Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.12.02. 10:33

Levente írta:
ezrrl írta:Sziasztok!

Rég jártam erre.Karácsonyig szeretnék saját részre venni egy binokulárt.Mivel nyáron az AZ3-at is eladtam(nagy hiba volt),ezért maradnék a 10x-es nagyításnál.Delta-t szeretnék venni,Delta Titanium 9x63,10x56 vagy Delta Optical Extreme 10x50(ED lencse,szemenkénti fókusz).72e Ft-tól 86e Ft-ig az ár,az utóbbiig.Szorgos gyűjtés eredménye lenne a vásárlás.Tisztában vagyok a technikai adottságaikkal,a kérdésem csak annyi,hogy Ti melyiket vennétek(esetleg gyakorlati tapasztalat)?Városi égen használnám legtöbbször,nem csak éjszakai égboltra,a természet mozzanatait is megfigyelném nappal.

Köszi,Gábor


(A Delta ROH változat a tetőél prizmák miatt nem jó csillagászatra mert a fényesebb csillagoknál X-alakú becsillanás látható!)
Üdv

Ezt ugye nem gondoltad komolyan :?:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.02. 11:29

Ez a kérdés nagyon érdekelne.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Levente » 2016.12.03. 00:06

(A Delta ROH változat a tetőél prizmák miatt nem jó csillagászatra mert a fényesebb csillagoknál X-alakú becsillanás látható!)
Üdv[/quote]
Ezt ugye nem gondoltad komolyan :?:[/quote]

Nem gondolom, hanem kipróbáltam és tapasztaltam.
Először este a szembejövő autók fényszórójánál láttam az említett becsillanást, majd a Holdon és fényesebb csillagoknál. Ezen én is meglepődtem, de ezt a távcsővet alapvetően vadászatra tervezték és ott ez nem számít.
Üdv
Levente
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.03. 07:45

Levente írta:Nem gondolom, hanem kipróbáltam és tapasztaltam.
Először este a szembejövő autók fényszórójánál láttam az említett becsillanást, majd a Holdon és fényesebb csillagoknál. Ezen én is meglepődtem, de ezt a távcsővet alapvetően vadászatra tervezték és ott ez nem számít.
Üdv


Nem kételkedem a tapasztalatodban, de nekem ez az érvelés komolytalanak tűnik, és sántít ("ezt a távcsővet alapvetően vadászatra tervezték és ott ez nem számít")...

Inkább valamilyen beállítási vagy konstrukciós hibára gyanakodnék; nem látom be, hogy a tetőélprizma (csak azért, mert tetőélprizma) miért csillanna be X alakban, míg a porro-prizma nem.

Arra gyanakszom, hogy az adott binokli esetében az összetartó fénykúp - a rossz tervezés miatt - szélesebb a prizma méreténél (vagy az okukár-oldalon nem blendézték le kellően, hogy nagyobb LM-t kapjanak), és a prizma szélén (élén) létrejövő fényelhajlás diffrakciós tűit látod (nyilvánvalóan csak fényesebb objektumok esetében). De ez nem a tetőél prizma attribútuma, hanem a nem megfelelő tervezésé. Ettől még egy másik, jól megtervezett tetőélprizmás binokli még lehet kiváló (mint ahogyan pl. szuper képminőségű Leitz binoklikat is gyártanak tetőélprizmás kialakítással, és nem csak "vadászatra", meg szomszédasszony-megfigyelésre tervezték; legalábbis a dobozukon nincs ilyen felirat... :mrgreen: ).

Szerintem.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.03. 08:52

Engem is meglepett a vélemény, de Attila, az lehet amit mondasz. Ezek a Delták kimondottan olcsok. Most csak azt nem tudom, ez a tűnet amit Levente tapasztal optikai vagy mechanikai hibára utal. Mi lehet valoszinűbb. Az olcso dolgok a mechanikán sporolok.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.12.03. 09:09

Levente írta:(A Delta ROH változat a tetőél prizmák miatt nem jó csillagászatra mert a fényesebb csillagoknál X-alakú becsillanás látható!)
Üdv

Ezt ugye nem gondoltad komolyan :?:[/quote]

Nem gondolom, hanem kipróbáltam és tapasztaltam.
Először este a szembejövő autók fényszórójánál láttam az említett becsillanást, majd a Holdon és fényesebb csillagoknál. Ezen én is meglepődtem, de ezt a távcsővet alapvetően vadászatra tervezték és ott ez nem számít.
Üdv[/quote]
Értem. Köszi . Hát sajnálom. De szerencsére nagyon sok tetőélprizmás binokli van még a piacon :) .
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.12.03. 09:14

Attila írta:
Levente írta:Nem gondolom, hanem kipróbáltam és tapasztaltam.
Először este a szembejövő autók fényszórójánál láttam az említett becsillanást, majd a Holdon és fényesebb csillagoknál. Ezen én is meglepődtem, de ezt a távcsővet alapvetően vadászatra tervezték és ott ez nem számít.
Üdv


Nem kételkedem a tapasztalatodban, de nekem ez az érvelés komolytalanak tűnik, és sántít ("ezt a távcsővet alapvetően vadászatra tervezték és ott ez nem számít")...

Inkább valamilyen beállítási vagy konstrukciós hibára gyanakodnék; nem látom be, hogy a tetőélprizma (csak azért, mert tetőélprizma) miért csillanna be X alakban, míg a porro-prizma nem.

Arra gyanakszom, hogy az adott binokli esetében az összetartó fénykúp - a rossz tervezés miatt - szélesebb a prizma méreténél (vagy az okukár-oldalon nem blendézték le kellően, hogy nagyobb LM-t kapjanak), és a prizma szélén (élén) létrejövő fényelhajlás diffrakciós tűit látod (nyilvánvalóan csak fényesebb objektumok esetében). De ez nem a tetőél prizma attribútuma, hanem a nem megfelelő tervezésé. Ettől még egy másik, jól megtervezett tetőélprizmás binokli még lehet kiváló (mint ahogyan pl. szuper képminőségű Leitz binoklikat is gyártanak tetőélprizmás kialakítással, és nem csak "vadászatra", meg szomszédasszony-megfigyelésre tervezték; legalábbis a dobozukon nincs ilyen felirat... :mrgreen: ).

Szerintem.

MDA

Nekem is van három tetőélprizmásom is,de ebből kettőnél még nem tapasztaltam problémát a csillagos ég alatt. A legújabb picurt(8×22) még nem próbáltam.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.03. 09:18

géza írta:... Ezek a Delták kimondottan olcsok. ...


Tipikus kínai megoldás: legyen olcsó, de tudja azt, amit a "nagyok".
Prütyköljek is, de maradjak szűz.
Legyen nagy látómezeje, de olcsón.
Ilyen nincs.

A nagyok sem hülyék (sőt...), ha olcsóbban is lehetne ugyanolyan jót készíteni, biztosan úgy csinálnák. (A piac törvényei rájuk is vonatkoznak.)

A nagy LM-höz széles fényút kell, a széles fényúthoz sokkal jobb minőségű lencsék és nagyobb prizmák. A nagyobb prizma (és a jobb lencse) drágább is, ezért engedjük inkább kissé szélesebbre azt a fénykúpot, de maradjon az olcsóbb (és kisebb) prizma, aminek a széle így bekerül a sugárkúpba, és megjelennek a diffrakciós tüskék.

Szerintem ennyi a történet.
Több pénzt kell áldozni egy jobb minőségű eszközre, de nem kellene kikiáltani rossznak egy alapvetően kiváló konstrukciót...


MDA

u.i.: hasznos tanulsága viszont van a sztorinak. Ha binoklit veszünk, feltétlenül ellenőrizzük ezt a potenciális problémát a bolt előtt az utcán valamilyen műcsillagon (pl. a Nap megcsillan egy távolabbi üvegbúrán), ha tudjuk.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2016.12.03. 09:24-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.12.03. 09:19

géza írta:Engem is meglepett a vélemény, de Attila, az lehet amit mondasz. Ezek a Delták kimondottan olcsok. Most csak azt nem tudom, ez a tűnet amit Levente tapasztal optikai vagy mechanikai hibára utal. Mi lehet valoszinűbb. Az olcso dolgok a mechanikán sporolok.

Korábban gondolkoztam,hogy a porrós Delta 8×56-ost lecserélem a tetőélesre a kompaktsága okán. De akkor inkább nem. Vagy majd másik márkát(pl:Minox) nézek.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.12.03. 09:29

Attila írta:
géza írta:... Ezek a Delták kimondottan olcsok. ...


Tipikus kínai megoldás: legyen olcsó, de tudja azt, amit a "nagyok".
Prütyköljek is, de maradjak szűz.
Legyen nagy látómezeje, de olcsón.
Ilyen nincs.

A nagyok sem hülyék (sőt...), ha olcsóbban is lehetne ugyanolyan jót készíteni, biztosan úgy csinálnák. (A piac törvényei rájuk is vonatkoznak.)

A nagy LM-höz széles fényút kell, a széles fényúthoz sokkal jobb minőségű lencsék és nagyobb prizmák. A nagyobb prizma (és a jobb lencse) drágább is, ezért engedjük inkább kissé szélesebbre azt a fénykúpot, de maradjon az olcsóbb (és kisebb) prizma, aminek a széle így bekerül a sugárkúpba, és megjelennek a diffrakciós tüskék.

Szerintem ennyi a történet.
Több pénzt kell áldozni egy jobb minőségű eszközre, de nem kellene kikiáltani rossznak egy alapvetően kiváló konstrukciót...


MDA

Igen. Aztán megint 400-500-600-700ezernél járunk sajnos :( .( Zeiss Victory SF/HT, Swarovski SLC/EL, Leica Ultravid HD plus/Noctivid stb..). Az ember itt is megpróbálja keresni az arany középutat. (Minox BL/BL HD/ HG, Kowa Genesis, Meopta Meostar,Zeiss Conquest HD) stb...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”