Binokulárok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.01.10. 19:23

tobe_ írta:
2019.01.10. 18:45
.géza írta:
2019.01.10. 18:43
Tudom, csak szellemeskedtem. Itt nagyon szép a hold. Nagylátószöggel sokkal szebb, izgalmasabb.
Itt is szép az is, de már lent van nem tudom megnézni majd holnap biszon t a sötét oldala is elég fényes volt most, csak még a kezemben tartva úgy annyira jól nem tudtam leülni hozzá akkor még.

Amúgy az az érdekes, hogy szerintem a mai fiatalokhoz se jut el ez a látvány lehetőség, egyszerűen nem tudnak róla, ha meglátnák mi csodák vannak fent lehet rengetegen vennék a csöveket, csak hét hogy lehet terjeszteni az "igét" vajon jobban.

Igen, John Dobsonnak volt híres mondása, hogy "bár minden ember csak egyszer nézne távcsőbe, talán jobb világ lenne".
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.10. 19:32

Tapasztalatom szerint sajnos a binokli mára kiment a divatból, legalábbis a 20-30 évvel ezelőtti népszerűségéhez képest mindenképp, de méltatlanul.

Pedig állítom, hogy egy valóban jó minőségű binolki olcsóbb (de legalábbis nem sokkal drágább) és használhatóbb eszköz, egyszersmind sokkal jobb képet ad (mindkét szemünkre egyszerre!!!), mint egy belépő kínai trutymó "távcső" egy ún. "mechanikán"... Ez utóbbival elvileg nagyobb nagyítás érhető el, ez igaz, de minek, ha élvezhetetlen (remegős szivárvány...) a képe?

Hajrá binokli!!! :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.01.10. 22:13

Nem tudom kiment-e. A monokular ellenben bejöhetett. Most nemrég megjelent a Levenhuk három méretesben, a boltos eladta mind a huszat egy hónap alatt. Gáztöltés, BaK 4, bár ramaty fokuszirozós de ragyogó tiszta képű 10 százalékban elhúzó csövek olcsón (? 12 - 16 e.). Az 1/4 menettel állványosak. Dupla cső helyett szimplán olcsóbban. Belenéztem, kettőt meg is vettem. A kisebbiket hordom a zsebemben. Soha nem fognak kettőzni. Sok binokliba nézhettem, de kevésre emlékszem amelyik egyáltalán nem kettőzött. Az alig észrevehető a legravaszabb, hosszabb bámészkodástól fájni kezd az ember feje, nem a csőre gyanakszik.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.01.11. 18:00

tobe_ írta:
2019.01.10. 18:30
Ilyen lett, csináltam egy állványra fogatást, na így lehet most már nézelődni:

Ez a 15x70-es Scopium Nature vagy mi is a neve. Jó nem APO, de azért nem rossz a kép benne. Még arra is gondoltam iyleneket kellene veszegetni megtesztelni utána meg olcsóbban eladni, és így a bolt is jól járna, meg lenne tesztelve cikk írva, meg stb. :)

kicsi_20190110_180435.jpg

kicsi_20190110_180355.jpg

Meg fog ez még érdemelni egy olyan beleülős forgós székrednszert is úgy érzem, hogy kicsit magasabban is kényelmesen lehessen nézni, akár valami burkolattal hogy télen is ne fagyjunk meg.
Gratula hozzá.
Az üstökös topikban lévő kérdésemre itt a válasz.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.01.11. 18:01

Attila írta:
2019.01.10. 19:32
Tapasztalatom szerint sajnos a binokli mára kiment a divatból, legalábbis a 20-30 évvel ezelőtti népszerűségéhez képest mindenképp, de méltatlanul.

Pedig állítom, hogy egy valóban jó minőségű binolki olcsóbb (de legalábbis nem sokkal drágább) és használhatóbb eszköz, egyszersmind sokkal jobb képet ad (mindkét szemünkre egyszerre!!!), mint egy belépő kínai trutymó "távcső" egy ún. "mechanikán"... Ez utóbbival elvileg nagyobb nagyítás érhető el, ez igaz, de minek, ha élvezhetetlen (remegős szivárvány...) a képe?

Hajrá binokli!!! :D


MDA
Én is osztom a véleményt.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.01.15. 07:14

Géza !

Csak igazad volt, kettéáll a kép a két lencsében, nem párhuzamos, a Vénuszt megnéztem most előbb, akkor vettem észre.

Ha kicsit kézzel hajlítom a két binokulár csövet próbálom eltekerni kissé, akkor bepárhuzamosodna, persze nem, mert ha elengedem visszamegy, tehát stabilnak stabil csak lehet a végére tenni kéne egy szárnyas anyával való mozgatási lehetőséget és beállítani.

Másik, hogy van ennek színezése is, fókuszon kívül piros a kép széle, belül meg kék, hogy ez milyen mértékű jó kérdés, majd egy kamerát eléteszek féynépezőt megtesztelni, meg mutatni.

Ez a Scopium milyen gyártmány amúgy ?

Értem azt is miért akar mindenki APO -t ha annál ez a szinezés megszűnik ...

Igazándiból fényesebb objektumnál feltűnő ez leginkább, bár nappali tájon is látom a színezést.

A Vénusz alatt most meg van egy fényes valami, gondolom egy csillag, meg is nézem a Stellariumban, melyik lehet az.

HIP80569 eruptive variable star.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.15. 09:26

Béla!

Egyes - mondjuk úgy: jobb - binoklik oldalán vannak pici hernyócsavarok (sokszor nem láthatók, mert a gumi borítás alatt vannak, vagy kis festékcseppel fedik le a tetejüket), amikkel a prizmákat lehet kicsit billegtetni, ezzel párhuzamosítva az optikai tengelyeket. Talán van a tiéden is, nézd meg. De ha nem akarsz vagy nem tudsz foglalkozni vele, akkor pl. Rózsika, vagy Szuhács Attila a távcsőboltban összelövi neked.

Egyébiránt én binokli és nem monokli párti vagyok, mert az evolúció során az agyunk kétszemes vizuális képfeldolgozásra alakult ki, s így sokkal jobb képminőséget érzékelünk két szemmel, mint eggyel. Sajnos nincs pénzem igazán jó binokuláris benézőre (meg minden okulárom megduplázására...), ezért kényszerűségből én is egy szemmel észlelek a távcsővel, de a - ideális esetben - két szemes észleléseket preferálnám.

Még egy dolog az alábbi bejegyzésed kapcsán.
MINDEN lencsés távcső színez intra- és extrafokális pozícióban - többé-kevésbé -, még a világ legjobb fluorit triplet APO-ja is, de szerintem még a négytagú rendszerek is, bár olyat még nem volt módom tesztelni. E miatt ne aggódj. A lényeg, hogy FÓKUSZBAN ne színezzen. A baj az, hogy a tradícionális korona-flint akromátok ott is színeznek, és minél rövidebb a fókuszuk, annál inkább. A korszerű ED üvegekkel készített (és persze jól tervezett...) akromátok viszont hatalmasat léptek előre ezen a területen, és sokkal jobbak az előbbieknél - bár a triplet APO-k színkorrekcióját nem érik el. (Az ED APO nem APO, csak a marketingesek kihasználják, hogy az APO definíciója nem elégé pontos...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.01.15. 09:46

Alkalmam még nem votl belenézni APO és hasonló minőségbe, mondjuk lenne hozzá kedvem.

Ezt a binokulárt nem akarom piszkálni, mert újonnan vettem, hagyon, ahogy van, olyan amilyen, nem rossz ez annyira.

Amúgy tudom, lehet állítani, ebben épp nem néztem még, hol van a kics csavarjai.

Az is lehet hogy egy kis hidegben elmászott pl. Pár napja pl. még nem vettem észre, hogy nem lenne párhuzamos a két tag.

Amúgy egy képet majd próbálok csinálni, hogy mennyire színez vagy sem.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.15. 11:11

tobe_ írta:
2019.01.15. 09:46
Alkalmam még nem votl belenézni APO és hasonló minőségbe, mondjuk lenne hozzá kedvem. ...
Ha van lehetőséged/kedved/időd/stb. eljönni egy derült estére/éjszakára Érdre, akkor szívesen látlak a csillagdámban.
Távolról sem állítom, hogy az én 160/F8.2-es olajréses fluorit triplet GPU APO-m a földkerekség legjobb távcsöve, de hibáját nem látom, s így el vagyok vele, mint a befőtt... :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Binokulárok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.01.15. 16:12

tobe_ írta:
2019.01.15. 07:14
,........
Csak igazad volt, kettéáll a kép a két lencsében, nem párhuzamos, a Vénuszt megnéztem most előbb, akkor vettem észre.

Ha kicsit kézzel hajlítom a két binokulár csövet próbálom eltekerni kissé, akkor bepárhuzamosodna, persze nem, mert ha elengedem visszamegy......
Ez a Scopium milyen gyártmány amúgy ?

Made in China. Egyébként ezeknek belul minden plasztik alkatrész, az optikák üvegek. Így nem csodálkozok ha máris elszállt a párhuzamosság. Családomban van szovjet és német zeiss bino is, fém-üveg konsrukcióban. Egyik se kettőz, nem mai darabok. Szóval én inkább a kissé korszerűtlen bevonatokat választanám, az időtállóbb kivitelben, mint fordítva.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”