Fókuszírozók

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.12.22. 11:30

Sziasztok!
Volna egy kérdésem.
2006-ban vásároltam távcsövemet, amin egy 2"-es fogasléces kihuzat van. Sajnos már eléggé lötyög, kijött rajta az idő. Hogyan tudom megszüntetni ezt a kotyogást? Ragasszak bele valami teflon lapocskát?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.12.22. 15:08

Janicsillagasz írta:Sziasztok!
Volna egy kérdésem.
2006-ban vásároltam távcsövemet, amin egy 2"-es fogasléces kihuzat van. Sajnos már eléggé lötyög, kijött rajta az idő. Hogyan tudom megszüntetni ezt a kotyogást? Ragasszak bele valami teflon lapocskát?

1) A fókuszírozó "alján" van négy csavar, mely a fókuszírozó tengelyét nyomja a fogasléchez. Óvatosan szoritsd meg a csavarokat ÉS/VAGY
2) felül van kettő hernyócsavar besüllyeszve, azokat húzd meg.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.12.22. 16:54

Hálásan köszi. Az alsó négy csavart jó szorosra meghúztam, de a két hernyó csavar még várat magára mert nincs akkor imbusz kulcsom :o Életemben nem láttam még olyan kicsit.
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.06.24. 10:56

DSC08891.JPG
Sziasztok!

70/500 SkyWatcher refraktorom gyári kihuzatának fogaslécéről, letört egy-két fog.
Épp a legelején, tehát már eleve nagyon macerás egyáltalán elindítani a fókuszírozást, észleléshez pedig azt hiszem megengedhetetlen, mert igen nagy kényelmetlenséget okozna. A mellékelt fotón látható.

Van-e valami tipp, vagy ötlet amivel egy kis barkácsolással valamelyest orvosolható a probléma, vagy érdemesebb spórolni egy új Crayford kihuzatra (22,500,- alaphangon)?

Köszi

Zoli

DSC08891.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2012.06.24. 15:50

Nem szedtem még ilyet,de nem tudod megfordítani a fogaslécet?
Sidius

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.06.24. 18:21

Ha a megfordítás nem hoz eredményt, gyorssegély gyanánt egy lehetőség:

A két épségben maradt fog között a léc oldalára papírokat ragasztva, gondos zsírtalanítás után kiöntöd a hézagot fogmagasságig, mondjuk Eporapid (vagy másféle, de kemény) műgyantával. A teljes kötés után tűreszelővel finoman kialakítod a fogakat. Nehéz nem baktatósra megcsinálni, de biztosíthatlak, hogy a kivett fogaskereket időnként próbaképpen végiggördítve nem lehetetlen.
Az eljárás fémből készült fogasléccel jól működik, ám ha műanyag, akkor nem biztos, hogy bármivel is ragasztható. (Attól függ milyen műanyag).
Ha sikerül, egy darabig még használhatod, legalábbis amíg spórolsz egy másikra.
lazac
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.12.15. 13:55

Eladó egy RoboFocus

Hozzászólás Szerző: lazac » 2012.08.01. 15:02

Van egy komplett - ASCOM kompatibilis - RoboFocus fókuszírozóm. Szinte teljesen új állapotú, nem nagyon használom, ezért szeretném olyannak eladni, aki azt valóban tudná hasznosítani. Szuper sok dolgot tud, akár remote kupola vezérlést is. Akit érdekel a termék olvassa el a részleteket a http://www.robofocus.com/products.htm honlapon, vagy keressen meg.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.08.01. 22:42

E-Zoli írta:Van-e valami tipp, vagy ötlet amivel egy kis barkácsolással valamelyest orvosolható a probléma, vagy érdemesebb spórolni egy új Crayford kihuzatra (22,500,- alaphangon)?



Ezt hogy sikerült??? Nem biztos, hogy egy 70/500-asra fel tudod applikálni a gyári Crayford kihuzatot!
Annak a kidolgozása alapvetúen Newton tubus görbe felületére van kitalálva, nem a te lencsésedre.
Ha tele lennél dellával, Rózsika csinálna neked újat, de gondolom ez nem opció.

Próbáld meg Sirius ötletét a műgyantával és ha nem megy, akkor próbáld meg javíttatni, LEventén keresztül. Lehet, hogynem garis, de olcsóbban kijön egy gyári alkatrész csere, mint egy új kihuzat.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.08.02. 14:15

E-Zoli írta:
DSC08891.JPG
Sziasztok!

70/500 SkyWatcher refraktorom gyári kihuzatának fogaslécéről, letört egy-két fog.
Épp a legelején, tehát már eleve nagyon macerás egyáltalán elindítani a fókuszírozást, észleléshez pedig azt hiszem megengedhetetlen, mert igen nagy kényelmetlenséget okozna. A mellékelt fotón látható.

Van-e valami tipp, vagy ötlet amivel egy kis barkácsolással valamelyest orvosolható a probléma, vagy érdemesebb spórolni egy új Crayford kihuzatra (22,500,- alaphangon)?

Köszi

Zoli

DSC08891.JPG


Szia Zoli.

Az általad csatolt fotón a fogasléc szegecselve van !!
Az én SkyWatcherem fogaslece csavarral van rögzitve !!
Így, minden probléma nélkül megfordítható.
Viszont, a Celestronomban ugyan olyan szegeccsel van
rögzitve a fogasléc, mint a te fotódon.

SW fogasléc :
P020812_13.23.jpg


A Celestron fogaslece :
P020812_13.47.jpg


Szerintem az lehet a megoldás, ha eltávolítod a szegecseket, megfordítod
a fogaslecet és csavarral rögzited.
Bogáncs.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Fókuszírozók

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.10.02. 22:34

E-Zoli írta:Sziasztok!

70/500 SkyWatcher refraktorom gyári kihuzatának fogaslécéről, letört egy-két fog. (...)

DSC08891.JPG

Érdeklődnék, hogy sikerült-e megoldani a problémát?
a Vixen 70/900-am azonos kihuzatával ugyanez történt a Kutatók Éjszakája bemutató alkalmával.

Hétvégén majd megpróbálom a megfordítást, de ha már van tapasztalat, örülnék neki.

üdv. Tibi
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”