Kollimációs lézer beállítása

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Androméda
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.10.06. 12:21

Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Androméda » 2010.08.09. 20:42

Üdv

Úgy tűnik hogy a kollimációs lézer nincs gyárilag jól beállítva, le tudná írni valaki hogy az állító csavarjaival hogyan kell beállítani?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.09.29. 14:28

Nem pont kollimációs, de lézer.
Akit esetleg érdekel.
Ilyet használok, brutál jó!
Merem ajánlani!!!

http://hangszer-dj-studiotechnika.vater ... 97538.html

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.09.29. 16:53

Androméda írta:gy tűnik hogy a kollimációs lézer nincs gyárilag jól beállítva, le tudná írni valaki hogy az állító csavarjaival hogyan kell beállítani?


Lehet, hogy nincs jól beállítva, de az is lehet, hogy más a baj:
A lézer bállításának egyetlen módját ismerem, az pedig egy forgó tengelybe illesztés, majd forgatás- állítás forgatás-állítás és így tovább... Ha kb. 5 méterre is mozdulatlan a pont, akkor kész. Ezt a műveletet tipikusan esztergában végzem, de egy kis türelemmel egy pontosan forgácsolt tengely prizmában is ugyanolyan jó.
Nem láttam még gyári lézeres kollimálót, de láttam néhány gyári kihuzatot/távcsövet. Az egésznek akkor van értelme, ha a kihuzatba elég pontosan illeszkedik az alkalmatosság. Ez akkor teljesül, ha egy beállítás után még legalább kétszer újra betéve, ugyanoda mutat a lézerpont. Az általam eddig látott kb. két tizedes méretszórás mellett ez nemigen fog teljesülni.
Ki kell vinni a tubust, egy csillagon kb. 2D nagyítással LM közepébe beállítani, majd az elfókuszált képet megnézni. A segédtükör árnyéka ha nem középen van, akkor jusztírozni kell. Úgy kell dönteni a főtükröt, hogy a fénygyűrű szélesebb oldala felé mozduljon el a kép, majd újra középre állítani a mechanikával, ezután megvizsgálni, hogy koncentrikus-e már, és így tovább.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.09.29. 21:10

" Úgy tűnik hogy a kollimációs lézer nincs gyárilag jól beállítva, le tudná írni valaki hogy az állító csavarjaival hogyan kell beállítani?"

"Az egésznek akkor van értelme, ha a kihuzatba elég pontosan illeszkedik az alkalmatosság...
Ki kell vinni a tubust, egy csillagon kb. 2D nagyítással LM közepébe beállítani, majd az elfókuszált képet megnézni. A segédtükör árnyéka ha nem középen van, akkor jusztírozni kell. Úgy kell dönteni a főtükröt, hogy a fénygyűrű szélesebb oldala felé mozduljon el a kép, majd újra középre állítani a mechanikával, ezután megvizsgálni, hogy koncentrikus-e már, és így tovább."

Amit leírtál Sidius azzal egyetértek.
Szegény Andromédának öt évet kellett várnia, hogy valaki reagáljon a kérdésére.
A saját lézerkollimátoromon is azt tapasztaltam, hogy elég lötyögősen áll a kihuzatban , ahányszor megszorítom, annyiszor mutat máshova. Csak közelítőleges beállításra használom, sokkal pontosabb az egyszerű mechanikus szálkeresztes kollimációs cső. Nyilván Newtonról beszélek. Persze lézerkol. és lézerkol. között is van különbség illeszkedésben és lézerpötty átmérőben egyaránt.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.09.29. 21:31

Itt található egy nagyon precíz szerkezet lézer jusztirozáshoz.
viewtopic.php?f=30&t=2006&start=10
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.09.29. 21:44

"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.09.29. 23:28

D.Laci írta:" Úgy tűnik hogy a kollimációs lézer nincs gyárilag jól beállítva, le tudná írni valaki hogy az állító csavarjaival hogyan kell beállítani?"

...
A saját lézerkollimátoromon is azt tapasztaltam, hogy elég lötyögősen áll a kihuzatban , ahányszor megszorítom, annyiszor mutat máshova. ...

D.Laci

Nem szabad a kihuzatban csavarral rögzíteni! Általában néhány tízed milliméter hézag van, ezért a kihuzatban lötyög a kollimátor. Ezt a hézagot kell egyenletesen kitölteni vékony teflon szalag rátekerésével. (Víz-, vagy gázcső tömítésre használják. 1 kis tekercs 10m x 10mm x 0,05 mm, ára kb 100 Ft.) Ne kotyogjon, és ne is szoruljon. A körbetekert részét a kihuzatba mindig egyirányba forgatva kell behelyezni. Ha szorul, akkor egy menetet le kell szedni. Úgy kell tekerni, hogy a szalag ráfeszüljön a kollimátor nyakára. A kivételkor is ugyanabba az irányba kell tekerni, csak közben enyhén kifelé is húzni!

Ha szűkítőt használ valaki, akkor azt is lehetőleg teflon-szalaggal közepelje, és ne a rögzítőcsavarokkal! Azt lehet szorosabban is illeszteni, és akár úgy is maradhat, ameddig azzal használják a kihuzatot!

Forgatáskor meg kell figyelni, hogy a potty egyhelyben marad-e, vagy kis köröket ír le a főtükrön, avagy a lencse felületén refraktoroknál. Addig kell állítani, ameddig egy helyben nem marad a pötty a forgatáskor! Az mindegy, hogy hol a pötty, de nem vándorolhat a kollimátor forgatásakor! Azt a hibát már a tükörrel kell helyretenni - 1.segédtükör, 2.főtükör, - ahogy a leírás mondja. A beállított kollimátor maradhat is a kihuzatban a beállítás alatt! Minden behelyezés után, még a tükrök állítgatása előtt ellenőrizni kell a pötty esetleges vándorlását, mert ettől függ az egész beállítás pontossága! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.09.30. 07:42

"A saját lézerkollimátoromon is azt tapasztaltam, hogy elég lötyögősen áll a kihuzatban , ahányszor megszorítom, annyiszor mutat máshova. ...
D.Laci

Minden behelyezés után, még a tükrök állítgatása előtt ellenőrizni kell a pötty esetleges vándorlását, mert ettől függ az egész beállítás pontossága!
Üdv. Imre"

Köszönöm Imre az instrukciókat!
A saját tapasztalatom az, ha a Cheshire okulárral jusztírozok és a lézerrel ellenőrzöm akkor mindig pontos beállítást mutat, de ha a lézerrel végzem a beállítást és a Cheshire okulárral ellenőrzöm, nem biztos, hogy a kívánt pontosságot érem el. Nekem az egyszerű kínai lézerem van, nem tudom a Baader lézerrel jobb lenne a helyzet? Akinek van a Baaderrel tapasztalata a kínaival szemben esetleg ossza meg.
Sötét ég alatti ellenőrzésnél csak a lézer jöhet szóba /vagy egy fényes csillag nagy nagyítással/, szerintem ez az egyetlen előnye.
Különben a Stefi által közölt cikkben szereplő barlow-val való lézerkombinálást meg fogom próbálni, kíváncsi vagyok rá.
Köszönet Stefinek!

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.09.30. 16:36

D.Laci írta:Szegény Andromédának öt évet kellett várnia, hogy valaki reagáljon a kérdésére.

Legalább két ízben írtam már le ugyanezt a fórumon, először kb. talán öt éve.
Teljesen fölösleges kínlódni a lézerrel, ha nem pontos az illeszkedés. Szemre, aztán csillagon kell megcsinálni a jusztírozást.
Az én kihuzatomban csavar nélkül is megáll a kollimátor, de a Newtonnál is csak a segédtükör beállításához használom. Ott sokat segít, de nem nélkülözhetetlen.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Kollimációs lézer beállítása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.10.11. 13:58

"A saját tapasztalatom az, ha a Cheshire okulárral jusztírozok és a lézerrel ellenőrzöm akkor mindig pontos beállítást mutat, de ha a lézerrel végzem a beállítást és a Cheshire okulárral ellenőrzöm, nem biztos, hogy a kívánt pontosságot érem el. Nekem az egyszerű kínai lézerem van, nem tudom a Baader lézerrel jobb lenne a helyzet? Akinek van a Baaderrel tapasztalata a kínaival szemben esetleg ossza meg."

Nem jött semmilyen jelzés , hogy valakinek lenne tapasztalata a kínai kontra Baader lézer kollimátorral kapcsolatosan.
Megrendeltem a Makszutovnál és meg is érkezett a Baader.
A kidolgozás minőségét tekintve összehasonlíthatatlan a kettő.
A lézernyaláb a Baadernél szépen fókuszált és pontosan középre állított.
A visszaverődő felületet adó raszteres üvegszerű képernyő nagyon jól használható.
Beállítottam vele a MEADE-t és ellenőriztem a Cheshire okulárral , tökéletes gyors és pontos beállítást adott.
Kíváncsiság képpen betettem a 127/820-as Fraunhoferbe is, először zenittükör nélkül, majd zenittükörrel és a lézerpont pontosan az optika közepén volt a fókuszírozó csavargatása közepette is. Ez a kínaival nem így volt.
Megnéztem a Baader központosítottságát, 10m távolságból megforgattam a lézerpont nagyon minimálisat mozdult. A kínai úgy vándorolt, hogy rossz volt nézni.
Egyetlen negatív észrevételem, ami még nem tapasztalat, de szerintem tehettek volna bele nagyobb komolyabb kapacitású elemet.
Nem véletlen, itt is bebizonyosodott, hogy a minőséget meg kell fizetni.
Röviden ennyi az első tapasztalatom.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”