borcz
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.07.29. 15:16

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Borcz » 2020.08.02. 07:43

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem. Kezdő vagyok így nem értek hozzá, tegnap vásároltam használtan együtt Newton távcsövet ami állítólag nincs két hónapos. Azonban a crayford 2" es fokuszirozo okular nélkül is tekerés hatására nem mozdul kifelé illetve van hogy vissza esik alaphelyzetbe, ha pedig nehezebb súly van a kihuzatba sokszor ki sem emelkedik. Ez mennyire normális? Lehet hogy nem is 2 hónapos a távcső? Hogyan tudnám javítani?

Köszi a segítséget!
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.08.02. 10:10

Borcz írta:
2020.08.02. 07:43
Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem. Kezdő vagyok így nem értek hozzá, tegnap vásároltam használtan együtt Newton távcsövet ami állítólag nincs két hónapos. Azonban a crayford 2" es fokuszirozo okular nélkül is tekerés hatására nem mozdul kifelé illetve van hogy vissza esik alaphelyzetbe, ha pedig nehezebb súly van a kihuzatba sokszor ki sem emelkedik. Ez mennyire normális? Lehet hogy nem is 2 hónapos a távcső? Hogyan tudnám javítani?

Köszi a segítséget!
A tengelyt egy csavarral lehet állítani a fókuszírozó alján, hogy mennyire nyomódjon neki a csőnek. Imbusz csavar szokott lenni a tengely vonalában. Húzz rajta kicsit.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Borcz
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.07.29. 15:16

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Borcz » 2020.08.02. 12:51

kazi írta:
2020.08.02. 10:10
Borcz írta:
2020.08.02. 07:43
Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem. Kezdő vagyok így nem értek hozzá, tegnap vásároltam használtan együtt Newton távcsövet ami állítólag nincs két hónapos. Azonban a crayford 2" es fokuszirozo okular nélkül is tekerés hatására nem mozdul kifelé illetve van hogy vissza esik alaphelyzetbe, ha pedig nehezebb súly van a kihuzatba sokszor ki sem emelkedik. Ez mennyire normális? Lehet hogy nem is 2 hónapos a távcső? Hogyan tudnám javítani?

Köszi a segítséget!
A tengelyt egy csavarral lehet állítani a fókuszírozó alján, hogy mennyire nyomódjon neki a csőnek. Imbusz csavar szokott lenni a tengely vonalában. Húzz rajta kicsit.
Nagyon szépen Köszönöm a gyors választ, perfekt lett!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”