Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.10. 00:14

Mircea, kőszőnőm kedves biztatásod. Mostanában ezzel a nyomoruságos helyzettel kell beérnem, őrőmmel. Ma ugyan befelhősődőtt, de tegnap nagyon szorakoztato volt az eszkőzeim cserélgetésével a kűlőnbségek megfigyelése. Ablakon keresztűl. Régi megfigyelésem, kimondottan gyenge szemű emberek is a kűlőnbségek alapján meg tudták mondani, melyik a jobb optika. Ezen elgondolkodtam. A "Binokulárok" most igen elkanyarodott más témák irányába. Ezt a képet nézegetve láttam, nem is lenne komplikált binomozgatást házilag kényelmesebbé tenni, a kép innen származik: http://www.homebuiltastronomy.com/binoc ... Chair.html magára a "fejrészre" gondolok csak. Ellenben hiányolom a célraállás egy mozdulattal valo részleges rőgzitését. A 2Ds fotofejet ezért szeretem. Hajlamos vagyok egy érzékenyebb beállitást nézés kőzben elmozgatni a célrol. Ez igen jol, sokoldaluan használhato, massziv félkilos fém : http://www.tavcso.hu/?o=termek&id=1068 Safari fotofej.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.01.10. 12:06

Géza, ezekkel a binó állványokkal, mint aminek a képét becsatoltad, nekem is az a bajom, mint neked. Az jó, hogy az ellensúly révén könnyen mozgatható, beállítható, de miután nem tudom egy mozdulattal rögzíteni, mire mindent meghúztam, teljesen másra néz a binó. Ez jó megoldás, ha egy kisebb binóval gyönyörködök az égboltban, de ha a nagyobbal akarok észlelni, ahhoz (szerintem) nem tuti.
Olyan kuplung/fék mechanizmus kellene, ami ha akarom, egy mozdulattal minden szabadsági fokot fékez/blokkol, de meghagyja továbbra is a szabadsági fokonkénti finomkorrekció lehetőségét. Olyasmire gondolok, mint a pisztoly ravasza, meghúzva minden mozog, elengedve mindent fékez.
Még gondolkodok azon a vonalon, aminek a bogárkáját tegnap ültetted a fülembe (motoros tengelykeresztet használni binóhoz).
Üdv: Frigyes

UI: meg lehetne spékelni a képen is látható állványt szabadsági fokonként egy-egy elektromágneses fékkel. Így áram alá helyezve azokat (akár egy vezérlő kapcsolóval) kiengednének, lehetne mozgatni, a kapcsoló elengedésével blokkolnának. Csak ötletelek... :roll:
Üdv: Frigyes
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Tom » 2017.01.10. 12:27

A fotó alapján nem is kell a csavarokat egyenként rögzíteni. Ugyanis akkor szárnyas anyák lennének felszerelve, nem hiszem, hogy minden beállítás után villáskulccsal végigmenne a csavarokon a használója.

Valószínű, hogy a csavarok vannak úgy beállítva, hogy meglegyen a szükséges sorlódás az elemek között, hogy kis erővel mozgatni lehessen, viszont magára hagyva egyhelyben maradjon.

Persze beállítani így sem biztos, hogy egyszerű.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.10. 13:51

Mindig volt kis ellenérzésem a "binokulár - csillagászat"-al szemben. A bino minden háznál hasznos ha van (!). A legnagyobb praktikus talán 8x60 lehet. Még hordozhato, viszonylag jo fényerő csillagászatra is,bizonyos ágazataira jol használhato . Nagyobb teljesitményűek térhatás élvezetét ronthatja kényelmetlenségűk is. A megfigyelésre pedig (nagyitás nővelése), ha kőnnyebbre gondolunk a spektiv alkalmasabb. Ez fél bino (a térhatás nagyobb nagyitásoknál nem is jelentős) fél ár. Tehát jelenthet dupla minőséget egyazon árban a hasonlo de bino kivitellel szemben. Nekem a nagy nagyitásu binonál az emlegetett térhatás illuzionak tűnt mindig, lehet, a szemem berendezése miatt. A bino, spektiv szűk határok kőzt változtathato. Ha csillagászat, a legegyszerűbb teleszkopocska is roppant sokoldalubb, a csatlakoztatások révén, prizma, tűkőr szűrők, okulárok sokfélesége alkalmazhato. A 70mm aperturátol kezdve egy bino már komoly... Ezek jutnak eszembe most, hogy a nehéz binokhoz végre kényelmes állványt probálunk elképzelni. Mintha a valoság az értelmetlenség ellen nehézségekkel probálna hadakozni. Sz............17.05.24én Frigyesre reagálva, léteznek egynyomásra fixáló állványfejek https://allvanyfej.arukereso.hu/walimex ... 345713348/
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.05.24. 11:04-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.10. 14:08

géza írta:Mindig volt kis ellenérzésem a "binokulár - csillagászat"-al szemben. ...


Én pedig feltétlen "bino-hívő" vagyok.
De a binokulárok (amatőr)csillagászati felhasználásának sohasem a "térhatás" volt az oka.
A csillagászati távolságok esetében ez szóba sem kerülhet.

Sokkal inkább a kétszemes látásunk "automatikus képjavító algoritmusa" az, ami miatt két szemmel sokkal többet és könnyebben látunk, mint egy szemmel. Még azzal együtt is, hogy így (legalábbis bino-benézők esetén) feleződik az egy szembe jutó fényáram.

XXI. fejezet itt: http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_myblog&show=a-csillagaszati-tavcsoevek-es-mechanikak-oekoelszabalyai-kezdk-szamara.html&Itemid=93


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.10. 14:24

Attila, a digitalizálás ota sok elmélet elavult. A látásunkat előbb a szeműveg, ma már az érzékelők nővelik. Mint ahogy a multkoriban Go-Cart és Ferrari lett emlitve. Mérnőki gondolat. Ma már amatőrők használják ezeket, olyan természetes, hogy eszűkbe sem jut.
Sidius

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.10. 18:55

Ígérem, hogy törlöm ezt a hozzászólást ha valaki reklamál, mert rövid, de off lesz.
Nem tudom , hogy hol volt említve a két sportautó, de az országos roncsderbi betétfutam terepgokart bajnokságának kétszeres (2015-2016) győztesének (unokaöcsém, Kurucz Dani) konstruktőreként azt mondom, hogy egy Ferrari egy egész kört se tudna megtenni a versenysorozat pályáin, de még az aszfaltozott gokartpályák többségén sem, pedig legfeljebb 90 km/óra a sebesség.
Ha a távcső párhuzam megállja a helyét, akkor erősen érvényes a "mi mire a legjobb" kérdés.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.10. 19:39

Egy kép binoklirol, ami arra a Cartra van téve, egész idevalo lenne...mi van még a tarsolyodban?
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.01.11. 22:18

Geza

Nagyon szivesen biztatlak , en mindig szivesen olvasom a hozaszolasodat es eszleleseket.

Nem akarom le beszelni barki mast a binokular paralelogramma alvanyokrol.
De sajat magamat le beszeltem.
Nem hasznaltam a valosagban egy ilyen alvanyt de a fenkepek nem jo benjomast keltetek.
Nem szilard , tul sok mozgo darabok , bonyolult szerkezetek.
Mert lusta vagyok , egy egyszeru es szilard megoldast kerestem.

http://observoergosum.blogspot.ro/2015/ ... entru.html

A Penelopa ''pipe-mount'' alvanyomat hasznalhatom rezges mentesen 207x-es nagyitasnal.
Ezert epitetem a ''Binokular Kart'' vagyis ''Binokulat Lever'' alvanyt.
Jol mukodik , egyszeru ( en a ''KISS'' iskolahoz tartozom = Keep It Simple Stupid ) , szilard , konyu volt epiteni.

DSCN0873.JPG


Egy masik ok miert ezt a megoldast valasztotam az volt alkalmas a binokli kolimalasra Nap segitsegevel.

DSCN0875.JPG


Ahogyan Attila mondta :a paralelogramma alvany gyonyoru de nekem a Bino Kar a legjob.

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: pisza » 2017.01.12. 09:48

Kedves amatőrtársaim, folyamatosan követem itt az eszmecseréteket, élvezettel olvasgatom. Nem sokat szoktam kommentelni, de most a bínó állvány témában csak hozzászólnék.
Abban egyetérthetünk, hogy csillagászati megfigyelésekre már a kisebb nagyítású binó alá is illik valamilyen állvány, egyszerüen ha mozog a kezünkbe nagyon sok részlet elveszik. A nagyobb nagyításu alá meg kötelező.
Úgyhogy munka indul, kell egy jó állvány. Mivel a binokulárom 5 kg, és nem akarom hogy egy kisebb széllökés is tönkretegye a látványt a masszívságot szem előtt kellett tartani. Először beszereztem egy NDK teodolit álványt, két méter magassággal. Rá rakva egy Manfrotto 501-es videofej. Erős masszív cucc, de akkor is selejtes projekt volt, több szempontból is. Zenit közelébe nem lehetett állítani, a nagy magasság csak akkor kedvezett, ha állva észleltem. ( Én meg hozzászoktam a horgászszékemből kukkolni.) Bemutatózni meg lehetetlen vele föleg ha gyerekek is vannak, a változó magasság miatt. Évtizedes távcsőépítgetés után, a rossz tapasztalatokból kiíndulva, mindent egy kicsit túlméreteztem, főleg a teherbírás szempontjából. Sok vacillálás és kísérletezgetés után építettem egy állványt ami messze felülmúlta várakozásomat.
20161203_140142.jpg


A távcsőoszlopot az EQ8 -as mechanika alá gyártott oszlopról koppintottam, azzal a kivétellel, hogy a 140 mm-es oszlopot túlzásnak tartottam így maradt csak 100 m-es. (Na meg ilyen csövet találtat a helyi MÉH telepen)
A lábak szöge állítható, az oszlop magassága 60cm-től 1 méterig emelhető. Egyetlen külsős munka van rajta, az oszlop tetején van egy forgózsámoly. Nem csapágyaztam be, tapasztalaból tudom,hogy a túl könnyű mozgás még hátrány is ( ahogy fennti hozzászóló is említette). Ezért illesztett súrlódó ellenállásnak köszönhetően kell egy kis erő a horizontális mozgatáshoz. (azért két ujjal körbe lehet forgatni)
20161203_140207.jpg

20161203_140128.jpg


A bíno alatt van egy Manfrotto 3d fej, fogalmam sincs a teherbírásáról, de elég bőven elég. Egy mozdulattal rögzíhető minden tengelyen, ha a homlokomat beleütöm az okulárokba sem mozdul el a cső.
A peralelogramma elvnek köszönhetően, a beállított objektum akkor is benne marad a látómezőben, ha a magasságot változtatgatom (40 cm-től 2 méter magasságig).
Kb két perc a szétszedése, illetve összerakása. A forgózsámoly kozponti 12-es csavarja, az ellensúly tengelye kicsavarható, az állványfej szintén könnyen levehető. Az oszlop lábai összehajtva, kényelmesen elfér még egy kisautó csomagtartójában.

A legnagyobb költsége a 3D fej volt, használtan úgy 15 rugóért hozzá lehet jutni. Vagy 30 szál elektróda, egy tucat darabolókorong, az esztergályoshaver szívessége, meg két flakon matt lökhárítófesték. Persze egy 15X70-es bínó alá ez azért túlzás, de az én esetemben nem volt más alternatíva. Mellékesen megjegyezném hogy ekkora teher alá sehol nem találtam kész állványt, az EQ8 oszlop árát meg javaslom nézzétek meg a tavcso.hu-n. (biztos spéci, masszív, de azért 295 ezer ft azért kicsit túlzás.)
A 25X100-as TS-bínó meg még megér egy misét, az összes kínai gyerekbetegségeivel, és jó képalkotásával, a beforgatható UHC-szűrő praktikusságával együtt. Na de ez majd legközelebb.

Üdv: Tisza Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”